Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σκεφτομαστε για ταυλανδη phuket...ακουσαμε πολυ καλα λογια... ;)

εχει παει ακουσει κανεις να πει γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια, ηθελα να κανω μια ερωτηση, απο θεσσαλονικη προς στουτγκαρδη μπορω να παω με τραινο? και αν ναι μπορει καποιος να δωδει καποιο site με πληροφοριες η να με καθοδηγησει λιγο, ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος εμπειρία από τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια, ηθελα να κανω μια ερωτηση, απο θεσσαλονικη προς στουτγκαρδη μπορω να παω με τραινο? και αν ναι μπορει καποιος να δωδει καποιο site με πληροφοριες η να με καθοδηγησει λιγο, ευχαριστω!

 

Kαι γιατί να πας με τρένο;

Εκτός και αν έχεις τεράστια φοβία με τα αεροπλάνα.Αλλιώς δε συμφέρει.

Ποιο φτηνά είναι με αεροπλάνο.

Link to comment
Share on other sites

Kαι γιατί να πας με τρένο;

Εκτός και αν έχεις τεράστια φοβία με τα αεροπλάνα.Αλλιώς δε συμφέρει.

Ποιο φτηνά είναι με αεροπλάνο.

 

βασικα για την εμπειρια, διαδρομη και ετσι. Αν μπορεις να δωσεις καποιες πληροφοριες η site καλοδεχουμενα:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά σκέφτομαι να πάρω ενα συγκεκριμένο υπολογιστή και μιας που θα πάω γερμανία (Μόναχο) σκεφτόμουν αν τον βρω σε καλύτερη τιμη να τον πάρω απο κει... ξέρει κανείς κανένα μαγαζί στο Μόναχο που να έχει προιόντα apple? (εκτός απο το apple store)

 

επίσης,αν και ππήγα πέρσι,δε θυμάμαι αν υπάρχει κατάστημα αφορολόγητων τέτοιων ειδών στο αεροδρόμιο...

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Aφορολόγητα είδη δεν υπάρχουν πια σε αεροδρομια για προορισμούς εντός του Ευρωπαικού Οικονομικού Χώρου.

Οι τιμές των προιόντων της Apple είναι γενικά τυποποιημένες, δεν νομίζω να υπάρχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τιμών σε διαφορετικά καταστήματα στη Γερμανία ή μεταξύ Γερμανίας/Ελλάδας που το ΦΠΑ είναι παραπλήσιο και το νόμισμα το ίδιο. Εγώ έχω αλλάξει πάνω από 15 mac από το 1990 αλλά πάντα αγοράζω από ΗΠΑ, που πράγματι οι τιμές είναι πολύ καλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι στο εγγύς μέλλον δε προβλέπω ταξίδι στις ΗΠΑ :)

 

ευχαριστώ πάντως για την απάντηση

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Ψιλο off topic, αλλά μιας και μιλάμε για ταξίδια αγορών:

 

Τον Μάρτιο που πήγα Νέα Υόρκη και τσίμπησα ένα iPod Touch, η διαφορά ήταν 30-40 ευρώ από την Ελλάδα. Περίμενα περισσότερη για να πω την αλήθεια...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πολύ καλές τιμές για mac στην αμερική, καλύτερα να αγοράσεις mac το καλοκαίρι με φοιτητική ταυτότητα οπότε με rebate παίρνεις δωρεάν ipod touch και εκτυπωτή με κάθε mac. Αν θες ακόμα καλύτερες τιμές πήγαινε στο Apple store στο Delaware που δεν έχει sales tax. Αν θες ακόμα καλύτερες τιμές, χρησιμοποίησε κατάλληλη πιστωτική κάρτα που σου παρέχει δωρεάν έναν επιπλέον χρόνο εγγύησης και 2% επιστροφή από όλες τις αγορές σου.

 

Αυτό κάνω εγώ κάθε χρόνο, χρόνια τώρα - αλλά μένω στις ΗΠΑ..

Link to comment
Share on other sites

Ψιλο off topic, αλλά μιας και μιλάμε για ταξίδια αγορών:

 

Τον Μάρτιο που πήγα Νέα Υόρκη και τσίμπησα ένα iPod Touch, η διαφορά ήταν 30-40 ευρώ από την Ελλάδα. Περίμενα περισσότερη για να πω την αλήθεια...

 

Και εγώ είχα πάρει το touch το 8αρι από apple store στο Λονδίνο στα τέλη Φεβρουαρίου 170 λίρες,όταν είχε πέσει η λίρα και ισούταν σχεδόν με το ευρώ.Αν δε κάνω λάθος στην Ελλάδα πρέπει να είχε γύρω στα 220 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα πάρει το touch το 8αρι από apple store στο Λονδίνο στα τέλη Φεβρουαρίου 170 λίρες,όταν είχε πέσει η λίρα και ισούταν σχεδόν με το ευρώ.Αν δε κάνω λάθος στην Ελλάδα πρέπει να είχε γύρω στα 220 ευρώ?

 

Νομίζω τόσο έκανε το 16άρι, το 8άρι πρέπει να ήταν γύρω στα 200, άρα η διαφορά ελάχιστη. Είχα πάρει το 16άρι, κοντά 200 ευρώ, ενώ Ελλάδα έκανε ~230...

 

Όπως και να 'χει, συνεχίζουμε επί του θέματος. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κανείς αν για να κάνω ένα εισητήριο μετ'επιστροφής της aegean για το εξωτερικό ανοιχτό, μπορώ να το κάνω μέσω του site? Έψαξα αλλά δεν βρήκα την επιλογή να γίνει ανοιχτό.

Άρα πρέπει να παώ στο αεροδρόμιο; Επίσης τι κόστος έχει; ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν για να κάνω ένα εισητήριο μετ'επιστροφής της aegean για το εξωτερικό ανοιχτό, μπορώ να το κάνω μέσω του site? Έψαξα αλλά δεν βρήκα την επιλογή να γίνει ανοιχτό.

Άρα πρέπει να παώ στο αεροδρόμιο; Επίσης τι κόστος έχει; ευχαριστώ.

 

δεν υπαρχει τετοια επιλογη μεσω ιντερνετ. πρεπει να πας σε γραφειο

Link to comment
Share on other sites

Για Ιταλια και συγκεκριμενα για Ρωμη εχετε να προτεινετε καποιο ξενοδοχειο ?

αξιζει να παει κανεις οδικως ?το σκεφτομαι σαν εμπειρια ..το μονο που θα πρεπει να ψαξω μετα θα ειναι το ξενοδοχειο να εχει παρκινγκ .τελος , θα εχω προβλημα με το αυτοκινητο ?

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Έχει ταξιδέψει κανείς πρόσφατα στο Λονδίνο μόνο με ταυτότητα (καινούριου τύπου όμως, με λατινικούς χαρακτήρες) και χωρίς διαβατήριο; Γνωρίζω πως επιτρέπεται, αλλά θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες για να βεβαιωθώ. Τι ακριβώς έλεγχος γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

Έχει ταξιδέψει κανείς πρόσφατα στο Λονδίνο μόνο με ταυτότητα (καινούριου τύπου όμως, με λατινικούς χαρακτήρες) και χωρίς διαβατήριο; Γνωρίζω πως επιτρέπεται, αλλά θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες για να βεβαιωθώ. Τι ακριβώς έλεγχος γίνεται;

 

μπορεις μονο με ταυτοτητα καινουριου τυπου, δεν θα εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Έχει ταξιδέψει κανείς πρόσφατα στο Λονδίνο μόνο με ταυτότητα (καινούριου τύπου όμως, με λατινικούς χαρακτήρες) και χωρίς διαβατήριο; Γνωρίζω πως επιτρέπεται, αλλά θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες για να βεβαιωθώ. Τι ακριβώς έλεγχος γίνεται;

 

Προσωπικα μεχρι περσι ταξιδευα με παλιου τυπου με ελληνικους χαρακτηρες και δεν ειχα προβλημα. Ποσο μαλλον με νεου τυπου ταυτοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ταξιδέψει κανείς πρόσφατα στο Λονδίνο μόνο με ταυτότητα (καινούριου τύπου όμως, με λατινικούς χαρακτήρες) και χωρίς διαβατήριο; Γνωρίζω πως επιτρέπεται, αλλά θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες για να βεβαιωθώ. Τι ακριβώς έλεγχος γίνεται;

 

δε θα 'χεις κανενα προβλημα οπως ειπε και ο φιλος lathos, θα κανουν εναν απλο ελεγχο στην ταυτοτητα. Απλα:)

Link to comment
Share on other sites

Για Ιταλια και συγκεκριμενα για Ρωμη εχετε να προτεινετε καποιο ξενοδοχειο ?

αξιζει να παει κανεις οδικως ?το σκεφτομαι σαν εμπειρια ..το μονο που θα πρεπει να ψαξω μετα θα ειναι το ξενοδοχειο να εχει παρκινγκ .τελος , θα εχω προβλημα με το αυτοκινητο ?

 

Έχω μείνει δύο φορές σε αυτό και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος. Απ' ότι είδα τώρα στην ιστοσελίδα έχει κοντά πάρκινγκ, με χρέωση...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Είχα διαβάσει όλες τις οδηγίες απο την Ευρωπαϊκή Ένωση αλλά καμιά φορά θες και την επιβεβαίωση αυτών που το έχουν κάνει ήδη. Και πάλι thanks.
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει τετοια επιλογη μεσω ιντερνετ. πρεπει να πας σε γραφειο

 

Ευχαριστώ. Κόστος γνωρίζεις;

Επίσης μπορώ να πάω να "ανοίξω" και εισιτήριο κάποιου άλλου;

Είναι e-ticket δεν είναι κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Κόστος γνωρίζεις;

Επίσης μπορώ να πάω να "ανοίξω" και εισιτήριο κάποιου άλλου;

Είναι e-ticket δεν είναι κανονικά!

 

οχι δεν ειναι το ανοιχτο! ειναι κανονικοτατο εισιτηριο αν πας σε πρακτορειο. ουτως η αλλως θα σου πουν και οι ιδιοι οτι το e-ticket για να το παρεις , θα το σταξεις επιτοπου.. δεν δινουν περιθωρια, και ειναι και λογικο .. εφ'οσον ειναι ηλεκτρονικο!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι το ανοιχτο! ειναι κανονικοτατο εισιτηριο αν πας σε πρακτορειο. ουτως η αλλως θα σου πουν και οι ιδιοι οτι το e-ticket για να το παρεις , θα το σταξεις επιτοπου.. δεν δινουν περιθωρια, και ειναι και λογικο .. εφ'οσον ειναι ηλεκτρονικο!

 

Δεν κατάλαβα...

Το ανοιχτό εισιτήριο δε θα είναι eticket εννοείς; Αυτό το ξέρω και δε με απασχολεί την ίδια δουλειά θα κάνει και σε έντυπο! Ούτως ή άλλως όταν έρθει η στιγμή να θέλω να ταξιδέψω, πρέπει να πάω στο πρακτορείο για να το βγάλω κανονικά (δε θα γίνεται δηλαδή μέσω νετ).

 

Αυτό που ρώτησα προηγουμένως είναι πως θα πάω στην aegean να το αλλάξω, εφόσον είναι ηλεκτρονικό το εισιτήριο; Πρέπει να πάρω κάτι μαζί μου; Έχω εκτυπωμένο τον κωδικό της κράτησης, μόνο.

 

Και επίσης,αν γνωρίζει κάποιος, με τι κόστος γίνεται η αλλαγή αυτού σε ανοιχτό εισιτήριο και αν μπορώ να "ανοίξω" εισιτήριο άλλου ατόμου.

 

ΥΓ σε τι πράγμα δεν δίνουν περιθώρια;:O

ΥΓ2 εγκυκλοπαιδικά: μήπως γίνεται - αντί να το κάνω ανοιχτό- να επιστραφούν τα χρήματα, ακόμα και με κάποιο πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα...

Το ανοιχτό εισιτήριο δε θα είναι eticket εννοείς; Αυτό το ξέρω και δε με απασχολεί την ίδια δουλειά θα κάνει και σε έντυπο! Ούτως ή άλλως όταν έρθει η στιγμή να θέλω να ταξιδέψω, πρέπει να πάω στο πρακτορείο για να το βγάλω κανονικά (δε θα γίνεται δηλαδή μέσω νετ).

 

Αυτό που ρώτησα προηγουμένως είναι πως θα πάω στην aegean να το αλλάξω, εφόσον είναι ηλεκτρονικό το εισιτήριο; Πρέπει να πάρω κάτι μαζί μου; Έχω εκτυπωμένο τον κωδικό της κράτησης, μόνο.

 

Και επίσης,αν γνωρίζει κάποιος, με τι κόστος γίνεται η αλλαγή αυτού σε ανοιχτό εισιτήριο και αν μπορώ να "ανοίξω" εισιτήριο άλλου ατόμου.

 

ΥΓ σε τι πράγμα δεν δίνουν περιθώρια;:O

ΥΓ2 εγκυκλοπαιδικά: μήπως γίνεται - αντί να το κάνω ανοιχτό- να επιστραφούν τα χρήματα, ακόμα και με κάποιο πρόστιμο;

 

Αν διαβάζεις τους όρους χρήσης του ηλεκτρονικού εισιτηρίου, θα δεις ότι αυτό το εισιτήριο δεν αλλάζει ... !!

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το ακυρώσεις (πριν την προγραμματισμένη πτήση) και να βγάλεις νέο e-ticket από την αρχή! Ούτε να γίνει ανοιχτό, ούτε τίποτα...!

Από κει και πέρα, λογικά, δικαιούσαι ένα μέρος από την συνολική τιμή του εισιτηρίου (αν δεν κάνω λάθος σου επιστρέφουν τους φόρους αεροδρομίου) ..

για να μην μπερδεύεσαι ... το e-ticket σου μόνο ακυρώνεται, δεν αλλάζει, δεν γίνεται ανοιχτό .. αν θέλεις να βγάλεις εισιτήριο άλλου ατόμου, μπορείς να κάνεις κράτηση στο όνομά του ... ή να βγάλεις ηλεκτρονικό και να το πληρώσεις επί τόπου ..

Κάποιο χαρτί (εμένα δεν μου'χουν ζητήσει ποτέ) δεν χρειάζεται ... αλλά καλού κακού έχετε μία ταυτότητά σου μαζί .. (αχρείαστη θα είναι..)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...