Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή δεν είμαι πολύ fan των ταξιδιών, θέλω να ρωτήσω κάτι για τα ταξιδιωτικά γραφεία.

Θέλω να κάνω δώρο στους γονείς μου ένα ταξίδι αλλά θα ήθελα αν γίνεται να αποφασίσω μεν τον προορισμό (εξωτερικού) αλλά να τους αφήσω ελεύθερο το πότε ακριβώς θα το κάνουν το ταξίδι. Ξέρετε αν αυτό είναι κάτι που κάνουν τα γραφεία; (αναφέρομαι φυσικά σε μετα-χριστουγεννιάτικη περίοδο).

 

Επίσης, ξέρετε να μου προτείνετε κανένα καλό γραφείο (όχι το Signature Travels - μια φορά τους εμπιστεύτηκα και δεν θα το ξανακάνω το λάθος ΠΟΤΕ).

 

dion tours. πολυ καλο και εξατομικευει την καθε εκδρομη αναλογα τον πελατη. ας πανε οι γονεις σου να διαλεξουν τι θελουν και πηγαινεις εσυ μετα και πληρωνεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
η πολη της λευκαδας η το νυδρι εχει περισσοτερη νυχτερινη ζωη??? ψαχνω δηλαδη για clubs και bars και γενικα να υπαρχει πολυς κοσμος για την περιοδο του καλοκαιριου φυσικα.
Link to comment
Share on other sites

Δυσκολάκι (βαθμός δυσκολίας 3/3).

 

Το Πάσχα θα ταξιδέψω Βοστώνη, αλλά όπως τα έφερε η ζωή, η μοιρά και το κισμέτ, οι πτήσεις της επιστροφής που με βολεύουν είναι κάπως περίεργες. Συγκεκριμένα, φτάνω Heathrow Terminal 5 στις 0845 το πρωί, και φεύγω από Terminal 1 στις 2200 το βράδυ.

 

Και ερωτώ: υπάρχει κάποιο μέρος στο Terminal 1 που να μπορώ να αφήσω τις βαλίτσες, ούτως ώστε να μην κάτσω 13 ώρες στο αεροδρόμιο, αλλά να μπορέσω να κάνω μία βολτίτσα κέντρο; Επίσης δεκτη οποιαδήποτε εναλλακτική.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολάκι (βαθμός δυσκολίας 3/3).

 

Το Πάσχα θα ταξιδέψω Βοστώνη, αλλά όπως τα έφερε η ζωή, η μοιρά και το κισμέτ, οι πτήσεις της επιστροφής που με βολεύουν είναι κάπως περίεργες. Συγκεκριμένα, φτάνω Heathrow Terminal 5 στις 0845 το πρωί, και φεύγω από Terminal 1 στις 2200 το βράδυ.

 

Και ερωτώ: υπάρχει κάποιο μέρος στο Terminal 1 που να μπορώ να αφήσω τις βαλίτσες, ούτως ώστε να μην κάτσω 13 ώρες στο αεροδρόμιο, αλλά να μπορέσω να κάνω μία βολτίτσα κέντρο; Επίσης δεκτη οποιαδήποτε εναλλακτική.

 

Left luggage facilities are available in the Arrivals concourse in Terminal 1, next to the lifts for Heathrow Express. Open from 06:00 to 23:00 at a cost of £6.50 per item per day. Each item is security checked. You can contact Excess Baggage on +44 (0)208 745 3344 for further information.

 

πηγή : http://www.heathrow-airport-guide.co.uk/terminal-1.html

 

Υ.Γ. τυχερέ .. πάρε με μαζί σου...!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Left luggage facilities are available in the Arrivals concourse in Terminal 1, next to the lifts for Heathrow Express. Open from 06:00 to 23:00 at a cost of £6.50 per item per day. Each item is security checked. You can contact Excess Baggage on +44 (0)208 745 3344 for further information.

 

πηγή : http://www.heathrow-airport-guide.co.uk/terminal-1.html

 

Υ.Γ. τυχερέ .. πάρε με μαζί σου...!

 

Simple as that? Έκανα μία βόλτα από την ιστοσελίδα αλλά δεν το πέτυχα... Many many thanks! :D

 

Υ.Γ.

Κόπιασε, πετάω 1/4 με 5/4. Κάνουμε και Boston myphone meeting. :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά καλησπέρα. Μέσα Φεβρουαρίου θα ταξιδέψω στο Βερολίνο και ψάχνω να κλείσω ξενοδοχείο. Βρήκα κάποιες τιμές μέσω του Booking.com. Ψάχνοντας παραπάνω βρήκα ένα άλλο site το Yeego.com το οποίο έχει πολύ καλύτερες τιμές απο το Booking.com. Πχ. το ξενοδοχείο που βρήκα το απλό δωμάτιο μέσω booking.com έχει 424 ευρώ χωρίς πρωινό και στο yeego.com έχει το ίδιο ξενοδοχείο σουίτα με πρωινό 438 ευρώ. Έχει κλείσει ποτέ κανείς απο αυτό το yeego.com; Είναι άραγε αξιόπιστο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μέσα Φεβρουαρίου θα ταξιδέψω στο Βερολίνο και ψάχνω να κλείσω ξενοδοχείο. Βρήκα κάποιες τιμές μέσω του Booking.com. Ψάχνοντας παραπάνω βρήκα ένα άλλο site το Yeego.com το οποίο έχει πολύ καλύτερες τιμές απο το Booking.com. Πχ. το ξενοδοχείο που βρήκα το απλό δωμάτιο μέσω booking.com έχει 424 ευρώ χωρίς πρωινό και στο yeego.com έχει το ίδιο ξενοδοχείο σουίτα με πρωινό 438 ευρώ. Έχει κλείσει ποτέ κανείς απο αυτό το yeego.com; Είναι άραγε αξιόπιστο;

 

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά ξέρω άτομα που το δοκίμασαν. Αξιόπιστο, ίσως οι χαμηλότερες τιμές που μπορείς να πετύχεις.

 

Κοίταξε και το galahotels.com

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μέσα Φεβρουαρίου θα ταξιδέψω στο Βερολίνο και ψάχνω να κλείσω ξενοδοχείο. Βρήκα κάποιες τιμές μέσω του Booking.com. Ψάχνοντας παραπάνω βρήκα ένα άλλο site το Yeego.com το οποίο έχει πολύ καλύτερες τιμές απο το Booking.com. Πχ. το ξενοδοχείο που βρήκα το απλό δωμάτιο μέσω booking.com έχει 424 ευρώ χωρίς πρωινό και στο yeego.com έχει το ίδιο ξενοδοχείο σουίτα με πρωινό 438 ευρώ. Έχει κλείσει ποτέ κανείς απο αυτό το yeego.com; Είναι άραγε αξιόπιστο;

 

εγω ειχα κλεισει μεσω του http://www.gtahotels.com

πολυ καλες τιμες για δεστο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις. Έχω καταλήξει στο ξενοδοχείο και συγκρίνοντας τα site που μου δώσατε το gtahotels είναι πιο φτηνό απο το galahotels.com . Το φτηνότερο όμως είναι το yeego.com για 10 ευρώ στο σύνολο. Το θέμα δεν είναι τα 10 ευρώ αλλά η αξιοπιστία. Αφού λέτε πως και τα 2 site (yeego.com & gtahotels.com) είναι αξιόπιστα δεν έχω παρά να σας εμπιστευτώ και να κλείσω σε ένα απο τα 2. Φίλε gsa1967 όταν είχες κλείσει εσύ απο το gtahotels.com η επιβεβαίωση σου ήρθε άμεσα με e-mail; Χρειάστηκε να επικοινωνήσεις εσύ με το ξενοδοχείο για να επιβεβαιώσεις την κράτηση; Στην πιστωτική σου χρεώθηκε όλο το πόσο κατευθείαν; Σόρυ για τις τόσες ερωτήσεις αλλά είναι η πρώτη φορά που κλείνω hotel μέσω internet και θέλω να είμαι όσο το δυνατόν πιο προετοιμασμένος...
Link to comment
Share on other sites

ταξιδευω συχνα αλλα στην ελλαδα μας! πραγματικα αν την ψαξεις δεν υπαρχει λογος να πας εξωτερικο!!!!
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι αν ξέρετε, (ελπίζω να μαι στο σωστό topic). Έχω κλείσει εισιτήρια μέσω internet με aegean για Ρώμη 18/2.. Γίνεται να πάει στη θέση μου κάποιο άλλος ? Γιατί γράφει και όνομα.. Γίνεται τέτοια αλλαγή?
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι αν ξέρετε, (ελπίζω να μαι στο σωστό topic). Έχω κλείσει εισιτήρια μέσω internet με aegean για Ρώμη 18/2.. Γίνεται να πάει στη θέση μου κάποιο άλλος ? Γιατί γράφει και όνομα.. Γίνεται τέτοια αλλαγή?

 

ονομα δεν μπορεις να αλλαξεις, μονο ημερομηνια και αυτο εξαρταται απο τον τυπο του ναυλου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι αν ξέρετε, (ελπίζω να μαι στο σωστό topic). Έχω κλείσει εισιτήρια μέσω internet με aegean για Ρώμη 18/2.. Γίνεται να πάει στη θέση μου κάποιο άλλος ? Γιατί γράφει και όνομα.. Γίνεται τέτοια αλλαγή?

 

Όχι δεν γίνεται.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε αυτήν την περίπτωση αχρηστεύεται τελείως το εισιτήριο?? Δεν μπορείς έστω να κάνεις κάποια αλλαγή και να δώσεις κάποια επιπλέον χρήματα χωρίς να πληρώσεις ολόκληρο εισιτήριο?
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε αυτήν την περίπτωση αχρηστεύεται τελείως το εισιτήριο?? Δεν μπορείς έστω να κάνεις κάποια αλλαγή και να δώσεις κάποια επιπλέον χρήματα χωρίς να πληρώσεις ολόκληρο εισιτήριο?

 

η αλλαζεις ημερομηνια η το ακυρωνεις και περνοντας πισω μονο τους φορους του αεροδρομιου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά, ξέρει κανείς αν τα ταξιδιωτικά γραφεία στο κέντρο της Αθήνας είναι ανοιχτά και το Σάββατο το πρωί;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξέρει κανείς αν τα ταξιδιωτικά γραφεία στο κέντρο της Αθήνας είναι ανοιχτά και το Σάββατο το πρωί;

 

νομιζω ειναι ανοιχτα. νεα σμυρνη που μενω ειναι ανοιχτα παντως.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρούπολη ταξιδιωτικά γραφεία θα ήθελα τηλέφωνα (για εκδρομές στην Πόλη). Ψάχνω και βρήκα πολυ λίγα.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι ανοιχτα. νεα σμυρνη που μενω ειναι ανοιχτα παντως.

 

thaaaaaanks :)

(10 χαρακτήρες)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Σε 10 μέρες περίπου θα πάω στη Ρώμη.. Ξέρει κανείς να μου πει αν έχει καθόλου νυχτερινή ζωή?? Clubs έχει?? Και επίσης που θα ήταν καλύτερα να πάω για ψώνια και τι να ψωνίσω που να συμφέρει περισσότερο από δω?? Επειδή εδώ δεν βρίσκω καθόλου dsquared, ξέρετε αν μπορώ να βρω εκεί? Και αν ναι πού??
Link to comment
Share on other sites

[...]Το Πάσχα θα ταξιδέψω Βοστώνη[...]

 

Τελικά για πολλούς και διάφορους λόγους δεν «έκλεισε» η Βοστώνη. Instead έκλεισε Μόναχο - Ελσίνκι - Ταλίν.

 

Μόναχο θα μείνουμε περίπου 10 ώρες, τι πρέπει να δούμε οπωσδήποτε (εκτός από το Allianz Arena :p);

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Τελικά για πολλούς και διάφορους λόγους δεν «έκλεισε» η Βοστώνη. Instead έκλεισε Μόναχο - Ελσίνκι - Ταλίν.

 

Μόναχο θα μείνουμε περίπου 10 ώρες, τι πρέπει να δούμε οπωσδήποτε (εκτός από το Allianz Arena :p);

 

σε τόσο λίγες ώρες μπορείς απλά να πάρεις μια γενική εικόνα της πόλης.. κάνε μια βόλτα στο κέντρο, "γύρνα" γενικά..

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

σε τόσο λίγες ώρες μπορείς απλά να πάρεις μια γενική εικόνα της πόλης.. κάνε μια βόλτα στο κέντρο, "γύρνα" γενικά..

 

Αυτό σκοπεύουμε να κάνουμε. Τραίνο για κέντρο, μετρό για Allianz Arena, επιστροφή κέντρο, γρήγορο lunch στο Hard Rock, βόλτα στο κέντρο και επιστροφή στο αεροδρόμιο.

 

Υ.Γ.

Πληροφορίες για Παρίσι θέλω κι εγώ, αν και είναι νωρίς για το ταξίδι που σχεδιάζω (Οκτώβριο).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά με τρελαίνει η ατμόσφαιρα του Μονάχου.. όσες φορές και αν πάω δε το χορταίνω,ίσως γιατί το έχω συνδιάσει με πρόσωπα που αγαπώ

 

τι θές περίπου να μάθεις για Παρίσι; Νυχτερινή ζωή;

 

Υ.Γ. στο Μόναχο,έχε υπόψιν σου οτι δεν είναι ιδιαίτερα κοντά το κέντρο απο το αεροδρόμιο με τραίνο,και θα χρειαστείτε κάποιο χρόνο,αν θυμάμαι καλά απο την τελευταία φορά που χρησιμοποίησα τρένο για το κέντρο,περίπου 1,5ώρα στο πήγαινε-έλα

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...