Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αλλά... Εδώ υπάρχει ένα μεγάλο αλλά... Έχω δοκιμάσει όλα τις εναλλακτικές Facebook εφαρμογές : Metal Pro, Puffin, Simple, Friendly, Swift, Maki, fella... Ορισμένες καλές, άλλες λιγότερο καλές. Καμιά όμως δεν φτάνει την αυθεντική εφαρμογή. Μπορεί να κάτσεις και 1 εβδομάδα με μια εναλλακτική, πάντα όμως γυρίζεις στην αυθεντική.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος όταν μιλάς μέσω voip και έχεις εισερχόμενη κλήση να μην σου διακόπτει την κλήση του voip;;

Όλοι μας ζούμε στους υπονόμους όμως μερικοί κοιτάζουν τ'άστρα.....!

Mod edit: Αφαιρέθηκε φωτογραφία λόγω παραβίασης των όρων χρήσης.

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος όταν μιλάς μέσω voip και έχεις εισερχόμενη κλήση να μην σου διακόπτει την κλήση του voip;;
Το τηλέφωνο προηγείται όλων.

Η κάρτα ήχου είναι μοναδική και δεν μπορεί να μοιράζεται σε πολλές εφαρμογές.

Υπάρχουν όμως κάποια κινητά από με κάποιες ρυθμίσεις σου βγάζει εικονίδιο με την κλήση και εσύ αποφασίζεις αν θα απαντήσεις ή όχι.

Όμως το κουδούνισμα θα κόψει το VoIP ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο προηγείται όλων.

Η κάρτα ήχου είναι μοναδική και δεν μπορεί να μοιράζεται σε πολλές εφαρμογές.

Υπάρχουν όμως κάποια κινητά από με κάποιες ρυθμίσεις σου βγάζει εικονίδιο με την κλήση και εσύ αποφασίζεις αν θα απαντήσεις ή όχι.

Όμως το κουδούνισμα θα κόψει το VoIP ούτως ή άλλως.

 

Γι αυτό αν έχεις volte δεν σου κόβει το ίντερνετ όταν έχεις εισερχόμενη κλήση. Το zoiper έχει λειτουργιά που βάζει αυτόματα το κινητό σε κατάσταση μην ενοχλείτε όταν κάνεις κλήση μέσω voip για να μην χτυπάει ο ήχος κλήσης όταν μιλάς.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό αν έχεις volte δεν σου κόβει το ίντερνετ όταν έχεις εισερχόμενη κλήση. Το zoiper έχει λειτουργιά που βάζει αυτόματα το κινητό σε κατάσταση μην ενοχλείτε όταν κάνεις κλήση μέσω voip για να μην χτυπάει ο ήχος κλήσης όταν μιλάς.
Και με 3G δεν σου κόβει το ίντερνετ και μπορείς να σερφάρεις και να βλέπεις βίντεο κανονικά, όμως λόγω του κουδουνίσματος ο ήχος μεταφέρεται στην εισερχόμενη κλήση από προεπιλογή.

Και με wifi να μιλάς με το voip, όταν έρθει εισερχόμενη κλήση η εφαρμογή θα έχει σχεδιάσει πάνω από όλες λειτουργία της.

Αυτές τις άδειες δίνεις στα τελευταία android,

Σε iphone δεν ξέρω τη λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Σε iPhone όταν μιλάω με MobileVOIP και με καλέσουν κανονικά στο κινητό, δεν μου έρχεται καμία ειδοποίηση και βλέπω την αναπάντητη όταν κλείσω! Σε αυτόν που με καλεί φαίνεται ότι χτυπάει κανονικά και δεν απαντάω.
:cat:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα φώτα σας!

Κατάφερα να περάσω τις SIP ρυθμίσεις της CallingCredit στην native εφαρμογή "Τηλέφωνο" (Android 9), δημιουργήθηκε λογαριασμός SIP, όλα OK.

Τώρα, το κινητό μου έχει 2 sim. Οπότε όταν πλέον πατάω να κάνω κλήση, με ρωτάει με τι θέλω να την κάνω SIM 1, SIM 2 ή Κλήση SIP. Επιλέγω SIP, και με ξαναρωτάει SIM1 ή SIM2 (μόνο)!

Γιατί; Αν επιλέξω κάποια από τις 2 κάνει τη συνηθισμένη κλήση και όχι VOIP!

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας!

Κατάφερα να περάσω τις SIP ρυθμίσεις της CallingCredit στην native εφαρμογή "Τηλέφωνο" (Android 9), δημιουργήθηκε λογαριασμός SIP, όλα OK.

Τώρα, το κινητό μου έχει 2 sim. Οπότε όταν πλέον πατάω να κάνω κλήση, με ρωτάει με τι θέλω να την κάνω SIM 1, SIM 2 ή Κλήση SIP. Επιλέγω SIP, και με ξαναρωτάει SIM1 ή SIM2 (μόνο)!

Γιατί; Αν επιλέξω κάποια από τις 2 κάνει τη συνηθισμένη κλήση και όχι VOIP!

Στην εφαρμογή "Τηλέφωνο" - "ρυθμίσεις" - "λογαριασμό κλήσης" στο πεδίο "χρήση κλήσεων SIP" επίλεξε "για όλες τις κλήσεις". Στο δικό μου έτσι δούλεψε.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή "Τηλέφωνο" - "ρυθμίσεις" - "λογαριασμό κλήσης" στο πεδίο "χρήση κλήσεων SIP" επίλεξε "για όλες τις κλήσεις". Στο δικό μου έτσι δούλεψε.

 

Ευχαριστώ, δούλεψε! Απλά ακούω και τον εαυτό μου εκτός από τον άλλο τώρα :lol: κοινώς έχω επιστροφή!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το sip μέσω εφαρμογής τηλεφώνου του Android δεν μου δούλευε ποτέ σωστά και έχω σταματήσει να το χρησιμοποιώ... Μόνο μέσω εξωτερικής εφαρμογής.

 

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι στον dialer βολεύει πολύ αλλά δεν έχει καθόλου καλή ποιότητα, τουλάχιστον σε 2 κινητά δικά μου που δοκίμασα.
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι στον dialer βολεύει πολύ αλλά δεν έχει καθόλου καλή ποιότητα, τουλάχιστον σε 2 κινητά δικά μου που δοκίμασα.
Δοκίμασε να επιλέξεις μόνο έναν codec, αυτόν που σου προτείνει η εταιρεία με την καλύτερη ποιότητα.

Αν έχεις επιλέξει πολλούς codecs το τηλέφωνο αυτόματα διαλέγει αυτόν που χρειάζεται λιγότερα δεδομένα, που σημαίνει και χειρότερη ποιότητα.

Ποιον sip client χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να επιλέξεις μόνο έναν codec, αυτόν που σου προτείνει η εταιρεία με την καλύτερη ποιότητα.

Αν έχεις επιλέξει πολλούς codecs το τηλέφωνο αυτόματα διαλέγει αυτόν που χρειάζεται λιγότερα δεδομένα, που σημαίνει και χειρότερη ποιότητα.

Ποιον sip client χρησιμοποιείς?

 

Μιλάω για τον stock dialer του κινητου που έχει sip client ενσωματωμένο. Εκεί νομίζω δεν γίνεται να επιλέξεις τους codecs

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το zoiper το οποίο μπορεί να ενσωματωθεί (με επιλογή) στον κανονικό dialer όπου εκεί μπορείς να επιλέξεις κωδικοποιητή, να δούμε διαφορές.

Εδώ στο νήμα έχουν ανέβει κάποιες εκδόσεις του zoiper του 17.

Όταν βρεις χρόνο κάνε μερικές δοκιμές να μαθαίνουμε και εμείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπάρχει κάποια υπηρεσία voip, πλην viber, η οποία να εμφανίζει τον αριθμό του κινητού μας (+3069...) όταν κάνουμε κλήσεις;

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια υπηρεσία voip, πλην viber, η οποία να εμφανίζει τον αριθμό του κινητού μας (+3069...) όταν κάνουμε κλήσεις;

 

Προς το παρών η callingcredit είναι η πιο οικονομική για κλήσεις σε κινητά και σταθερά. Θα χρειαστεί όμως να κάνεις verify τον αριθμό σου μέσα στον λογαριασμό για να φαίνεται το 69χχχ στις κλήσεις που θα κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια υπηρεσία voip, πλην viber, η οποία να εμφανίζει τον αριθμό του κινητού μας (+3069...) όταν κάνουμε κλήσεις;
Όλες οι εφαρμογές εμφανίζουν τον αριθμό που έχεις δηλώσει και μάλιστα τον χρησιμοποιούν για τις χρεώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια

Και κάτι ακόμα. Υπάρχει κάποια υπηρεσία Voip η οποία να υποστηρίζει κάποιου είδους "family pack";

Όπου όλοι οι αριθμοί μπορούν να κάνουν και να λαμβάνουν ανεξάρτητα τις κλήσεις τους αλλά χρησιμοποιούν κοινό balance (υπόλοιπο)

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή της calling credit μπορείς με το ίδιο account να έχεις διαφορετικά caller id σε κάθε κινητό, μέχρι 5 caller id νομίζω υποστηριζει

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια υπηρεσία voip, πλην viber, η οποία να εμφανίζει τον αριθμό του κινητού μας (+3069...) όταν κάνουμε κλήσεις;

 

Όλες οι υπηρεσίες VoIP μπορούν να εμφανίσουν τον αριθμό σου, αρκεί να τον έχεις επιβεβαιώσει πρώτα (σου στέλνουν μήνυμα με κωδικό, βάζεις μετά τον κωδικό και έχεις κατοχυρώσει τον ID αριθμό σου μια και καλή).

 

Για Ελλάδα, για την ώρα το πιο οικονομικό είναι το CallingCredit που αναφέρουν κι οι υπόλοιποι, αλλά σαφώς υπάρχουν άπειρες υπηρεσίες να διαλέξεις. Και άπειρες εφαρμογές για να περάσεις την υπηρεσία (η Viber έχει τη δική της εφαρμογή, όπως και το Skype, αλλά οι μικρές υπηρεσίες όχι)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...