Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όσους παίζουν με betamax κλώνους (voipalot, dialcheap κτλ) με sip client που δίνει δυνατότητα παραμετροποίησης προτείνω χρήση codec iLBC. Μολονότι δεν αναφέρεται ως συμβατός σε ιστοσελίδα οποιουδήποτε κλώνου έχει δοκιμαστεί σε εφαρμογή acrobits groundwire με άριστα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

On 16/3/2024 at 1:56 ΜΜ, barca10 said:

Καλησπέρα,

Οι γονείς μου έχουν μία σύνδεση nova adsl 24 (σταθερό και ίντερνετ). Το ίντερνετ δεν το χρησιμοποιούν καθόλου.

Στο σπίτι τους έχω ίντερνετ 100Mbps από τον κάτω όροφο (εμένα) για την τηλεόραση και τα κινητά. Έχω τραβήξει καλώδιο και έχω και ένα access point.

Η 24άρα adsl δεν χρησιμοποιείται καθόλου. Επίσης, κυρίως δέχονται κλήσεις στο σταθερό. Κάνουν κλήσεις μόνο από τα κινητά.

Σκέφτομαι να κάνω φορητότητα τον αριθμό στην intertelecom. Έχω κάπου gateway (fxo/fxs) για μετατροπή απλής τηλεφωνικής συσκευής σε voip από παλιά (εποχές viva). Ή θα αγοράσω κανα καινούριο voip τηλέφωνο. Απ' ότι καταλαβαίνω το κόστος στην intertelecom είναι 15 ευρώ τον χρόνο + ότι εξερχόμενες κάνεις; Τι προτείνετε;

Υπάρχει κι η omnivoice με 10 ευρώ το έτος. Εγώ αυτήν έχω. Θα δυσκολευτείς λίγο στη αρχή γιατί αλλάζουν το site τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 8/4/2024 at 11:51 ΜΜ, arjuna said:

acrobits groundwire

Εννοείς αυτήν εδώ την εφαρμογή; Παίζουν και τα SMS? Σκέφτομαι να το γυρίσω εντελώς σε voipalot και voipmove για SMS

Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2024 at 9:30 ΠΜ, nickolasemp said:

Εννοείς αυτήν εδώ την εφαρμογή; Παίζουν και τα SMS? Σκέφτομαι να το γυρίσω εντελώς σε voipalot και voipmove για SMS

Σε αυτή την εφαρμογή αναφέρομαι...

Στέλνει sms...το πρόβλημα είναι ότι ο αποστολέας μέσω voipalot εμφανίζεται ως InfoSMS.Δεν έχω καταφέρει να το παραμετροποιήσω. Βέβαια και η αποστολή μέσω της σελίδας διαχείρισης του voipalot λογαριασμού έχει το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα.

Εύχομαι να έχεις καλύτερη τύχη με το voipmove.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δε μου λετε ρε παιδια.

Αν για οποιονδηποτε λογο 'μπλοκαρει' ή πεσει το internet, όπως συνεβει πχ πριν λιγες μερες σε συγκεκριμενες πληροφοριακες υποδομες με την...μπλε οθονη με το λογισμικο Crowdstrike και την Microsoft,

(εδω για οποιον δεν πηρε ειδηση https://www.wired.com/story/crowdstrike-outage-update-windows/  , με καθηλωση αεροδρομιων/πτησεων, τραπεζων κλπ κυριως στο εξωτερικο, αλλα και στο ελ.βενιζελος οπως διαβασα)

για πειτε, τετοια συμβαντα, μπορει να ριξουν και την -voip πλεον...εξελιξη!!!( 😞 ) - τηλεφωνία μας;

Παλια που δεν ηταν voip, χωρις να εχω ιδιαιτερες τεχνικες γνωσεις επι του θεματος, θεωρω οτι το τηλεφωνικο δικτυο ηταν ενα αυτονομο δικτυο.

Τωρα ομως που βασιζεται στο Internet;

Αναμενω να δω ....τα μαντατα!

Link to comment
Share on other sites

Η κλασική τηλεφωνία είχε διακριτό φυσικό κύκλωμα επικοινωνίας εκχωρημένο σε κάθε μέρος της σύνδεσης: Κάθε συνδρομητής είχε το ζεύγος του και η δουλειά όλων των ενδιάμεσων τηλεφωνικών κέντρων ήταν να τα συνδέσουν φυσικά μεταξύ τους. Έτσι, ακόμη και να μην δούλευε το δίκτυο δεδομένων, μπορούσες να έχεις τηλεφωνία.

Τέτοια υποδομή είναι πανάκριβη, ενώ υπάρχουν σημαντικοί περιορισμοί (και γεωγραφικοί) στην υλοποίηση υψηλής διαθεσιμότητας. Μάλιστα, τα τελευταία χρόνια και η διασύνδεση των τηλεφωνικών κέντρων μεταξύ τους ήταν ήδη VoIP και όχι διακοπτική.

Στην άλλη άκρη, το VoIP είναι σημαντικά φτηνότερο ενώ είναι πολύ πιο εύκολο να εξασφαλίσεις υψηλή διαθεσιμότητα.  Προφανώς εάν "πέσει το δίκτυο" δεν θα έχεις και τηλεφωνία, αλλά μπορείς να έχεις πολλαπλούς SIP servers που ως άλλα τηλεφωνικά κέντρα θα εξυπηρετούν τους ίδιους συνδρομητές, τερματίζοντας την κλήση δεδομένων πάνω σε μία πύλη τηλεφωνίας του παρόχου. Έτσι το VoIP είναι πολύ πιο ανθεκτικό σε μεμονωμένες βλάβες.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, minast said:

Η κλασική τηλεφωνία είχε διακριτό φυσικό κύκλωμα επικοινωνίας εκχωρημένο σε κάθε μέρος της σύνδεσης: Κάθε συνδρομητής είχε το ζεύγος του και η δουλειά όλων των ενδιάμεσων τηλεφωνικών κέντρων ήταν να τα συνδέσουν φυσικά μεταξύ τους. Έτσι, ακόμη και να μην δούλευε το δίκτυο δεδομένων, μπορούσες να έχεις τηλεφωνία.

Τέτοια υποδομή είναι πανάκριβη, ενώ υπάρχουν σημαντικοί περιορισμοί (και γεωγραφικοί) στην υλοποίηση υψηλής διαθεσιμότητας. Μάλιστα, τα τελευταία χρόνια και η διασύνδεση των τηλεφωνικών κέντρων μεταξύ τους ήταν ήδη VoIP και όχι διακοπτική.

Στην άλλη άκρη, το VoIP είναι σημαντικά φτηνότερο ενώ είναι πολύ πιο εύκολο να εξασφαλίσεις υψηλή διαθεσιμότητα.  Προφανώς εάν "πέσει το δίκτυο" δεν θα έχεις και τηλεφωνία, αλλά μπορείς να έχεις πολλαπλούς SIP servers που ως άλλα τηλεφωνικά κέντρα θα εξυπηρετούν τους ίδιους συνδρομητές, τερματίζοντας την κλήση δεδομένων πάνω σε μία πύλη τηλεφωνίας του παρόχου. Έτσι το VoIP είναι πολύ πιο ανθεκτικό σε μεμονωμένες βλάβες.

 

Χρησιμες διευκρινησεις!

Αλλα για να βαζουμε τα πραγματα στη θεση τους, αλλα και να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους,

αυτο που αναφερεις στο τελος, ειναι επι της ουσιας, δυνητικο; Στην πραξη το κανουν οι παροχοι; Εφαρμοζεται;

Γιατι αν δεν γινεται στην πραξη, καταλαβαινω οτι το προτερο και λεγομενο παρωχημενο δικτυο, μαλλον τελικα μπορει στην πραξη να ειναι ασφαλεστερο σε βλαβες και πεσιματα.

Τωρα αν μου πει καποιος, οτι τηλεπικοινωνικα παροχοι, πλεον, με την voip, εχουν εφεδρικα συστηματα, με 'sim'/ασυρματες συνδεσεις, με δορυφορους, με...με...με, παω πασο, και θα πω οτι οντως, η voip ειναι ασφαλεστερη στο να μας κρεμασει και να πεσει.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι πάροχοι έχουν προβλέψεις υψηλής διαθεσιμότητας για τα συστήματα VoIP. Πόσο πλήρεις και για πόσα "εννιάρια", το ξέρουν οι ίδιοι. Εμείς το κρίνουμε εκ του αποτελέσματος.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, minast said:

Όλοι οι πάροχοι έχουν προβλέψεις υψηλής διαθεσιμότητας για τα συστήματα VoIP. Πόσο πλήρεις και για πόσα "εννιάρια", το ξέρουν οι ίδιοι. Εμείς το κρίνουμε εκ του αποτελέσματος.

Αρα ρεαλιστικα εκτιμας, οτι μαλλον τα voip ειναι δυσκολοτερο να πεσουν σε σχεση με την κλασικη τηλεφωνια; Τι εχει δειξει αραγε η μεχρι σημερα εμπειρια;

Παντως, δικτυακα χτυπηματα και ατυχιες σαν την προχτεσινη, δειχνει οτι ολα ειναι επισφαλη.

Προσωπικα, θα προτιμουσα ξεχωριστο ανεξαρτητο δικτυο. Επισης δεν χρειαζονταν ηλεκτρικο ρευμα, πως ξεχασα να το αναφερω αυτο; Θελω να πω, οτι το τηλεφωνο δεν εξαρτιωνταν απο καμια διαδικτυακη δυσλειτουργία ή κρασαρισμα, δεν εξαρτιωνταν καν απο τυχον προβλημα σε ηλεκτρικο δικτυο. Τωρα εξαρταται η λειτουργια του, απο την επιτυχη λειτουργια και των αλλων δύο!

Οχι οτι μπορει να αλλαξει κατι, καθως δυστυχως, δεν εχουμε επιλογες, αλλα να μην ακουω ελαφρα τη καρδια οτι παντα τα πραγματα πανε προς τη σωστη κατευθυνση....

Ή οπως λεω εγω, 'παντα κατι κερδιζεις, αλλα και κατι χανεις'....

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ ότι η τεχνολογία VoIP είναι πιο ανθεκτική σε συγκεκριμένα προβλήματα που επηρεάζουν τη διαθεσιμότητα. Έχει και τις δικές της ευπάθειες, που είναι διαφορετικής φύσης.

Πχ εάν έπεφτε βόμβα σε ένα κλασικό τηλεφωνικό κέντρο δεν θα είχες τηλεφωνία για 10 μέρες, εάν γίνει το ίδιο σε ένα VoIP, σε μία ώρα θα έχεις υπηρεσία. Εάν κοπεί καλώδιο "κορμού" σε POTS θα χρειαστεί μία εβδομάδα αποκατάσταση, το VoIP δεν έχει καμία προτίμηση για την διαδρομή των πακέτων.

Και η απαίτηση ρεύματος που αναφέρεις είναι λίγο παραπλανητική: Στην κλασική τηλεφωνία δίνει ρεύμα το κέντρο, ενώ στο VoIP χρειάζονται ρεύμα και τα δύο άκρα. Εάν ο χρήστης ενδιαφερθεί να φροντίσει τη δική του αδιάλλειπτη παροχή ρεύματος, πάλι αρκεί η φροντίδα του παρόχου για τη δική του πλευρά.

Πάντως η κλασική τηλεφωνία είχε πάψει εδώ και καιρό να είναι ανεξάρτητη από "διαδικτυακές δυσλειτουργίες και κρασαρίσματα". Εδώ και χρόνια, τα κέντρα ήταν σε μεγάλο βαθμό υβριδικά και εξαρτώμενα από την υπολογιστική και δικτυακή υποδομή του παρόχου.

Μην νομίζεις ότι είμαι αναφανδόν υπέρ του VoIP, αλλά πρέπει να παίξω και το δικηγόρο του διαβόλου, γιατί διακρίνω ότι έχεις ήδη ειλημμένη απόφαση 🙂. Εννοείται ότι κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις, αλλά αυτό ισχύει σε όλες τις τεχνικές και οικονομικές συγκρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

minast, πολυ χρησιμα οσα ανεφερες.

Απλα θεωρω πολυυυυ επισφαλη την τακτικη, 'τα συγκεντρωνω ολα σε ενα'.

Καταλαβαινω οτι ζουμε στην εποχη της διαλειτουργικοτητας και του internet of things, υπο μια εννοια λοιπον, πως και θα περιμενες θα μου πεις να μεινει κατι εντελως 'ανεξαρτητο', απο την αλλη ομως, το θεωρω ισως και μεγιστη...βλακεια, να μπορει ενα λαθος update (και μη μου πειτε ετυχε....γιατι θα ξανατυχει!) ή μια διαδικτυακη επιθεση απο τα νησια φιτζι, να μου ριξει εμενα, και την τηλεφωνια. Θα προτιμουσα αν υπαρχει διαδικτυακο λαθος ή επιθεση, να επηρεαζεται μονο το ενα δικτυο, και οχι τα παντα ολα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 29/6/2024 at 8:34 ΜΜ, arjuna said:

Σε αυτή την εφαρμογή αναφέρομαι...

Στέλνει sms...το πρόβλημα είναι ότι ο αποστολέας μέσω voipalot εμφανίζεται ως InfoSMS.Δεν έχω καταφέρει να το παραμετροποιήσω. Βέβαια και η αποστολή μέσω της σελίδας διαχείρισης του voipalot λογαριασμού έχει το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα.

Εύχομαι να έχεις καλύτερη τύχη με το voipmove.

Εγώ δεν βλέπω SMS στο groundwire. Άλλη έκδοση έχoυμε; Έχω την έκδοση 5.3.6.

Edit: Άκυρο, έπρεπε να το ενεργοποιήσω στα settings του account και σού βγαίνει extra tab στο τέρμα δεξιά. Αλλά δεν τα στέλνει. Μόνο το SIMPLE στην εφαρμογή ενεργοποιούμε, σωστά;

Edited by nickolasemp
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...