Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε ξέρω τι παροχο θα έχω, θα νοικιάσω αυτά τα φορητά mifi με απεριόριστο ίντερνετ που δίνουν. Αν δε μπορώ να βγάλω κλήση τι στο καλό..

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Αν έχεις τηλέφωνο που παίρνει esim, βάλε holafly. Το πιο απλό


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Αν έχεις τηλέφωνο που παίρνει esim, βάλε holafly. Το πιο απλό


Sent from my iPad using Tapatalk
Η αλήθεια είναι ότι έχει πολύ καλή τιμή ΑΛΛΑ θα είμαστε 6 άτομα που θέλουμε ίντερνετ, δε μπορώ να έχω όλη μέρα hotspot ανοιχτό.. Για αυτό θα αγόραζα pocket wifi από εκεί..

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παρε ενα "παλιό κινητό

τόσοι είστε κάποιος θα έχει.

εκτος αν ψάχνεις να βρεις καποια καλη τιμή εκεί..

On 23/6/2023 at 3:17 ΜΜ, DjTony said:

Η αλήθεια είναι ότι έχει πολύ καλή τιμή ΑΛΛΑ θα είμαστε 6 άτομα που θέλουμε ίντερνετ, δε μπορώ να έχω όλη μέρα hotspot ανοιχτό.. Για αυτό θα αγόραζα pocket wifi από εκεί..

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

και να είσαι και προετοιμασμένος αν τελικά κανείς κάπως hot spot.. μπορει να εχει δικλείδες για να το πετύχεις.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα με 35€ για 6 ημέρες mifi με απεριόριστα δεδομένα.. Ούτε αλχημείες να κάνω ούτε τίποτα. Θα αγοράσω μια κάρτα holafly για να τη δουλέψω στο κινητό μου όταν μπω Τουρκία από τα σύνορα έως το ξενοδοχείο. Μόνο αυτό. Μόλις φτάσω ξενοδοχείο θα μου έχουν φέρει το μηχάνημα με τα απεριόριστα

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2023 at 10:20 ΜΜ, d_device said:

 

Το θέμα είναι ότι αυτά που γράφουμε εδώ και το φόρουμ είναι στην Ελλάδα.

Απλά θα σου πω αφού μένεις στο εξωτερικό εκτός ΕΕ ότι την εγγραφή σε κάποια απ’ τις εταιρείες VoIP τη κάνεις από αυτή που είσαι και αυτή η χώρα δεν έχει ΦΠΑ.  Δε ξέρω τους νόμους σας εκεί, αλλά λογικά το 12,50 θα πάει στο 10,40.

Τα υπόλοιπα τα καταλαβαίνεις ενώ εγγράφεσαι γιατί σε καθοδηγεί η διαδικασία.

Ξέχασα να απαντήσω.

Δοκίμασα με VPN άλλης χώρας και δε δούλεψε αυτό που προτείνεις.

Έχει κάποιον να αναφέρει άλλον τρόπο ή ποια χώρα συγκεκριμένα πρέπει να βάλω σε VPN για να έχω μειωμένο τον έξτρα φόρο κατά την αγορά του VOIP πακέτου;

Αν και παίζει ο φόρος να εξαρτάται από τον τρόπο πληρωμής και όχι από τη χώρα που βρίσκομαι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Με vpn δεν νομίζω ότι σε βοηθάει σε κάτι καθώς την χώρα φορολόγησης την καθορίζει η χώρα του αριθμού κινητού με τον οποίο εγγράφεσαι. Αν βάλεις και πρόσθετους αριθμούς, ακόμα και αν είναι από άλλες χώρες, χρησιμοποιούν την χώρα χρέωσης του αρχικού λογαριασμού.

Μην περιμένεις όμως να σου πει κάποιος ακριβώς οδηγίες πως να αποφύγεις τους φόρους, απ' όσο γνωρίζω στο παρελθόν τέτοιες συζητήσεις είχαν θεωρηθεί παράνομες, τα μηνύματα είχαν διαγραφεί και τα μέλη είχαν φάει προσωρινό ban.

Στο κάτω κάτω δεν είναι και πολύ σημαντικό ποσό 2 ευρώ μία-δύο φορές το χρόνο που θα βάζεις λεφτά. Αν ήμασταν και σίγουροι ότι φτάνουν στο ελληνικό κράτος θα ήταν τέλεια, αλλά αυτό δεν το ξέρει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τις τελευταίες ημέρες δεν εμφανίζεται ο αριθμός μου όταν καλώ συγκεκριμένα τηλέφωνα. Στα υπόλοιπα εμφανίζεται κανονικά. Χρησιμοποιώ voip alot και την δική του εφαρμογή MobileVOIP. Έχετε παρατηρήσει κάτι σχετικό;

Sent from my RMX2111 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι γιατί δεν το χρησιμοποιώ αυτή τη περίοδο αλλά είναι γνωστό πρόβλημα που εμφανίζεται κατά καιρούς για μερικές μέρες και δεν έχει σχέση με εσένα αλλά με τις "διαδρομές" που χρησιμοποιούν για να βγάλουν κλήση. Μπορείς να τους γκρινιάξεις για να το λάβουν περισσότερο υπόψη.

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες ημέρες δεν εμφανίζεται ο αριθμός μου όταν καλώ συγκεκριμένα τηλέφωνα. Στα υπόλοιπα εμφανίζεται κανονικά. Χρησιμοποιώ voip alot και την δική του εφαρμογή MobileVOIP. Έχετε παρατηρήσει κάτι σχετικό;

Sent from my RMX2111 using Tapatalk


Παλιότερα συνέβαινε να μην βγάζει caller id τώρα ευτυχώς οχι

δεν έχω παρατηρήσει κάτι σε κυπριακά και ουγγρικά κινητά που παίρνω μου εμφανίζει κανονικά το ελληνικό nova τηλέφωνο που έχω δηλώσει

Εκτός από έναν κλώνο της betamax , voip discount (έχω τρεις συνδέσεις betamax) που κάποια στιγμή άλλαξε από μόνο του το caller id και έβαλε ένα σταθερό voip ολλανδικό που έχω

Μόλις μου το είπαν μπήκα και το άλλαξα και όλα καλά μέχρι τώρα



Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που είπε ο spiliot. Αυτό το καιρό πάντως nikolaosp, εμένα μου δουλεύει κανονικά (τηλέφωνα σε Ελλάδα και Αγγλία).

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα δούλευε κανονικά για χρόνια την τελευταία εβδομάδα υπάρχει θέμα σε κάποια τηλέφωνα, όχι σε όλα. Καθάρισα cash και δεδομένα της εφαρμογής αλλά συνεχίζει το πρόβλημα. Υποθέτω πως κάτι τρέχει με τον πάροχο μου cosmote

Sent from my RMX2111 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

προς όλους τους παρόχους η μονο πχ προς κοσμοτε?
Πρέπει να είναι προς όλους τους παρόχους, πολλά cosmote και ένα με φορητότητα στη Nova που παλαιότερα ήταν cosmote. Αυτά έχω ανακαλύψει μέχρι τώρα.

Sent from my RMX2111 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά εμφανίζεται το id μου σε όλα τα τηλέφωνα κανονικά όπως πριν... Αυτά να μην γίνονταν θα ήταν όλα καλύτερα!

Sent from my RMX2111 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nikolaosp said:

Και ξαφνικά εμφανίζεται το id μου σε όλα τα τηλέφωνα κανονικά όπως πριν... Αυτά να μην γίνονταν θα ήταν όλα καλύτερα!

Sent from my RMX2111 using Tapatalk

 

Πάλι καλά που έφτιαξε γρήγορα!

Στο είπαν πιο πάνω ότι περιοδικά συμβαίνει αυτό και μετά επανέρχεται.  Πιστεύω για τα οφέλη που μας δίνει μια VoIP υπηρεσία, είναι μικρό το κακό.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όταν θα πάω Τουρκία σε λίγες μέρες δεν θα έχουμε τηλέφωνο όποτε έχω φορτώσει 20€ στη calling credit και έβαλα την εφαρμογή και τον ίδιο λογαριασμό σε 4 συσκευές. Κάνουν κλήση ταυτόχρονα. Το έχετε δει εσείς να το επιβεβαιώσει και κάποιος Ακόμα; δε το πίστευα πάντως αλλά δουλεύει

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα σε voipalot και έκανα κλήση από τον ίδιο λογαριασμό με δύο διαφορετικά τηλέφωνα (note 11 και Redmi 7) και έκαναν κλήσεις σε διαφορετικά νουμερα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Καλά να περάσεις στην Τουρκία.

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk





Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα σε voipalot και έκανα κλήση από τον ίδιο λογαριασμό με δύο διαφορετικά τηλέφωνα (note 11 και Redmi 7) και έκαναν κλήσεις σε διαφορετικά νουμερα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Καλά να περάσεις στην Τουρκία.

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk






Σε ευχαριστώ πολύ. Οπότε κομπλέ θα καλεί ο καθένας από το κινητό του μέσω του δικού μου λογαριασμού χωρίς θέμα. Τέλειο. Θα έπαιρναν συνέχεια το κινητό μου για να καλούν και δε το θέλω, οπότε θα το παίξουμε έτσι.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις και ταυτοποίηση των κινητών μέσα από την σελίδα της calling credit και μετά ρυθμίζεις σε κάθε κινητό ξεχωριστά μέσα από την εφαρμογή της να εμφανίζεται ο αριθμός του εκάστοτε κινητού. 😉

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις και ταυτοποίηση των κινητών μέσα από την σελίδα της calling credit και μετά ρυθμίζεις σε κάθε κινητό ξεχωριστά μέσα από την εφαρμογή της να εμφανίζεται ο αριθμός του εκάστοτε κινητού.
Σωστός.. Δε μου έκοψε ότι μπορώ να βάλω πολλά caller ID και από τη κάθε συσκευή να διαλέξω το δικό της.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα χρησημοποιησα το voipalot που εχω μετα απο αρκετο καιρο κ παρατηρησα οτι δεν με ακουνε καλα ειτε πολυ χαμηλα ειτε με διακοπες , εχει κανενας αλλος παρατηρησει κατι αντιστοιχο? 

Link to comment
Share on other sites

Συχνό φαινόμενο. Μπορείς κάπου στις επιλογές να δοκιμάσεις να ανεβάσεις λίγο την ένταση του μικροφώνου (μη το παρακάνεις θα έχεις αλλά προβλήματα) αλλά συνήθως είναι προβλήματα των server τους ή και της ποιότητας του ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον απο τον σερβερ τους ειναι στο ιντερνετ δεν ειχα καποιο αλλο θεμα κ την ενταση του μικροφωνου την ειχα ψηλα ωστε να κανω αυξομειωσεις απο την συσκευη , οποτε ημαστε σε αναμονη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...