Jump to content

Xiaomi Mi Note 3


STERGIOSZX
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά αυτά είναι ένα κλικ πιο κάτω σίγουρα, αλλά το mi note 3 είναι σίγουρα ένα κλικ πιο πάνω από αυτά.. Κατατάσσεται στα αμέσως επόμενα από τα flagship.. Ο snapdragon 660 δεν είναι και 625 ούτε 636.. Είναι σαν μια υπό-κατηγορία μόνο του ρε παιδάκι μου...
Ίσως δεν πούλησε τα αναμενόμενα. Πάντως εγώ φοράω την τελευταία EU developer 8.4.26 αν δεν απατώμαι και είναι μια χαρά .

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Εγώ όταν το αγόρασα δεν περίμενα πολλά από updates στην global, αλλά ήδη έχει πάρει αρκετά. Αν πάρει και Android 8 με το MIUI 10, όπως φημολογείται, θα είμαι υπερικανοποιημένος. Για την ώρα με τις τελευταίες δύο αναβαθμίσεις βλέπω μια βελτίωση στην μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν το αγόρασα δεν περίμενα πολλά από updates στην global, αλλά ήδη έχει πάρει αρκετά. Αν πάρει και Android 8 με το MIUI 10, όπως φημολογείται, θα είμαι υπερικανοποιημένος. Για την ώρα με τις τελευταίες δύο αναβαθμίσεις βλέπω μια βελτίωση στην μπαταρία.

 

Έχει ανακοινωθεί επίσημα από την xiaomi, απλά θα πάρουμε Android 8 και MIUI 10 κατά τέλη καλοκαιριού όπως φημολογείται.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ο τόσος ντόρος με τις global; Γιατί πρέπει να είναι καποιος με global οπωσδήποτε; Τι παραπανω προσφέρει; Άντε να καταλάβω ότι κάποιοι δεν θέλουν να μπαίνουν στην διαδικασία ξεκλειδώματος, root και φλασαρισμα άλλων ROMs. Και πάλι όμως δε θα επιλέξεις μια συσκευή από Κίνα που δεν πωλείται κανονικά εδώ. Θα πάρεις κάτι που θα υποστηρίζει και τις μπάντες για 4G, που το πουλάνε εδώ κανονικά και δεν θα χρειάζεται ντε και καλά άλλες ROMs. Συν ότι τα μικρότερα μοντέλα της Xiaomi πουλάνε περισσότερο και τα αναβαθμίζουν ας πούμε πιο σωστά.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπροστινή κάμερα τράβα με οποιοδήποτε άλλο app και είναι μια χαρά. Όσον αφορά το βίντεο για xiaomi καλό είναι.

 

 

πες μια καλη να δοκιμασω φιλε

mi8
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πως γίνεται να απενεργοποιηθει η μπάρα των ενημερώσεων που κατεβαίνει (fb κλπ);

Επίσης στο πρόγραμμα του καιρού δεν βρίσκω την Ελλάδα και την περιοχή μου...

Πως γίνεται να το διορθώσω;

 

Κάνεις κάποια βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Για τις ειδοποιήσεις μπορείς να το ρυθμίσεις από "εφαρμογές-> άδειες... " ξεχωριστά για κάθε μια
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία dev από το Ελληνικό club είναι πολύ καλή - αυτήν έχω, αλλά θα σου πρότεινα να κάνεις την διαδικασία ξεκλειδώματος κ.λ.π. και να περιμένεις την 10 γιατί όταν βγει θα θέλει FR...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Προσπαθω να ανοιξω βιντεο που εχωω στη συσκευη που ειναι λιγο πιο παλια και για να ανοιξουν πρεπει να περιμενω να φορτωσει ενας κυκλος και αργει παρα πολυ. Υπαρχει καποια λυση;
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως ρυθμίζεται το LED για να αναβοσβήνει στις αναπάντητες και στα μηνύματα;
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως ρυθμίζεται το LED για να αναβοσβήνει στις αναπάντητες και στα μηνύματα;

 

Ρυθμίσεις-προσθετες ρυθμίσεις-ειδοποιησεις Led flash.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια η καμερα του τι λεει? γιατι δεν εβγαλα ενα συμπερασμα εχω μπερδευτει μετα απο ολα αυτα που διαβασα. Φωτο βιντεο? να το παρω ή να παρω σε κανα mi8 se. Με ενδιαφερει κυριως η καμερα. Ειχα ενα nexus 5x και πηρα πανω στην βιασυνη λογω βλαβης του nexus πηρα ενα xiaomi redmi 5 plus 4 giga ram. Δεν λεω γρηγορο και δυνατο κινητο αλλα η καμερα ειχα συνηθησει απο το nexus που ειχε καμερα που φυσουσε και αυτη ειναι ακρως απογοητευτικη. Φωτο πολυ μετριες εως κακες και βιντεο αστα να πανε.

πχ. 1) Υπο το φως νορμαλ δωματιου δεν μπορει καν να φωτογραφισει πχ ενα εγγραφο και να φενεται καθαρα να διαβαζεται πολυ ανετα.

2) το βιντεο που τραβουσε το nexus 5x ηταν αψογο απλα του ελειπε το stabilazation. Ειχε κανεις nexus εδω πριν για συγριση?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως ρυθμίζεται το LED για να αναβοσβήνει στις αναπάντητες και στα μηνύματα;

 

Νομίζω πως είναι εξ ορισμού ενεργοποιημένα και τα δύο. Γιατί, δεν σου δουλεύουν;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια η καμερα του τι λεει? γιατι δεν εβγαλα ενα συμπερασμα εχω μπερδευτει μετα απο ολα αυτα που διαβασα. Φωτο βιντεο? να το παρω ή να παρω σε κανα mi8 se. Με ενδιαφερει κυριως η καμερα. Ειχα ενα nexus 5x και πηρα πανω στην βιασυνη λογω βλαβης του nexus πηρα ενα xiaomi redmi 5 plus 4 giga ram. Δεν λεω γρηγορο και δυνατο κινητο αλλα η καμερα ειχα συνηθησει απο το nexus που ειχε καμερα που φυσουσε και αυτη ειναι ακρως απογοητευτικη. Φωτο πολυ μετριες εως κακες και βιντεο αστα να πανε.

πχ. 1) Υπο το φως νορμαλ δωματιου δεν μπορει καν να φωτογραφισει πχ ενα εγγραφο και να φενεται καθαρα να διαβαζεται πολυ ανετα.

2) το βιντεο που τραβουσε το nexus 5x ηταν αψογο απλα του ελειπε το stabilazation. Ειχε κανεις nexus εδω πριν για συγριση?

 

Εγώ πάντως νομίζω ότι από την αρχή και μετά τις αναβαθμίσεις που έχει κάνει η Global σε 9.6.2 ότι η κάμερα έχει ψιλοχαλασει. Δεν ξέρω τώρα. Ας πουν και τα άλλα μέλη την γνώμη τους. Σε σύγκριση που έκανα χθές με ένα xiaomi mi a1 δίπλα δίπλα ίδια φωτογραφία, το mi a1 σε ζουμ που κάναμε είχε καλύτερη ανάλυση, απλά το mi note3 είχε πιο έντονα χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις-προσθετες ρυθμίσεις-ειδοποιησεις Led flash.

 

Ευχαριστώ πολύ :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως νομίζω ότι από την αρχή και μετά τις αναβαθμίσεις που έχει κάνει η Global σε 9.6.2 ότι η κάμερα έχει ψιλοχαλασει. Δεν ξέρω τώρα. Ας πουν και τα άλλα μέλη την γνώμη τους. Σε σύγκριση που έκανα χθές με ένα xiaomi mi a1 δίπλα δίπλα ίδια φωτογραφία, το mi a1 σε ζουμ που κάναμε είχε καλύτερη ανάλυση, απλά το mi note3 είχε πιο έντονα χρώματα.

 

φιλε αυτο που λες μου φενεται πολυ extreme και με σοκαρει λιγο καθως το mi a1 στην ουσια ειναι το ιδιο με το δικο μου redmi 5 plus σε ολα εκτος απο την δευτερη καμερα (dual) και το καθαρο android. Υποψιν δεν εχω δει απο κοντα στο "μι νοτε 3". Δοκιμασατε και βιντεο? O φακος του κανονικα δεν πρεπει να εχει καμμια συγκριση σε ποιοτητα με του mi note 3 αφου υποτειθετε οτι εχει ενα απο τους καρυφαιους τις σονυ (τουλαχιστον στα χαρτια). Την συγκριση την κανατε σε εξωτερικο μερος με πολυ ηλιο? Στο ζοομ στην φωτο να προσεξες για θορυβο και λεπτομεριες. Γιατι σε οθονη κινητου εφοσον εχει τραβηχτει σε πολυ φως παιζει να μην φαινονται τρελες διαφορες με την μια.

Edited by giannis82
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως νομίζω ότι από την αρχή και μετά τις αναβαθμίσεις που έχει κάνει η Global σε 9.6.2 ότι η κάμερα έχει ψιλοχαλασει. Δεν ξέρω τώρα. Ας πουν και τα άλλα μέλη την γνώμη τους. Σε σύγκριση που έκανα χθές με ένα xiaomi mi a1 δίπλα δίπλα ίδια φωτογραφία, το mi a1 σε ζουμ που κάναμε είχε καλύτερη ανάλυση, απλά το mi note3 είχε πιο έντονα χρώματα.

 

Τα είχα και τα 2. Αυτό που λες απλά δεν παίζει. Να έτυχε η λήψη; Να έχει κάποιο πρόβλημα το κινητό σου; Δεν γνωρίζω. Αλλά σε κάμερα είναι η μέρα με την νύχτα.

 

Πάρε ενδεικτικά μια από mi a1 και μια από mn3 (είχα σίγουρα 9.5.4.0 ή και ακόμα νεώτερη). Και στη συγκεκριμένη το κολακεύει κιολας το mi a1.

Πρώτα το mi a1

 

37881505855_3d1a4c93cb_z.jpgIMG_20171201_192812_HHT by Andreas L., on Flickr

 

41747265552_e0dfeb5be0_z.jpgIMG_20180430_020110_HHT by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κάνει καμία αναβάθμιση απο 9.1.4 και βγάζω φοβερές φωτογραφίες και βίντεο 4Κ που φυσάει. Η αναβάθμιση δεν είναι πανάκεια, παιδιά. Μην τρελαίνεστε
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κάνει καμία αναβάθμιση απο 9.1.4 και βγάζω φοβερές φωτογραφίες και βίντεο 4Κ που φυσάει. Η αναβάθμιση δεν είναι πανάκεια, παιδιά. Μην τρελαίνεστε

 

Η καμερα βελτιωθηκε παρα πολύ με τα updates. Τα χω ποσταρει αρκετές φορές, αλλά μαλλον πρεπει να τα βάλω αλλη μια φορα :lol:

 

Σε κάθε καδρο, πρώτα η λήψη απο 9.1.4.0 και μετα η αναβαθμισμένη.

 

28046866709_8e8ae45740_z.jpgStable_HHT by Andreas L., on Flickr

 

39825252291_441c5a48b9_z.jpgDev_HHT by Andreas L., on Flickr

 

39745332362_1410dc4104_z.jpgIMG_20180119_024657_HHT by Andreas L., on Flickr

 

39899950141_b93a7e6083_z.jpgDEV-IMG_20180126_003809_HHT by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχετε δίκιο ρε παιδιά. Μην βαρατε.

Ίδια φωτογραφία,στο ίδιο ακριβώς σημείο με σταθερό κινητό. Χωρίς να κάνω focus πάνω στην οθόνη. Απλά πάτησα το κουμπί του κλείστρου.

 

Xiaomi Mi Note3

https://drive.google.com/file/d/1oNjVl1L5DzOf25_bF5oaoLnEmnJs8_gi/view?usp=drivesdk

 

Xiaomi Mi A1

https://drive.google.com/file/d/1JZ3vVYMThINC0BnvPs47zVQdMBhfoEE6/view?usp=drivesdk

Edited by Sotirisglns
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχετε δίκιο ρε παιδιά. Μην βαρατε.

Ίδια φωτογραφία,στο ίδιο ακριβώς σημείο με σταθερό κινητό. Χωρίς να κάνω focus πάνω στην οθόνη. Απλά πάτησα το κουμπί του κλείστρου.

 

Xiaomi Mi Note3

https://drive.google.com/file/d/1oNjVl1L5DzOf25_bF5oaoLnEmnJs8_gi/view?usp=drivesdk

 

Xiaomi Mi A1

https://drive.google.com/file/d/1JZ3vVYMThINC0BnvPs47zVQdMBhfoEE6/view?usp=drivesdk

 

Η διαφορά είναι εμφανής προς το mi note 3......

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχετε δίκιο ρε παιδιά. Μην βαρατε.

Ίδια φωτογραφία,στο ίδιο ακριβώς σημείο με σταθερό κινητό. Χωρίς να κάνω focus πάνω στην οθόνη. Απλά πάτησα το κουμπί του κλείστρου.

 

Xiaomi Mi Note3

https://drive.google.com/file/d/1oNjVl1L5DzOf25_bF5oaoLnEmnJs8_gi/view?usp=drivesdk

 

Xiaomi Mi A1

https://drive.google.com/file/d/1JZ3vVYMThINC0BnvPs47zVQdMBhfoEE6/view?usp=drivesdk

 

Έβαλες hdr? Επιπλεον, στο mi note 3 έχεις κλείσει την αυτόματη ενίσχυση νυχτερινής λήψης (όταν το είχα θυμάμαι ότι είχε bug που ενεργοποιούσε το hht ακόμα και μέρα).

 

Πάντως εδώ οι συνθήκες δεν βοηθάνε να δεις διαφορες μιας και είναι αρκετά εύκολες. Άσε που λόγω κοντινού αντικειμένου μπορεί να έχουν διαφορετικό dof τα δύο κινητά μιας και διαφέρουν σε διάφραγμα (πχ στο ένα να χει θολώσει το background).

 

Πάντως μέρα και το mi a1 καλά θυμάμαι οτι τα πήγαινε. Διάφορα θα δεις κυρίως βράδυ ή σε εσωτερικό φωτισμό.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Έβαλες hdr? Επιπλεον, στο mi note 3 έχεις κλείσει την αυτόματη ενίσχυση νυχτερινής λήψης (όταν το είχα θυμάμαι ότι είχε bug που ενεργοποιούσε το hht ακόμα και μέρα).

 

Πάντως εδώ οι συνθήκες δεν βοηθάνε να δεις διαφορες μιας και είναι αρκετά εύκολες. Άσε που λόγω κοντινού αντικειμένου μπορεί να έχουν διαφορετικό dof τα δύο κινητά μιας και διαφέρουν σε διάφραγμα (πχ στο ένα να χει θολώσει το background).

 

Πάντως μέρα και το mi a1 καλά θυμάμαι οτι τα πήγαινε. Διάφορα θα δεις κυρίως βράδυ ή σε εσωτερικό φωτισμό.

 

Θα βγάλω καινούριες όπως είπες και θα ανεβάσω. Αυτές που έχω βγάλει είναι με αυτόματη ενίσχυση χαμηλού φωτισμού και δεν είναι HDR. Θα ανεβάσω το βράδυ άλλες

Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις hdr. Είναι πολύ κακό στη xiaomi (τουλάχιστον κατά τα γούστα μου). Κατά τα άλλα μέρα δεν θα δεις τρελές διαφορές μεταξύ των 2 συσκευών :)

 

Αν κλείσεις την αυτόματη ενίσχυση, να θυμάσαι το βράδυ να ενεργοποιεις το hht που έχει στις επιλογές. Θα πρότεινα μάλιστα στις ρυθμίσεις να ενεργοποιήσεις μια επιλογή οπου κρατάει το τελευταίο σου mode (δεν θυμάμαι ακριβώς πώς το λέει). Οπότε αν τραβήξεις μια το βράδυ με hht και αργότερα πας να τραβήξεις άλλη, θα χει κρατήσει το hht.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...