Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H trith genia apotelei to mellon tis kinhths thlefonias.To 3G einai oysiastika mia anavathmish toy tomea aytoy.Prosferei polles xrhsimes yphresies kai ypshlotates taxythtes...

Efoson oi xreoseis ginoyn prosites,pisteyo pos tha eksaplothei se olh thn Ellhnikh epikrateia.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι αλλα στην αποροφηση τεχνολογιας και χρηστικοτητας κινητων ειμαστε απο τους πρωτους στον κοσμο :D :!: [σε σχεση με τον πλυθησμο παντα :rolleyes: ] δωστε τσαμπα dsl το λαο :wacko:

 

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω μαζί σου. Μπορεί να μας αρέσουν να αγοράζουμε κινητά και διάφωρα άλλα, αλλά σε σχέση με τον πληθυσμό έιναι πάρα πολύ λίγοι αυτοί που ξέρουν πραγματικά όλες τις λειτουργίες ενός κινητού.

 

Πριν μερικούς μήνες εδώ στο myphone αλλά και στα Νεα υπήρχε άρθρο από ερευνα που έλεγε οτι το 90% των Ελλήνων, άσχετα τι κινητό διαθέτουν (ακόμα και το ποιο εξελιγμένο) το μόνο που ξέρουν είναι να κάνουν κλήσεις και να στέλνουν μηνύματα. Άντε τώρα να βγάζουν και καμια φωτογραφία για το χαβαλέ.

Ρώτα γύρω σου να μου πεις πόσους ξέρουν να σου στείσουν ένα POP3 email με GPRS και έλα να μου πεις.

 

Ακόμα και αυτοί που αγοράζουν όλα αυτά τα smartphones (κατά σύνολο τα series 60 της Νοκια) δεν έχουν ιδέα για τις εφαρμογές που μπορούν να εγκαταστήσουν κτλ.

 

Μιλάμε για 3G.... :lol: :lol: :lol: να γελάσω. Σίγουρα ο κόσμος θα αγοράσει συσκευές με 3G και δευτερη κάμερα, άλλά λίγοι θα το χρησιμοποιήσουν.

Εδώ το 65-70% του πληθυσμού είναι με καρτοκινητό και έχουν ξεσκιστεί στις αναπάντητες και στα μηνύματα και μετά μου μιλάς για βιντεοκλήσεις και γρήγορα σερφάρισμα στο κινητό;

Είναι δυνατόν ο κόσμος να μην ξέρει τι πάει να πει ιντερνετ και μπορεί να σερφάρει με 3G;

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Αφορμή για αυτό το θέμα είναι ο τρόπος που πολύς κόσμος λέει τους αριθμούς κινητών.

Όπως πολλοί θα θυμάστε στην αρχή τα νούμερα των κινητών είχαν μόνο 6 ψηφία και όλοι τα έλεγαν πχ 697-ΧΧΧ-ΧΧΧ (παλαιά αντί για 6 είχαμε 0, αλλά το βάζω για να μην μπερδευτούμε).

Οπότε τότε ξέραμε οτι 693 ήταν ΤΙΜ, 694 Βόδιφον και 697 Κοσμοτέ.

 

Μετά στα νούμερα προστέθηκε ένα ακόμα ψηφίο επειδή τα νούμερα ήταν λίγα.

Για λόγους τότε ευκολίας άρχισαν στα ήδη υπάρχοντα νούμερα η Βόδιφον να προσθέτει ένα 4 ή 5 μετά το 694, η Κοσμοτέ ένα 7 κτλ.

 

Από τότε οι περισσότεροι (9 στους 10 για την ακρίβεια) όταν μου λένε ένα νούμερο μου λένε 6945-987654 αντί να μου το πούνε 694-5987654.

 

Γιατί αυτό ρε παιδιά. Εγώ το θεωρώ πολύ σπαστικό.

Γιατι το πρόθεμα της βοδιφον δεν είναι 6945 ούτε 6944 ούτε 6948 αλλά 694.

Γιατί ο κόσμος δεν μπορεί να το καταλάβει αυτό; Τόσο δύσκολο είναι.

 

Εγώ πιστευω είναι πολύ ευκολότερο να έχουμε τα 3+7 όπως και με τα σταθερά στις μεγάλες πόλης όπου είναι 3+7 ψηφία.

 

Εσείς τι έχετε να πείτε γι'αυτό το θέμα;

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

εγω βασικα λεω π.χ 697 00-00-000 ειναι ευκολοτερο πιστευω. Αν και τωρα πια φιλε μου, και 697 μπορει να ειναι telestet, vodafone η και q...
Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω μαζί σου. Μπορεί να μας αρέσουν να αγοράζουμε κινητά και διάφωρα άλλα, αλλά σε σχέση με τον πληθυσμό έιναι πάρα πολύ λίγοι αυτοί που ξέρουν πραγματικά όλες τις λειτουργίες ενός κινητού.

 

Πριν μερικούς μήνες εδώ στο myphone αλλά και στα Νεα υπήρχε άρθρο από ερευνα που έλεγε οτι το 90% των Ελλήνων, άσχετα τι κινητό διαθέτουν (ακόμα και το ποιο εξελιγμένο) το μόνο που ξέρουν είναι να κάνουν κλήσεις και να στέλνουν μηνύματα. Άντε τώρα να βγάζουν και καμια φωτογραφία για το χαβαλέ.

Ρώτα γύρω σου να μου πεις πόσους ξέρουν να σου στείσουν ένα POP3 email με GPRS και έλα να μου πεις.

 

Ακόμα και αυτοί που αγοράζουν όλα αυτά τα smartphones (κατά σύνολο τα series 60 της Νοκια) δεν έχουν ιδέα για τις εφαρμογές που μπορούν να εγκαταστήσουν κτλ.

 

Μιλάμε για 3G.... :lol: :lol: :lol: να γελάσω. Σίγουρα ο κόσμος θα αγοράσει συσκευές με 3G και δευτερη κάμερα, άλλά λίγοι θα το χρησιμοποιήσουν.

Εδώ το 65-70% του πληθυσμού είναι με καρτοκινητό και έχουν ξεσκιστεί στις αναπάντητες και στα μηνύματα και μετά μου μιλάς για βιντεοκλήσεις και γρήγορα σερφάρισμα στο κινητό;

Είναι δυνατόν ο κόσμος να μην ξέρει τι πάει να πει ιντερνετ και μπορεί να σερφάρει με 3G;

τι να πουν κι οι φουκαραδες οι ψευτο-hitech Αμερικανοι :lol: που ουτε sms δεν στελνουν :D μπορει εν μερει να εχεις δικιο αλλα το τραγικοποιησες πολυ :worry: εχουμε 15-35+ που κανουν παιχνιδι και θα ανεβουν περιισσοτεροι στο 3g τρενο αρκει να τηρηθει το σκηνικο που αναφερω πιο πανω :wacko:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και με τους 2 σας. 697 xx xx xxx είναι ο σωστότερο. Το άλλο format ούτε που έχω καταλάβει γιατί βολεύει μερικούς...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτό ρε παιδιά. Εγώ το θεωρώ πολύ σπαστικό.

Γιατί ο κόσμος δεν μπορεί να το καταλάβει αυτό; Τόσο δύσκολο είναι.

 

Προβλήματα που έχει ο κόσμος, ε; :rolleyes:

 

Εξαρτάται από το πώς γράφεται το νούμερο. Π.χ το νούμερο 6946354565 είναι πιο εύκολο να το πεις 6946 354565 παρά 694 6354565. Βέβαια ισχύει και το αντίστροφο, ωστόσο από φωνολογική άποψη 4 νούμερα στην σειρά ακούγονται καλύτερα, και απαιτούν λιγότερη προσπάθεια στην προφορά. Απλά είναι θέμα συνήθειας.

 

Είναι πιο εύκολο-γρήγορο να πεις "έξι-ενιά-τριάνταέξι μπλα-μπλα" παρά "έξι-ενενήντα-τρία και μετά εξήντα κάτι μπλα-μπλα". Μπορεί να είναι λάθος, ωστόσο ως γνωστόν η γλώσσα μέσα (και) από λάθη εξελίσσεται.

 

Πάντως, αν πραγματικά σε ενοχλεί αυτό το ζήτημα ( :w00t: ), σε διαβεβαιώνωνω ότι κανείς δεν το κάνει επίτηδες. Είμαι σίγουρος ότι αν ρωτήσεις 10 άτομα γιατί το λένε έτσι και όχι αλλιώς (δεδομένου ότι το πρόθεμα είναι τριψήφιο και όχι τετραψήφιο) και οι 10 θα σου πουν "Ναι, έχεις δίκιο, έτσι είναι αλλά απλά έτσι μου βγαίνει".

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως σπαστικό να σου κάνουν τα 7 νούμερα 6 στο κινητό. :wacko: Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Αλλά φταίνε και οι εταιρείες που άλλαξαν μέσα σε 2 χρόνια 2 φορές το σύστημα. Την μια μπήκε ένας 7ψήφιος αριθμός, την άλλη αντικαταστάθηκε το 0 από το 6. Όμως και στα σταθερά συμβαίνει κάτι αντίστοιχο... Οι αριθμοί κανονικά πρέπει να είναι πχ. για Αθήνα 21-0XX XX XXX και όχι 210-χχ χχ χχχ. Κι όμως επικράτησε το 210 και το 7ψήφιο και όχι το 21 και 8ψήφιο. Γιατί βασικά στα σταθερά γίναν 8ψήφια για Αθήνα.

 

Προβλήματα που έχει ο κόσμος, ε;

Όντως φίλε Trobocop. :p :D

Link to comment
Share on other sites

Οι αριθμοί κανονικά πρέπει να είναι πχ. για Αθήνα 21-0XX XX XXX και όχι 210-χχ χχ χχχ. Κι όμως επικράτησε το 210 και το 7ψήφιο και όχι το 21 και 8ψήφιο. Γιατί βασικά στα σταθερά γίναν 8ψήφια για Αθήνα.

 

Πες μου οτι αστιεύεσαι.... :wacko:

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Πες μου οτι αστιεύεσαι.... :wacko:

Καθόλου φίλε. Αυτό είναι η αλήθεια. Πάνε και στο site του ΟΤΕ εδώ και θα δεις. Μια στήλη λέει ΚΩΔΙΚΟΣ και άλλη μία λέει 0 + ΤΗΛΕΦΩΝΟ. Το 0 προστέθηκε στον αριθμό του συνδρομητή και όχι στον κωδικό της πόλης. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ok το είδα. Αλλά δεν έχει όμως και πολύ νόημα να λέμε τα τηλέφωνα 21+8 ψηφία γιατι το 0 είναι σταθερό και το ίδιο για όλα.

Με τα κινητά όμως το ψηφίο που ακολουθεί τα 3 πρώτα δεν είναι το ίδιο και αλλάζει συνέχεια και εκεί έχει νόημα να ενσωματωθεί στον κύριο αριθμό.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Ok το είδα. Αλλά δεν έχει όμως και πολύ νόημα να λέμε τα τηλέφωνα 21+8 ψηφία γιατι το 0 είναι σταθερό και το ίδιο για όλα.

 

Όχι στους εναλλακτικούς. Π.χ. στην Q είναι 211χχχχχχχ...

 

Και πάντως, σε αυτό το θέμα δεν υπάρχει νόημα, ούτε και λογική. Όπως μας βγαίνει το λέμε.

 

Μια εταιρεία π.χ. μπορεί κάλλιστα να βγει και να πει ότι έχουν τηλέφωνο 80011-505050. Δεν σημαίνει φυσικά ότι υπάρχει αυτό το νούμερο, ωστόσο ακούγεται πολύ καλύτερα από το 80011-50505 (το οποίο και έχουν στην πραγματικότητα). Το ίδιο και σε όλα τα υπόλοιπα νούμερα. Τα λέμε όπως μας βολεύουν καλύτερα, όχι όπως είναι το "σωστό".

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας το λέει έτσι όπως τον διευκολύνει και δεν μπορεί να υπάρξει κάποιος κανόνας δεδομένου πως νούμερο και μνήμη είναι προσωπικά στοιχεία.....

 

Το πιό σπαστικό είναι να λες ένα νούμερο σε κάποιον με έναν άλφα τρόπο και εκείνος να στο επαναλαμβάνει με ένα βήτα, οπότε να σπας το κεφάλι σου για να διαπιστώσεις αν αυτό είναι το ίδιο με το δικό σου...και σε ελάχιστα δευτερόλεπτα, αφού μάλλον ο τύπος της παραποίησης θα απαιτεί και ταυτοποίηση!!! :blink: :X

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος ειναι απλος. Οταν ο αριθμος ειναι 10 ψηφια βολευει να τα λες ανα 2. Τα πρωτα 2 ειναι παντα ιδια στη κινητη τηλεφωνια, οποτε τα περναμε ευκολα. Αρα μενουν αλλα 8 που πανε ανα 2, 69-χχ-χχ-χχ-χχ, εκτος και αν ο αριθμος βολευει αλλιως. Επισης οι αριθμοι παλαιοτερα ηταν 094-χχ-χχ-χχ οποτε τα τελευταια 6 ειναι ο κανονικος αριθμος.
Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω ότι αυτό εξαρτάται ανάλογα με το νούμερο πχ πάει πιο πολύ να πεις 6947-329-139 γιατί τελειώνει σε 9 και σου έρχεται πιο εύκολα ενώ εάν πεις 69-47-32-91-39 τότε αλλάζει τελείως,είναι πιο δύσκολο!
Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω ότι αυτό εξαρτάται ανάλογα με το νούμερο πχ πάει πιο πολύ να πεις 6947-329-139 γιατί τελειώνει σε 9 και σου έρχεται πιο εύκολα ενώ εάν πεις 69-47-32-91-39 τότε αλλάζει τελείως,είναι πιο δύσκολο!

Συμφωνώ απόλυτα. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω ότι αυτό εξαρτάται ανάλογα με το νούμερο πχ πάει πιο πολύ να πεις 6947-329-139 γιατί τελειώνει σε 9 και σου έρχεται πιο εύκολα ενώ εάν πεις 69-47-32-91-39 τότε αλλάζει τελείως,είναι πιο δύσκολο!

 

Καλα αυτος ειναι χαμενος απο χερι :)

Link to comment
Share on other sites

το συμπέρασμα ποιο είναι??

είναι ανάλογα πως του έρχεται ευκολότερα του καθενός!! ;)

 

Έτσι είναι. Το σπαστικό είναι όμως όταν λέει ο καθένας τον αριθμό όπως του έρθει και υπάρχει σύγχυση. Αυτό ειδικα συμβαίνει σε εύκολους αριθμούς που λέγονται με δύο τρόπους.

 

π.χ. 6944-44-55-55 ή 694-44-45-555 ή 69-444-455-55 και πρέπει να μετρήσεις τα τεσσάρια και τα πεντάρια...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω ο καλυτερος τροπος και πιο ευκολος ειναι να λες 694-xx-xx-xxx !
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω Vodafone A La Carte, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τί αλλαγή έχει γίνει;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα της συζήτησης αυτής. Καθένας μπορεί να λέει τον αριθμό τηλεφώνου του (ή των άλλων) όπως τον βολεύει καλύτερα. Αυτό έλειπε τώρα, να επιβληθούν κανόνες για την "ορθή" προφορά των αριθμών.
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Να τα λέτε όπως οι αγγλοσάξονες: έξη-εννιά-τέσσερα-πέντε-επτά-τρία-δύο-ένα-μηδέν-τέσσερα. Επίσης να τα γράφετε και ολογράφως :p
Link to comment
Share on other sites

Υπέρ της χρήσης αλλά θέλει αρκετή έρευνα ακόμα διότι οι συνθήκες είναι διαφορετικές από χώρο σε χώρο με αποτέλεσμα να υπάρχει δυσκολία χρήσης των εντολών και ακόμη να έχεις την ίδια χροία φωνής με όταν γινόταν η ηχοχράφηση της εντολής.

Διαχειριση ξενοδοχειου

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...