Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρώτο μου smartphone για το 2 μόνο.(Ν-GAGE)

Το δεύτερο (Panasonic x-700) για το 1 και το 2 :)

 

Δεν μ'αρέσει το κινητό μου να παίρνει μόνο τηλέφωνο ,όπως λένε μερικοί!

Τι να κάνουμε,γουστάρω τις εφαρμογές και τα παιχνιδάκια !

Για μένα το κινητό είναι τρελλό gadjet ,αν και επιβεβαιωμένα κάνει κακό στην υγεία.. :(

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι smartphone η συσκευή σου? Δεν είναι symbian και είναι κάτι άλλο?πχ windows mobile ή linux? Μπερδεύτηκα

 

Το κινητο μου ειναι smartphone και το πηρα για να βαζω οτι ενδιαφερον εφαρμογη υπαρχει και γενικα για να κανω οτι δεν μπορω με ενα κοινο κινητο, ας πουμε με ενα κοινο κινητο μπορεις να ακουσεις mp3 αλλα δεν μπορεις ogg ή wma, συμβιβαζεσαι με τον ενσωματωμενο player, επισεις δεν μπορεις να δεις ποιοτηκα βιντεακια σε φορμα οπως dvix,wmv,mpeg αλλα μονο σε 3gp φορμα.

 

Γενικα με smartphone μπορω να ανοιγω σχεδον οτι αρχειο υπαρχει κατι που δεν μπορεις να κανεις με κοινα κινητα.

Για παραδειγμα στην mmc εχω αρχεια mp3,ogg,wma,wmv,dvix(avi),mpg,doc,xls,pdf,wav,jpg,exe,swf,zip,cab,pps,mps και οταν εβαλα την καρτα σε ενος φιλου το s65 μπορουσε να δει μονο τα jpg,wav!

 

Αλλα το κορυφαιο ειναι με τα sharp που δεν μπορουν να δουνε τιποτα στην mmc περα απο τους δικους τους φακελους π.χ mp3, Image, π.χ εχεις καμια 500αρια χυμα στο κυμα φωτογραφιες ουτε κατηγοριες ουτε τιποτα!Με λιγα λογια δεν εχουν file explorer ουτε καν εναν απλο, ενω εγω στο mpx εχω file explorer που διμιουργει\ανοιγει zip αρχεια και μπορω να εχω full παραμετροποιηση για το καθε αρχειο(με ποιο προγραμμα ανοιγει, αλλαγη καταληξης, δικαωματα, κρυφα κτλ.

 

Ενα αλλο καλο με τα Windows Mobile smartphone ειναι οτι μπορεις να κανεις full customize την homescreen με xml να βαλεις plug ins και να την κανεις αγνωριστη, σε κοινο κινητο βλεπεις καθε μερα την ιδια.

 

Γενικα μιλαμε για stupidphone vs smartphone!

 

Τωρα αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι εχω windows mobile και οχι symbian? Για 'υτο και δεν μπορω να ψηφισω. :!:

Link to comment
Share on other sites

Για κανέναν από τους λόγους που είναι στη δημοσκόπηση. Απλά ήθελα να δοκιμάσω τις δυνατότητες μιας τέτοιας συσκευής.
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις τι χρεωνομαστε αν πχ καλουμε ενα αριθμο Q που εχει παει σε Cosmote? Η κατι αντιστοιχο?

 

Γιατι θυμαμαι πως στον αναλυτικο της η cosmote λεει πως πλεον το προθεμα δεν σημαινει απαραιτητα και δικτυο, δεν ειμαι σιγουρος ομως αν οταν καλεις χρεωνεσαι συμφωνα με το προθεμα.. Δηλαδη αν καλεσω ενα 697 νουμερο που εχει παει στη Q θα χρεωθω κληση προς Q ή προς Cosmote? Εδω στην Αγγλια το εχουν αναλογα με το δικτυο που εχει παει, και πρεπει να μαντευεις τι δικτυο ειναι ο αλλος...

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την προσφορά της Q για χρέωση μόνο ένα λεπτό στα SMS προς αριθμούς Q, πήρα τηλέφωνο και η κοπέλα μου είπε ότι σημασία δεν έχει τι είναι ο αριθμός αλλά σε ποιό δίκτυο ανήκει (δλδ αν στείλω σε αριθμό 693... που έχει κάνει φορητότητα σε Q θα χρεωθώ ένα λεπτό, ενώ αν στείλω σε αριθμό 699... που έχει κάνει φορητότητα σε ΤΙΜ θα χρεωθώ 7 λεπτά +ΦΠΑ).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ποιο πιστευετε οτι ειναι το μελλον των 3g υπηρεσιων στην Ελλαδα?ειστε υπερ η κατα?πιστευετε οτι οι 3g υπηρεσιες σας ενδιαφερουν κι εχουν να σας προσφερουν κατι?σχολιαστε :!:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την προσφορά της Q για χρέωση μόνο ένα λεπτό στα SMS προς αριθμούς Q, πήρα τηλέφωνο και η κοπέλα μου είπε ότι σημασία δεν έχει τι είναι ο αριθμός αλλά σε ποιό δίκτυο ανήκει (δλδ αν στείλω σε αριθμό 693... που έχει κάνει φορητότητα σε Q θα χρεωθώ ένα λεπτό, ενώ αν στείλω σε αριθμό 699... που έχει κάνει φορητότητα σε ΤΙΜ θα χρεωθώ 7 λεπτά +ΦΠΑ).

 

Αυτό ισχύει και για κλήσεις προς αριθμούς που έχουν πάει με φορητότητα σε άλλη εταιρία???

Π.χ. μπορώ να δηλώσω τέτοιο αριθμό σε Q-family?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει και για κλήσεις προς αριθμούς που έχουν πάει με φορητότητα σε άλλη εταιρία???

Π.χ. μπορώ να δηλώσω τέτοιο αριθμό σε Q-family?

Nαι, στην Q τουλάχιστον μπορείς να δηλώσεις Q-Family αριθμό 694... που έχει κάνει φορητότητα.

Έτσι μου είπε δηλαδή.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εννοείται ότι πλέον 694 δε σημαίνει απαραίτητα Vodafone κλπ και αυτό ισχύει στα πάντα!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα κατα νου τις δυνατότητες του 6600 πριν το αγοράσω. Απλά είπες οτι

και αμέσως μετα το αναίρεσες :)

 

Όχι...δεν με κατάλαβες :O Όταν είπα ότι όλοι αγοράζουν smartphone για τις δυνατότητές τους το είπα ειρωνικά. Πάρα πολλά άτομα παίρνουν πχ ένα 7610 για το γυαλιστερό μαύρο με κόκκινο χρώμα και του όμορφου design(τι τρέχει με αυτό το κινητό?Το έχουν άπειρες γκόμενες :p ) Τέσπα, έπειτα μαθαίνουν ότι είναι smartphone και μπορεί να κάνει και αυτό και εκείνο και το άλλο και μόλις τους ρωτήσεις γιατί το πήραν εξαρχής, για να δείξουν και καλά γνώστες σου λένε τι μπορεί να κάνει ενώ δεν ξέρουν ούτε πως αλλάζουν οι συντομεύσεις στα πλήκτρα :lol:

Ελπίζω να με κατάλαβες :)

 

Τωρα αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι εχω windows mobile και οχι symbian? Για 'υτο και δεν μπορω να ψηφισω.

 

Όχι, απλώς επειδή δεν ασχολούμαι γενικά με κινητά, απλώς έχω ένα Nokia με symbian και ασχολούμαι με αυτό, δεν γνωρίζω όλα τα μοντέλα κινητών που κυκλοφορούν και τις δυνατότητές τους :O Και από το πρώτο σου post δεν κατάλαβα ότι έχεις windows mobile συσκευή... Φυσικά και έχεις smartphone, τώρα το κατάλαβα :O

 

Σημαντική παράλειψη που δεν ανέφερα στις επιλογές εκτός από symbian και τα υπόλοιπα λειτουργικά για smartphone που κυκλοφορούν, βλέπω πως μπερδεύονται πολλοί :(

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

To 3G δεν έχει μέλλον στην Ελλάδά. To 3G είναι το μέλλον, όχι μόνο στην Ελλάδα. Απλά στην Ελλάδα είναι το μακρινό μέλλον. Τώρα είναι για πολύ λίγους.
Link to comment
Share on other sites

Ίσα ισα για να μας τα παιρνουν?

Μαλλον.

Γιατι δε βαζουν μια περιστρεφομενη δηλαδη να πεσει και το κοστος της,ν α μας ερθει και εμας πιο φτηνα? :X

 

Και ακομη...

Γιατι εν ετει 2005 υπαρχουν συσκευες χωρις υπερυθρες... που για το εργοστασιο ειναι κοστος μηδεν? :mad: Μηπως μας δουλευουνε κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ισα για να μας τα παιρνουν?

Μαλλον.

Γιατι δε βαζουν μια περιστρεφομενη δηλαδη να πεσει και το κοστος της,ν α μας ερθει και εμας πιο φτηνα? :X

 

Γιατί η πίσω κάμερα είναι βελτιστοποιημένη για λήψη φωτογραφιών και η μπροστινή για βιντεοκλήση. Απλά. Επιπλέον τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα έπεφτε το κόστος αν έβαζαν μόνο μια και περιστρεφόμενη; Άσε που από κατασκευαστική πλευρά δεν είναι και ό,τι καλύτερο....

 

Και ακομη...

Γιατι εν ετει 2005 υπαρχουν συσκευες χωρις υπερυθρες... που για το εργοστασιο ειναι κοστος μηδεν? :mad: Μηπως μας δουλευουνε κανονικα?

 

Προφανώς και μας δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εν ετει 2005 υπαρχουν συσκευες χωρις υπερυθρες... που για το εργοστασιο ειναι κοστος μηδεν? :mad: Μηπως μας δουλευουνε κανονικα?

 

Είναι λίγοι πλέον αυτοί που χρησιμοποιούν υπέρυθρες σε σχέση με το bluetooth.

Με τον τρόπο που εξελήσονται τα κινητά, ακόμα και ελάχιστα κυβικά χιλιοστά που έχουν οι υπέριθρες, είναι καθοριστικά για την μείωση του όγκου.

Όπως κάνανε και με τα laptops που πλέον δεν βλέπεις floppy disk, parallel port κτλ κτλ. Κάθε τι μη χρήσιμο καλό είναι να φευγει.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγοι πλέον αυτοί που χρησιμοποιούν υπέρυθρες σε σχέση με το bluetooth.

 

 

Δεν είναι καθόλου λίγοι. Επιπλέον, όσο όλα τα κινητά ΔΕΝ βγαίνουν με ΒΤ, οι υπέρυθρες έχουν μέλλον.

 

Σχετικό θέμα:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=35869&highlight=%F5%F0%DD%F1%F5%E8%F1%E5%F2

Link to comment
Share on other sites

H peristrefomenh camera ektimo pos den tha htan katholoy leitoyrgikh kai kompsh.Epipleon oyte gia to kostos ths syskeyhs den mporo na eimai sigoyros oti tha meionotan.

 

Pisteyo pos oi yperythres den einai aparaithtes se ena kinhto thlefono,th stigmh poy ekeino diathetei bluetooth.

 

Ayto dinei to perithorio stis etaireies na mhn ensomatonoyn Infared port stis syskeyes toys,efoson h emporikothta toys den ephreazetai sxedon katholoy apo thn yparskh yperythron h oxi se aytes.

H kinhsh ayth loipon einai sosth emporika.

 

Eksalloy mono dyo einai oi etaireies poy den ensomatomoyn yperythres sta high-end kinhta toys thlefona:h MOTOROLA kai h NOKIA.

Opoiosdhpote xrhsths exei th dynatothta na agorasei high-end syskeyh allhs etaireias me yperythres...

Link to comment
Share on other sites

μην ειμαστε απολυτοι με τις υπερυθρες. εχω υπερυθρες στο PC εδω και 6 χρονια και τις χρησιμοποιω απο την αρχη μεχρι και σημερα. μονο αυτον τον τροπο χρησιμοποιω για μεταφορα δεδομενων.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου λίγοι. Επιπλέον, όσο όλα τα κινητά ΔΕΝ βγαίνουν με ΒΤ, οι υπέρυθρες έχουν μέλλον.

 

Σχετικό θέμα:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=35869&highlight=%F5%F0%DD%F1%F5%E8%F1%E5%F2

 

Εντάξη υπάρχουν κάποια άτομα που τις χρησιμοποιούν. Αλλά σίγουρα αυτοί γίνονται όλο και λιγότεροι.

Ενώ όμως οι υπέριθρες χρησιμοποιούνται μόνο για δεδομένα, το bluetooth χρησιμοποιήται και για handsfree ακουστικά και γενικά βολευει πάρα πολύ.

 

Εγώ προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ τηλέφωνο χωρίς bluetooth ενώ αν δεν είχε υπέριθρες δεν θα επιρέαζε την επιλογή μου.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

To 3G δεν έχει μέλλον στην Ελλάδά. To 3G είναι το μέλλον, όχι μόνο στην Ελλάδα. Απλά στην Ελλάδα είναι το μακρινό μέλλον. Τώρα είναι για πολύ λίγους.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

 

Φυσικά στις καφετέρειες θα κυκλωφορούν όλα τα τευταία 3G τηλέφωνα αλλά το 99% θα το έχουν καρτοκινητό και ουδέποτε θα το έχουν χρησιμοποιήσει ως 3G. Στην Ελλάδα του "πουλ-μουρ" η ουσία ποτέ δεν έχει νόημα παρά μόνο η βυτρίνα.

 

Γι'αυτό και το 3G δεν θα πετύχει στην Ελλάδα τουλάχιστον όχι στο κοντινό μέλλον. Εδώ είμαστε η τελευταία χώρα στην Ευρώπη σε πρόσβαση στο απλό ιντερνετ....

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη μπορεί να δουλέψει βιντεοκλήση με μία κάμερα έστω και περιστρεφόμενη;

βεβαια μπορει. η χρησιμοτητα της δευτερης καμερας ειναι οτι βλεπεις ταυτοχρονα στην οθονη τον συνομιλητη σου ενω τραβαει κι εσενα η 2η καμερα. το 6630 π.χ. που δεν εχει μπορει να κανει βιντεοκληση. και με περιστρεφομενη τη γυρνας προς τα εσενα ενω κοιτας την οθονη ;)

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό και το 3G δεν θα πετύχει στην Ελλάδα τουλάχιστον όχι στο κοντινό μέλλον. Εδώ είμαστε η τελευταία χώρα στην Ευρώπη σε πρόσβαση στο απλό ιντερνετ....

ναι αλλα στην αποροφηση τεχνολογιας και χρηστικοτητας κινητων ειμαστε απο τους πρωτους στον κοσμο :D :!: [σε σχεση με τον πλυθησμο παντα :rolleyes: ] δωστε τσαμπα dsl το λαο :wacko:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Το 3g στην Ελλαδα περα απο τα 2 πρωτευοντα προβληματα του 1ον[υψηλες και μη <<καθαρες>>χρεωσεις]+2ον[ελειπης και προβληματικη καλυψη δικτυων] εχει ενα ποσοστο γυρω στο 5-6% επι ολων των συνδομητων των δικτυων.Με αυτα τα δεδομενα λοιπον σαν βαση πιστευω τα εξης 1ον[πρεπει να γινει επιμηκυνση της περιοδου δωρεαν χρησης απο ολα τα δικτυα :!: και οταν θα ενεργοποιηθουν οι χρεωσεις να ειναι προσιτες κι οχι εξωπραγματικες οπως τωρα :mad: μην περιμενουν τα δικτυα να κανουν αποσβεση των εκατομυριων που εδωσαν για αδειες και στησιμο <<αυριο το πρωι απο μερικες χιλιαδες 3g συνδρομητες που εχουν>> γιατι θα τους χασουν κι αυτους :!: :lol: :lol: :lol:] 2ον[να διαθεσουν αρκετες και με νορμαλ κοστη συσκευες <<παντα εννοειται σε συνεργασια με τους κατασκευαστες :shifty: >> μαζι με αυτο ενα λιγο καλιτερο μαρκετινγκ ;) και τελειωσανε. Με αυτα που ανεφερα πιστευω οτι αν εφαρμοστουν το 3g θα εχει μελλον στην Ελλαδα και ραγδαια αναπτυξη-εξαπλωση :worry: P.S.[δωστε 3g στο λαο και στα καρτοκινητα:lol: ]

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Υπέρ αλλά μόνο για τα SMS και υπο προυποθέσεις. Να αναγνωρίζει και να δέχεται μόνο τη δική μου φωνή (για να αποφεύγεται η χρέωση απο άλλους. :X

πολυ πιθανο τωρα που εξελιχθηκαν αρκετα τα chip να εχουμε την μετατροπη φωνης σε κειμενο [χωρις λαθη οπως στα pc :!: ]δεν ξερω ομως τι παιζει σε επιπεδο ογκου chip απο τεχνικη σκοπια :worry:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...