Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε Mi 9, έχει ενεργοποιηθεί το VoWifi και λειτουργεί οκ αλλά δεν ξέρω για το Volte.

 

Σε σύνδεση 4G+ μόλις γίνει κλήση γυρίζει σε 4G σκέτο.

 

Αυτό σημαίνει χρήση Volte ή όχι;

όπως πολύ σωστά ανέφεραν σε mi 9t pro κάνε μια κλήση άνοιξε και ένα youtube αν δουλεύουν και τα δύο έχεις volte κανονικά

ένδειξη δεν έχω ούτε εγώ

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να παραμένει 4G κατά την κλήση. Αν γυρίσει σε H/H+ πάλι θα μπορέσεις πχ να δεις youtube αλλά volte δεν έχεις
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να παραμένει 4G κατά την κλήση. Αν γυρίσει σε H/H+ πάλι θα μπορέσεις πχ να δεις youtube αλλά volte δεν έχεις
αάα ναι ,όχι δεν γύρισε άρα δουλεύει

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το volte στην Vodafone δεν βγάζει κάποιο σήμα όπως στην πράσινη. Αν έχεις ανοιχτά data με 4g και πάρεις τηλέφωνο και δεν σε γυρίσει σε 3g τότε δουλεύει κανονικά το volte
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα παραμένει 4G απλά χωρίς κλήση δείχνει 4G+. Άρα δουλεύει το Volte.

 

Είναι κοινή πρακτική να κόβουν το carrier aggregation τα δίκτυα όταν είναι ενεργό το VoLTE, δουλεύει σωστά

Link to comment
Share on other sites

Να γιατί θα έπρεπε να εμφανίζεται το εικονίδιο του volte.

Θα αποφευγονταν τέτοια μπερδέματα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να γιατί θα έπρεπε να εμφανίζεται το εικονίδιο του volte.

Θα αποφευγονταν τέτοια μπερδέματα.

 

Ως κάποιος που καταλαβαίνει 5 πράγματα παραπάνω από τον τυπικό χρήστη λέω ναι. Στην πραγματικότητα όμως είναι απλά χαμένος χώρος στο status bar. Δεν τον ενδιαφέρει καθόλου τον τυπικό χρήστη κινητού από που πάει η φωνή του.

Link to comment
Share on other sites

το έχουμε πει χίλιες φορές στο φορούμ πως τεσταρουμε το volte αν δουλεύει

σηματακια και καθρεπτακια είναι άχρηστα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη στήσουμε και κάνα συνέδριο με πρακτικές για να δούμε αν έχουμε volte.

Πρέπει να βάλει σήμα η Vodafone και είναι μεγάλο της φάουλ, όποιος και χρήστης να είναι.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη στήσουμε και κάνα συνέδριο με πρακτικές για να δούμε αν έχουμε volte.

 

Πρέπει να βάλει σήμα η Vodafone και είναι μεγάλο της φάουλ, όποιος και χρήστης να είναι.

βρε συ στον άλλον απαντάω που ότι κάνει η μπλε είναι καλό,ξέρει αυτός που ούτε vowifi έχουν στην μπαχαλο εταιρία και τίποτα δεν υποστηρίζουν στη Q....χαχα

προσωπικά θέλω εφ'οσον δουλεύει τα σηματακια δεν με αφορούν

έτσι και αλλοιως με σηματακια η χωρίς πάλι το τεστ θα γινόταν εκ μέρους μου

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει να βλέπεις αν δουλεύει το volte(κάποιους μπορεί να μην τους νοιάζει, λογικό) πράγματι δεν σου χρειάζεται το εικονίδιο αν έχεις μια κάρτα sim. Βλέπεις την ένδειξη δεδομένων και καταλαβαίνεις. Αν έχεις δίκαρτο και παίρνεις δεδομένα από άλλη κάρτα από της Vodafone, τότε δεν έχεις τρόπο να βλέπεις άμεσα αν δουλεύει το volte στην τελευταία. Εκεί θα ήταν χρήσιμο το εικονίδιο και θα το ήθελα εγώ.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει να βλέπεις αν δουλεύει το volte(κάποιους μπορεί να μην τους νοιάζει, λογικό) πράγματι δεν σου χρειάζεται το εικονίδιο αν έχεις μια κάρτα sim. Βλέπεις την ένδειξη δεδομένων και καταλαβαίνεις. Αν έχεις δίκαρτο και παίρνεις δεδομένα από άλλη κάρτα από της Vodafone, τότε δεν έχεις τρόπο να βλέπεις άμεσα αν δουλεύει το volte στην τελευταία. Εκεί θα ήταν χρήσιμο το εικονίδιο και θα το ήθελα εγώ.

 

Sent from my Galaxy S10e

δεν κατάλαβα .....για να δουλέψει το volte πρέπει να έχεις τα data της ίδιας εταιρείας ενεργοποιημένα όπως και τις κλήσεις

δηλ VODAFONE και στα δυο σωστά ?

ποιο το οφελος ?

προφανώς αν η άλλη εταιρεία το υποστηρίζει θα φανεί το σηματακι

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Όχι, άλλο λέω. Έχω δίκαρτο με κάρτες Vodafone και cosmote. Όταν έχω δεδομένα από Vodafone μια χαρά, βλέπεις την ένδειξη δεδομένων και ξέρεις σε τι δίκτυο είσαι και αν παίζει με volte. Όταν έχεις επιλέξει να έχεις δεδομένα από cosmote, δεν έχεις εικόνα για το τι γίνεται στην sim της Vodafone χωρίς ένδειξη volte. Όχι, δεν χρειάζεται να έχεις data από τη Vodafone ενεργά για να δουλέψει το volte.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Όχι, άλλο λέω. Έχω δίκαρτο με κάρτες Vodafone και cosmote. Όταν έχω δεδομένα από Vodafone μια χαρά, βλέπεις την ένδειξη δεδομένων και ξέρεις σε τι δίκτυο είσαι και αν παίζει με volte. Όταν έχεις επιλέξει να έχεις δεδομένα από cosmote, δεν έχεις εικόνα για το τι γίνεται στην sim της Vodafone χωρίς ένδειξη volte. Όχι, δεν χρειάζεται να έχεις data από τη Vodafone ενεργά για να δουλέψει το volte.

 

Sent from my Galaxy S10e

δηλ επειδή είμαι newbee σε volte λόγω Q με δεδομένα από cosmote δρομολογείς κλήση στην voda με volte η πάλι δεν κατάλαβα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια καινούρια δίκαρτα κινητά υποστηρίζεται dual 4G/dual volte. Αυτό σημαίνει ότι απο όποια κάρτα και αν έχεις επιλέξει να έχεις data και η άλλη μένει σε 4G και δρομολογει τις κλήσεις που δέχεσαι σε εκείνη την σιμ μέσω αυτού, δηλαδή Volte. Στα παλιότερα δίκαρτα η 2η σιμ στην οποία δεν έχεις επιλέξει data γυρνάει σε 3G ή 2G (στα πιο παλιά αυτό κυρίως) οπότε και δεν έχεις 4G/volte κλήσεις στην άλλη σιμ
Link to comment
Share on other sites

ας ρωτήσω και εδώ μπας και...

παίζει κανένας να ξέρει ποιο .mbn παίζει σωστά, για να έχω volte/vowifi σε pixel 4 και vodafone?

thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια καινούρια δίκαρτα κινητά υποστηρίζεται dual 4G/dual volte. Αυτό σημαίνει ότι απο όποια κάρτα και αν έχεις επιλέξει να έχεις data και η άλλη μένει σε 4G και δρομολογει τις κλήσεις που δέχεσαι σε εκείνη την σιμ μέσω αυτού, δηλαδή Volte. Στα παλιότερα δίκαρτα η 2η σιμ στην οποία δεν έχεις επιλέξει data γυρνάει σε 3G ή 2G (στα πιο παλιά αυτό κυρίως) οπότε και δεν έχεις 4G/volte κλήσεις στην άλλη σιμ
ναι έχω dual 4g ...έκανα κλήση από Q το 4g έφυγε από το cu,κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πρέπει να γίνεται όταν κανεις κλήση, κρατάει το 4G στη κάρτα που χρησιμοποιείς και η άλλη σταματάει τελείως να δέχεται κλήσεις κλπ μέχρι να τερματίσεις τη κλήση.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι πρέπει να γίνεται όταν κανεις κλήση, κρατάει το 4G στη κάρτα που χρησιμοποιείς και η άλλη σταματάει τελείως να δέχεται κλήσεις κλπ μέχρι να τερματίσεις τη κλήση.
άρα δεν ισχύει το πιο πάνω αυτό λέω

για να κρατήσεις το 4g -volte αναγκαστικά από cu σε cu η Q σε Q

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Τι δεν ισχύει; Όταν κάνεις κλήση από την 1 σου και να έχεις δεδομένα από την 2, θα κοπούν αφού δεν μπορεί ταυτόχρονα να έχεις 2 "ενεργές" συνδέσεις. Τι σχέση έχει αυτό δεν κατάλαβα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν ισχύει; Όταν κάνεις κλήση από την 1 σου και να έχεις δεδομένα από την 2, θα κοπούν αφού δεν μπορεί ταυτόχρονα να έχεις 2 "ενεργές" συνδέσεις. Τι σχέση έχει αυτό δεν κατάλαβα.

 

Sent from my Galaxy S10e

άρα πως πάει το volte από την δεύτερη,δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε ?οπότε για να έχω volte μόνο cu σε cu,διαφορετικά κληση από Q τα δεδομένα κόβονται στην cu οπότε και πάει περίπατο το volte

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δε σε πιάνω. Δεν ξέρω τι εννοείς από cu σε cu και πως μπλέκεται η q, που δεν παίζει καν volte η τελευταία. Όταν μιλάς με οποιαδήποτε κάρτα δεσμεύει ας πούμε τον πομποδέκτη της συσκευής, που είναι ένας και ας έχει δύο sim. Ναι, αν μιλήσεις με volte όχι με την κάρτα που έχεις επιλέξει για δεδομένα θα σου κόψει τη σύνδεση δεδομένων, αλλά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι με dual volte συσκευή μπορείς να πραγματοποιήσεις κλήση σε 4G και στις δύο κάρτες. Στην αναμονή μπορούν να είναι και οι 2 σε 4G δίκτυο. Αφού δεν έχεις ένδειξη volte στη Vodafone είπα εχθές ότι δεν μπορείς να ξέρεις σε τι δίκτυο είναι όταν δεν την έχεις επιλέξει για κύρια σύνδεση δεδομένων. Δεν ξέρω που κολλάει αυτό που λες.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα .....για να δουλέψει το volte πρέπει να έχεις τα data της ίδιας εταιρείας ενεργοποιημένα όπως και τις κλήσεις

δηλ VODAFONE και στα δυο σωστά ?

ποιο το οφελος ?

προφανώς αν η άλλη εταιρεία το υποστηρίζει θα φανεί το σηματακι

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Δεν χρειαζεται να εχεις ανοιχτα data για VoLTE, αλλο APN χρησιμοποιειται για VoLTE αλλο για το Internet.

Υπαρχει αυτη η συγχυση σε αρκετους γιατι το VoLTE παιζει πανω απο EPC network domain του δικτυου που για αρκετο καιρο έπαιζε μονο με data λογω μη υποστηριξης του voice.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...