Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην το λες. Στην πράσινη λόγου χάρη με την παλιά μου συσκευή Honor 8x στην μετάβαση από VoLTE σε VoWifi και το αντίστροφο έπεφτε η γραμμή.
Ακόμα ετσι ειναι στην πράσινη, δυστυχώς..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μην το λες. Στην πράσινη λόγου χάρη με την παλιά μου συσκευή Honor 8x στην μετάβαση από VoLTE σε VoWifi και το αντίστροφο έπεφτε η γραμμή.
Άρα είναι θέμα συσκευής. Εγώ από το 2017 μέχρι σήμερα, σε 3 συσκευές samsung που έχω χρησιμοποιήσει κυρίως δεν είχα ποτέ κανένα τέτοιο θέμα. Και έχω κάνει αρκετές φορές εναλλαγές από wifi σε 4g και το αντίστροφο. Είτε ηθελημένα για δοκιμή είτε αναγκαστικά(πχ έχω ξεκινήσει κλήση vowifi σε σημείο που δεν πιάνει καλά wifi και το απενεργοποίησα για να μιλήσω καλύτερα).

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι θέμα συσκευής. Εγώ από το 2017 μέχρι σήμερα, σε 3 συσκευές samsung που έχω χρησιμοποιήσει κυρίως δεν είχα ποτέ κανένα τέτοιο θέμα. Και έχω κάνει αρκετές φορές εναλλαγές από wifi σε 4g και το αντίστροφο. Είτε ηθελημένα για δοκιμή είτε αναγκαστικά(πχ έχω ξεκινήσει κλήση vowifi σε σημείο που δεν πιάνει καλά wifi και το απενεργοποίησα για να μιλήσω καλύτερα).

 

Sent from my Galaxy S10e

Η αλήθεια είναι οτι ο φίλος μιλάει για huawei συσκευή. Και γω το ίδιο. Αρα έχεις δικιο, κατι παίζει με τον Κινέζο εδω
Link to comment
Share on other sites

Και αν θυμάμαι καλά που το είχαμε συζητήσει στο θέμα της συσκευής του παλιότερα, έχει έκδοση αγορασμένη από Κίνα με κάπως διαφορετικό αριθμό μοντέλου από αυτά που πουλούσαν εδώ. Ίσως έχει να κάνει και αυτό σε ότι αφορά τη συμβατότητα με τα δικά μας δίκτυα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό και άλλαξα συσκευή. Ένα το ότι ήταν παραεισαγωγή από Σκρουτζομάγαζο, έφαγε και κουτσουρεμένο update μετά το ban και στην κυριολεξία χάθηκαν ή απενεργοποιήθηκαν λειτουργίες από την απόδοση δικτύου και την κάμερα. Η τωρινή μου συσκευή τουλάχιστον δουλεύει άψογα με την Vodafone ενώ η πρώην δεν...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

πολυ σαπιλα αυτη η vodafone

realme 7 pro και δε το υποστηριζει ουτε σε volte ουτε σε vowifi

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Έχω ενεργοποιήσει το Vowifi vodafone γιατί στο σπίτι δεν έχω καθόλου σήμα και πολλές φορές μου λένε ότι με παίρνουν και είναι κλειστό το κινητό.. Γνωρίζετε τι παίζει; έχω ΜΌΝΟ το Vowifi και το κινητό σε πτήση, μηνύματα μπορούμε να στείλουμε μέσω vowifi? επίσης δεν έχω συνέχεια vowifi άλλες φορές έχει άλλες όχι ΠΆΝΤΑ σε πτήση μιλάμε.. Edited by tyuio
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Έχω ενεργοποιήσει το Vowifi vodafone γιατί στο σπίτι δεν έχω καθόλου σήμα και πολλές φορές μου λένε ότι με παίρνουν και είναι κλειστό το κινητό.. Γνωρίζετε τι παίζει; έχω ΜΌΝΟ το Vowifi και το κινητό σε πτήση, μηνύματα μπορούμε να στείλουμε μέσω vowifi? επίσης δεν έχω συνέχεια vowifi άλλες φορές έχει άλλες όχι ΠΆΝΤΑ σε πτήση μιλάμε..

 

SMS σε VoWiFi/VoLTE δεν υποστηρίζει ακόμα (απ' ότι βλέπω στο FAQ τους). Μόνο η πράσινη έχει αυτή τη δυνατότητα προς το παρόν. Αλλά λένε ότι θα έρθει "σύντομα"...

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Έχω ενεργοποιήσει το Vowifi vodafone γιατί στο σπίτι δεν έχω καθόλου σήμα και πολλές φορές μου λένε ότι με παίρνουν και είναι κλειστό το κινητό.. Γνωρίζετε τι παίζει; έχω ΜΌΝΟ το Vowifi και το κινητό σε πτήση, μηνύματα μπορούμε να στείλουμε μέσω vowifi? επίσης δεν έχω συνέχεια vowifi άλλες φορές έχει άλλες όχι ΠΆΝΤΑ σε πτήση μιλάμε..
έχεις κατεβάσει την εφαρμογή από play store?

https://www.vodafonecu.gr/upiresies-cu/wifi-calling/, δοκίμασε εγώ δεν το χρησιμοποιώ και δεν ξέρω αν πρέπει ή όχι

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχεις κατεβάσει την εφαρμογή από play store?

https://www.vodafonecu.gr/upiresies-cu/wifi-calling/, δοκίμασε εγώ δεν το χρησιμοποιώ και δεν ξέρω αν πρέπει ή όχι

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Έχω το Redmi Note 9 Pro το οποίο από μόνο του δουλεύει με vowifi αλλά κάποιες φορές μου λένε ότι με παίρνουν και είναι εκτός, κάποιες φορές μιλούσα και δεν με άκουγαν καλά.. Πάντα μόνο με vowifi και οχι με κεραια..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eνεργοποίησα σε ένα alcatel 3x 2020 το volte στέλνοντας το μήνυμα. Το vowifi δεν δούλεψε ούτε με την εφαρμογή.

Εικονίδιο volte δεν εμφανίζεται αλλά παραμένει σε 4g κατά την κλήση. Συμβαίνει όμως το εξής περίεργο. Αν η εισερχόμενη κλήση είναι κανονική κλήση τότε παραμένει σε 4g/HD. Αν η εισερχόμενη κλήση γίνει μέσω κάποιας voip εφαρμογής πχ voipalot, telz τότε η κλήση γυρνάει σε 3G!

 

Υπάρχει κάποια εξήγηση γιαυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω το Redmi note 8 και το VoLTE / VoWifi της Vodafone υποστηρίζονται πλέον κανονικά. Φυσικά για το VoWifi χρειάζεται να κάνεις disable το carrier check για να μπορείς να ορίσεις αν θες να προτιμάει την κλήση μέσω WiFi ή VoLTE. Πάντως τα δοκίμασα και όλα δουλεύουν οκ.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

Παιδιά καλημέρα σας

Θέλω μια βοήθεια για το πρόβλημα μου

Ξαφνικά εδώ και 15 μέρες δεν δουλεύει η εφαρμογή (ενώ δούλευε καλά για 6 μήνες περίπου)

Μου βγάζει μήνυμα ότι στη SIM δεν είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία Wodafone Wifi calling (ενώ είναι ενεργοποιημένη)

Πήρα τηλ .στην Vodafone αρκετές φορές, μου απενεργοποίησαν την υπηρεσία και ξανά ενεργοποίηση πάλι τα ίδια, μου είπαν να αλλάξω SIM (το έκανα) πάλι τα ίδια. Εννοείτε πως έκανα απεγκατάσταση και εγκατάσταση ξανά την εφαρμογή.

Τι άλλο να κάνω έχετε καμιά ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Ποια συσκευή έχεις;

Συγγνώμη το ποιο βασικό ξέχασα να πω

Xiaomi MiA2 Android 10

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη το ποιο βασικό ξέχασα να πω

Xiaomi MiA2 Android 10

 

Νομίζω πως δουλευεί και χωρίς την εφαρμογή. Απλά στο dialer γράφεις *#*#86583*#*# για το VoLTE και *#*#869434#*#* για το VoWiFi. Το συννεφάκι θα πρέπει "Vo_ carrier check disabled".

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δουλευεί και χωρίς την εφαρμογή. Απλά στο dialer γράφεις *#*#86583*#*# για το VoLTE και *#*#869434#*#* για το VoWiFi. Το συννεφάκι θα πρέπει "Vo_ carrier check disabled".

 

Το έχω δοκιμάσει αυτό και πριν την εφαρμογή και δεν δουλεύει.

θα το δοκιμάσω τώρα πάλι και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

αφού είσαι σε σιαομι έχουν εμφανισθεί οι επιλογές στις ρυθμίσεις δίκτυου και είναι on? αν οχι στείλε τους κωδικούς να γίνει ο Carrier disable,πήγαινε ρυθμίσεις αν υπάρχουν διαφορετικά reboot και τσεκαρε πάλι να είναι στο on,ενεργοποιεις και πάλι το

vowifi και volte και είσαι κομπλέ λογικά

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει αυτό και πριν την εφαρμογή και δεν δουλεύει.

θα το δοκιμάσω τώρα πάλι και θα σου πω

Το ξανάκανα αυτό που λες και δεν δουλεύει, έκανα και επανεκκίνηση και πάλι τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

αφού είσαι σε σιαομι έχουν εμφανισθεί οι επιλογές στις ρυθμίσεις δίκτυου και είναι on? αν οχι στείλε τους κωδικούς να γίνει ο Carrier disable,πήγαινε ρυθμίσεις αν υπάρχουν διαφορετικά reboot και τσεκαρε πάλι να είναι στο on,ενεργοποιεις και πάλι το

vowifi και volte και είσαι κομπλέ λογικά

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Λοιπόν το Carrier είναι disable οι επιλογές στις ρυθμίσεις δίκτυου είναι on . Δεν καταλαβαίνω αυτό που λες αν υπάρχουν διαφορετικά reboot

Link to comment
Share on other sites

εννοώ αν δεν υπάρχουν τότε κάνεις reboot για να εμφανισθούν πρώτον δεύτερον αυτό που δείχνεις δεν είναι οι ρυθμίσεις δικτύου του τηλεφώνου,είναι από εφαρμογή της Vodafone σωστά ?

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...