Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν έχεις ενεργή την λειτουργία πτήσης, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα.
το θέμα είναι αν δεν έχεις σήμα πραγματικά και στηρίζεσαι στο vowifi ....κάτι διαβάζω για το 112 που λειτουργεί έστω και χωρίς σήμα αχρειαστο να ναι

απλά το επισημαίνω

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το 112 το καλείς και χωρίς κάλυψη του δικτύου σου, αρκεί να είσαι σε εμβέλεια αλλου δικτύου.

Οι περιπτώσεις που δεν μπορείς να κάνεις κλήση έκτακτης ανάγκης με Wifi Calling, είναι αυτές που δεν θα μπορούσες να κάνεις κλήσεις έκτακτης ανάγκης και χωρίς Wifi calling.

Link to comment
Share on other sites

Το vowifi είναι για σημεία που δεν θα έχει σήμα και δεν θα μπορούσες να μιλήσεις έτσι κι αλλιώς. Πχ σε ένα υπόγειο κλπ. Για μια ανάγκη αν βγεις σε εξωτερικό χώρο, δύσκολα θα βρεις σημείο που δεν θα πιάνει έστω και 2G για να καλέσεις αν έχεις πρόβλημα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Το 112 το καλείς και χωρίς κάλυψη του δικτύου σου, αρκεί να είσαι σε εμβέλεια αλλου δικτύου.

 

Οι περιπτώσεις που δεν μπορείς να κάνεις κλήση έκτακτης ανάγκης με Wifi Calling, είναι αυτές που δεν θα μπορούσες να κάνεις κλήσεις έκτακτης ανάγκης και χωρίς Wifi calling.

σε περίπτωση που δεν έχεις σήμα από καμία εταιρεία κινητής να μην στηρίζεσαι στο vowifi για κλήσεις έκτακτης ανάγκης ,αυτό επισημαίνω και μόνο

αν θέλετε το καταλαβαίνετε και πάμε παρακάτω

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι.. Εμένα με σώνει στη δουλειά που το κτίριο είναι πέτρινο και το σήμα σχεδόν ανύπαρκτο σε κάποια σημεία. Το βάζω σε λειτουργία πτήσης και vowifi
Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι.. Εμένα με σώνει στη δουλειά που το κτίριο είναι πέτρινο και το σήμα σχεδόν ανύπαρκτο σε κάποια σημεία. Το βάζω σε λειτουργία πτήσης και vowifi
φυσικά κανεις και τρομερή εξοικονόμηση μπαταρίας σε αυτές τις περιπτώσεις όπου το κινητό ψάχνει να βρει ότι καλύτερο.....

είναι ένα μεγάλο συν όπως και να το κάνουμε

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση που δεν έχεις σήμα από καμία εταιρεία κινητής να μην στηρίζεσαι στο vowifi για κλήσεις έκτακτης ανάγκης ,αυτό επισημαίνω και μόνο

αν θέλετε το καταλαβαίνετε και πάμε παρακάτω

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Αν καλέσεις πχ το 100, από WiFi, η κλήση που θα δρομολογηθεί; Στην Αθήνα; Και αν είμαι Ορεστιάδα;

 

Για αυτό νομίζω δεν επιτρέπεται από τις αρχές.

Link to comment
Share on other sites

Αν καλέσεις πχ το 100, από WiFi, η κλήση που θα δρομολογηθεί; Στην Αθήνα; Και αν είμαι Ορεστιάδα;

 

 

 

Για αυτό νομίζω δεν επιτρέπεται από τις αρχές.

μη νομίζεις έτσι είναι και αυτό επισημαίνω αλλά που ? τοίχος λυσαξατε ,σας βαρέθηκα lol

χειρότερα και από τους ιδιοκτήτες κάνετε

έλεος πραγματικά,πόσα παίρνετε είναι πολλά τουλάχιστον και αξίζει ?

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Αν καλέσεις πχ το 100, από WiFi, η κλήση που θα δρομολογηθεί; Στην Αθήνα; Και αν είμαι Ορεστιάδα;

 

Για αυτό νομίζω δεν επιτρέπεται από τις αρχές.

Γι’ αυτό υπάρχει δυνατότητα δήλωσης διεύθυνσης, ώστε να γίνεται αυτόματα η δρομολόγηση των κλήσεων. Στην Ελλάδα δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα στιγμιαία το εμφάνισε αυτό το σήμα vowifi. Μάλλον δεν λειτουργεί πάντα αλλά υπό κάποιες συνθήκες, δλδ προτιμά το VoLTE
Link to comment
Share on other sites

μη νομίζεις έτσι είναι και αυτό επισημαίνω αλλά που ? τοίχος λυσαξατε ,σας βαρέθηκα lol

χειρότερα και από τους ιδιοκτήτες κάνετε

έλεος πραγματικά,πόσα παίρνετε είναι πολλά τουλάχιστον και αξίζει ?

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Πληρώνομαι από την αστυνομία για να μην επιτρέπω τις κλήσεις; Κάπου σε χάνω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γι’ αυτό υπάρχει δυνατότητα δήλωσης διεύθυνσης, ώστε να γίνεται αυτόματα η δρομολόγηση των κλήσεων. Στην Ελλάδα δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα.

 

Δηλώνεις κάθε φορά σε ποια διεύθυνση θα είσαι, σε περίπτωση που βρεθείς εκτός; Δηλώνω το σπίτι στην Αθήνα, αλλά είμαι Ορεστιάδα και δεν έχω σήμα.

Και πάλι λογικό να μην επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

ρε συ τι δεν καταλαβαίνεις ? απλά επισημαίνω ότι με vowifi δεν έχεις κλήσεις έκτακτης ανάγκης,τι Ορεστίαδες και μπούρδες λες

άρα όταν το χρησιμοποιούμε με αεροπλάνο μοντ και μας συμβεί κάτι χτύπα ξύλο δεν μπορούμε να πάρουμε την αστυνομία η άλλους έκτακτους αριθμούς όπου και να είμαστε,κατανοητό η να το ξανά πω?

διότι όπως λέει η ίδια η Vodafone πρεπει να δει την κεραία το δίκτυο και ανάλογα που είμαστε να δρομολογήσει την κλήση στο ανάλογο τμήμα της περιοχής που βρισκόμαστε και έτσι πρέπει να είναι που είναι και το σωστό!!!

αναφέρθηκε πιο πάνω παράδειγμα που το έχει σε airplane mode και σε vowifi, σε αυτή στην περιπτωση δεν μπορεί κάνει κλήση σε αυτούς τους αριθμούς αν του συμβεί κάτι ,μακρύα από μας .....

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να έχω μόνιμο VoWiFi τί πρεπει να κάνω; Airplane mode;

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ρωτάω επειδή στο ένα δωμάτιο που έχω λίγο σήμα ο ήχος είναι χάλια, ενώ στο άλλο δωμάτιο που έπεσε εντελώς το σήμα άκουγα κρυσταλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά αν υποστηρίζεται το vowifi από τη συσκευή σου

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά αν υποστηρίζεται το vowifi από τη συσκευή σου

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πολύ ενδιαφέρον! Θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ από την Vodafone μου λένε ότι είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία volte στο όνομα μου όταν κάνω κλήση η πρόσβαση στο ίντερνετ χάνεται , όταν σταματάει η κλήση επανέρχεται σε 4g+ δεν μπορώ να καταλάβω τί γίνεται , ενώ και οι δύο διακόπτες είναι ενεργοποιημένοι και volte kai vowifi. Xiaomi mi9t pro.
Link to comment
Share on other sites

Για πήγαινε στον dialer και γράψε *#*#86583#*#* και δες μετά πως συμπεριφέρεται.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ενώ από την Vodafone μου λένε ότι είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία volte στο όνομα μου όταν κάνω κλήση η πρόσβαση στο ίντερνετ χάνεται , όταν σταματάει η κλήση επανέρχεται σε 4g+ δεν μπορώ να καταλάβω τί γίνεται , ενώ και οι δύο διακόπτες είναι ενεργοποιημένοι και volte kai vowifi. Xiaomi mi9t pro.
VoLTE *#*#86583#*#*

VoWIFI *#*#869434#*#*

και τα δύο στον dialer βγάζει μήνυμα disable Carrier check ......κάτι τέτοιο,reboot,μετα από αυτό και δες πάλι

έχουμε το ίδιο τηλέφωνο και δουλεύει άψογα

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λεβέντες το vowifi βλέπω είναι ενεργοποιημένο δοκιμάζοντας κλήση χωρίς δίκτυο, το volte πως βλέπουμε αν είναι;
Link to comment
Share on other sites

Λεβέντες το vowifi βλέπω είναι ενεργοποιημένο δοκιμάζοντας κλήση χωρίς δίκτυο, το volte πως βλέπουμε αν είναι;
και .....θας γράψεις *#*#4636#*#*

θα ανοίξει το κρυφό μενού

θα πας κάτω που λέει more

IMs status και θα το δεις αν γράφει available είσαι κομπλε

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

VoLTE *#*#86583#*#*

VoWIFI *#*#869434#*#*

και τα δύο στον dialer βγάζει μήνυμα disable Carrier check ......κάτι τέτοιο,reboot,μετα από αυτό και δες πάλι

έχουμε το ίδιο τηλέφωνο και δουλεύει άψογα

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Τα έχω κάνει αυτά , το ίδιο μου είπε και το τεχνικό τμημα να βάλω τον κωδικό να το κάνω enable , το έκανα τίποτα , το έκανα disable για να δω διακόπτες , είναι ενεργά , αλλά τίποτα, ενώ με την κάρτα cosmote δουλεύει άψογα . Και είναι και καινούργια η κάρτα Vodafone μόλις 8 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...