Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

VoLTE *#*#86583#*#*

VoWIFI *#*#869434#*#*

αυτα είναι τα σωστά

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Ωραία! μετά την επαναφορά του τηλεφώνου πως να τα έχω αυτά τα δύο ?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς να έχεις τα σωστά?τόση συζήτηση δεν κατάλαβες ακόμα,στα έχω γράψει πιο πάνω αναλυτικά

αν δεν δουλέψει σημαίνει ότι το τηλέφωνό σου δεν τα υποστηρίζει

με το ζόρι δεν γίνεται

καλή επιτυχία !!!!

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς να έχεις τα σωστά?τόση συζήτηση δεν κατάλαβες ακόμα,στα έχω γράψει πιο πάνω αναλυτικά

αν δεν δουλέψει σημαίνει ότι το τηλέφωνό σου δεν τα υποστηρίζει

με το ζόρι δεν γίνεται

καλή επιτυχία !!!!

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Δεν έγραψα εγώ (να έχεις τα σωστά)

Απλά ρωτάω μετά την επαναφορά του τηλεφώνου πως να τα έχω αυτά τα δύο ?

Link to comment
Share on other sites

Ξανά στέλνεις τους κωδικούς

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ σε redmi 8

 

IMG-20210514-111235.jpg

 

Πας "ρυθμίσεις" και πατάς πανω σε ποια σιμ θέλεις να κάνεις αλλαγες

Edited by Monae99
Link to comment
Share on other sites

Ξανά στέλνεις τους κωδικούς

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ σε redmi 8

 

IMG-20210514-111235.jpg

 

Πας "ρυθμίσεις" και πατάς πανω σε ποια σιμ θέλεις να κάνεις αλλαγες

Εγώ δεν έχω αυτό το μενού. έχω κινητό με android one

Ίσως να μην υποστηρίζει το κινητό μου κλήσης μέσου Wifi.

θα το δοκιμάσω μετά απο επαναφορά

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τόσα χρόνια και την προβληματική τους υπηρεσία δεν την έχουν στρώσει. Είναι σύνηθες το φαινόμενο να σε καλεί κάποιος, να έχεις ενεργό το VoWiFi και απλά να μη σε ακούει. Και δε συμβαίνει με μόνο μία συσκευή, για να μη ρίξουμε το φταίξιμο απευθείας στη συσκευή. Έχω χάσει έτσι άπειρες κλήσεις. Τραγικοί, ενώ η Cosmote το έχει δώσει χωρίς προβλήματα χρόνια τώρα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλά, τόσα χρόνια και την προβληματική τους υπηρεσία δεν την έχουν στρώσει. Είναι σύνηθες το φαινόμενο να σε καλεί κάποιος, να έχεις ενεργό το VoWiFi και απλά να μη σε ακούει. Και δε συμβαίνει με μόνο μία συσκευή, για να μη ρίξουμε το φταίξιμο απευθείας στη συσκευή. Έχω χάσει έτσι άπειρες κλήσεις. Τραγικοί, ενώ η Cosmote το έχει δώσει χωρίς προβλήματα χρόνια τώρα :lol:
Και για να στείλεις SMS, πρέπει να κλείσεις το VoLTE, αλλιώς, το μήνυμα και του χρόνου θα φύγει :lol:

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τόσα χρόνια και την προβληματική τους υπηρεσία δεν την έχουν στρώσει. Είναι σύνηθες το φαινόμενο να σε καλεί κάποιος, να έχεις ενεργό το VoWiFi και απλά να μη σε ακούει. Και δε συμβαίνει με μόνο μία συσκευή, για να μη ρίξουμε το φταίξιμο απευθείας στη συσκευή. Έχω χάσει έτσι άπειρες κλήσεις. Τραγικοί, ενώ η Cosmote το έχει δώσει χωρίς προβλήματα χρόνια τώρα :lol:

 

Δηλαδή λες αν αλλάξω εταιρεία θα έχω Wifi calling ?

με το MiA2

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λες αν αλλάξω εταιρεία θα έχω Wifi calling ?

με το MiA2

Πάντως με Cosmote στο Α2 (του πατέρα μου) που δοκίμασα, παίζουν και τα 2.

 

Νομίζω δούλευε και της Vodafone, δεν θυμάμαι ακριβώς.

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπερδεύτηκες ? Το *#*#869434#*#* δεν είναι για το carrier check είναι για το VoWiFi.

Για το carrier check πατάω αυτό *#*#86583#*#*

Η μήπως τα έχω μπερδέψει εγώ?

Το ίδιο είναι βασικά, σαν ενέργεια.

Είναι δυο σχετικές τεχνολογίες, volte και vowifi. Με το πρώτο να μιλάς μέσω 4G, με το 2o μέσω wifi.

Να το πάρουμε από την αρχή. Αν το τηλέφωνο υποστηρίζει την τεχνολογία πρωτίστως, και τον πάροχο σου (ο οποίος εννοείται ότι έχει δώσει τις υπηρεσίες αυτές για τους συνδρομητές), τότε φυσιολογικά θα πρέπει να δουλεύουν χωρίς να κάνεις τίποτα.

Στην περίπτωση που δεν δουλεύουν (γιατί ο κατασκευαστής δεν υποστηρίζει τον συγκεκριμένο πάροχο, δηλαδή δεν έχει τις ρυθμίσεις του ενσωματωμένες στο λειτουργικό) στα xiaomi με τους κωδικούς στον dialer που δίνεις απλά σου παρακάμπτει τον έλεγχο συμβατότητας, και το ωθεί να παίξει, αν τα καταφέρει, με κάποιες γενικές ρυθμίσεις που έχει.

 

Ένα παράδειγμα. Είχα πριν από ένα χρόνο ένα miA3 και είχα βάλει 2 sim, cosmote και Vodafone. Από την αρχή έπαιζε το volte στην cosmote, ενώ στην Vodafone όχι. Δίνοντας τους κωδικούς και για τα 2(volte vowifi) στον dialer, είχα ως αποτέλεσμα να παίζει και vowifi στην cosmote ενώ στην Vodafone μόνο το volte. Το οποίο έπαιζε μεν, αλλά έβγαζε πρόβλημα. Δεν δούλευε η αναγνώριση κλήσεων όταν αυτές γίνονταν σε 4G δίκτυο. Σε άλλη συσκευή που ήταν συμβατή, δεν είχε θέμα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

@Giosis τσάμπα κόπος για μένα να μπεις σε διαδικασία επαναφοράς. Αν σου είναι πιο εύκολο να πας σε cosmote είμαι πεπεισμένος ότι θα δουλέψει απροβλημάτιστα τόσο το Volte όσο και το VoWifi ( αυτό ούτε καν το παρέχει η Wind). Εμένα επειδή είναι σχετικά πρόσφατες ( παρουσιάστηκαν αρχές του τέταρτου τριμήνου του 2020) οι συσκευές μου ένα mi 10T & Samsung fe 5g ενεργοποιηθηκαν αυτόματα και στις δύο περιπτώσεις το Volte πάντοτε μιλάμε για Wind.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα για Vodafone έχω διαβάσει ότι ενώ λειτουργεί το Volte σε ορισμένες συσκευές δεν εμφανίζεται η ένδειξη στην status bar...γενικότερα επαναλαμβάνω η πιο απροβλημάτιστη είναι η Cosmote.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το τελευταίο. Για τον απλούστατο λόγο ότι η cosmote το έχει δώσει σε χρήση 3-4 χρόνια πιο πριν, οπότε είναι λογικό να υποστηρίζονται περισσότερες και κυρίως παλιότερες συσκευές. Το S7 μου δεν θα παίξει ποτέ με Vodafone ή wind volte/vowifi, αλλά με cosmote λειτουργεί απροβλημάτιστα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για Vodafone έχω διαβάσει ότι ενώ λειτουργεί το Volte σε ορισμένες συσκευές δεν εμφανίζεται η ένδειξη στην status bar.

δεν υπάρχει πρόβλημα εφ,όσον λειτουργεί

βλέπεις ενα video στο YouTube και κάνεις μια κλήση,αν μείνει σε 4g μια χαρά λειτουργεί το volte

ούτε σε μένα έχει σηματακι

η q πάντως δεν το υποστηρίζει έτσι και αλλιώς

 

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε Xiaomi Mi A1 λειτουργούν μια χαρά και τα δύο με disable carrier check.

 

Για σας παιδιά και σας ευχαριστώ όλου για τι βοήθεια! θα δω τι θα κάνω.

konstantinos77 εσύ τα δύο αυτά *#*#86583*#*# και *#*#869434#*#* τα έχεις στο disable και δουλεύει με Vodafone ?

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά και σας ευχαριστώ όλου για τι βοήθεια! θα δω τι θα κάνω.

konstantinos77 εσύ τα δύο αυτά *#*#86583*#*# και *#*#869434#*#* τα έχεις στο disable και δουλεύει με Vodafone ?

 

Ναι, γενικά περνάς αυτούς τους κωδικούς και στιγμιαία σου εμφανίζει για 1-2 δευτερόλεπτα το "disable carrier check" και έτσι μου δουλεύει από την αρχή που έδωσε αυτή την δυνατότητα η Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για το Vowifi ρωτάει. Φυσικά και έχει. Και εικονίδιο, και πετάει και μια ειδοποίηση σχετικά με τις κλήσεις έκτακτης ανάγκης πως γίνονται μόνο με δίκτυο κινητής.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι θέμα συσκευής εάν θα φαίνεται καπου το VoWiFi. Στο redmi μου το δείχνει πάνω δεξιά και όταν δέχομαι κλήσεις γραφει στο κέντρο της οθόνης "κλήση wifi". Τις τελευταίες μέρες βέβαια, ενώ έχει το σηματάκι, δεν μου κάνει κλήση wifi και ο ήχος είναι τραγικός. Πιο πριν ο ήχος ήταν κρυσταλλο. Το μοναδικό που έμεινε να χαλάσει στην συσκευή μου ειναι η κάμερα...
Link to comment
Share on other sites

κακή υλοποίηση πάντως αν δεν κάνει κλήση σε αριθμούς πρώτης ανάγκης όπως διαβάζω σε vowifi και δεν έχεις σήμα,και όπως διαβάζω στο FAQ πρέπει να είναι ενεργοποιημένος εντοπισμός κεραίας για να δρομολογηθεί η κλήση,για μένα που πάντα χρειάζομαι πρόσβαση σε τέτοιες περιπτώσεις μου είναι εντελώς άχρηστο,άνθρωποι είμαστε

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...