Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτό εξηγεί πολλά πράγματα, ευχαριστώ

άρα αν έχουμε ανοικτό το lte και μόνο έχουμε και volte

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

αυτό εξηγεί πολλά πράγματα, ευχαριστώ

άρα αν έχουμε ανοικτό το lte και μόνο έχουμε και volte

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Σωστά, αν αφήσεις το τηλέφωνο να συνδεθεί σε δίκτυο 4G, θα παίξει και το VoLTE

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει να βλέπεις αν δουλεύει το volte(κάποιους μπορεί να μην τους νοιάζει, λογικό) πράγματι δεν σου χρειάζεται το εικονίδιο αν έχεις μια κάρτα sim. Βλέπεις την ένδειξη δεδομένων και καταλαβαίνεις. Αν έχεις δίκαρτο και παίρνεις δεδομένα από άλλη κάρτα από της Vodafone, τότε δεν έχεις τρόπο να βλέπεις άμεσα αν δουλεύει το volte στην τελευταία. Εκεί θα ήταν χρήσιμο το εικονίδιο και θα το ήθελα εγώ.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Το εικονίδιο VoLTE δεν έχει να κάνει με τον πάροχο αλλά με το firmware της συσκευής. Δεν είναι κάτι που ευθύνεται το δίκτυο αν θα σου το εμφανίσει ή οχι. Τo(α) firmware είναι που κάνουν τη διαφορά στα εικονίδια.

Για παράδειγμα σε I-Phone X είτε πράσινη είτε κόκκινη κάρτα χρησιμοποιήσεις δεν εμφανίζεται το VoLTE σηματάκι, παραμένει 4G.

Σε άλλη συσκευή μπορεί να δεις διαφορετική συμπεριφορά με τις ίδιες SIM.

Αν επιτρέπεται τη συσκευή την έχεις αγοράσει απο Cosmote/Γερμανό, από Skroutz?

Και μια εικασία, έχεις δοκιμάσει να κάνεις swap τις κάρτες στα Slots (αν δεν μιλάμε για eSIM)?

Link to comment
Share on other sites

πώς γίνεται με το ίδιο firmware ίδια συσκευή να έχω volte στις ρυθμίσεις στην Q που δεν το υποστηρίζει και στο CU που το υποστηρίζει να μην έχω

δεν μιλάω για σηματακια ..

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πώς γίνεται με το ίδιο firmware ίδια συσκευή να έχω volte στις ρυθμίσεις στην Q που δεν το υποστηρίζει και στο CU που το υποστηρίζει να μην έχω

δεν μιλάω για σηματακια ..

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Dual SiM device?

Link to comment
Share on other sites

Το εικονίδιο VoLTE δεν έχει να κάνει με τον πάροχο αλλά με το firmware της συσκευής. Δεν είναι κάτι που ευθύνεται το δίκτυο αν θα σου το εμφανίσει ή οχι. Τo(α) firmware είναι που κάνουν τη διαφορά στα εικονίδια.

Για παράδειγμα σε I-Phone X είτε πράσινη είτε κόκκινη κάρτα χρησιμοποιήσεις δεν εμφανίζεται το VoLTE σηματάκι, παραμένει 4G.

Σε άλλη συσκευή μπορεί να δεις διαφορετική συμπεριφορά με τις ίδιες SIM.

Αν επιτρέπεται τη συσκευή την έχεις αγοράσει απο Cosmote/Γερμανό, από Skroutz?

Και μια εικασία, έχεις δοκιμάσει να κάνεις swap τις κάρτες στα Slots (αν δεν μιλάμε για eSIM)?

Να το επαναλάβω. Έχει να κάνει αποκλειστικά με το δίκτυο, και όχι με το firmware. Αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι αν κάνεις factory reset και ξεκινήσεις τη συσκευή με τη sim της Vodafone βγάζει κανονικά ένδειξη volte, και αμέσως μετά μόλις βάλεις λογαριασμό Google και κατεβάζει ρυθμίσεις δικτύου η ένδειξη εξαφανίζεται δια παντός. Συσκευή S10e αγορά από mediamarkt με το επίσημο firmware για την Ελλάδα, όχι branded, και με το οποίο δουλεύει volte και στους τρεις παρόχους. Μια ακόμη απόδειξη είναι ότι cosmote και wind βγάζουν την ένδειξη κανονικά (δεν θα μπορούσε η συσκευή να την αποκρύπτει επιλεκτικά μόνο στο δίκτυο της Vodafone). Τέλος πέρυσι μόλις είχε ενεργοποιηθεί πειραματικά το volte στη Vodafone η ίδια συσκευή με την ίδια κάρτα εμφάνιζε κανονικά την ένδειξη για 3 μήνες. Μετά κόπηκε εντελώς το volte μέχρι τη στιγμή που δόθηκε επίσημα 4-5 μετά, όπου δεν έβγαζε πλέον τίποτα. Εκείνη τη στιγμή πιστεύοντας ότι δεν μου το έχουν ενεργοποιήσει κάλεσα ξανά την τεχνική εξυπηρέτηση, όπου με ενημέρωσαν ότι έχει ανοίξει στην γραμμή μου αλλά ένδειξη δεν θα δω γιατί έχουν επιλέξει να μην φαίνεται. Πράγμα που είχε βάση γιατί δουλεύει κανονικά το volte, απλά δεν το βλέπεις...

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Να το επαναλάβω. Έχει να κάνει αποκλειστικά με το δίκτυο, και όχι με το firmware. Αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι αν κάνεις factory reset και ξεκινήσεις τη συσκευή με τη sim της Vodafone βγάζει κανονικά ένδειξη volte, και αμέσως μετά μόλις βάλεις λογαριασμό Google και κατεβάζει ρυθμίσεις δικτύου η ένδειξη εξαφανίζεται δια παντός. Συσκευή S10e αγορά από mediamarkt με το επίσημο firmware για την Ελλάδα, όχι branded, και με το οποίο δουλεύει volte και στους τρεις παρόχους. Μια ακόμη απόδειξη είναι ότι cosmote και wind βγάζουν την ένδειξη κανονικά (δεν θα μπορούσε η συσκευή να την αποκρύπτει επιλεκτικά μόνο στο δίκτυο της Vodafone). Τέλος πέρυσι μόλις είχε ενεργοποιηθεί πειραματικά το volte στη Vodafone η ίδια συσκευή με την ίδια κάρτα εμφάνιζε κανονικά την ένδειξη για 3 μήνες. Μετά κόπηκε εντελώς το volte μέχρι τη στιγμή που δόθηκε επίσημα 4-5 μετά, όπου δεν έβγαζε πλέον τίποτα. Εκείνη τη στιγμή πιστεύοντας ότι δεν μου το έχουν ενεργοποιήσει κάλεσα ξανά την τεχνική εξυπηρέτηση, όπου με ενημέρωσαν ότι έχει ανοίξει στην γραμμή μου αλλά ένδειξη δεν θα δω γιατί έχουν επιλέξει να μην φαίνεται. Πράγμα που είχε βάση γιατί δουλεύει κανονικά το volte, απλά δεν το βλέπεις...

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Συγνωμη αλλά να το επαναλαβω και εγω. στην ιδια προσωπικη συσκευη (IPhoneX) καρτα SIM Cosmote ΚΑΙ SIM Vodafone, δεν εμφανιζουν το VoLTE σε VoLTE κληση. Δεν ειναι θεμα δικτυου αλλα firmware.

 

Εχουμε σπισης τεσταρει με Samsung S10 και ειχε 3(1 per MNO)+1(default EU) firmware προ-εγκατεστημενα. Αναλογα σε ποιον παροχο ενεργοποιουσες το VoLTE επαιζε και το αντιστοιχο firmware. Και ειδαμε διαφορες και εκει.

 

τεχνικη εξυπηρετηση εννοεις το 13830?

Edited by gpap5G
Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικά

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Υποθετω οτι εχεις τραμπαρει τις καρτες στα slots 1 και 2, και συνεχιζει να δειχνει τη VoLTE επιλογη στο μενου οπως πριν?

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι εχεις τραμπαρει τις καρτες στα slots 1 και 2, και συνεχιζει να δειχνει τη VoLTE επιλογη στο μενου οπως πριν?
όχι δεν το έχω κάνει αλλά αν το κάνω και δείχνει το ίδιο αλλα σε ανάποδες κάρτες παλι το ίδιο δεν είναι

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν το έχω κάνει αλλά αν το κάνω και δείχνει το ίδιο αλλα σε ανάποδες κάρτες παλι το ίδιο δεν είναι

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Give it a try...δεν θα αλλάξει κάτι

Edited by gpap5G
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλά να το επαναλαβω και εγω. στην ιδια προσωπικη συσκευη (IPhoneX) καρτα SIM Cosmote ΚΑΙ SIM Vodafone, δεν εμφανιζουν το VoLTE σε VoLTE κληση. Δεν ειναι θεμα δικτυου αλλα firmware.

 

Εχουμε σπισης τεσταρει με Samsung S10 και ειχε 3(1 per MNO)+1(default EU) firmware προ-εγκατεστημενα. Αναλογα σε ποιον παροχο ενεργοποιουσες το VoLTE επαιζε και το αντιστοιχο firmware. Και ειδαμε διαφορες και εκει.

 

τεχνικη εξυπηρετηση εννοεις το 13830?

 

Συγνώμη, αλλά το παράδειγμα αυτό είναι ατυχές. Στην περίπτωση που αναφέρεις δεν είναι καν ζήτημα firmware, αλλά λειτουργικού. Στο ios γενικά δεν εμφανίζεται ένδειξη volte. Για αυτό που συζητάμε εδώ που είναι άλλο πράγμα, νομίζω το έγραψα όσο πιο αναλυτικά γίνεται το πώς αποδεικνύεται. Εκτός αν έχεις κάποια άλλη ιδέα για το πώς εξηγείται στην ίδια συσκευή με το ίδιο firmware άλλοτε να σου εμφανίζει volte και άλλοτε όχι. Ναι, το 13830 εννοώ.

 

Sent from my Galaxy S10e

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά το παράδειγμα αυτό είναι ατυχές. Στην περίπτωση που αναφέρεις δεν είναι καν ζήτημα firmware, αλλά λειτουργικού. Στο ios γενικά δεν εμφανίζεται ένδειξη volte. Για αυτό που συζητάμε εδώ που είναι άλλο πράγμα, νομίζω το έγραψα όσο πιο αναλυτικά γίνεται το πώς αποδεικνύεται. Εκτός αν έχεις κάποια άλλη ιδέα για το πώς εξηγείται στην ίδια συσκευή με το ίδιο firmware άλλοτε να σου εμφανίζει volte και άλλοτε όχι. Ναι, το 13830 εννοώ.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Καθόλου ατυχές το παράδειγμα. Σε iOS εμφανίζεται η ένδειξη VoLTE (ήμουν συνδρομητής στην ΕΕ UK και είχα κανονικά το σηματάκι VoLTE). Με την ίδια ακριβώς συσκευή εδώ Ελλάδα δεν το έχω και με SIM VF GR και Cosmote δεν το βγάζει. Σε iOS 14 όλες οι παραπάνω περιπτώσεις.

Και το λειτουργικό παίζει ρόλο και το firmware για αυτό και σηκώνει http connection για να γίνει το entitlement per device με το δίκτυο.

Στο παράδειγμα που έδωσες με την επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, στο πρώτο device entitlement που έκανε το κινητό κατέβασε νέο XML στο κινητό σου από το δίκτυο (DES). Στην Cosmote το αντίστοιχο αρχείο για το συγκεκριμένο OS/firmware/model το εμφανίζει.

Αλλά ξαναλέω για κάθε μοντέλο/OS υπάρχει ξεχωριστό αρχείο. Δεν βάζει χέρι ο πάροχος σε αυτά. Έρχονται σφραγισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά. Εξήγησε μου τότε πως γινόταν να εμφανίζεται με Vodafone όταν το είχε δώσει δοκιμαστικά, και μετά το κανονικό λανσάρισμα ναι κοπεί, στην ίδια συσκευή με το ίδιο firmware και την ίδια κάρτα sim. Όπως επίσης αν έχεις κάποια άλλη υπόθεση πως γίνεται να εμφανίζεται σε wind και cosmote και όχι μόνο στην Vodafone. Για να μην έχεις υποψίες περί firmware, για την Ελλάδα στη συσκευή μου κυκλοφορούν 3. Greece (EUR) / Greece (Cosmote) (COS) / Greece (Vodafone) (VGR). Φοράω το πρώτο, που έχει ρυθμίσεις και για τους 3 παρόχους.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα εμφανιζόταν στα δοκιμαστικά και μετά κόπηκε. Έχει δίκιο σε αυτό ο Mark_k!

Στην Cosmote εμφανίζεται κανονικά!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ, το κόβει το δίκτυο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και σε μένα εμφανιζόταν στα δοκιμαστικά και μετά κόπηκε. Έχει δίκιο σε αυτό ο Mark_k

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Άλλο το trialing άλλο το live. Το flow εσωτερικά δεν ήταν το ίδιο. Τα γνωριζω απο πρώτο χέρι.

Αλλά πάω πάσο. Δεν έχει νόημα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα εμφανιζόταν στα δοκιμαστικά και μετά κόπηκε. Έχει δίκιο σε αυτό ο Mark_k!

Στην Cosmote εμφανίζεται κανονικά!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είναι θέμα ρυθμίσεων δικτύου. Τις ρυθμίσεις τις προωθεί ο κατασκευαστής μετά από συνεννόηση με τον πάροχο. Οπότε φταίει η Vodafone σε τελική ανάλυση. Για εμένα καλύτερα να μην το εμφανίζει. Τελείως τεχνική πληροφορία που αφορά μόνο όσους καταλαβαίνουν τι εννοεί. Για το 99% των ανθρώπων είναι απλά χαμένος χώρος στο notification bar :O

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα μονο στις ρυθμισεις το βλεπω.

Μονο που και που μου βγαζει ενα σαν τηλεφωνακι πανω αριστερα.

Εχω καποιο θεμα;;;;b2ce00d995ac326dccb9d868e1d75457.jpg

 

optoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Σε Alcatel 3L 2020 με κάρτα SIM Vodafone εμφανίζεται κανονικά το σηματάκι του VoLTE στο status bar.

Στο δικο μου IPhoneX δεν εμφανίζεται ούτε με κάρτα Vodafone ούτε με COSMOTE.

 

Τα παραπάνω (και όχι μόνο) αποδεικνύουν ότι οι πάροχοι (τουλάχιστον η Vodafone που μπορώ να έχω ίδια άποψη εσωτερικά) δεν ενδιαφέρονται για το αν εμφανίζεται σηματάκι VoLTE ή όχι στο status bar της συσκευής.

Η συννενόηση του παρόχου με τον κατασκευαστή γίνεται μόνο για reporting θεμάτων (bugs) δια-λειτουργικότητας του firmware/OS του μοντέλου του VoLTE/VoWiFi στο δίκτυο του (πχ το VoWiFi είναι αρκετά «ευαίσθητο» στο IPSec establishment του clientμε το ePDG).Κατά τη διάρκεια του testing προκύπτουν πολλές φορές θέματα interoperability συσκευής-δικτύου.

Για το σηματάκι δεν ενδιαφέρονται καν.(τουλάχιστον η Voda).

 

Καλά Χριστούγεννα εύχομαι με υγεία σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Σε Alcatel 3L 2020 με κάρτα SIM Vodafone εμφανίζεται κανονικά το σηματάκι του VoLTE στο status bar.

Στο δικο μου IPhoneX δεν εμφανίζεται ούτε με κάρτα Vodafone ούτε με COSMOTE.

 

Τα παραπάνω (και όχι μόνο) αποδεικνύουν ότι οι πάροχοι (τουλάχιστον η Vodafone που μπορώ να έχω ίδια άποψη εσωτερικά) δεν ενδιαφέρονται για το αν εμφανίζεται σηματάκι VoLTE ή όχι στο status bar της συσκευής.

Η συννενόηση του παρόχου με τον κατασκευαστή γίνεται μόνο για reporting θεμάτων (bugs) δια-λειτουργικότητας του firmware/OS του μοντέλου του VoLTE/VoWiFi στο δίκτυο του (πχ το VoWiFi είναι αρκετά «ευαίσθητο» στο IPSec establishment του clientμε το ePDG).Κατά τη διάρκεια του testing προκύπτουν πολλές φορές θέματα interoperability συσκευής-δικτύου.

Για το σηματάκι δεν ενδιαφέρονται καν.(τουλάχιστον η Voda).

 

Καλά Χριστούγεννα εύχομαι με υγεία σε όλους!

 

Εμένα με Vodafone δεν ενεργοποιείται καν σε iPhone και λέει να επικοινωνήσω με τον πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με Vodafone δεν ενεργοποιείται καν σε iPhone και λέει να επικοινωνήσω με τον πάροχο.

Ποιο μοντέλο (6s και πάνω) ; Είναι στη λίστα;

 

Έχεις στείλει SMS για την ενεργοποίηση του VoLTE/VoWiFi (ενεργοποιούνται μαζί αυτά). Αν όχι στείλε μήνυμα WIFI στο 1339.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοντέλο (6s και πάνω) ; Είναι στη λίστα;

 

Έχεις στείλει SMS για την ενεργοποίηση του VoLTE/VoWiFi (ενεργοποιούνται μαζί αυτά). Αν όχι στείλε μήνυμα WIFI στο 1339.

 

Xs το wifi ενεργοποιείται αλλά το lte όχι. Για το sms δεν γνώριζα. Έστειλα και μου είπε ότι δεν είναι διαθέσιμο για το πρόγραμμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Xs το wifi ενεργοποιείται αλλά το lte όχι. Για το sms δεν γνώριζα. Έστειλα και μου είπε ότι δεν είναι διαθέσιμο για το πρόγραμμα μου.

 

Συγνώμη ενεργοποιήθηκε το VoWiFi και δεν ενεργοποιήθηκε το VoLTE;

Έστειλες SMS και σου είπε πως δεν είναι διαθέσιμο για το πρόγραμμα σου; Είναι διαθέσιμο για όλα τα προγράμματα (συμβόλαιο, καρτοπρογραμμα, καρτοκινητο).

Δηλαδή όταν καλείς από το κινητό σου οπουδήποτε σε γυρίζει σε 3G?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ενεργοποιήθηκε το VoWiFi και δεν ενεργοποιήθηκε το VoLTE;

Έστειλες SMS και σου είπε πως δεν είναι διαθέσιμο για το πρόγραμμα σου; Είναι διαθέσιμο για όλα τα προγράμματα (συμβόλαιο, καρτοπρογραμμα, καρτοκινητο).

Δηλαδή όταν καλείς από το κινητό σου οπουδήποτε σε γυρίζει σε 3G?

 

Τελικά ούτε το wifi ενεργοποιείται, γίνεται πράσινος ο διακόπτης και μέχρι να ξανά πάω στις ρυθμίσεις γίνεται γκρι.

Ναι, στις τηλεφωνικές κλήσεις γυρίζει σε 3G.

Μήπως φταίει που είμαι από φορητότητα?

Link to comment
Share on other sites

Σε Alcatel 3L 2020 με κάρτα SIM Vodafone εμφανίζεται κανονικά το σηματάκι του VoLTE στο status bar.

 

Στο δικο μου IPhoneX δεν εμφανίζεται ούτε με κάρτα Vodafone ούτε με COSMOTE.

 

 

 

Τα παραπάνω (και όχι μόνο) αποδεικνύουν ότι οι πάροχοι (τουλάχιστον η Vodafone που μπορώ να έχω ίδια άποψη εσωτερικά) δεν ενδιαφέρονται για το αν εμφανίζεται σηματάκι VoLTE ή όχι στο status bar της συσκευής.

 

Η συννενόηση του παρόχου με τον κατασκευαστή γίνεται μόνο για reporting θεμάτων (bugs) δια-λειτουργικότητας του firmware/OS του μοντέλου του VoLTE/VoWiFi στο δίκτυο του (πχ το VoWiFi είναι αρκετά «ευαίσθητο» στο IPSec establishment του clientμε το ePDG).Κατά τη διάρκεια του testing προκύπτουν πολλές φορές θέματα interoperability συσκευής-δικτύου.

 

Για το σηματάκι δεν ενδιαφέρονται καν.(τουλάχιστον η Voda).

 

 

 

Καλά Χριστούγεννα εύχομαι με υγεία σε όλους!

 

Ότι και να κάνει στο alcatel, σε άλλες συσκευές δεν το αφήνει να εμφανιστεί η Vodafone. Το έχουμε αποδείξει αυτό, να μην τα ξαναλέμε. Δεν μπορώ να καταλάβω ποια η σκοπιμότητα του να αναφέρεται συνεχώς το iphone x που έτσι κι αλλιώς δεν θα δείξει εικονίδιο volte.

 

Όσο για το αν ενδιαφέρεται ή όχι η Vodafone για το εικονίδιο, μπορείς να δεις το post #1084 με πληροφορίες "εκ των έσω".

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...