Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα

Ειμαι κατοχος OnePlus 8T και δεν εχω δει επιλογη για 5G αλλα ουτε VoLTE για απλο 4G η το αλλο με το WiFi

Κανω κατι λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ειμαι κατοχος OnePlus 8T και δεν εχω δει επιλογη για 5G αλλα ουτε VoLTE για απλο 4G η το αλλο με το WiFi

Κανω κατι λαθος;

 

Δεν γνωριζω αν υποστηριζεται η συσκευη σου για VoLTE/VoWiFi αλλα δεν χανεις να στειλεις δωρεαν SMS στο 1339 γραφοντας WIFI.

Για 5G δεν εχει βγαλει λιστα ακομη η Vodafone με συσκευες.

Link to comment
Share on other sites

Για 5G δεν εχει βγαλει λιστα ακομη η Vodafone με συσκευες.

ορίστε ? αν βγάλει λίστα κινητών η voda την κάτσαμε

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω αν υποστηριζεται η συσκευη σου για VoLTE/VoWiFi αλλα δεν χανεις να στειλεις δωρεαν SMS στο 1339 γραφοντας WIFI.

Για 5G δεν εχει βγαλει λιστα ακομη η Vodafone με συσκευες.

 

Eχεις δικιο εχω Wifi Calling ,απλα VoLTE οχι

Επειδη ειναι 5G σαν συσκευη γιαυτο ρωτησα κυριως

Αρα αποσο καταλαβα οοοοταν την εγκρινει η βονταφον θα εχουμε 5G?

Link to comment
Share on other sites

Eχεις δικιο εχω Wifi Calling ,απλα VoLTE οχι

 

Επειδη ειναι 5G σαν συσκευη γιαυτο ρωτησα κυριως

 

Αρα αποσο καταλαβα οοοοταν την εγκρινει η βονταφον θα εχουμε 5G?

όχι αν υποστηρίζει η voda την συσκευή σου για vowifi,το 5g θα σου έρθει αυτοματα όταν θα έρθει στην περιοχη σου

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eχεις δικιο εχω Wifi Calling ,απλα VoLTE οχι

Επειδη ειναι 5G σαν συσκευη γιαυτο ρωτησα κυριως

Αρα αποσο καταλαβα οοοοταν την εγκρινει η βονταφον θα εχουμε 5G?

 

VoLTE όχι έγραψες? Αν δεν έχεις VoLTE δεν θα σε αφήσει να μπεις 5G γιατί οι κλήσεις φωνής θα παίζουν με VoLTE. Είναι απαραίτητο να έχεις VoLTE.

Link to comment
Share on other sites

ορίστε ? αν βγάλει λίστα κινητών η voda την κάτσαμε

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Έχει βγάλει η Vodafone λίστα για 5G Ready κινητά, δεν διαφοροποιείται σε αυτό από τους άλλους 2.

 

https://www.vodafone.gr/eshop/syskeues-axesouar/smartphones/c-120221/?m_source=hero-banner&m_medium=banners&m_name=20201217-giga-5g

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγάλει η Vodafone λίστα για 5G Ready κινητά, δεν διαφοροποιείται σε αυτό από τους άλλους 2.

 

https://www.vodafone.gr/eshop/syskeues-axesouar/smartphones/c-120221/?m_source=hero-banner&m_medium=banners&m_name=20201217-giga-5g

 

Μην κοιτάτε την λίστα μόνο,έχω ρωτήσει και εγώ και μου είπαν δεν παίζει ρόλο η λίστα στην Vodafone μονο να δουλεύει 5g, εμένα που έχω f2 pro μια χαρά παίζει στο 5g και δεν είναι σε καμιά λίστα

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγάλει η Vodafone λίστα για 5G Ready κινητά, δεν διαφοροποιείται σε αυτό από τους άλλους 2.

 

 

 

https://www.vodafone.gr/eshop/syskeues-axesouar/smartphones/c-120221/?m_source=hero-banner&m_medium=banners&m_name=20201217-giga-5g

τι σχέση έχει,απλά μια βοήθεια είναι αφού προς το παρόν κυκλοφορούν λίγα κινητα 5g

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σήμερα την CU στο καινούργιο μου Mi 10t lite 5g και δοκίμασα να δω αν δουλεύει το VoLTE και το VoWifi. Στο VoLTE μένει κανονικά το 4G στην κλήση και βγάζει την ένδειξη HD στην οθόνη ενώ κατά την κλήση μέσω WiFi βγάζει και ένδειξη στην μπάρα διπλά στο σήμα και το HD κατά την διάρκεια της κλήσης. Πολύ καθαρός και δυνατός ο ήχος και στις δύο περιπτώσεις χωρίς διακοπές ή προβλήματα. Το μόνο που δεν έχω τσεκάρει ακόμα είναι αν χάνεται η κλήση στην μετάβαση από VoLTE σε VoWifi ή το αντίστροφο. Πάντως οι πρώτες εμπειρίες πολύ θετικές.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Το προσεξε κανεις αυτο?

https://ibb.co/1mCfBgG

 

Vodafone GR φαινοταν, οπως και στην status bar. Τωρα το δειχνει ετσι. Αλλαξε και στην cosmote απ' οτι ειδα φιλους.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο το έβαλα σε LTE only και μπορούσα να στείλω SMS κ να λάβω. Όταν την βάζω στο iphone λέει Κατάσταση IMS Ομιλία.
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο το έβαλα σε LTE only και μπορούσα να στείλω SMS κ να λάβω. Όταν την βάζω στο iphone λέει Κατάσταση IMS Ομιλία.

 

Ωραια,το WiFi Calling θα υποστηρίξει sms?

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το προσεξε κανεις αυτο?

https://ibb.co/1mCfBgG

 

Vodafone GR φαινοταν, οπως και στην status bar. Τωρα το δειχνει ετσι. Αλλαξε και στην cosmote απ' οτι ειδα φιλους.

 

Εμενα σε iPhone SE 2020 φαίνεται Vodafone GREECE 2021 και στη status bar και σαν όνομα παρόχου.

Θα το βλεπουμε μεχρι να τελειωσει το 2021...

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,το WiFi Calling θα υποστηρίξει sms?

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Εμενα σε iPhone SE 2020 φαίνεται Vodafone GREECE 2021 και στη status bar και σαν όνομα παρόχου.

 

Θα το βλεπουμε μεχρι να τελειωσει το 2021...

Λογικά ναι.
Link to comment
Share on other sites

Ωραια,το WiFi Calling θα υποστηρίξει sms?

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εμενα σε iPhone SE 2020 φαίνεται Vodafone GREECE 2021 και στη status bar και σαν όνομα παρόχου.

Θα το βλεπουμε μεχρι να τελειωσει το 2021...

 

Ελπίζω μετά τις εκδηλώσεις τον Μάρτιο να μας εγκαταλείψει αυτή η εικαστική παρέμβαση. Δείχνει άσχημο και είναι τεράστιο.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω μετά τις εκδηλώσεις τον Μάρτιο να μας εγκαταλείψει αυτή η εικαστική παρέμβαση. Δείχνει άσχημο και είναι τεράστιο.

 

Το ελπιζω...

Δεν μπορεις να το αλλάξεις κι ολας.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κάτι κουλό. Στον αριθμό της αδελφής μου, με ενεργοποιημένο το volte/vowifi, όταν καλεί εμένα της λέει ότι δεν έχει μονάδες. Όταν κλείνει volte/vowifi με καλεί κανονικά. Αυτό συμβαίνει μόνο όταν καλεί εμένα. Τι της έχω κάνει της voda :P ;
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έκανα μια κλήση η οποία ξεκίνησε με VoLTE και επειδή είχα ενεργό και το WiFi στην διάρκεια της κλήσης γύρισε αυτόματα σε VoWifi χωρίς να κάνει διακοπή ή κάποια στιγμιαία παύση. Οπότε φαίνεται και η μετάβαση από το ένα στο άλλο να γίνεται χωρίς πρόβλημα. Και φυσικά ο ήχος πολύ καθαρός και στις δύο περιπτώσεις. Να λέμε και τα καλά του δικτύου, όχι μόνο τα αρνητικά...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έκανα μια κλήση η οποία ξεκίνησε με VoLTE και επειδή είχα ενεργό και το WiFi στην διάρκεια της κλήσης γύρισε αυτόματα σε VoWifi χωρίς να κάνει διακοπή ή κάποια στιγμιαία παύση. Οπότε φαίνεται και η μετάβαση από το ένα στο άλλο να γίνεται χωρίς πρόβλημα. Και φυσικά ο ήχος πολύ καθαρός και στις δύο περιπτώσεις. Να λέμε και τα καλά του δικτύου, όχι μόνο τα αρνητικά...
πώς το ξέρεις σου βγάζει το σηματακι?

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο VoLTE κρατάει το 4G κατά την κλήση και βγάζει την ένδειξη HD στην οθόνη διπλά στο χρονόμετρο ενώ στο WiFi calling εκτός από την ένδειξη HD γράφει πάνω από τον αριθμό "κλήση μέσω WiFi" και στην πάνω μπάρα διπλά στην ένδειξη σήματος έχει και το σηματακι VoWifi.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Ε, έτσι πρέπει να δουλεύει.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Μην το λες. Στην πράσινη λόγου χάρη με την παλιά μου συσκευή Honor 8x στην μετάβαση από VoLTE σε VoWifi και το αντίστροφο έπεφτε η γραμμή.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...