Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν στείλεις sms σε κάποιον που έχει ενεργοποιημένο volte φεύγει αμέσως

 

Δεν ισχύει δοκιμασμένο καιρό τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει δοκιμασμένο καιρό τώρα.

 

 

 

επειδη καμια συσκευη ακομη και της ιδιας εταιριας δεν εχει τις ιδιες ρυθμισεις, τιποτα δεν ειναι σιγουρο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω θέμα και με τα δεδομένα , ενώ είναι ενεργοποιημένα δεν έχω δεδομένα, μήπως φταίει αυτό το γεγονός, επίσης δεν

έχω εγκατεστημένη την εφαρμογή my vodafone

Link to comment
Share on other sites

Από τις ρυθμίσεις της συσκευής σου > δίκτυα > ονόματα σημείου πρόσβασης > επαναφορά ονομάτων
Link to comment
Share on other sites

Έχω VoWiFi από τη μέρα που ενεργοποίησα την υπηρεσία μέσω chat κάτι μήνες πριν, αλλά όχι VoLTE.

Πέφτει σε 3G για να κάνει την κλήση. (Huawei P Smart 2019)

 

Με την εφαρμογή που έχει αναφέρει κάποιος συμφορουμίτης πιο πριν εμφανίζεται η κρυμμένη επιλογή προτεραιότητας μεταξύ τηλεφωνικού δικτύου και WiFi. Την έχω στο τηλεφωνικό δίκτυο ως προεπιλογή

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες συσκευές huawei για κάποιο λόγο είχαν μόνο wifi, με αναβάθμιση διορθώνεται. Η υπηρεσία είναι ήδη ενεργή πάντως στην γραμμή σου.
Link to comment
Share on other sites

Σε vodafone cu σε κινητό Lg g4 , έχω ενεργοποιήσει και το vowifi από την εξυπηρέτηση πελατών. Όταν βάζω το κινητό σε

λειτουργία πτήσης και ανοίγω το wifi , ενώ το τηλέφωνο συνδέεται κανονικά στο wifi , η εφαρμογή vodafone wifi calling λέει " η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη αυτή τη στιγμή". Πηγαίνω στις ρυθμίσεις της εφαρμογής και βλέπω ότι η επιλογή Συνδεδεμένο με: είναι απενεργοποιημένη και δε μπορώ να την ενεργοποιήσω.

Από την εξυπηρέτηση πελατών μου είπαν να σβήσω cache κτλ..το έκανα αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Κάπου είχα διαβάσει ότι σε airplane mode η εφαρμογή δε λειτουργεί. Τελικά τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να σου πούμε περίμενε θα πάρει αναβάθμιση αλλά στην προκειμένη "θα πάρεις" αναβάθμιση.

Με άλλα λόγια όταν αλλάξεις κινητό η έρθει καμία αναβάθμιση από την lg θα δουλεύει και έτσι όπως το θες.

Γιατί από την Voda χλωμό.

Link to comment
Share on other sites

Σε vodafone cu σε κινητό Lg g4 , έχω ενεργοποιήσει και το vowifi από την εξυπηρέτηση πελατών. Όταν βάζω το κινητό σε

λειτουργία πτήσης και ανοίγω το wifi , ενώ το τηλέφωνο συνδέεται κανονικά στο wifi , η εφαρμογή vodafone wifi calling λέει " η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη αυτή τη στιγμή". Πηγαίνω στις ρυθμίσεις της εφαρμογής και βλέπω ότι η επιλογή Συνδεδεμένο με: είναι απενεργοποιημένη και δε μπορώ να την ενεργοποιήσω.

Από την εξυπηρέτηση πελατών μου είπαν να σβήσω cache κτλ..το έκανα αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Κάπου είχα διαβάσει ότι σε airplane mode η εφαρμογή δε λειτουργεί. Τελικά τι ισχύει?

 

Η εφαρμογή όταν την είχα δοκιμάσει στις αρχές δεν δούλευε σε λειτουργία πτήσης.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ε εφαρμογή της vodafone δεν έχει καμία σχέση με το VoWiFi είναι άλλη λειτουργία τελείως και γι'αυτό και δεν λειτουργεί σε λειτουργία πτήσης και ούτε πρόκειται να λειτουργήσει. Αν μπορούσες να κάνεις κλήσεις σε λειτουργία πτήσης δεν θα χρειαζόταν η εφαρμογή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε vodafone cu σε κινητό Lg g4 , έχω ενεργοποιήσει και το vowifi από την εξυπηρέτηση πελατών. Όταν βάζω το κινητό σε

λειτουργία πτήσης και ανοίγω το wifi , ενώ το τηλέφωνο συνδέεται κανονικά στο wifi , η εφαρμογή vodafone wifi calling λέει " η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη αυτή τη στιγμή". Πηγαίνω στις ρυθμίσεις της εφαρμογής και βλέπω ότι η επιλογή Συνδεδεμένο με: είναι απενεργοποιημένη και δε μπορώ να την ενεργοποιήσω.

Από την εξυπηρέτηση πελατών μου είπαν να σβήσω cache κτλ..το έκανα αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Κάπου είχα διαβάσει ότι σε airplane mode η εφαρμογή δε λειτουργεί. Τελικά τι ισχύει?

 

δεν λειτουργεί σε πτήση

Link to comment
Share on other sites

Ε εφαρμογή της vodafone δεν έχει καμία σχέση με το VoWiFi είναι άλλη λειτουργία τελείως και γι'αυτό και δεν λειτουργεί σε λειτουργία πτήσης και ούτε πρόκειται να λειτουργήσει. Αν μπορούσες να κάνεις κλήσεις σε λειτουργία πτήσης δεν θα χρειαζόταν η εφαρμογή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε iPhone 8:

 

-Βάζω την συσκευή σε λειτουργία πτήσης

-Ανοίγω το wifi. Ελέγχω ότι έχω internet

 

Ο carrier αλλάζει από vf GR σε Vodafone WiFi calling. Το αεροπλανάκι παραμένει πάνω αριστερά και κάνω κανονικά κλήσεις.

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Σε vodafone cu σε κινητό Lg g4 , έχω ενεργοποιήσει και το vowifi από την εξυπηρέτηση πελατών. Όταν βάζω το κινητό σε

λειτουργία πτήσης και ανοίγω το wifi , ενώ το τηλέφωνο συνδέεται κανονικά στο wifi , η εφαρμογή vodafone wifi calling λέει " η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη αυτή τη στιγμή". Πηγαίνω στις ρυθμίσεις της εφαρμογής και βλέπω ότι η επιλογή Συνδεδεμένο με: είναι απενεργοποιημένη και δε μπορώ να την ενεργοποιήσω.

Από την εξυπηρέτηση πελατών μου είπαν να σβήσω cache κτλ..το έκανα αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Κάπου είχα διαβάσει ότι σε airplane mode η εφαρμογή δε λειτουργεί. Τελικά τι ισχύει?

 

Ούτε σε εμένα με λειτουργία πτήσης δεν παίζει. Άμα πληκτρολογισεις το *#*#info#*#* και κλείσεις τον πομπό, θα παίξει.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος cu και ενεργοποίησα το vowifi. Έχω nokia και χρειάστηκε να κατεβάσω την εφαρμογή της Vodafone για vowifi. Υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιηθεί ο native dialer του κινητού?

Επίσης, volte πως ενεργοποιώ?

Link to comment
Share on other sites

Μπα, αν δεν υποστηρίζεται η συσκευή δεν μπορείς κανένα από τα 2. Μόνο με αλλαγή τηλεφώνου.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Κάτοχος Oneplus 6 κ Vodafone CU.

Έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία vowifi.

Δεν λειτουργεί με το native app που έχει to Android. Τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Σε Mi A1 με το τελευταίο update, το WiFi calling δουλεύει χωρίς την εφαρμογή.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Στο Xiaomi Mi 9 Lite, παίζει κανονικά το Wi-Fi Calling (χωρίς την εφαρμογή!) και το VoLTE με Vodafone, ....

 

φίλος με τα ίδια αλλά η μια κάρτα cosmote και η 2η voda κατάφερα ενεργοποίησα με chat το wifi call , το θέμα είναι ότι με το που κλείνει η οθόνη το σήμα φέυγει (απενεργοποιείτε το wifi call- όσο είναι ανοιχτή η οθόνη δεν φεύγει) και όταν την ανοίγω καθυστερεί να ξανά συνδεθεί , έχεις τέτοια θεματα εσύ, και 2 volte επιλογή στη voda δεν με βγάζει μόνο στην κάρτα της cosmote.

Edited by lost

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

φίλος με τα ίδια αλλά η μια κάρτα cosmote και η 2η voda κατάφερα ενεργοποίησα με chat το wifi call , το θέμα είναι ότι με το που κλείνει η οθόνη το σήμα φέυγει (απενεργοποιείτε το wifi call- όσο είναι ανοιχτή η οθόνη δεν φεύγει) και όταν την ανοίγω καθυστερεί να ξανά συνδεθεί , έχεις τέτοια θεματα εσύ, και 2 volte επιλογή στη voda δεν με βγάζει μόνο στην κάρτα της cosmote.

 

Όχι, εμένα παίζει κανονικά το Wifi Call με κλειστή οθόνη, όπως και το VoLTE (χθες μίλησα 12 λεπτά συνεχόμενα και η VF ήταν "κολλημένη" σε 4G+). Επιλογή για On/Off στο VoLTE στο Mi 9 Lite, δεν νομίζω πως υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...