Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε android, ολοκληρο ιντερνετ δεν εχει αναφερει κανενας κατι σαν εμενα...δεν ξερω τι φταιει. Σε iphone τι προβλημα εχει?
Δεν έρχονται οι ειδοποιήσεις, εκτός αν μπει και ανοίξει την εφαρμογή

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έρχονται οι ειδοποιήσεις, εκτός αν μπει και ανοίξει την εφαρμογή

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Εμενα ερχονται, κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι αξίζει η αγορά του αυτήν την περίοδο ?

 

Σε σύγκριση με τι και σε τι τιμή;

Το τηλέφωνο είναι εξαιρετικό, αλλά πιο VFM αυτή τη στιγμή είναι το 3a.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι αξίζει η αγορά του αυτήν την περίοδο ?

 

Σε σύγκριση με τι και σε τι τιμή;

Το τηλέφωνο είναι εξαιρετικό, αλλά πιο VFM αυτή τη στιγμή είναι το 3a.

 

Το 3a είναι πιο καινούργιο, αλλά έχει επεξεργαστή μεσαίας κατηγορίας (670) έναντι υψηλής κατηγορίας 845 του 2, έχει ανάλυση οθόνης 1080p έναντι 1440p του 2, και πίσω είναι πλαστικό αντί γυάλινο, δεν έχει wireless charging

 

Στο skroutz το 128άρι 2 XL κάνει €350 ενώ το 64άρι 3a XL κάνει €455

 

Εγώ θα έπαιρνα το 2 XL

 

Του βάζεις επιπλέον και την τροποποιημένη εφαρμογή GOOGLE CAMERA και είσαι κομπλέ

 

Αν περιμένεις λίγες μέρες, μπορείς να αγοράσεις και μεταχειρισμένο από κάποιους εδώ που θα αναβαθμιστούν στο 4 XL

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αν θες pixel θεωρώ καλύτερο το xl 2 από το 3a. Και θα έχεις κορυφαία κάμερα και στοκ εμπειρία. Αν δεν σε νοιάζουν τόσο αυτά τα 2 υπάρχουν πολλές αξιόλογες επιλογές και σε άλλες μάρκες

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αν θες pixel θεωρώ καλύτερο το xl 2 από το 3a. Και θα έχεις κορυφαία κάμερα και στοκ εμπειρία. Αν δεν σε νοιάζουν τόσο αυτά τα 2 υπάρχουν πολλές αξιόλογες επιλογές και σε άλλες μάρκες

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ έφυγα από το Pixel 2 XL και πήγα στο Pixel 3a XL.

 

Η κάμερα είναι ακριβώς ίδια. Η στοκ εμπειρία επίσης (με αναβαθμίσεις μέχρι Μάιο 2022!). Διαφορά στον επεξεργαστή δεν καταλαβαίνω, αλλά να σημειώσω ότι δεν παίζω κάποιο "βαρύ" παιχνίδι. Άλλο ένα συν είναι ότι το Pixel 3a XL είναι DSDS. Έχω μια φυσική SIM της Wind και μια eSIM της Cosmote οι οποίες παίζουν απροβλημάτιστα. Photos

 

Την τροποποιημένη GCAM την εγκατέστησα, αλλά πολλά χαρακτηριστικά τα έχει και η στοκ εφαρμογή.

 

Για μένα το μόνο αρνητικό του Pixel 3a XL είναι ότι έχει απεριόριστο χώρο για φωτογραφίες σε High Quality. Φωτογραφίες μέχρι 16ΜP και video μέχρι 1080p. Που αν το ξανά σκεφτείς... Οι φωτογραφίες που βγάζεις με το Pixel 3a XL είναι σε 12.2MP και το video σε 1080p! :rolleyes:

 

Το πίσω πλαστικό μέρος δε με πειράζει, έχει πολύ ωραία αίσθηση χωρίς να το κάνει φτηνιάρικο, είναι πιο ελαφρύ και όταν φοράς συνέχεια θήκη δε δίνεις σημασία.

Wireless charging δε με απασχολεί που δεν έχει και νομίζω ότι φορτίζει πολύ πιο γρήγορα από το Pixel 2 XL που είχα!!!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έφυγα από το Pixel 2 XL και πήγα στο Pixel 3a XL.

 

Η κάμερα είναι ακριβώς ίδια. Η στοκ εμπειρία επίσης (με αναβαθμίσεις μέχρι Μάιο 2022!). Διαφορά στον επεξεργαστή δεν καταλαβαίνω, αλλά να σημειώσω ότι δεν παίζω κάποιο "βαρύ" παιχνίδι. Άλλο ένα συν είναι ότι το Pixel 3a XL είναι DSDS. Έχω μια φυσική SIM της Wind και μια eSIM της Cosmote οι οποίες παίζουν απροβλημάτιστα. Photos

...

 

Οπότε ο λόγος που άλλαξες ήταν το DSDS?

 

 

...

Για μένα το μόνο αρνητικό του Pixel 3a XL είναι ότι έχει απεριόριστο χώρο για φωτογραφίες σε High Quality. Φωτογραφίες μέχρι 16ΜP και video μέχρι 1080p. Που αν το ξανά σκεφτείς... Οι φωτογραφίες που βγάζεις με το Pixel 3a XL είναι σε 12.2MP και το video σε 1080p! :rolleyes:

...

 

 

Βίντεο τραβάει και σε 2160p, αλλά στο Google Photos αποθηκεύεται σε 1080p (σε αντίθεση με το PIXEL 2 XL που αποθηκεύει σε 2160p)

 

Επίσης οι 12.2MP φωτό, δεν σημαίνει ότι αποθηκεύονται στην ποιότητα που τις τραβάει το κινητό, επειδή είναι εντός του ορίου των 16MP

 

H ανάλυση είναι μία παράμετρος, η ποιότητα είναι μια δεύτερη παράμετρος

 

Οι φωτό 12.2MP θα παραμείνουν μεν στην ίδια ανάλυση που είναι, αλλά παρότι είναι συμπιεσμένες σε JPG, θα συμπιεστούν περαιτέρω

(αλλά σε οθόνη κινητού, δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ο λόγος που άλλαξες ήταν το DSDS?

 

Βίντεο τραβάει και σε 2160p, αλλά στο Google Photos αποθηκεύεται σε 1080p (σε αντίθεση με το PIXEL 2 XL που αποθηκεύει σε 2160p)

 

Επίσης οι 12.2MP φωτό, δεν σημαίνει ότι αποθηκεύονται στην ποιότητα που τις τραβάει το κινητό, επειδή είναι εντός του ορίου των 16MP

 

H ανάλυση είναι μία παράμετρος, η ποιότητα είναι μια δεύτερη παράμετρος

 

Οι φωτό 12.2MP θα παραμείνουν μεν στην ίδια ανάλυση που είναι, αλλά παρότι είναι συμπιεσμένες σε JPG, θα συμπιεστούν περαιτέρω

(αλλά σε οθόνη κινητού, δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά)

 

Ναι ένας από τους λόγους ήταν και το DSDS!

2160p για το Pixel 2 XL μέχρι 16 Ιανουαρίου 2021!

Η Google αυτά γράφει...

 

High quality

Unlimited free storage.

Photos are compressed to save space. If a photo is larger than 16MP, it will be resized to 16MP.

You can print good quality 16MP photos in sizes up to 24 inches x 16 inches.

Videos higher than 1080p will be resized to high-definition 1080p. A video with 1080p or less will look close to the original. Some information, like closed captions, might be lost.

 

Choose the upload size of your photos and videos

 

Δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον, απλώς ανέφερα τις παρατηρήσεις μου μετά την αλλαγή από Pixel 2 XL σε Pixel 3a XL.

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Ναι ένας από τους λόγους ήταν και το DSDS!

 

2160p για το Pixel 2 XL μέχρι 16 Ιανουαρίου 2021!

 

Η Google αυτά γράφει...

 

 

 

High quality

 

Unlimited free storage.

 

Photos are compressed to save space. If a photo is larger than 16MP, it will be resized to 16MP.

 

You can print good quality 16MP photos in sizes up to 24 inches x 16 inches.

 

Videos higher than 1080p will be resized to high-definition 1080p. A video with 1080p or less will look close to the original. Some information, like closed captions, might be lost.

 

 

 

Choose the upload size of your photos and videos

 

 

 

Δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον, απλώς ανέφερα τις παρατηρήσεις μου μετά την αλλαγή από Pixel 2 XL σε Pixel 3a XL.

 

Συζήτηση κάνουμε

 

Το βάρος νομίζω πέφτει στο "Photos are compressed to save space."

 

Αυτό μπορείς να το επαληθεύσεις εύκολα, δες μια φωτό που έχεις στη συσκευή τι μέγεθος έχει στη συσκευή (σε έναν file manager) και δες η ίδια φωτό που έχει ανέβει στο Google photos τι μέγεθος έχει (κάνεις swipe up όπως βλέπεις τη φωτό στο Google photos)

Link to comment
Share on other sites

Το 3a είναι πιο καινούργιο, αλλά έχει επεξεργαστή μεσαίας κατηγορίας (670) έναντι υψηλής κατηγορίας 845 του 2, έχει ανάλυση οθόνης 1080p έναντι 1440p του 2, και πίσω είναι πλαστικό αντί γυάλινο, δεν έχει wireless charging

 

Στο skroutz το 128άρι 2 XL κάνει €350 ενώ το 64άρι 3a XL κάνει €455

 

Εγώ θα έπαιρνα το 2 XL

 

Του βάζεις επιπλέον και την τροποποιημένη εφαρμογή GOOGLE CAMERA και είσαι κομπλέ

 

Αν περιμένεις λίγες μέρες, μπορείς να αγοράσεις και μεταχειρισμένο από κάποιους εδώ που θα αναβαθμιστούν στο 4 XL

 

Η κάμερα του 3a παίρνει τις τελευταίες αναβαθμίσεις (π.χ. astro και διάφορα άλλα), ενώ το 2XL θα πάρει ακόμα μία μεγάλη αναβάθμιση σε Android. Το να κάθεσαι να περνάς GCam λες και έχει κινεζιά του 100ρικου, σόρι αλλά δεν μου κάθεται καλά. Επίσης καλές οι αναλύσεις, αλλά η οθόνη του 3a έχει πιο ωραία χρώματα και σίγουρα καλύτερες γωνίες από του 2XL (το οποίο όπως έχω πει, έχει χειρότερη οθόνη από του μικρού 2). H μπαταρία στο 3α είναι επίσης μεγαλύτερη, αλλά μια που έχουν διαφορετικό επεξεργαστή και ανάλυση, δεν ξέρω πώς καταλήγει αυτή η μάχη. Επίσης έχει audio jack, κάτι που παίζει ρόλο για αρκετούς. Δεν σημαίνει φυσικά ότι δεν χάνει σε αρκετά από το 2 (επεξεργαστή, premium feel κτλ), απλά αναφέρω και αυτά που κερδίζει για να κάνουμε αντικειμενική σύγκριση. :)

 

Φυσικά δεν το συζητώ για τιμές σκρουτζ, για νορμάλ τιμές μιλάω πάντα. Στο γερμανικό Amazon είναι περίπου 100€ πιο φτηνό από αυτό που αναφέρεις (να μην πω πάλι τιμές ΗΠΑ και βάλουμε τα κλάματα).

Για μένα δεν έχει μεγάλο νόημα να φύγεις από 2 για να πας σε 3α (χάνεις σε επεξεργαστή και κάποια άλλα πράγματα), αλλά επίσης δεν βλέπω το νόημα να πάρεις το 2 τώρα αν δεν είναι σε τιμή σκότωμα. Αν δεν παίζεις παιχνίδια το 3a είναι πιο καλό για να το κρατήσεις καιρό. Βέβαια το καλύτερο είναι να βρεις καμία προσφορά στο 3 (δεν ξαναλέω για Αμερική-Καναδά το ορκίζομαι).

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του 3a παίρνει τις τελευταίες αναβαθμίσεις (π.χ. astro και διάφορα άλλα), ενώ το 2XL θα πάρει ακόμα μία μεγάλη αναβάθμιση σε Android.

 

Οι αναβαθμίσεις έκδοσης λειτουργικού που αναφέρει η Google είναι οι ελάχιστες, αλλά ξέρουμε ότι στην πραγματικότητα βγάζει πολύ περισσότερες

 

Το PIXEL 1 για παράδειγμα, πήρε αναβάθμιση ANDROID 10 ενώ η Google αναφέρει "No guaranteed Android version updates after" October 2018

 

 

Το να κάθεσαι να περνάς GCam λες και έχει κινεζιά του 100ρικου, σόρι αλλά δεν μου κάθεται καλά.

 

Την εφαρμογή την εγκαθιστάς όπως όλες τις εφαρμογές, παίρνει 10"

 

Δεν σβήνει την προηγούμενη Google Camera, απλά εμφανίζει ένα ακόμα εικονίδιο για το Google Camera PX

 

Ακόμα και το PIXEL 3 να έχεις, πάλι έχει βελτιώσεις:

 

- Ability to choose Camera, Portrait, or Night Sight as the default mode

- Custom Lib options to reduce black crush, improve details, and/or increase clarity

- Ability to choose 4K Time Lapse quality

- Ability to choose zoom level in Portrait Mode of 1.2x or 2.0x (for the rear camera)

- Ability to choose to enable HDR+ Enhanced for Portrait Mode

- Option to have quicker access to Night Sight by "permanently" adding the little message at the bottom regardless of measured light (admittedly it disappears if you capture a photo in regular mode)

- Option to increase shutter speed and frames in Night Sight for potentially "better" Night Sight photos

- Option to disable the "Learning AWB" in HDR+ Enhanced/Night Sight

- Option for manual shutter speed & ISO

- Face warping is completely disabled

- Adds 60ps option to top bar in Video mode

 

(για το PIXEL 2 XL έχει πολύ περισσότερες βελτιώσεις, και φυσικά Astrophotography, Light Painting κλπ.)

https://www.xda-developers.com/google-camera-px-mod-manual-forced-astrophotography-light-painting-mode-pixel/

 

H μπαταρία στο 3α είναι επίσης μεγαλύτερη, αλλά μια που έχουν διαφορετικό επεξεργαστή και ανάλυση, δεν ξέρω πώς καταλήγει αυτή η μάχη.

 

Λογικά είναι καλύτερο στην μπαταρία το 3a αφού έχει πιο αδύναμο επεξεργαστή και μικρότερη ανάλυση οθόνης

Αλλά έτσι κι αλλιώς είμαστε σε μια κατάσταση που φορτίζουμε κάθε μέρα και δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν στο τέλος της ημέρας σου έχει μείνει 20% ή 30%, γιατί θα ξαναφορτίσεις όπως και να έχει

 

Φυσικά δεν το συζητώ για τιμές σκρουτζ, για νορμάλ τιμές μιλάω πάντα. Στο γερμανικό Amazon είναι περίπου 100€ πιο φτηνό από αυτό που αναφέρεις (να μην πω πάλι τιμές ΗΠΑ και βάλουμε τα κλάματα).

 

Ναι την αμερική δεν την συζητάμε, για λόγους τελωνείου, εγγύησης κλπ

Πόσο το βρίσκεις το 3a XL 64GB στο γερμανικό Amazon?

Στο skroutz το 128GB XL 2 έχει €350

Link to comment
Share on other sites

Οι αναβαθμίσεις έκδοσης λειτουργικού που αναφέρει η Google είναι οι ελάχιστες, αλλά ξέρουμε ότι στην πραγματικότητα βγάζει πολύ περισσότερες

 

Το PIXEL 1 για παράδειγμα, πήρε αναβάθμιση ANDROID 10 ενώ η Google αναφέρει "No guaranteed Android version updates after" October 2018

 

Δεν διαφωνώ, αλλά το ίδιο ισχύει και για το 3a. Δηλαδή και πάλι θα πάρει περισσότερες αναβαθμίσεις, είναι 1,5 χρόνο πιο φρέσκο.

 

Την εφαρμογή την εγκαθιστάς όπως όλες τις εφαρμογές, παίρνει 10"

 

Δεν σβήνει την προηγούμενη Google Camera, απλά εμφανίζει ένα ακόμα εικονίδιο για το Google Camera PX

 

Ναι το γνωρίζω, αλλά επιστρέφουμε στη συζήτηση που κάναμε στο νήμα του 4. Προσωπικά μιλώντας, το παίρνω το Pixel γιατί δεν έχω χρόνο να ψάχνω κάθε εβδομάδα μια νέα έκδοση κ.ο.κ. Επίσης, πάλι προσωπικά μιλώντας, με ενοχλεί πολύ να έχω δύο εφαρμογές κάμερες (ίδιες) μαζί. Μου χαλάει αισθητικά το app drawer. Ναι ΟΚ παραξενιές, δεν αντιλέγω. :lol:

 

Ναι την αμερική δεν την συζητάμε, για λόγους τελωνείου, εγγύησης κλπ

Πόσο το βρίσκεις το 3a XL 64GB στο γερμανικό Amazon?

Στο skroutz το 128GB XL 2 έχει €350

 

Σόρι λάθος, το 3a ήταν. Στο γερμανικό Google Store είναι τώρα στα 379€ το XL και 329 το 3a.

Για τις τιμές που λες δεν αξίζει, εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχε προσέξει κανείς άλλος ότι υπάρχει ένα menu κανόνες εδώ? Θυμάμαι δεν το είχε παλαιότεραdfc5c40f05efe4edfb38565719595510.jpg

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχε προσέξει κανείς άλλος ότι υπάρχει ένα menu κανόνες εδώ? Θυμάμαι δεν το είχε παλαιότεραdfc5c40f05efe4edfb38565719595510.jpg

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σ' εμενα, δεν υπαρχει!

Link to comment
Share on other sites

Με την λογική πάντως της κάμερας με πέρασμα χειροκίνητα, τότε η συζήτηση πάει και αλλού. Γιατί να πάρω pixel για παράδειγμα. Γενικά θα συμφωνήσω με Sotnem στο συγκεκριμένο κομμάτι.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με την λογική πάντως της κάμερας με πέρασμα χειροκίνητα, τότε η συζήτηση πάει και αλλού. Γιατί να πάρω pixel για παράδειγμα. Γενικά θα συμφωνήσω με Sotnem στο συγκεκριμένο κομμάτι.

 

Ναι, προφανώς δεν είναι απαραίτητο το Pixel, συμφωνούμε

 

Αλλά για όποιον επιλέξει Pixel, δεν χάνει τίποτα να έχει και μια επιπρόσθετη τροποποιημένη εφαρμογή Google Camera με επιπλέον επιλογές ...

 

Και όντως συμφωνούμε ότι το Pixel δεν είναι πανάκεια. Για όσους χρειάζονται dual sim όπως ειπώθηκε παραπάνω, ίσως το PIXEL όχι μόνο δεν είναι η ενδεδειγμένη επιλογή αλλά είναι λάθος επιλογή, γιατί το stock android δεν έχει εγγενή υποστήριξη για dual apps

 

Αν έχεις δύο SIM, μια για δουλειά και μια προσωπική, πολλές φορές χρειάζεται να έχεις διπλές εφαρμογές για Viber, WhatsApp, και άλλα messengers, που βασίζονται στον αριθμό τηλεφώνου

 

Υπάρχουν στο google play πρόσθετες εφαρμογές για parallel apps, αλλά η υλοποίηση δεν είναι τόσο καλή όπως όταν είναι ενσωματωμένη (όπως είναι σε skins σαν τα samsung one ui, oneplus oxygen os, xiaomi miui κλπ)

 

Για dual sim με dual apps, ίσως καλύτερα να πάει κάποιος σε OnePlus, όπου το Oxygen OS είναι πολύ κοντά στο stock android, με κάποιες πρόσθετες παραμετροποιήσεις μάλιστα, και έχει ενσωματωμένη δυνατότητα για dual apps

Link to comment
Share on other sites

Για όσους αναρωτιούνται αν είναι συμφέρουσα σήμερα μία αγορά Pixel 2 xl, προφανώς αυτό βρίσκεται σε συνάρτηση με την τιμή σήμερα. Ψάχνοντας βρίσκει κάποιος αγγελίες με περίπου 250€ (και πιο κάτω). Δεν είναι άσχημα για ένα flagship του 2018.

 

Στάλθηκε από το Pixel 3 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι έρχεται σε αρκετούς και το Flip to Shh στα 2αρια.

Γίνεται με το update του Digital Wellbeing. Προσωπικά δεν το έχω πάρει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι έρχεται σε αρκετούς και το Flip to Shh στα 2αρια.

Γίνεται με το update του Digital Wellbeing. Προσωπικά δεν το έχω πάρει ακόμα.

 

Μέχρι να μας έρθει βάλτε το Flip DnD όποιος το θέλει και είναι και καλύτερο στην παραμετροποίηση

Link to comment
Share on other sites

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι έρχεται σε αρκετούς και το Flip to Shh στα 2αρια.

 

Γίνεται με το update του Digital Wellbeing. Προσωπικά δεν το έχω πάρει ακόμα.

https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/digital-wellbeing/digital-wellbeing-1-0-282540057-beta-release/cb3e2325e817d818498c5b7925b04ef2.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...