Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, με custom, αλλά αυτές είναι οι ρυθμίσεις του phone app, όχι της ρομ
Η custom ROM που έχεις βάλει, έχει σίγουρα κάποιο mod που επιτρέπει να σου εμφανίζει αυτές τις επιλογές.Σε στοκ ρομ δεν υπάρχουν αυτές οι επιλογές.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Η custom ROM που έχεις βάλει, έχει σίγουρα κάποιο mod που επιτρέπει να σου εμφανίζει αυτές τις επιλογές.Σε στοκ ρομ δεν υπάρχουν αυτές οι επιλογές.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Άρα καταλήγουμε ότι η εφαρμογή phone app έχει τη δυνατότητα και τις σχετικές ρυθμίσεις για wi-fi calling αλλά η stock ROM δεν τις επιτρέπει
Link to comment
Share on other sites

Άρα καταλήγουμε ότι η εφαρμογή phone app έχει τη δυνατότητα και τις σχετικές ρυθμίσεις για wi-fi calling αλλά η stock ROM δεν τις επιτρέπει
Ναι. Θέλει ή custom ROM ή ρουταριαμένο τηλέφωνο για να πειράξεις μάλλον το build.prop.Εχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με το άθλημα.

 

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Θέλει ή custom ROM ή ρουταριαμένο τηλέφωνο για να πειράξεις μάλλον το build.prop.Εχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με το άθλημα.

 

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Btw, πώς μπορώ να επιβεβαιώσω ότι όντως λειτουργεί?

 

Βάζω airplane mode, και ανοίγω το WiFi που το έκλεισε το airplane mode, και πάω να καλέσω και μου βγάζει αυτό:

 

ba79b019fc7a90d5d991db41c62d6b32.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άρα καταλήγουμε ότι η εφαρμογή phone app έχει τη δυνατότητα και τις σχετικές ρυθμίσεις για wi-fi calling αλλά η stock ROM δεν τις επιτρέπει

 

Εγώ πάλι δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό.

Με μια αναζήτηση βλέπω ότι λειτουργεί σε αρκετούς και ότι έχει να κάνει με το δίκτυο:

https://forums.androidcentral.com/google-pixel-4-pixel-4-xl/981299-unlocked-pixel-4-xl-wifi-calling-t.html

Link to comment
Share on other sites

Όπως και η Google λέει ότι είναι θέμα παρόχου.

https://support.google.com/phoneapp/answer/2811843?hl=en

 

Tap Wi-Fi calling. If you don't see this option, it’s because your carrier doesn’t support this feature.

You can use Wi-Fi calling without a service on some carriers.

If your carrier doesn't offer Wi-Fi calling, you can still do so through a voice over IP service.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όπως και η Google λέει ότι είναι θέμα παρόχου.

https://support.google.com/phoneapp/answer/2811843?hl=en

 

Ναι αλλά κάποιος είπε παραπάνω ότι έχει Vodafone όπως εγώ, αλλά δεν του εμφανίζει την επιλογή για WiFi Calling

Link to comment
Share on other sites

Btw, πώς μπορώ να επιβεβαιώσω ότι όντως λειτουργεί?

 

Βάζω airplane mode, και ανοίγω το WiFi που το έκλεισε το airplane mode, και πάω να καλέσω και μου βγάζει αυτό:

 

ba79b019fc7a90d5d991db41c62d6b32.jpg

 

Δεν λειτουργεί, δεν αρκούν μόνο οι διακόπτες για να δουλέψει. Χρειάζεται ενεργοποίηση από τον πάροχο και αν είναι όπως στα OnePlus πείραγμα επιλογές μέσω το qpst tool της Qualcomm επιλέγοντας κάποιο πάροχο από το εξωτερικό πχ telefonica uk, τουλάχιστον για Cosmote

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω Φώτη! Αλλά γιατί σκας τόσο πολύ. Εγώ που το είχα πάντως στο S8+, τελικά το απενεργοποίησα καθώς χειρότερες τις έκανες τις κλήσεις παρά καλύτερες και όλοι όσοι μιλούσα είχαν παράπονο. Κάνεις διακοπές, σε ακούω από το βάθος κλπ κλπ κλπ. Σίγουρα μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα πλέον, να έχουν διορθωθεί αλλά και πάλι προσωπικά δεν βρίσκω καν χρηστικότητα σε όλο αυτό.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, σε redmi note 7 με ενεργοποιημένη αυτή τη λειτουργία μόνο προβλήματα υπήρχαν με κλήσεις που έκλειναν χωρίς λόγο. Το μόνο χρήσιμο είναι σε χώρους που δεν πιάνει το σήμα και έχει καλό WiFi.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε κάνα δεύτερο τρίτο υπόγειο :)

 

Ο καλύτερος ήχος πάντως, αν έχεις καλή σταθερή σύνδεση wifi/data, δεν είναι η παραδοσιακή κινητή τηλεφωνία (της οποίας ο ήχος είναι στενότερος από σταθερό τηλέφωνο) αλλά η ip τηλεφωνία που έχουν οι διάφορες εφαρμογές viber, whatsapp, duo κλπ των οποίων ο ήχος είναι πιο ευρύς και από το σταθερό τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που να ακούει μουσική στο Pixel του αλλά χωρίς τον αυθεντικό αντάπτορα? δεν μπορώ να βρώ αντάπτορα ή ακουστικά με type c βύσμα που να δουλεύουν στο πίξελ! Απο οτι διάβασα εχει ψηφιακή θύρα και δεν δουλεύει κανένα αναλογικό αξεσουάρ ήχου εαν δεν έχει ενσωματωμένο DAC (digital audio converter). Ας βοηθήσει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει κάτι που δουλεύει γιατί δεν πολυ θέλω bluetooth.
Πάρε Huawei type c ακουστικά,τα πήρα και είμαι οκ

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω να ασχοληθώ με root από εποχή Nexus 6P, υπάρχει τρόπος να κάνω root και να περνάω κάθε μήνα τα patches που βγάζει η Google? Δεν με ενδιαφέρει custom rom ή αλλαγή kernel, απλά να κόψω διαφημίσεις, μερικά plug ins από magisk και τέλος. Μπορώ να το κρύβω το root για να δουλεύουν οι εφαρμογές από τις τράπεζες?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω να ασχοληθώ με root από εποχή Nexus 6P, υπάρχει τρόπος να κάνω root και να περνάω κάθε μήνα τα patches που βγάζει η Google? Δεν με ενδιαφέρει custom rom ή αλλαγή kernel, απλά να κόψω διαφημίσεις, μερικά plug ins από magisk και τέλος. Μπορώ να το κρύβω το root για να δουλεύουν οι εφαρμογές από τις τράπεζες?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Με το Magisk λογικά όλα αυτά μπορείς να τα κάνεις. Θα πρέπει όμως να περνάς συγκεκριμένα patched.img σε κάθε update. Magisk hide για εφαρμογές τραπεζών κλπ.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Cosmote TV Go όμως δεν παίζει από όσο θυμάμαι και δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει αυτό!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν την χρησιμοποιώ την εφαρμογή COSMOTE TV GO αλλά δύσκολο να ανακαλύπτει την ύπαρξη του Magisk

 

Από τραπεζικές, χρησιμοποιώ alpha και WINBANK και περνάνε

 

Περνάει safety net επίσης

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα σε 6P δεν έπαιζε ενώ οι τράπεζες έπαιζαν. Έβρισκε Root ή ξεκλείδωτο bootloader. Δεν έχω καταλάβει ακόμα. Σε κάθε περίπτωση το εβρισκε και έβγαζε και το αντίστοιχο error. Οπότε για όποιον την χρησιμοποιεί αν δεν έχει αλλάξει κάτι τότε οποιοδήποτε πείραγμα είναι απαγορευτικό. Έτσι έχω μείνει και εγώ στοκ από τότε. Αλλιώς θα είχαν φύγει custom roms σίγουρα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα σε 6P δεν έπαιζε ενώ οι τράπεζες έπαιζαν. Έβρισκε Root ή ξεκλείδωτο bootloader. Δεν έχω καταλάβει ακόμα. Σε κάθε περίπτωση το εβρισκε και έβγαζε και το αντίστοιχο error. Οπότε για όποιον την χρησιμοποιεί αν δεν έχει αλλάξει κάτι τότε οποιοδήποτε πείραγμα είναι απαγορευτικό. Έτσι έχω μείνει και εγώ στοκ από τότε. Αλλιώς θα είχαν φύγει custom roms σίγουρα.

 

Οταν ξεκλειδωνεις bootloader απενεργοποιουνται και τα DRMs.

Οι εφαρμογες συνδρομητικων βιντεο χρησιμοποιουν DRM.

Οι εφαρμογες τραπεζων απλα κοιτουν αν εχεις root κι ετσι με το magisk που κρυβει το root παιζουν κανονικα ενω οι συνδρομητικες βιντεο που χρειαζονται τα DRM δεν παιζουν γιατι απλα ειναι σαν να μην τα εχεις.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω τι είναι τα DRMs, ΟΚ κατανοητό. Οπότε καταλάβαμε γιατί δεν παίζει.

Άρα λοιπόν προκύπρει η ερώτηση είναι αν μπορείς να κλειδώσεις τον BL έχοντας custom rom/kernel/recovery/root/magisk κλπ και να συνεχίσεις να κάνεις updates κλπ κλπ κλπ και φυσικά να ενεργοποιηθούν τα DRMs πάλι αφού θα κλειδώσεις.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω τι είναι τα DRMs, ΟΚ κατανοητό. Οπότε καταλάβαμε γιατί δεν παίζει.

Άρα λοιπόν προκύπρει η ερώτηση είναι αν μπορείς να κλειδώσεις τον BL έχοντας custom rom/kernel/recovery/root/magisk κλπ και να συνεχίσεις να κάνεις updates κλπ κλπ κλπ και φυσικά να ενεργοποιηθούν τα DRMs πάλι αφού θα κλειδώσεις.

Λογικά εννοεί όπως το Netflix για τα DRM's, που εάν ξεκλειδώσεις bootloader, πέφτει και η ποιότητα τους.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

...

Άρα λοιπόν προκύπρει η ερώτηση είναι αν μπορείς να κλειδώσεις τον BL έχοντας custom rom/kernel/recovery/root/magisk κλπ και να συνεχίσεις να κάνεις updates κλπ κλπ κλπ και φυσικά να ενεργοποιηθούν τα DRMs πάλι αφού θα κλειδώσεις.

 

Όχι δεν γίνεται να έχεις κάτι τροποποιημένο και κλειδωμένο bootloader ταυτόχρονα

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λογικά εννοεί όπως το Netflix για τα DRM's, που εάν ξεκλειδώσεις bootloader, πέφτει και η ποιότητα τους.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ποια είναι η ανάλυση με ξεκλείδωτο bootloader?

Την αναφέρει κάπου?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γίνεται να έχεις κάτι τροποποιημένο και κλειδωμένο bootloader ταυτόχρονα

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ποια είναι η ανάλυση με ξεκλείδωτο bootloader?

Την αναφέρει κάπου?

Δε θυμάμαι ακριβώς τις αναλύσεις. Με το ξεκλείδωμα bootloader, στο Netflix πέφτει κάπου στα 480p νομίζω.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κακό με το Cosmote TV GO είναι ότι μετά το τελευταίο μεγάλο update του Android δεν μπορώ να το καστάρω στην Android τηλεόρασή μου από το κινητό. Περνάει μόνο ο ήχος και όχι η εικόνα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...