Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε θυμάμαι ακριβώς τις αναλύσεις. Με το ξεκλείδωμα bootloader, στο Netflix πέφτει κάπου στα 480p νομίζω.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

480p φαίνεται λίγο, πάτησα μια ταινία τώρα για να δω, δεν μπορώ να πω στα σίγουρα την ανάλυση της, αλλά δεδομένου ότι η οθόνη του pixel 2 XL είναι 1440 και φαίνεται καλά, θα έλεγα ότι η ανάλυση είναι 720p και άνω
Link to comment
Share on other sites

480p φαίνεται λίγο, πάτησα μια ταινία τώρα για να δω, δεν μπορώ να πω στα σίγουρα την ανάλυση της, αλλά δεδομένου ότι η οθόνη του pixel 2 XL είναι 1440 και φαίνεται καλά, θα έλεγα ότι η ανάλυση είναι 720p και άνω
Ναι μπορεί να κάνω και λάθος για το πόσο την ρίχνει. Σίγουρα όμως την ρίχνει σε κάποιο βαθμό εάν έχεις ξεκλειδωτο bl.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γίνεται να έχεις κάτι τροποποιημένο και κλειδωμένο bootloader ταυτόχρονα

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ποια είναι η ανάλυση με ξεκλείδωτο bootloader?

Την αναφέρει κάπου?

Στο tv box που έχω και δεν έχει τα drm για hd Netflix είναι 480p η ανάλυση. Πιστεύω το ίδιο θα γίνεται και στο πίξελ. Μεγάλο μείον αυτό γιατί κάνω πολύ casting από το κινητό στο Chromecast. Είναι σίγουρο ότι χάνει τα drm?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο tv box που έχω και δεν έχει τα drm για hd Netflix είναι 480p η ανάλυση. Πιστεύω το ίδιο θα γίνεται και στο πίξελ. Μεγάλο μείον αυτό γιατί κάνω πολύ casting από το κινητό στο Chromecast. Είναι σίγουρο ότι χάνει τα drm?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Στο casting σίγουρα δεν τα χάνει

Από το κινητό επιλέγεις την ταινία που θα δεις

Δεν την προβάλλει το κινητό

Και να κλείσεις το κινητό, η προβολή συνεχίζεται

 

Όταν το βλέπεις στην οθόνη του κινητού δεν ξέρω, δεν έχω τρόπο να δω πόση είναι η ανάλυση

 

Αλλά αμφιβάλλω ότι είναι 480p

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν υπάρχει λόγος να ρουταρεις το pixel

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν υπάρχει λόγος να ρουταρεις το pixel

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατί?

////

Link to comment
Share on other sites

Γιατί?

////

 

Προσωπική μου άποψη: γιατί χάνεις όλα όσα το συνδέουν με το οικοσύστημα της Google, τα οποία προσωπικά με βολεύουν πολύ. Αν είναι να τα χάσεις αυτό, μην παίρνεις εξ αρχής Pixel.

Και γιατί είναι ένα κινητό χωρίς bloat, γρήγορο, ελαφρύ, που δεν χρειάζεται να αφαιρέσεις κάτι.

Αντιλαμβάνομαι ότι μπορείς να βάλεις περισσότερα πράγματα και επιλογές που δεν υπάρχουν και να έχεις ακόμα μεγαλύτερη ελευθερία, αλλά ειδικά στο Pixel (για μένα γενικά δεν υπάρχει λόγος για root πλέον στο Android εδώ και κάποια χρόνια) δεν νομίζω ότι κερδίζεις πολλά και χάνεις περισσότερα.

Γούστα όμως είναι αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη: γιατί χάνεις όλα όσα το συνδέουν με το οικοσύστημα της Google, τα οποία προσωπικά με βολεύουν πολύ. Αν είναι να τα χάσεις αυτό, μην παίρνεις εξ αρχής Pixel.

Και γιατί είναι ένα κινητό χωρίς bloat, γρήγορο, ελαφρύ, που δεν χρειάζεται να αφαιρέσεις κάτι.

Αντιλαμβάνομαι ότι μπορείς να βάλεις περισσότερα πράγματα και επιλογές που δεν υπάρχουν και να έχεις ακόμα μεγαλύτερη ελευθερία, αλλά ειδικά στο Pixel (για μένα γενικά δεν υπάρχει λόγος για root πλέον στο Android εδώ και κάποια χρόνια) δεν νομίζω ότι κερδίζεις πολλά και χάνεις περισσότερα.

Γούστα όμως είναι αυτά :)

 

Αν και συμφωνώ στο θέμα ότι πλέον δεν χρειάζεσαι root κλπ αλλά τι χάνεις ακριβώς από το οικοσύστημα της Google αν ρουτάρεις ή βάλεις custom rom/kernel βασισμένη στην stock έκδοση?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο προτεινόμενος τρόπος είναι να το έχεις στην ταμπλέτα/τηλέφωνο το Cosmote Go και να το στείλεις στο Chromecast για να το δεις στην τηλεόραση ?

 

Επί τη ευκαιρία υπάρχουν και 2 κουτιά σφραγισμένα με DOME Glass για το PIXEL 2XL οποιος θέλει με πμ

Edited by zaras27
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο προτεινόμενος τρόπος είναι να το έχεις στην ταμπλέτα/τηλέφωνο το Cosmote Go και να το στείλεις στο Chromecast για να το δεις στην τηλεόραση ?

 

Επί τη ευκαιρία υπάρχουν και 2 κουτιά σφραγισμένα με DOME Glass για το PIXEL 2XL οποιος θέλει με πμ

Το chrome cast υποστηρίζει πολλές υπηρεσίες streaming TV, αλλά δεν ξέρω αν υποστηρίζει εγγενώς το COSMOTE go
Link to comment
Share on other sites

Με τρώει να κάνω αλλαγή από pixel 2 σε pixel 3,αλλά χωρίς να δώσω το δικό μου,να το κάνω;μικρές οι αλλαγές.Αν βρω ευκαιρία λέω να το κανω

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με τρώει να κάνω αλλαγή από pixel 2 σε pixel 3,αλλά χωρίς να δώσω το δικό μου,να το κάνω;μικρές οι αλλαγές.Αν βρω ευκαιρία λέω να το κανω

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε τρώει η τσέπη σου φαίνεται...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως...οποίος πάρει pixel δεν πάει εύκολα αλλού

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως...οποίος πάρει pixel δεν πάει εύκολα αλλού

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η εμπειρία χρήσης είναι σε άλλο επίπεδο.

Ειδικότερα στο 4 XL είναι 2 lv πάνω από το 2

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να φτάσω το 4αρι,κοίταω για 3αρι σε τιμή ευκαιρίας

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έκανα upgrade σε pixel 4 xl

Δίνω την carbon fabric case της Google (3 μήνες χρήση) 15 ευρώ+μεταφορικά

Επίσης, έχω αγγλικό φορτιστή

 

Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει pm.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by chris1984

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

104,6 mb ενημέρωση ασφαλείας Μαρτίου

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να φτάσω το 4αρι,κοίταω για 3αρι σε τιμή ευκαιρίας

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εφόσον έχεις συγκεκριμένο budget, εγώ στη θέση σου θα εξέταζα και το OnePlus 7 Pro

 

To οποίο είναι σε ανάλογη τιμή με το PIXEL 3 XL 128GB

Καινούργια κάνουν €589 το Pixel, €579 το OnePlus

 

https://www.skroutz.gr/s/16510256/Google-Pixel-3-XL-128GB.html

https://www.skroutz.gr/s/18627042/OnePlus-7-Pro-8GB-256GB.html

 

Και το OnePlus έχει όλα τα καλά του Pixel όπως άμεσες αναβαθμίσεις Android, συχνές ενημερώσεις ασφαλείας, δεν έχει crapware/bloatware, εμπειρία χρήσης πολύ κοντά στο στοκ (στην ουσία και λίγο βελτιωμένο όσον αφορά τη δυνατότητα παραμετροποίησης), δυνατότητα ρουτ χωρίς απώλεια εγγύησης.

 

Και όσον αφορά το υπόλοιπο hardware, υπερέχει σε όλα τα σημεία:

 

  • Οθόνη 6.7" vs 6.3"
  • Συχνότητα 90Hz vs 60Hz
  • Επεξεργαστή 855 vs 845
  • Ram 8GB vs 4GB
  • Αποθηκευτικό χώρο 256GB vs 128GB
  • 3 κάμερες πίσω vs 1
  • Καλύτερη υλοποίηση του dual sim
  • Μεγαλύτερη μπαταρία

 

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9257&idPhone2=9689

 

Έχει επίσης μεγάλη υποστήριξη από την κοινότητα των developers σε custom roms

Και μπορείς να εγκαταστήσεις και την google camera (η οποία αναμφισβήτητα έχει τους καλύτερους αλγορίθμους)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις συγκεκριμένο budget, εγώ στη θέση σου θα εξέταζα και το OnePlus 7 Pro

 

To οποίο είναι σε ανάλογη τιμή με το PIXEL 3 XL 128GB

Καινούργια κάνουν €589 το Pixel, €579 το OnePlus

 

https://www.skroutz.gr/s/16510256/Google-Pixel-3-XL-128GB.html

https://www.skroutz.gr/s/18627042/OnePlus-7-Pro-8GB-256GB.html

 

Και το OnePlus έχει όλα τα καλά του Pixel όπως άμεσες αναβαθμίσεις Android, συχνές ενημερώσεις ασφαλείας, δεν έχει crapware/bloatware, εμπειρία χρήσης πολύ κοντά στο στοκ (στην ουσία και λίγο βελτιωμένο όσον αφορά τη δυνατότητα παραμετροποίησης), δυνατότητα ρουτ χωρίς απώλεια εγγύησης.

 

Και όσον αφορά το υπόλοιπο hardware, υπερέχει σε όλα τα σημεία:

 

  • Οθόνη 6.7" vs 6.3"
  • Συχνότητα 90Hz vs 60Hz
  • Επεξεργαστή 855 vs 845
  • Ram 8GB vs 4GB
  • Αποθηκευτικό χώρο 256GB vs 128GB
  • 3 κάμερες πίσω vs 1
  • Καλύτερη υλοποίηση του dual sim
  • Μεγαλύτερη μπαταρία

 

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9257&idPhone2=9689

 

Έχει επίσης μεγάλη υποστήριξη από την κοινότητα των developers σε custom roms

Και μπορείς να εγκαταστήσεις και την google camera (η οποία αναμφισβήτητα έχει τους καλύτερους αλγορίθμους)

 

Το 1+ μόνο από το site εχει εγγύηση...Από Σκρουτζ έχει εγγύηση καταστήματος...

Link to comment
Share on other sites

Το 1+ μόνο από το site εχει εγγύηση...Από Σκρουτζ έχει εγγύηση καταστήματος...

 

Μπορεί, αλλά τα καταστήματα δεν έχουν γραμμή επισκευής

Οπότε σε περίπτωση βλάβης ή θα πρέπει να τα στέλνουν στον κατασκευαστή (όπως και στην περίπτωση του Pixel) ή να τα αντικαθιστούν, σωστά?

Υπάρχει γραμμή επισκευής των OnePlus κάπου στην Ελλάδα ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...