Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου είχα κάνει το ίδιο και εγώ στον launcher.. εγώ πρέπει να είχα ανεβάσει πρώτος το link, και εμένα το ίδιο λέει. Έτσι και αλλιώς ο launcher στο play store γράφει ότι αναβαθμίστηκε τελευταία φορά τον Απρίλιο του 17!! Δεν χάλασες τίποτα

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με το Patch 10/10 δεν στο αλλαξε? Η βγηκε το patch, το περασες και μετα αλλαξες τον launcher? Λογικα, με καποιο patch update, θα γινει οπως ηταν πριν.

Link to comment
Share on other sites

Φώτη με το ζήτημα του Viber τι έγινε;

 

Οσο μενει ανοιχτη στα recent apps, ειναι οκ, απλα, μετα απο καποιες ωρες αν ανοιξω νεες εφαρμογες κλπ, μου την εξαφανιζει την ειδοποιηση. Σε κατασταση αναμονης, δεν φαινεται να εχει θεμα. Επισης, το επιασα και καποιες φορες, ακομα και 3 ωρες να φαινεται η ειδοποιηση και μολις το ξεκλειδωσα την εξαφανισε κιολας. Φαινεται, απλα, πως οσο μενει στα recent, συμπεριφερεται καπως καλυτερα, χωρις να σημαινει οτι διορθωθηκε γιατι δεν ηταν ετσι με την 9αρα.

 

Μεχρι τωρα, προσεξα καμερα & youtube μολις τα ανοιξω κλπ και περασουν λιγα λεπτα, χανεται και η ειδοποιηση καποιες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Με το Patch 10/10 δεν στο αλλαξε? Η βγηκε το patch, το περασες και μετα αλλαξες τον launcher? Λογικα, με καποιο patch update, θα γινει οπως ηταν πριν.
Το είχα κάνει πριν το patch και δεν το άλλαξε

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το είχα κάνει πριν το patch και δεν το άλλαξε

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τοτε, λογικα οταν θα παρει ενημερωση ο pixel launcher μεσω καποιοι patch θα αλλαξει. Πχ, ισως και τωρα με του Νοεμ αν δωσουν τον launcher του 4 επισημα στο 2.

 

Btw, γιατι μου φαινεται πως η μπαταρια παει καλυτερα τωρα που αφηνω ολες τις εφαρμογες ανοιχτες στα recent?

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Λογικό δεν είναι ρε Φώτη?

Καταναλώνει περισσότερη ενέργεια το κινητό εάν κλείνεις τις εφαρμογές, και δεν τις αφήνεις ανοιχτές και μπαίνεις όποτε θέλεις.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τοτε, λογικα οταν θα παρει ενημερωση ο pixel launcher μεσω καποιοι patch θα αλλαξει. Πχ, ισως και τωρα με του Νοεμ αν δωσουν τον launcher του 4 επισημα στο 2.

 

Btw, γιατι μου φαινεται πως η μπαταρια παει καλυτερα τωρα που αφηνω ολες τις εφαρμογες ανοιχτες στα recent?

 

Μα στο έγραψα προχθές.

Δες το και εδώ από πιο επίσημα χείλη:

https://www.wired.com/2016/03/closing-apps-save-battery-makes-things-worse/

 

Ο μόνος λόγος να κλείσεις κάτι είναι αν ξέρεις ότι θα τρέχει συνέχεια και δεν το θες. Για παράδειγμα κάποιος browser με ξεχασμένη μια σελίδα που συνεχώς ανανεώνεται. Αλλά και εκεί κλείνεις το συγκεκριμένο tab.

 

Γενικά έχω την αίσθηση ότι σκαλίζεις πολλά πράγματα χωρίς να υπάρχει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Μα στο έγραψα προχθές.

Δες το και εδώ από πιο επίσημα χείλη:

https://www.wired.com/2016/03/closing-apps-save-battery-makes-things-worse/

 

Ο μόνος λόγος να κλείσεις κάτι είναι αν ξέρεις ότι θα τρέχει συνέχεια και δεν το θες. Για παράδειγμα κάποιος browser με ξεχασμένη μια σελίδα που συνεχώς ανανεώνεται. Αλλά και εκεί κλείνεις το συγκεκριμένο tab.

 

Γενικά έχω την αίσθηση ότι σκαλίζεις πολλά πράγματα χωρίς να υπάρχει λόγος.

 

Γενικα, οχι, δεν το πολυ ψαχνω! Τωρα με το viber μπηκα στην διαδικασια να δω τι γινεται και τιποτα δεν εδωσε λυση. Μονο στην 9αρα ηταν ολα οκ!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα, οχι, δεν το πολυ ψαχνω! Τωρα με το viber μπηκα στην διαδικασια να δω τι γινεται και τιποτα δεν εδωσε λυση. Μονο στην 9αρα ηταν ολα οκ!
Λόγω ότι στην 10 υπάρχει νέος τρόπος ειδοποιήσεων ή κατηγορίες αυτών με επιλογή ποιες θες ποιες όχι και πιο ευρύ permission manager κλπ και σε συνδυασμό με τον "λανθασμένο" τρόπο χρήσης σου να έχει δημιουργηθεί αυτό το πρόβλημα που σχεδόν κανείς μας δεν έχει. Να είναι ένας συνδυασμός πραγμάτων και όχι απλά μία επιλογή on/off.

Χωρίς logs που θα δείχνουν τι γίνεται κάθε φορά στο κινητό δεν μπορείς να γνωρίζεις. Γενικά ψάξε να δεις πως μπορείς να κάνεις extract αυτά τα logs και κάνε τις ενέργειες που βλέπεις ότι κάνουν replicate το πρόβλημα σου. Πχ κλείνοντας το Viber από τα recent apps. Τότε ανετρεξε στα logs σε αυτές τις χρονικές στιγμές να δεις τι κατέγραψαν. Και να τα δώσεις και σε Viber Google που μπορούν να τα διαβάσουν οι τεχνικοί ώστε να καταλάβουν γρήγορα τι γίνεται.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ότι στην 10 υπάρχει νέος τρόπος ειδοποιήσεων ή κατηγορίες αυτών με επιλογή ποιες θες ποιες όχι και πιο ευρύ permission manager κλπ και σε συνδυασμό με τον "λανθασμένο" τρόπο χρήσης σου να έχει δημιουργηθεί αυτό το πρόβλημα που σχεδόν κανείς μας δεν έχει. Να είναι ένας συνδυασμός πραγμάτων και όχι απλά μία επιλογή on/off.

Χωρίς logs που θα δείχνουν τι γίνεται κάθε φορά στο κινητό δεν μπορείς να γνωρίζεις. Γενικά ψάξε να δεις πως μπορείς να κάνεις extract αυτά τα logs και κάνε τις ενέργειες που βλέπεις ότι κάνουν replicate το πρόβλημα σου. Πχ κλείνοντας το Viber από τα recent apps. Τότε ανετρεξε στα logs σε αυτές τις χρονικές στιγμές να δεις τι κατέγραψαν. Και να τα δώσεις και σε Viber Google που μπορούν να τα διαβάσουν οι τεχνικοί ώστε να καταλάβουν γρήγορα τι γίνεται.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Δεν γνωριζω να κανω ολα αυτα που αναγραφεις περι logs Κλπ.

Link to comment
Share on other sites

'Επεσε σήμερα στα χέρια μου ένα σφραγισμένο 128άρι με 300 ευρώ. Όλα καλά...όπως τα περίμενα.

 

 

 

Η αναζήτηση στο φόρουμ είναι εντελώς πρωτόγονη οπότε πρέπει να ρωτήσω τα εξής:

 

1. Υποστηρίζει VoLTE και VoWIFI με την Cosmote;

 

2. Μπορεί να ενεργοποιηθεί σε κατάστημα η esim;

 

 

 

Eυχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

 

Το πήρες σε φοβερή τιμή, πολύ καλή αγορά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πήρες σε φοβερή τιμή, πολύ καλή αγορά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

https://www.e-shop.gr/kinito-google-pixel-2-xl-128gb-black-p-TEL.091261

 

Και αν εχεις χαρτι για φπα, 312€.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ότι στην 10 υπάρχει νέος τρόπος ειδοποιήσεων ή κατηγορίες αυτών με επιλογή ποιες θες ποιες όχι και πιο ευρύ permission manager κλπ και σε συνδυασμό με τον "λανθασμένο" τρόπο χρήσης σου να έχει δημιουργηθεί αυτό το πρόβλημα που σχεδόν κανείς μας δεν έχει. Να είναι ένας συνδυασμός πραγμάτων και όχι απλά μία επιλογή on/off.

Χωρίς logs που θα δείχνουν τι γίνεται κάθε φορά στο κινητό δεν μπορείς να γνωρίζεις. Γενικά ψάξε να δεις πως μπορείς να κάνεις extract αυτά τα logs και κάνε τις ενέργειες που βλέπεις ότι κάνουν replicate το πρόβλημα σου. Πχ κλείνοντας το Viber από τα recent apps. Τότε ανετρεξε στα logs σε αυτές τις χρονικές στιγμές να δεις τι κατέγραψαν. Και να τα δώσεις και σε Viber Google που μπορούν να τα διαβάσουν οι τεχνικοί ώστε να καταλάβουν γρήγορα τι γίνεται.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Τωρα που την αφηνω ανοιχτη στα recent κλπ, δεν μπορει να αλλαξει η συνηθεια της χρησης της μπαταριας κλπ ωστε να ειμαι οκ? Αν διαγραψω το viber και το ξαναπερασω και δεν κλεινω πλεον, δεν θα ειναι σαν νεα εφαρμογη ωστε να μαθει αμεσως την χρηση μου?

Link to comment
Share on other sites

1) Είχε βγεί ένας οδηγός στο XDA για το πώς μπορεί να ενεργοποιηθεί, και νομίζω συμπεριέλαβε μόνο Cosmote, βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος όσο αφορά τον πάροχο.

Έχει διαδικασία αρκετή.

Δεν μπήκα καν στην διαδικασία.

2) Ναι

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτά όμως που ρωτάω δεν τα απαντάει κανείς και είναι πιό σημαντικά από τις ειδοποιήσεις του Viber με τις οποίες ασχολείστε εδώ και πολλές σελίδες!:!: Επίσης σημαντικό είναι το αν υπάρχει τρόπος να ενεργοποιηθεί το Carrier Aggregation ώστε να έχουμε 4G+ με την Cosmote. To να έχουμε μια συσκευή αυτών των δυνατοτήτων αλλά να μην λειτουργούν σύγχρονα χαρακτηριστικά του 2019 αρμόζει πιό πολύ σε γκόμενες που μόνο βγάζουν selfies.

 

Ασχολούμαστε επειδή ο Φωτάρας έχει κολλήσει με αυτό και προσπαθούμε να τον βοηθήσουμε. Δεν είναι ότι το έχουμε βίτσιο. Σε όλους τους άλλους λειτουργεί μια χαρά.

Το τι είναι σημαντικό για τον καθένα είναι υποκειμενικό. Το θέμα που ρωτάς για e-sim έχει αναλυθεί επίσης σε αρκετά post, σε αυτό και άλλα τόπικς. Για μένα είναι πλήρως αδιάφορο π.χ. γιατί δεν έχω δύο κάρτες και συνεπώς δεν ασχολήθηκα, ούτε γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

'

 

2. Μπορεί να ενεργοποιηθεί σε κατάστημα η esim;

 

Eυχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Στο Pixel 2 δε μπορεί να ενεργοποιηθεί η λειτουργία με eSIM της Cosmote, ακόμα και με Αndroid 10. Το έχω προσπαθήσει χωρίς επιτυχία. Μόνο eSIM του Google Fi.

 

Η μόνη συσκευή της Google που υποστηρίζει eSIM DSDS είναι το Pixel 3a και Pixel 3a XL (και θεωρητικά και το Pixel 4???).

Το έχω προσπαθήσει με επιτυχία!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7921395#post7921395

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Σε pixel 2 xl ειχε τις επιλογες για esim κλπ, αλλα, μετα το τελευταιο update carrier χαθηκε η επιλογη του συμβολου (+) για να την προσθεσεις.
Link to comment
Share on other sites

Σε pixel 2 xl ειχε τις επιλογες για esim κλπ, αλλα, μετα το τελευταιο update carrier χαθηκε η επιλογη του συμβολου (+) για να την προσθεσεις.

 

Ακόμα και όταν υπήρχε η επιλογή του συμβόλου (+) δε μπορούσες να προσθέσεις την eSIM της Cosmote. Προσπαθούσε να κάνει download την eSIM και δεν έβγαζε επιλογή για σκανάρισμα QR code. (Όπως γίνεται στο Pixel 3a που δοκίμασα).

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Σε pixel 2 xl ειχε τις επιλογες για esim κλπ, αλλα, μετα το τελευταιο update carrier χαθηκε η επιλογη του συμβολου (+) για να την προσθεσεις.
Εγώ έχω κανονικά το "+" δίπλα στο δίκτυο στις ρυθμίσεις.... Είπαμε που να είχαμε και διαφορετικό τηλέφωνο. Ωστόσο......
Ακόμα και όταν υπήρχε η επιλογή του συμβόλου (+) δε μπορούσες να προσθέσεις την eSIM της Cosmote. Προσπαθούσε να κάνει download την eSIM και δεν έβγαζε επιλογή για σκανάρισμα QR code. (Όπως γίνεται στο Pixel 3a που δοκίμασα).
Ωστόσο όπως τα λέει το παιδί. Και να πατήσεις δεν δίνει επιλογή να σκαναρεις QR code. Οπότε τι το έχει τι όχι ένα και το αυτό.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κανονικά το "+" δίπλα στο δίκτυο στις ρυθμίσεις.... Είπαμε που να είχαμε και διαφορετικό τηλέφωνο. Ωστόσο......Ωστόσο όπως τα λέει το παιδί. Και να πατήσεις δεν δίνει επιλογή να σκαναρεις QR code. Οπότε τι το έχει τι όχι ένα και το αυτό.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Κάπου είχα διαβάσει ότι για να εμφανίζει το (+) δίπλα στο δίκτυο στις ρυθμίσεις θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει τα "Developer Options".

Εγώ επειδή πάντα τα είχα ενεργοποιημένα στο Pixel 2, δεν ξέρω αν ισχύει! Ας το επιβεβαιώσει κάποιος.

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει ότι για να εμφανίζει το (+) δίπλα στο δίκτυο στις ρυθμίσεις θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει τα "Developer Options".

 

Εγώ επειδή πάντα τα είχα ενεργοποιημένα στο Pixel 2, δεν ξέρω αν ισχύει! Ας το επιβεβαιώσει κάποιος.

Μπορεί αν και νομίζω ότι ο Φώτης θα τα έχει ενεργοποιημένα.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει ότι για να εμφανίζει το (+) δίπλα στο δίκτυο στις ρυθμίσεις θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει τα "Developer Options".

Εγώ επειδή πάντα τα είχα ενεργοποιημένα στο Pixel 2, δεν ξέρω αν ισχύει! Ας το επιβεβαιώσει κάποιος.

 

Δικιο εχεις, ετσι ειναι τελικα!

 

Μπορεί αν και νομίζω ότι ο Φώτης θα τα έχει ενεργοποιημένα.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Τα ειχα απενεργοποιημενα γιατι τα εκανα restore σε default ρυθμισεις και μετα ξεχασα να τα ανοιξω και ετυχε να ειχα κανει update τα carrier, οποτε, φανταστηκα πως τα carrier αφαιρεσαν το +.

 

*Οσο για viber, δουλευει μια χαρα οταν ειναι ανοιχτη στα recent μονο. Οταν δεν ειναι, εχει το γνωστο προβλημα με τις ειδοποιησεις. Το βραδυ πχ τις αφησα ολες ανοιχτες (μαζι και το viber) το πρωι ηταν ολες οι εφαρμογες κλειστες, ηρθε μηνυμα και στο τεταρτο χαθηκε. Ενω, ολη την ημερα που ηταν στα recent, κανενα απολυτος προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει μηπως κανενας τι παιζει?

 

https://ibb.co/tM8tfsC

Έχουμε Google Pay στην Ελλάδα?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...