Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτή είναι η χρήση μετά τη χτεσινή πλήρη φόρτιση χτες το βράδυ.e5593d3ae12f957a35f96a51e78f4a18.jpg

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Μια ώρα οθόνη! Μια χαρά είναι.Αληθεια το ambient display σας βολεύει;Ειδικά το βράδυ που κάνουμε νανάκια

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η χρήση μετά τη χτεσινή πλήρη φόρτιση χτες το βράδυ.e5593d3ae12f957a35f96a51e78f4a18.jpg

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Περιπου 4-5% σου εφαγε το βραδυ, οχι, 10%

Επισης, ειναι νορμαλ η καταναλωση που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Το 10% το έγραψα διότι το άφησα στο 96 και το βρήκα το πρωί στο 86% χωρίς να το χρησιμοποιω , δε ξέρω αν μετράει διαφορετικά. Το είχα επίσης στο "μην ενοχλείτε" κι είχε ειδοποιήσεις , ίσως έφαγε κι από εκεί. Αφού λέτε ότι είναι οκ, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω, οτι εκανα χθες βραδυ διαγραφη του λογαριασμου μου viber (αφου κρατησα backup συνομηλιες για επαναφορα μετα) και τον ενεργοποιησα ξανα με τις ιδιες παλι ρυθμισεις. Μεχρι τωρα που μιλαμε, κανενα απολυτος προβλημα με ειδοποιησεις που εφευγαν χωρις να τις ανοιξω. Τωρα, θα φανει αν οντως εστρωσε η περναει την φαση του.

 

Χωρις να εχει γινει καποια ενημερωση στην εφαρμογη, πιστευεται οτι εφταιγε ο λογαριασμος μου για καποιον λογο και τωρα δεν εχω κανενα θεμα τελικα με τις ειδοποιησεις?

Link to comment
Share on other sites

Μια ώρα οθόνη! Μια χαρά είναι.Αληθεια το ambient display σας βολεύει;Ειδικά το βράδυ που κάνουμε νανάκια

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Εμένα πάρα πολύ, το έχω μόνιμα ενεργοποιημένο, με διπλό ταπ για αναμα οθόνης. Αν δε θέλω γυρνάω το κινητό ανάποδα και απενεργοποιείται

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το 10% το έγραψα διότι το άφησα στο 96 και το βρήκα το πρωί στο 86% χωρίς να το χρησιμοποιω , δε ξέρω αν μετράει διαφορετικά. Το είχα επίσης στο "μην ενοχλείτε" κι είχε ειδοποιήσεις , ίσως έφαγε κι από εκεί. Αφού λέτε ότι είναι οκ, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Οι ειδοποιήσεις δεν σταματάνε, απλά δεν σε "ενοχλούν". Αλλιώς όταν το άνοιγες θα τις έχανες για πάντα.

Δεν είναι και τραγικό το 10% (ανάλογα και για πόσες ώρες μιλάμε), ειδικά με δεδομένα ανοιχτά.

Αν θες περισσότερες πληροφορίες βάλε κάποιο καλύτερο app τύπου GSam γιατί οι πληροφορίες του κινητού είναι πολύ γενικές.

Προσωπικά πάντως δεν βλέπω κάτι τραγικό.

 

Φώτη αφού έφτιαξε μετά από αυτό όπως λες, λογικά έφταιγε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις γιατι στο play store δεν μπαινουν αμεσα η ενημερωσεις εφαρμογων? Πχ...εχει κυκλοφορησει εδω και μερες η ενημερωση της καμερας και ακομα τιποτα στο store...οπως και google carrier και χθες μου εκανε ενημερωση μια εφαρμογη που λεγεται "Προτασεις Ρυθμισεων" και κοιταω ημερομηνια ενημερωσης και ειχε 19 Σεπτεμβριου και το update εμφανιστηκε στο store 14 Οκτω. Σχεδον, ενα μηνα μετα...
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις γιατι στο play store δεν μπαινουν αμεσα η ενημερωσεις εφαρμογων? Πχ...εχει κυκλοφορησει εδω και μερες η ενημερωση της καμερας και ακομα τιποτα στο store...οπως και google carrier και χθες μου εκανε ενημερωση μια εφαρμογη που λεγεται "Προτασεις Ρυθμισεων" και κοιταω ημερομηνια ενημερωσης και ειχε 19 Σεπτεμβριου και το update εμφανιστηκε στο store 14 Οκτω. Σχεδον, ενα μηνα μετα...
Πιθανόν να είναι θέμα bandwidth, δεν θέλουν να τις πέρνει εκατομμύρια κόσμος ταυτόχρονα, και το σύστημα τους κάνει διαθέσιμες προοδευτικά

 

Αλλά αν βιάζεσαι για το update κάποιας εφαρμογής, μπορείς να την βάλεις από την πρώτη μέρα από το apkmirror

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιησα την προσαρμοστικη μπαταρια απο περιεργεια να δω τι διαφορα εχει στην καταναλωση, και ειδα για καποιον λογω, καλυτερη αυτονομια και καταναλωση απ' οτι οταν ηταν ενεργοποιημενη...
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιησα την προσαρμοστικη μπαταρια απο περιεργεια να δω τι διαφορα εχει στην καταναλωση, και ειδα για καποιον λογω, καλυτερη αυτονομια και καταναλωση απ' οτι οταν ηταν ενεργοποιημενη...
Ήταν τόσο ορατή η διαφορά? Αυτό έχει να κάνει με τις εφαρμογές που σου κλείνει το σύστημα όταν δεν χρησιμοποιείς για ώρα το τηλέφωνο?

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα είναι, μήπως είναι placebo όλο αυτό. Και μόνο που ξέρεις ότι άλλαξες κάτι είσαι από πάνω για να παρατηρήσεις. Το 2ο είναι, μήπως όμως έτσι κλείνουν υπηρεσίες που έτρεχαν στο background για να έχεις την καλύτερη δυνατή εμπειρία με βάση τη χρήση σου? Άλλο ένα ερώτημα. Πόση είναι η διαφορά που καταγράφεις, όχι καταλαβαίνεις ή νομίζεις? Και για να καταγράψεις θες μία μέση χρήση. Πχ δοκιμή 7-10 ημέρες με on και καταγραφή μέσων όρων για οθόνη αλλά και χρήση και αντίστοιχα με off την ρύθμιση.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τελικα, ψυχολογικα περνουσε το viber...

Αρχισε παλι τα δικα του με τις ειδοποιησεις...

 

Αυτο που το play store αλλαζει συνεχεια theme σε χρωμα ενω το εχεις μονιμα σε dark mode, καταντησε αηδια!

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Τελικα, ψυχολογικα περνουσε το viber...

Αρχισε παλι τα δικα του με τις ειδοποιησεις...

 

Αυτο που το play store αλλαζει συνεχεια theme σε χρωμα ενω το εχεις μονιμα σε dark mode, καταντησε αηδια!

 

Μαλλον είναι θέμα του τηλεφώνου σου γιατί εμείς στην οικογένεια έχουμε 3 των 128GB με βαριά χρήση του Viber στα 2 και ολα είναι οκ όπως επίσης το play δεν αλλάζει από dark που το έχουμε

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον είναι θέμα του τηλεφώνου σου γιατί εμείς στην οικογένεια έχουμε 3 των 128GB με βαριά χρήση του Viber στα 2 και ολα είναι οκ όπως επίσης το play δεν αλλάζει από dark που το έχουμε

 

Για το play. Έχεις επιλέξει dark theme γενικά στα μενού. Γιατί νομίζω δεν έχει επιλογή μεμονωμένη αλλά σέβεται την επιλογή που έχεις κάνει για μενού. Αν απενεργοποιήσεις το dark mode στα display settings θα γυρίσει λευκό το play store. Άκυρο τώρα διάβασα και το σχόλιο του Φώτη για το store που λογικά σε αυτό απαντάς.

 

@FoT1s έχεις δοκιμάσει format στο κινητό. Δεν εννοώ factory reset. Format κανονικό με πέρασμα του firmware. Σαν να κάνεις format στον υπολογιστή σου. Κάνει διαγραφή τα πάντα ουσιαστικά και όχι μόνο το data partition.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον είναι θέμα του τηλεφώνου σου γιατί εμείς στην οικογένεια έχουμε 3 των 128GB με βαριά χρήση του Viber στα 2 και ολα είναι οκ όπως επίσης το play δεν αλλάζει από dark που το έχουμε

 

Κανενα προβλημα δεν εχει η συσκευη, καθως ΜΟΝΟ στο viber κανεις χαζομαρες με τις ειδοποιησεις, ποτε τις κραταει, ποτε τις εξαφανιζει. Καμια αλλη εφαρμογη δεν εχει προβλημα. Επισης, ειχε αναφερει και ενας χρηστης εδω μεσα πως εχει το ιδιο προβλημα κι αυτος με Oneplus 7 με Android 10 επισης.

 

Για το play. Έχεις επιλέξει dark theme γενικά στα μενού. Γιατί νομίζω δεν έχει επιλογή μεμονωμένη αλλά σέβεται την επιλογή που έχεις κάνει για μενού. Αν απενεργοποιήσεις το dark mode στα display settings θα γυρίσει λευκό το play store. Άκυρο τώρα διάβασα και το σχόλιο του Φώτη για το store που λογικά σε αυτό απαντάς.

 

@FoT1s έχεις δοκιμάσει format στο κινητό. Δεν εννοώ factory reset. Format κανονικό με πέρασμα του firmware. Σαν να κάνεις format στον υπολογιστή σου. Κάνει διαγραφή τα πάντα ουσιαστικά και όχι μόνο το data partition.

 

Ναι, εκανα format κανονικο με τις αντιστοιχες εντολες απο cmd κλπ και περασμα εκδοσης εκ νεου.

Το μονο που μπορω να σκεφτω, ειναι οτι ενδεχομενος καποια αλλη εφαρμογη μου κανει νερα και χτυπαει στο viber.

Γιατι παλαιοτερα που υπηρξε ενα θεμα με το viber σε πολλες συσκευες που σε εδειχνε οποτε ηθελε online, με ειχαν ρωτησει ποιες αλλες εφαρμογες τετοιου στυλ δουλευω, οπως skype-messenger, whatsapp κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εκανα format κανονικο με τις αντιστοιχες εντολες απο cmd κλπ και περασμα εκδοσης εκ νεου.

Το μονο που μπορω να σκεφτω, ειναι οτι ενδεχομενος καποια αλλη εφαρμογη μου κανει νερα και χτυπαει στο viber.

Γιατι παλαιοτερα που υπηρξε ενα θεμα με το viber σε πολλες συσκευες που σε εδειχνε οποτε ηθελε online, με ειχαν ρωτησει ποιες αλλες εφαρμογες τετοιου στυλ δουλευω, οπως skype-messenger, whatsapp κλπ.

 

Τότε μόνο ένα πράγμα μένει να δοκιμάσεις. Απεγκατάσταση του viber από υπολογιστές. Είτε τους έχεις ανοιχτούς είτε όχι και καθαρή εγκατάσταση με μετέπειτα εγκατάσταση μόνο του Viber. Καμίας άλλης εφαρμογής που δεν δίνει προεγκατεστημένη η Google. Λογικά κάποια εφαρμογή θα σου κάνει το συγκεκριμένο πρόβλημα διαφορετικά μπορεί να στο κάνει ακόμα και το pair που έχεις κάνει του Viber account σου σε υπολογιστή ακόμα και αν εκείνη την ώρα είναι κλειστός ή δεν τρέχει το viber. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για το πρόβλημα σου και γιατί το κάνει. Δεν βλέπω και κανέναν να παραπονιέται ότι έχει το πρόβλημα οπότε σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με το δικό σου setup. Εντός και εκτός κινητού.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τότε μόνο ένα πράγμα μένει να δοκιμάσεις. Απεγκατάσταση του viber από υπολογιστές. Είτε τους έχεις ανοιχτούς είτε όχι και καθαρή εγκατάσταση με μετέπειτα εγκατάσταση μόνο του Viber. Καμίας άλλης εφαρμογής που δεν δίνει προεγκατεστημένη η Google. Λογικά κάποια εφαρμογή θα σου κάνει το συγκεκριμένο πρόβλημα διαφορετικά μπορεί να στο κάνει ακόμα και το pair που έχεις κάνει του Viber account σου σε υπολογιστή ακόμα και αν εκείνη την ώρα είναι κλειστός ή δεν τρέχει το viber. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για το πρόβλημα σου και γιατί το κάνει. Δεν βλέπω και κανέναν να παραπονιέται ότι έχει το πρόβλημα οπότε σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με το δικό σου setup. Εντός και εκτός κινητού.

 

Το εχω διαγραψει το viber απο το pc, οποτε, κσταργηθηκε και ο συγχρονισμος κινητου-pc. Ειχα κανει προχθες διαγραφη του λογαριασμου μου στο viber εκ νεου...εφτιαξε για 2 μερες και τωρα, ποτε το κανει, ποτε οχι...περιεργα σκηνικα...

 

Οσο για φορματ κλπ, δεν εχω την πολυτελεια να δοκιμαζω αν το κανει 2-3 μερες χωρις καμια εφαρμογη, ειδικα να μπω και στην διαδικασια ξανα του format. Το ιδανικο ισως ηταν να γινει επαναφορα ρυθμισεων συσκευης και αδειων εφαρμογων, ισως, μπας και. Αλλιως, ισως να φταιει και ο λογαριασμος μου.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Το εχω διαγραψει το viber απο το pc, οποτε, κσταργηθηκε και ο συγχρονισμος κινητου-pc. Ειχα κανει προχθες διαγραφη του λογαριασμου μου στο viber εκ νεου...εφτιαξε για 2 μερες και τωρα, ποτε το κανει, ποτε οχι...περιεργα σκηνικα...

 

Οσο για φορματ κλπ, δεν εχω την πολυτελεια να δοκιμαζω αν το κανει 2-3 μερες χωρις καμια εφαρμογη, ειδικα να μπω και στην διαδικασια ξανα του format. Το ιδανικο ισως ηταν να γινει επαναφορα ρυθμισεων συσκευης και αδειων εφαρμογων, ισως, μπας και. Αλλιως, ισως να φταιει και ο λογαριασμος μου.

 

Το καταλαβαίνω αυτό που λες απλώς προσπαθώ και εγώ να σκεφτώ το καθαρότερο δυνατόν περιβάλλον που μπορεί να υπάρξει για να γίνει test η λειτουργία.

 

Άσχετο αλλά από Google και Viber support teams τι απάντηση είχες λάβει? Έτσι για να δούμε τι έλεγαν και αυτοί!

 

Επίσης έχει preview message ανοιχτό? (να σου κάνει pop-up παράθυρο δηλαδή στην μέση της οθόνης με το μήνυμα?)

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω αυτό που λες απλώς προσπαθώ και εγώ να σκεφτώ το καθαρότερο δυνατόν περιβάλλον που μπορεί να υπάρξει για να γίνει test η λειτουργία.

 

Άσχετο αλλά από Google και Viber support teams τι απάντηση είχες λάβει? Έτσι για να δούμε τι έλεγαν και αυτοί!

 

Επίσης έχει preview message ανοιχτό? (να σου κάνει pop-up παράθυρο δηλαδή στην μέση της οθόνης με το μήνυμα?)

 

όχι, δεν υπάρχει πλεον αυτη η επιλογη για pop-up στην μεση της οθονης. Το έχω ενεργοποιημενο στην status να βγαινει με προεπισκοπιση μηνυματος.

 

Απαντηση Google:

We have passed this to the development team and will update this issue with more information as it becomes available. Meanwhile, we would need a bugreport for further investigation. Kindly share the same.

 

Απαντηση Viber:

Hello Fotis,

 

Thank you for bringing this to our attention and we are really sorry you’re experiencing this issue. We will gather information and try to reproduce the bug.

 

If we’re able to, our developers will begin working hard to find a fix and hopefully release it in one of our future versions.

 

In the meantime, we’d like to know how well our agents have handled your ticket and will be sending you a satisfaction survey. This doesn’t mean we’ve stopped looking into your issue.

 

Thanks for taking the time to help us improve our customer service. Feel free to reply to me here at any time and I’ll be happy to answer.

 

Best Regards,

Ranin H.

Viber Support Team

Quick question? Tweet to @ViberHelp

 

BTW βγηκε ενημερωση 11.7.0.2 απο Viber...αντε, να δουμε και με αυτην!

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που προσεξα, ειναι οτι μολις λαβω μηνυμα στο viber για οσο κραταει την ειδοποιηση πανω, η εφαρμογη τρεχει κανονικα στην προσωρινη μνημη που βλεπω απο τις ρυθμισεις προγραμματιστων. Μολις χαθει η ειδοποιηση, μου "σκοτωνει" και την εφαρμογη απο την cache.

 

Μπορειτε να μου πειτε, στις ρυθμισεις προγραμματιστων, στην κατηγορια "εφαρμογες" επιλογη προς το τελος "ελεγχος παρασκηνιου" οσοι δεν εχετε θεμα με το viber, εχετε καποια εφαρμογη εκει να σας εμφανιζει η λεει no applications?

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που προσεξα, ειναι οτι μολις λαβω μηνυμα στο viber για οσο κραταει την ειδοποιηση πανω, η εφαρμογη τρεχει κανονικα στην προσωρινη μνημη που βλεπω απο τις ρυθμισεις προγραμματιστων. Μολις χαθει η ειδοποιηση, μου "σκοτωνει" και την εφαρμογη απο την cache.

 

 

 

Μπορειτε να μου πειτε, στις ρυθμισεις προγραμματιστων, στην κατηγορια "εφαρμογες" επιλογη προς το τελος "ελεγχος παρασκηνιου" οσοι δεν εχετε θεμα με το viber, εχετε καποια εφαρμογη εκει να σας εμφανιζει η λεει no applications?

Έχεις δοκιμάσει να την βγάλεις από το battery optimization??? Μόνο την συγκεκριμένη εφαρμογή.

 

Για το background check που λες εμένα έχει:

- Config Updater

- Device Health Services

- Google Contact's sync

- Google Play Services

- Samsung Print Service Plugin

 

Επίσης στα Dev options και στην κατηγορία των εφαρμογών, όλες οι επιλογές είναι στο off.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να την βγάλεις από το battery optimization??? Μόνο την συγκεκριμένη εφαρμογή.

 

Για το background check που λες εμένα έχει:

- Config Updater

- Device Health Services

- Google Contact's sync

- Google Play Services

- Samsung Print Service Plugin

 

Επίσης στα Dev options και στην κατηγορία των εφαρμογών, όλες οι επιλογές είναι στο off.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Ναι, το εχω δοκιμασει κι αυτο. Καμια διαφορα.

Εμενα, ελεγχος παρασκηνιου ειχε μια εφαρμογη, την διεγραψα για να δω αν αλλαξει κατι και τωρα δεν εχω καμια. Εσενα, γιατι εχει τοσες που θα επρεπε να εχει λογικα κι εμενα?

 

Εισαι stable 10 αρα με patch 10/19 η εισαι ρουτ η σε προγραμμα τιποτα beta κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το εχω δοκιμασει κι αυτο. Καμια διαφορα.

 

Εμενα, ελεγχος παρασκηνιου ειχε μια εφαρμογη, την διεγραψα για να δω αν αλλαξει κατι και τωρα δεν εχω καμια. Εσενα, γιατι εχει τοσες που θα επρεπε να εχει λογικα κι εμενα?

 

 

 

Εισαι stable 10 αρα με patch 10/19 η εισαι ρουτ η σε προγραμμα τιποτα beta κλπ?

Στοκ ακριβώς όπως τα δίνει η Google.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και με την καινουργια εκδοση, καμια αλλαγη...

Αρχιζει να με κουραζει η ολη κατασταση και το χειροτερο ειναι οτι δεν νομιζω και να φτιαξει κιολας...

 

Απορω, οσοι λετε οτι δεν εχετε προβλημα...τι ακριβως διαφορα εχετε απο εμενα...

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...