Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εσυ τουλαχιστον, εχεις βρει και ξερεις τι ειναι.

 

Εγω που δεν εχω τιποτα συνδεδεμενο και μου το κανει μονο σε μια εφαρμογη, τι να πω? Ακομα, απορω τι μπορει να γινεται και το χειροτερο, λυση δεν βρισκω και το viber κανει ενημερωσεις, αλλα, τιποτα.

Το ερώτημα είναι γιατί σε σένα ειναι ON αυτή η επιλογή. Εσύ την έχεις βάλει?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι γιατί σε σένα ειναι ON αυτή η επιλογή. Εσύ την έχεις βάλει?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

OFF ηταν, την εκανα ON, δοκιμασα τι γινεται με το viber, καμια αλλαγη και το γυρισα ξανα OFF.

Εχω ψαξει ολο το κινητο...τιποτα! Μα ειναι δυνατον να εχω προβλημα ΜΟΝΟ με το viber? Αρχιζω να πιστυεω οτι εχει καποιο θεμα το account μου, δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου έχει βγει... Τσεκαρα μόλις

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Δεν βγαίνει σε όλους ταυτόχρονα

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε μου έχει βγει... Τσεκαρα μόλις

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Ναι είναι ασφαλές

Η εφαρμογή είναι υπογεγραμμένη

Θα αντικαταστήσει την προηγούμενη έκδοση που έχεις

Θα το επιβεβαιώσεις όταν σε ρωτήσει να αντικαταστήσει την προηγούμενη έκδοση

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαίνει σε όλους ταυτόχρονα

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι είναι ασφαλές

Η εφαρμογή είναι υπογεγραμμένη

Θα αντικαταστήσει την προηγούμενη έκδοση που έχεις

Θα το επιβεβαιώσεις όταν σε ρωτήσει να αντικαταστήσει την προηγούμενη έκδοση

Έχεις δίκιο. Δε μου έβγαλε καν προειδοποίηση ασφαλείας. Όντως αρκετές βελτιώσεις, πολύ ευχαριστημένος γενικά από το κινητό... Δύσκολα θα το αποχωριστώ!

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι υπηρεσιες google, παιζουν κανενα ρολο με το viber? (Ισως ρωταω χαζομαρα, αλλα, ειπα να ρωτησω).

Αν παιζουν ρολο σε συνδιασμο με το viber, μηπως να εκανα εκκαθαριση δεδομενων?

Link to comment
Share on other sites

Οι υπηρεσιες google, παιζουν κανενα ρολο με το viber? (Ισως ρωταω χαζομαρα, αλλα, ειπα να ρωτησω).

 

Αν παιζουν ρολο σε συνδιασμο με το viber, μηπως να εκανα εκκαθαριση δεδομενων?

Δε γνωρίζω αν παίζουν ρόλο, αλλά σου προτείνω να μην πειράξεις τα services γιατί ίσως μετά έχεις θέματα με το Google account σου και καταλήξεις σε format .

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ρε παιδια, μου δημιουργει το προβλημα πχ το αντιγραφο συνομιλιων που κανω επαναφορα?

 

Μόνο αν δοκιμάσεις θα μάθεις. Αλλά και εγώ κρατάω backup για όποτε κάνω format ή αλλάξω συσκευή.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο, οπως περασα ολες τις εφαρμογες, ετσι περασα και το viber. Δεν εχω πειραξει τιποτα απο ρυθμισεις κλπ. Πως μπορω να δω αν εχει προβλημα το acc μου η η ενεργοποιηση μου?
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο, οπως περασα ολες τις εφαρμογες, ετσι περασα και το viber. Δεν εχω πειραξει τιποτα απο ρυθμισεις κλπ. Πως μπορω να δω αν εχει προβλημα το acc μου η η ενεργοποιηση μου?

Αγοράζεις νέα sim με νέο αριθμό και παίζεις μπάλα με αυτό για λίγο. Βλέπεις τι κάνει το νέο account. Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλος τρόπος. Στο ξαναείπα και παλιότερα ποστ. Αν δεν βγάλεις logs να δεις τι τρέχει μέσα την στιγμή που έρχεται η ειδοποίηση και την στιγμή που "σκοτώνεται" από το σύστημα δεν πρόκειται να βρεις λύση.

 

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1726238

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζεις νέα sim με νέο αριθμό και παίζεις μπάλα με αυτό για λίγο. Βλέπεις τι κάνει το νέο account. Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλος τρόπος. Στο ξαναείπα και παλιότερα ποστ. Αν δεν βγάλεις logs να δεις τι τρέχει μέσα την στιγμή που έρχεται η ειδοποίηση και την στιγμή που "σκοτώνεται" από το σύστημα δεν πρόκειται να βρεις λύση.

 

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1726238

 

Ιδια apps ειχα με την 9, ιδια εχω με την 10. Μονο το viber μου δημιουργει θεμα και ειδικα μετα και απο επαναφορα και περασα του os μεσω εντολων. Τι αλλο να κανω, δηλαδη? Θελω να πω, πως και εκ νεου εγκατασταση σε καθαρο os εγιναν ολα. Μονο μια εφαρμογη μου το κανει και αυτο ειναι το περιεργο. Αν ειχα γενικο προβλημα με ειδοποιησεις, οκ, να το καταλαβω. Αλλα, οχι απο μια μονο. Ακομα και οταν παταω home button για να κλεισω το viber, μετα και ανοιγει ξανα με το εφε και δεν χανει ειδοποιησεις. Αν την κλεισω με back button και την ανοιξω ξανα, ανοιγει με περιεργο τροπο και αν την κρατησω στα recent με back, παλι τις χανει. Οσο για το αν την κλεινω γενικα, το προβλημα ειναι χειροτερο. Αν θελετε, μπορω να τραβηξω βιντεο να δειτε πως ανοιγει ξανα η εφαρμογη με home και πως με back.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Ιδια apps ειχα με την 9, ιδια εχω με την 10. Μονο το viber μου δημιουργει θεμα και ειδικα μετα και απο επαναφορα και περασα του os μεσω εντολων. Τι αλλο να κανω, δηλαδη? Θελω να πω, πως και εκ νεου εγκατασταση σε καθαρο os εγιναν ολα. Μονο μια εφαρμογη μου το κανει και αυτο ειναι το περιεργο. Αν ειχα γενικο προβλημα με ειδοποιησεις, οκ, να το καταλαβω. Αλλα, οχι απο μια μονο. Ακομα και οταν παταω home button για να κλεισω το viber, μετα και ανοιγει ξανα με το εφε και δεν χανει ειδοποιησεις. Αν την κλεισω με back button και την ανοιξω ξανα, ανοιγει με περιεργο τροπο και αν την κρατησω στα recent με back, παλι τις χανει. Οσο για το αν την κλεινω γενικα, το προβλημα ειναι χειροτερο. Αν θελετε, μπορω να τραβηξω βιντεο να δειτε πως ανοιγει ξανα η εφαρμογη με home και πως με back.

 

Βγάλεις δεν βγάλεις βίντεο δεν νομίζω ότι θα βρεις λύση. Ποιος είναι ο λόγος που γίνεται όλο αυτό δεν γνωρίζω. Αλλά μόνο κάποιο log ίσως να μπορούσε να στο πει. Εσένα ή κάποιο dev που ξέρει να το διαβάσει. Σίγουρα όμως UI test δεν θα στο πει. Δεν αμφισβητεί κανείς ότι έχεις το πρόβλημα. Γιατί υπάρχει και τι γίνεται όταν αυτό παρουσιάζεται δεν μπορείς να το δεις με άλλο τρόπο. Το ίδιο και στο support google και viber. Αν τους δώσεις κάποιο log τότε ίσως καταλάβουν τι γίνεται.

Το πας λάθος στην λογική πριν δούλευε και τώρα γιατί δεν δουλεύει. Και έχω κάνει format και λοιπά. Δεν έχει νόημα να ψάχνεις το γιατί. Γιατί απλά δεν δουλεύει. Αναλώσου στο πως θα βρεις τι είναι αυτό που δεν δουλεύει. Πως θα δώσεις σε κάποιους δεδομένα πραγματικά για το τι συμβαίνει. Τότε ίσως βρεις λύση. Με οπτικά τεστ πιθανότατα δεν θα λάβεις ποτέ απάντηση και λύση.

 

Ασχολούμαστε με αυτό 2 μήνες τώρα. Λες να είχαμε την λύση και να μην στο λέγαμε.

 

Επίσης και αυτό στο έχω προτείνει ξανά. Θες όσο το δυνατόν καθαρότερο περιβάλλον για να δοκιμάσεις και να ψάξεις!!! Καθαρή εγκατάσταση με πλήρες φορμάτ, δηλαδή πέρασμα πάλι του firmware με adb/fastboot και εγκατάσταση ΜΟΝΟ του Viber. Με άλλες 50 εφαρμογές πάνω δεν θα βγάλεις σίγουρα άκρη με το είδος των τεστ που κάνεις.

 

Καταλαβαίνω ότι αυτό απαιτεί πιθανότατα να μην σε βολεύει αλλά σχεδόν όλα μπορείς να τα χρησιμοποιείς μέσω web-chrome (Facebook-messenger κλ). Οπότε απλά θα ζήσεις 2-3 μέρες χωρίς τις ευκολίες.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Βγάλεις δεν βγάλεις βίντεο δεν νομίζω ότι θα βρεις λύση. Ποιος είναι ο λόγος που γίνεται όλο αυτό δεν γνωρίζω. Αλλά μόνο κάποιο log ίσως να μπορούσε να στο πει. Εσένα ή κάποιο dev που ξέρει να το διαβάσει. Σίγουρα όμως UI test δεν θα στο πει. Δεν αμφισβητεί κανείς ότι έχεις το πρόβλημα. Γιατί υπάρχει και τι γίνεται όταν αυτό παρουσιάζεται δεν μπορείς να το δεις με άλλο τρόπο. Το ίδιο και στο support google και viber. Αν τους δώσεις κάποιο log τότε ίσως καταλάβουν τι γίνεται.

Το πας λάθος στην λογική πριν δούλευε και τώρα γιατί δεν δουλεύει. Και έχω κάνει format και λοιπά. Δεν έχει νόημα να ψάχνεις το γιατί. Γιατί απλά δεν δουλεύει. Αναλώσου στο πως θα βρεις τι είναι αυτό που δεν δουλεύει. Πως θα δώσεις σε κάποιους δεδομένα πραγματικά για το τι συμβαίνει. Τότε ίσως βρεις λύση. Με οπτικά τεστ πιθανότατα δεν θα λάβεις ποτέ απάντηση και λύση.

 

Μολις εστειλα logs στην Google με τον τροπο που μου εγραψαν. 13MB αρχειο. Οποιος θελει, μπορει να παρακολουθησει το θεμα στα παρακατω λινκς που ανοιξα 2 αιτηματα.

https://issuetracker.google.com/issues/141918373

https://issuetracker.google.com/issues/144042700

 

Το support του viber, δεν μου ζητησε logs.

Link to comment
Share on other sites

Μολις εστειλα logs στην Google με τον τροπο που μου εγραψαν. 13MB αρχειο. Οποιος θελει, μπορει να παρακολουθησει το θεμα στα παρακατω λινκς που ανοιξα 2 αιτηματα.

 

https://issuetracker.google.com/issues/141918373

 

https://issuetracker.google.com/issues/144042700

 

 

 

Το support του viber, δεν μου ζητησε logs.

Δες και λίγο το edit που έκανα.

 

Πολύ καλά έκανες με τα logs. Αυτά ίσως φανερώσουν κάτι.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαστε με αυτό 2 μήνες τώρα. Λες να είχαμε την λύση και να μην στο λέγαμε.

 

Επίσης και αυτό στο έχω προτείνει ξανά. Θες όσο το δυνατόν καθαρότερο περιβάλλον για να δοκιμάσεις και να ψάξεις!!! Καθαρή εγκατάσταση με πλήρες φορμάτ, δηλαδή πέρασμα πάλι του firmware με adb/fastboot και εγκατάσταση ΜΟΝΟ του Viber. Με άλλες 50 εφαρμογές πάνω δεν θα βγάλεις σίγουρα άκρη με το είδος των τεστ που κάνεις.

 

Καταλαβαίνω ότι αυτό απαιτεί πιθανότατα να μην σε βολεύει αλλά σχεδόν όλα μπορείς να τα χρησιμοποιείς μέσω web-chrome (Facebook-messenger κλ). Οπότε απλά θα ζήσεις 2-3 μέρες χωρίς τις ευκολίες.

 

Ας περιμένω λίγες μέρες μεχρι να παρω απαντηση και σαν τελευταια επιλογη, αναλογα τι θα πουν, ειναι να κανω φορματ οπως εκανα με τις εντολες πριν λιγο καιρο και εγκατασταση μονο του viber. Αλλωστε, το προβλημα μεσα σε 1 ωρα (αντε το πολυ μια μερα ολοκληρη) να στελνω μνμ στον αριθμο μου απο το δευτερο τηλ που εχω για να δοκιμαζω, θα το εχω εντοπισει.

 

*BTW το bugs που τους ειχα στειλει πριν λιγες μερες που δεν κανει εναν συντομο ηχο στο κλειδωμα-ξεκλειδωμα της οθονης, ειπαν διορθωθηκε και θα μπει σε επομενο build.

https://issuetracker.google.com/issues/142264615

 

**Απλα, τους εστειλα τα logs αφου ελαβα μνμ και ηταν στην status και χαθηκε. Ισως, επρεπε να στειλω και ενα αρχειο χωρις να εχω λαβει ειδοποιηση.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Ας περιμένω λίγες μέρες μεχρι να παρω απαντηση και σαν τελευταια επιλογη, αναλογα τι θα πουν, ειναι να κανω φορματ οπως εκανα με τις εντολες πριν λιγο καιρο και εγκατασταση μονο του viber. Αλλωστε, το προβλημα μεσα σε 1 ωρα (αντε το πολυ μια μερα ολοκληρη) να στελνω μνμ στον αριθμο μου απο το δευτερο τηλ που εχω για να δοκιμαζω, θα το εχω εντοπισει.

 

*BTW το bugs που τους ειχα στειλει πριν λιγες μερες που δεν κανει εναν συντομο ηχο στο κλειδωμα-ξεκλειδωμα της οθονης, ειπαν διορθωθηκε και θα μπει σε επομενο build.

https://issuetracker.google.com/issues/142264615

 

**Απλα, τους εστειλα τα logs αφου ελαβα μνμ και ηταν στην status και χαθηκε. Ισως, επρεπε να στειλω και ενα αρχειο χωρις να εχω λαβει ειδοποιηση.

 

Μπορεί και έτσι να δουν κάτι. Ιδανικά είναι πριν λάβεις, να λάβεις μία και μόλις σβηστεί να τελειώσεις και το log. Έτσι ώστε να έχουν πλήρη εικόνα σε αυτό το μισάωρο.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και έτσι να δουν κάτι. Ιδανικά είναι πριν λάβεις, να λάβεις μία και μόλις σβηστεί να τελειώσεις και το log. Έτσι ώστε να έχουν πλήρη εικόνα σε αυτό το μισάωρο.

 

Τραβηξα μια αναφορα #1 πριν λαβω, #2 αφου ελαβα και μια #3 αφου χαθηκε.

Λογικα, θα πρεπει να εστειλε και τις 3 αναφορες σε ενα αρχειο.

Απλα, δεν ηξερα αν ηθελε και τον εντοπισμο σφαλματων ενεργοποιημενο μιας και δεν συνδεθηκε με usb (ουτε αναφερει στις οδηγιες που εστειλα για την μεθοδο που εκανα μεσα απο τους προγραμματιστες) στις 2 πρωτες κλπ, δεν το ειχα ενεργοποιημενο. Το ενεργοποιησα στην #3 αναφορα προληπτικα.

 

Το USB Debugging επρεπε να ειναι ενεργοποιημενο στην 2η μεθοδο που εγραψα, αν ειδες τα λινκ.

btw: το .txt με τα Logs, σαν να βλεπεις το The Matrix ειναι που επεφταν τα γραμματα. :lol:

Οπου γραφει com.viber.voip εχει παρα πολλα, type=ACTIVITY_PAUSED, type=ACTIVITY_RESUMED, type=ACTIVITY_STOPPED

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Τι θελει να πει ο ποιητης που σχολιασε κατω απο το issue που εχω ανοιξει; (Δεν ειναι ατομο της Google).

https://ibb.co/JnyhfMt

 

Και η απαντηση απο Viber οταν τους εστειλα email αν θελουν κι αυτοι τα logs. (Εμ δεν ξερουν τι τους γινεται με το προβλημα μου, εμ το παιζουν και genius οτι δεν τα θελουν).

https://ibb.co/RvcZbNj

Link to comment
Share on other sites

Στην νεα εφαρμογη της καμερας, 7.2 αφαιρεσαν την δυνατοτητα να τραβας βιντεο 720p και λογικα το fix αν δεν θελεις 4K ειναι τα 1080p & επισης, δεν εχει να διαλεξεις αναλυση της μπροστινης καμερας ειτε παλι στο βιντεο, ειτε παλι στην φωτογραφια. Τι τραγικες αλλαγες ειναι αυτες?
Link to comment
Share on other sites

Στην νεα εφαρμογη της καμερας, 7.2 αφαιρεσαν την δυνατοτητα να τραβας βιντεο 720p και λογικα το fix αν δεν θελεις 4K ειναι τα 1080p & επισης, δεν εχει να διαλεξεις αναλυση της μπροστινης καμερας ειτε παλι στο βιντεο, ειτε παλι στην φωτογραφια. Τι τραγικες αλλαγες ειναι αυτες?

 

Στην 7.2 δεν υποτίθεται θα έβαζαν υποστήριξη για το astro και για τα Pixel 2?..:worry:

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Στην 7.2 δεν υποτίθεται θα έβαζαν υποστήριξη για το astro και για τα Pixel 2?..:worry:

 

Όχι. Μόνο στα 3 και 3a δυστυχώς.

 

Το ωραίο είναι αυτό το social share που είναι αρκετά χρήσιμο. Κατά τα άλλα οι διαφορές για τα 2αρια είναι μικρές.

Link to comment
Share on other sites

Στην 7.2 δεν υποτίθεται θα έβαζαν υποστήριξη για το astro και για τα Pixel 2?..:worry:
Η τροποποιημένη gcam (λινκ παραπάνω) το έχει
Link to comment
Share on other sites

Οταν κλεινετε την εφαρμογη viber με το back button και την ανοιγεται ξανα μετα αμεσως, σας δειχνει για λιγα δευτερολεπτα ασπρο φοντο και ανοιγει καπως ατσουμπαλα να πω και οταν την κλεινεται με το home button και την ανοιγεται ξανα, ανοιγει ομαλα, χωρις ασπρο φοντο και με το εφε που εχει το android? Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Οταν κλεινετε την εφαρμογη viber με το back button και την ανοιγεται ξανα μετα αμεσως, σας δειχνει για λιγα δευτερολεπτα ασπρο φοντο και ανοιγει καπως ατσουμπαλα να πω και οταν την κλεινεται με το home button και την ανοιγεται ξανα, ανοιγει ομαλα, χωρις ασπρο φοντο και με το εφε που εχει το android?
Ναι έτσι δουλεύει. Ίσως το back button κάνει kill την εφαρμογή. Πάντως, σε iPhone 7 που έχει η κοπέλα μου αντιμετωπίζει τα ίδια θέματα με εσένα οπότε μάλλον θέμα της εφαρμογής είναι.

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι δουλεύει. Ίσως το back button κάνει kill την εφαρμογή. Πάντως, σε iPhone 7 που έχει η κοπέλα μου αντιμετωπίζει τα ίδια θέματα με εσένα οπότε μάλλον θέμα της εφαρμογής είναι.

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε android, ολοκληρο ιντερνετ δεν εχει αναφερει κανενας κατι σαν εμενα...δεν ξερω τι φταιει. Σε iphone τι προβλημα εχει?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...