Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε μαγκες σας ειπα εχω γνησια τα παντα το κουτι ανοιχτηκε προχτες . 2 ωρες++ για πληρη φορτιση. Το s8 σε 45 λεπτα ηταν 85%. Και για να το λενε κι αλλοι για το οτι δεν εχει γρηγορη φορτιση μαλλον δεν εχει. Εκτος αν εννοειται τις 2 ωρες γρηγορη φορτιση
Έχει γρήγορη αλλά όχι QC.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και τα δύο
.

 

Ρε φιλε εγω που ειμαι ασχετος μπορεις ν μου πεις τι σκατα ειναι το φλασαρισμα και το bootloader και ολα αυταα?? Και γιατι τα κανετε?? Δεν χανετε εγγυηση;

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει γρήγορη αλλά όχι QC.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Γρηγορη την λες εσυ. 2ωρες+ δεν ειναι γρηγορη ουτε αναφερει η google γρηγορη φορτιση. Αρα το κινητο εχει κανονικη φορτιση.

Link to comment
Share on other sites

.

 

 

 

Ρε φιλε εγω που ειμαι ασχετος μπορεις ν μου πεις τι σκατα ειναι το φλασαρισμα και το bootloader και ολα αυταα?? Και γιατι τα κανετε?? Δεν χανετε εγγυηση;

 

 

Όχι, στην Google δεν χάνεις εγγύηση, δεν είναι όπως στα Samsung

 

Το ξεκλείδωμα του boot loader γίνεται για κάποιον από τους εξής λόγους:

(1) για πέρασμα τροποποιημένης ρομ

(2) για πέρασμα τροποποιημένου kernel

(3) για πέρασμα τροποποιημένου recovery

(4) για απόκτηση πρόσβασης ρούτ

 

Θα σου γράψω αύριο κάποια λινκς για να πάρεις μια ιδέα τι κάνεις με αυτά

 

 

.

 

Γρηγορη την λες εσυ. 2ωρες+ δεν ειναι γρηγορη ουτε αναφερει η google γρηγορη φορτιση. Αρα το κινητο εχει κανονικη φορτιση.

 

Έχει power delivery

 

Αυτό που λέει η Google είναι:

Up to 7 hours of go with 15 minutes of charge

 

Είναι λίγο αισιόδοξο αυτό, αλλά σίγουρα έχει γρήγορη φόρτιση.

 

Σύγκρινε και τη φόρτιση με έναν απλό φορτιστή.

 

Θα δεις ότι τα ampere που δείχνει ότι φορτίζει είναι 2 μέχρι περίπου το 80% αντί 1.

 

Τώρα για το αν θα μπορούσε να είναι ακόμα πιο γρήγορη, ναι θα μπορούσε

Link to comment
Share on other sites

Όχι, στην Google δεν χάνεις εγγύηση, δεν είναι όπως στα Samsung

 

Το ξεκλείδωμα του boot loader γίνεται για κάποιον από τους εξής λόγους:

(1) για πέρασμα τροποποιημένης ρομ

(2) για πέρασμα τροποποιημένου kernel

(3) για πέρασμα τροποποιημένου recovery

(4) για απόκτηση πρόσβασης ρούτ

 

Θα σου γράψω αύριο κάποια λινκς για να πάρεις μια ιδέα τι κάνεις με αυτά

 

Βασικά η αλήθεια είναι κάπου στη μέση νομίζω εκτός και αν άλλαξε κάτι και δεν το έχω πάρει πρέφα.

 

Εκτός από τον ξεκλειδωμενο bootloader, τα υπόλοιπα, δηλαδή αλλαγή ρουτ και τροποιημενα room, kernel, recovery, αν περαστούν τότε χάνεται η εγγύηση αν πάει έτσι το κινητό στο σέρβις.

 

Η διαφορά με Samsung είναι ότι εδώ δεν υπάρχει κάποιος μετρητής που θα γράψει για πάντα ότι το έχεις/είχες πειράξει και άρα μπορείς πριν το δώσεις στο σέρβις να το γυρίσεις σε στοκ κατάσταση.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχει γρήγορη αλλά όχι QC.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Φιλε μολις ειδα οτι εχει 18w o φορτιστης του xl2 ενω του πιξελ 3 εχει 45. Λες να τον παρω??

Γενικα καποια sites για ανταλλακτικα η αξεσουαρ εδω ελλαδα η εξωτερικο ξερετε με χαμηλο shipping??

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στις απαντήσεις από κάτω λένε ότι είναι κανονικό unlocked. (απαντήσεις στο amazon εννοώ).

Αλλά μία επικοινωνία με Αμαζον support δεν βλάπτει για επιβεβαίωση!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Το mt ειναι ο παροχος. Πχ σαν να λεμε vodafone απο οσο ξερω

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει και σε media markt Θεσσαλονίκης;

 

Sent from my PH-1 using Tapatalk

 

Φιλε η μεμβρανη κανει καλη δουλεια?? Σε τι βοηθαει και πως προστατευει???

Αν πχ πεσει κατω θα προστατευσει απο γρατζουνιες η σπασιμο φανταζομαι οχι

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί το θεωρείς τραγικό;

Ίσα ίσα, στον απλό και λιτό launcher της Google, κουμπώνεις τον Nova και πολύ απλά κάνεις εύκολη τη ζωή σου με τη τόση παραμετροποίηση που διαθέτει.

 

Φιλε ειναι απαισιος ο nova launcher. Εχει 100.000 ρυθμισεις. Ειπα να τον δοκιμασω και μου σπασεε τα νευρα και τον εδιωξα.

Χιλιες φορες καλυτερα με τον original pixel launcherε.Απορρω πως βαζετε αυτον τον λαβυρινθο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ σκέψου έχω αγοράσει τον nova αλλά για κάποιο λόγο έβαλα τον CPL launcher, έχει αρκετές ρυθμίσεις αλλά είναι πιο ελαφρύς από της Google. Για κάποιο λόγο και εγώ έχω ξενερώσει με τον Nova

 

Sent from my Pixel 2 XL

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δοκίμασε τον Niagara launcher.

Βρήκα την υγειά μου με αυτόν.

Όσο αφορά την μεμβράνη σε προστατεύει μόνο από γρατζουνιές στην οθόνη.

Σε περίπτωση πτώσης, ξεκίνα να κλαίς.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φιλε μολις ειδα οτι εχει 18w o φορτιστης του xl2 ενω του πιξελ 3 εχει 45. Λες να τον παρω??

 

Δε σημαίνει ότι αν πάρεις δυνατότερο φορτιστή ότι η συσκευή σου θα είναι σε θέση να τον σηκώσει. Αν δεν μπορεί να τραβήξει περισσότερο ρεύμα, ότι φορτιστή και να πάρεις το ίδιο θα φορτίζει.

 

Φιλε η μεμβρανη κανει καλη δουλεια?? Σε τι βοηθαει και πως προστατευει???

Αν πχ πεσει κατω θα προστατευσει απο γρατζουνιες η σπασιμο φανταζομαι οχι

 

Από γρατσουνιές προστατεύει σίγουρα. Τώρα... και tempered glass να βάλεις, δε σημαίνει ότι θα σε σώσει σίγουρα σε μία πτώση.

 

Φιλε ειναι απαισιος ο nova launcher. Εχει 100.000 ρυθμισεις. Ειπα να τον δοκιμασω και μου σπασεε τα νευρα και τον εδιωξα.

Χιλιες φορες καλυτερα με τον original pixel launcherε.Απορρω πως βαζετε αυτον τον λαβυρινθο

 

Αν ασχοληθείς λίγο περισσότερο μαζί του θα καταλάβεις γιατί είμαι μακράν ο δημοφιλέστερος launcher παγκοσμίως.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο "γρήγορη φόρτιση" σαν όρο και το Quick Charge που είναι ας πούμε το εμπορικό όνομα της γρήγορης φόρτισης της Qualcomm και έχουν αρκετά κινητά.

Η "γρήγορη φόρτιση" της Google γίνεται με το PD (Power Delivery) που είναι διαφορετικός μηχανισμός. Οι φορτιστές QC δεν θα φορτίζουν ένα Πίξελ, όσο γρήγορα φορτίζει ένας PD φορτιστής.

Συνεπώς το Pixel έχει "γρήγορη φόρτιση". Το πόσο γρήγορη είναι άλλη κουβέντα, σίγουρα υπάρχουν συσκευές που φορτίζουν πολύ ταχύτερα και γενικά δεν είναι από τα ταχύτερα σε αυτό. Προσωπικά δεν παρακολουθώ ιδιαίτερα τον χρόνο ούτε στο P2 μου, ούτε στο Ρ2 ΧL και δεν μπορώ να βοηθήσω για το ποιος είναι ο "σωστός" χρόνος και αν μια συσκευή έχει πρόβλημα.

 

Όσον αφορά στους launchers προσωπικά έχω αφήσει τον δικό του γιατί δεν θέλω να χάσω κάποια πράγματα όπως το At A Glance, αλλά από εκεί και πέρα συμφωνώ ότι ο Nova είναι με διαφορά ο κορυφαίος.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειναι απαισιος ο nova launcher. Εχει 100.000 ρυθμισεις. Ειπα να τον δοκιμασω και μου σπασεε τα νευρα και τον εδιωξα.

 

Χιλιες φορες καλυτερα με τον original pixel launcherε.Απορρω πως βαζετε αυτον τον λαβυρινθο

 

 

Αν και με κάλυψαν οι προλαλήσαντες είσαι από τους λίγους.

Εγώ είμαι λίγο τεμπέλης με τη συσκευή μου.

Θέλω να κάνω swipe down και να μου βγαίνει η status bar, κάτι πολύ απλό που δεν έχει βάλει η Google.

Θέλω ευκολία στη καθημερινότητά μου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μολις ειδα οτι εχει 18w o φορτιστης του xl2 ενω του πιξελ 3 εχει 45. Λες να τον παρω??

Γενικα καποια sites για ανταλλακτικα η αξεσουαρ εδω ελλαδα η εξωτερικο ξερετε με χαμηλο shipping??

 

Αν διαβάσεις άρθρα θα δεις ότι από όσο λένε το 2αρι υποστηρίζει μέχρι 27W σαν τεχνικα. Ωστόσο για κάποιο λόγο η Google έβαλε 18 γιατί δεν αντέχει η μπαταρία του και το κύκλωμα του. Και 100 βαττ να πάρεις, δεν σημαίνει γρηγορότερη φόρτιση. Το κινητό υποστηρίζει συγκεκριμένα πράγματα και θα ζητήσει από την πηγή αυτό και τίποτα παραπάνω.

 

Το mt ειναι ο παροχος. Πχ σαν να λεμε vodafone απο οσο ξερω

 

Όχι σημαίνει Mobile Telephone. Αλλά στα γερμανικά.

 

Φιλε ειναι απαισιος ο nova launcher. Εχει 100.000 ρυθμισεις. Ειπα να τον δοκιμασω και μου σπασεε τα νευρα και τον εδιωξα.

Χιλιες φορες καλυτερα με τον original pixel launcherε.Απορρω πως βαζετε αυτον τον λαβυρινθο.

 

Γούστα είναι αυτά. Μόνο τα gestures να βάλεις όπως και αλλαγές σε μέγεθος και grid αξίζει. Για κάποιους ακόμα και η αλλαγή εικονιδίων.

 

 

Αν και με κάλυψαν οι προλαλήσαντες είσαι από τους λίγους.

Εγώ είμαι λίγο τεμπέλης με τη συσκευή μου.

Θέλω να κάνω swipe down και να μου βγαίνει η status bar, κάτι πολύ απλό που δεν έχει βάλει η Google.

Θέλω ευκολία στη καθημερινότητά μου.

 

Έχει βάλει βέβαια swipe fingerprint για αυτό το σκοπό.

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Nova laouncher και εγώ εδώ πολλααα χρόνια σε όλες μου τις συσκευές ανεξαρτήτου μάρκας!

Τεράστια ευκολία αν τον μάθεις!

Ειδικά τελευταία (χρόνια?) με την εφαρμογή sesame με ένα πάτημα αναζήτηση σε πολλά πράγματα..

 

Επίσης η μεμβράνη zagg από media markt αρκετά καλή!

Τζάμι δεν είναι οκ αλλά ούτε ξεκκολαει με τις δύο θήκες που έχω

(caseology και spigen Rugged Armor), ούτε φαίνεται να χάνει σε χρώματα και η αίσθηση στο χέρι δεν θυμίζει άλλες υγρής τοποθέτησης που έχω δοκιμάσει στο παρελθόν σε άλλες συσκευές..

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Nova laouncher και εγώ εδώ πολλααα χρόνια σε όλες μου τις συσκευές ανεξαρτήτου μάρκας!

Τεράστια ευκολία αν τον μάθεις!

Ειδικά τελευταία (χρόνια?) με την εφαρμογή sesame με ένα πάτημα αναζήτηση σε πολλά πράγματα..

 

Επίσης η μεμβράνη zagg από media markt αρκετά καλή!

Τζάμι δεν είναι οκ αλλά ούτε ξεκκολαει με τις δύο θήκες που έχω

(caseology και spigen Rugged Armor), ούτε φαίνεται να χάνει σε χρώματα και η αίσθηση στο χέρι δεν θυμίζει άλλες υγρής τοποθέτησης που έχω δοκιμάσει στο παρελθόν σε άλλες συσκευές..

 

Τα ηχεια ρε συ πως τα καθαριζεις?? Ειναι παραξενα και εγκλωβιζεται σκονη

Link to comment
Share on other sites

Επειδή συζητήθηκε πιο πριν και δεν ήταν ξεκάθαρη η δήλωση της Google για τα pixel βάζω εδώ την τελευταία (που είναι και η ξεκάθαρη για μένα taken and uploaded)

 

Free unlimited storage for Pixel, Pixel 2, and Pixel 3 users

 

If you have a Pixel, you get unlimited free storage at Original quality for photos and videos taken and uploaded from your phone. You won’t be able to use “High quality.”

 

If you have the Pixel 2 or Pixel 3, you get unlimited free storage at Original quality for photos and videos taken and uploaded from your phone before your offer period ends.*

 

Pixel 2 offer ends Jan 16, 2021.*

 

Pixel 3 offer ends Jan 31, 2022.*

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχει καταφέρει κανείς να δουλέψει την esim? Θέλω να παραγγείλω το τηλέφωνο αλλά επειδή με βολεύει δίκαρτο, θέλω να ξέρω εάν μπορώ να αλλάξω από το ένα δίκτυο στο άλλο (είτε να ανοιγοκλείνω το τηλέφωνο, είτε με άλλο τρόπο). Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα, έχει καταφέρει κανείς να δουλέψει την esim? Θέλω να παραγγείλω το τηλέφωνο αλλά επειδή με βολεύει δίκαρτο, θέλω να ξέρω εάν μπορώ να αλλάξω από το ένα δίκτυο στο άλλο (είτε να ανοιγοκλείνω το τηλέφωνο, είτε με άλλο τρόπο). Ευχαριστώ.

 

Δεν υποστηρίζει το λειτουργικό dual SIM λειτουργία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή και εγώ ψάχνομαι και σκέφτομαι να πάω στο 3 για αυτό το λόγο η esim manager δεν μπορώ να επέμβω στις ρυθμίσεις τις.. Δεν ξερω αν στο 3 γίνεται;;!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζει το λειτουργικό dual SIM λειτουργία.
Νομίζω κάπου είχα διαβάσει ότι αν κάνεις reboot μπορείς να επιλέξεις αν θα λειτουργήσει η e-sim ή η κανονική. Δεν είμαι dual SIM αυτό, ακριβώς αλλά μπορείς να έχεις 2 διαφορετικά νούμερα και με reboot να επιλέγεις πιο θες.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Νομίζω κάπου είχα διαβάσει ότι αν κάνεις reboot μπορείς να επιλέξεις αν θα λειτουργήσει η e-sim ή η κανονική. Δεν είμαι dual SIM αυτό, ακριβώς αλλά μπορείς να έχεις 2 διαφορετικά νούμερα και με reboot να επιλέγεις πιο θες.

 

Ναι, στο εξωτερικό έχουν γίνει κάποιες δοκιμές, για να γίνω πιο σαφής λοιπόν... Η συσκευή δεν υποστηρίζει dual standby και εννοείται ούτε dual active.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ip 67 κι αλλο ip 68. To ip 68 ειναι αδιαβροχο ενω το ip67 ανθεκτικο σε ποσοτητα συγκεκριμενη νερου και σαφως δεν καλυπτεται απο την εγγυηση.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αλλο ip 67 κι αλλο ip 68. To ip 68 ειναι αδιαβροχο ενω το ip67 ανθεκτικο σε ποσοτητα συγκεκριμενη νερου και σαφως δεν καλυπτεται απο την εγγυηση.

 

Λάθος... Μια χαρά αδιάβροχα είναι και τα δύο με την εξής διαφορά:

IP67 means the unit can be dropped into a body of water up to a meter deep for half an hour, while IP68 guarantees protection in water up to 1.5m deep for the same period of time. Both are resistant to dust.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει ασχοληθεί κανείς με το RCS;

Λειτουργεί στην Ελλάδα; Κάτι είδα στο site της Cosmote, αλλά δεν έχω καταλάβει τι ισχύει.

Στο Android Messages το έχω ενεργοποιημένο αλλά δεν βλέπω κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...