Jump to content

Συζήτηση περί φορητότητας


NaGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 minutes ago, Teiresias_ said:

Ακριβώς.. δεν γίνεται να είσαι σε δίκτυο cosmote με σιμ Vodafone. Μόνο το νούμερο κρατάς.

Υπαρχει κανενα κενο/νεκρο μεσοδιαστημα; Παιρνεις τη νεα σιμ, τη βαζεις, και εισαι ενεργος στο νεο δικτυο με το παλιο νουμερο;

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, karib said:

Υπαρχει κανενα κενο/νεκρο μεσοδιαστημα; Παιρνεις τη νεα σιμ, τη βαζεις, και εισαι ενεργος στο νεο δικτυο με το παλιο νουμερο;

Ουσιαστικά περιμένεις να κοπεί το σήμα της παλιάς και βάζεις την καινούρια. Δεν υπάρχει κενό μεταξύ τους. Απλώς δεν ξέρεις ακριβώς τη στιγμή που θα γίνει. Συνήθως απογευματάκι το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οι άνθρωποι δεν είναι με τα καλά τους,έχω ένα νουμεράκι F2G Nova έκανα αίτηση φορητότητας μέσα από τη σελίδα της cosmote για να πάω σε cosmokarta πλήρωσα και 3€,παρέλαβα την κάρτα σιμ τετάρτη 10 ιουλίου από τότε περιμένω να με ενεργοποιήσουν,παίρνω στο 13897 που είναι το τμημα φορητοτητας της cosmote και ακούγονται μόνο οι ηχογραφημένες οδηγίες,δεν απαντάει κανείς όποιαδήποτε ώρα και να πάρεις,δεν είναι με τα καλά τους....δε ξέρω τι άλλο να κάνω....

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, odim said:

οι άνθρωποι δεν είναι με τα καλά τους,έχω ένα νουμεράκι F2G Nova έκανα αίτηση φορητότητας μέσα από τη σελίδα της cosmote για να πάω σε cosmokarta πλήρωσα και 3€,παρέλαβα την κάρτα σιμ τετάρτη 10 ιουλίου από τότε περιμένω να με ενεργοποιήσουν,παίρνω στο 13897 που είναι το τμημα φορητοτητας της cosmote και ακούγονται μόνο οι ηχογραφημένες οδηγίες,δεν απαντάει κανείς όποιαδήποτε ώρα και να πάρεις,δεν είναι με τα καλά τους....δε ξέρω τι άλλο να κάνω....

Πρέπει να ενεργοποιήσεις εσύ την σιμ μέσα από το my cosmote app. Δε περιμένεις να σε ενεργοποιήσουν αυτοί

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, spoukos said:

Πρέπει να ενεργοποιήσεις εσύ την σιμ μέσα από το my cosmote app. Δε περιμένεις να σε ενεργοποιήσουν αυτοί

το έκανα μολις τωρα,ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

οι άνθρωποι δε λένε τίποτα περί εφαρμογής,δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση,περιμένω να μου στείλουνε αύριο ειδοποίηση, μπορεί να ενεργοποιηθώ και αύριο,ποτέ δε ξέρεις..πάντως στο 13897 δεν απαντάνε,δεν έχουν προσωπικό,να πάρουν,τόσα φράγκα βγάζουν και δε μπορούν να κάνουν προσλήψεις,πάρτε κόσμο..έχει χάρη που χρειάζομαι την twinsim ..δεν είχα σκοπό να φύγω απο nova αλλα δυστυχως δεν υποστηριζει twinsim στα καρτοκινητά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, έχει κανείς άλλος θέμα με φορητότητα προς Cosmote ( συμβόλαιο ); 

Από τις 13 Σεπτεμβρίου έχει γίνει αίτηση και μου λένε ότι υπάρχει τεχνικό πρόβλημα χωρίς να γνωρίζουν πότε θα αποκατασταθεί.

Φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα με λάθος στοιχεία ή οφειλές που ίσως καθυστερούσαν την διαδικασία.

Το  My Cosmote δεν βρίσκει φυσικά τον αριθμό αφού το σήμα συνεχίζει να υπάρχει από τον άλλο πάροχο.

 

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Α) Στη φορητοτητα αριθμου καρτοκινητης απο nova στο whats up ηλεκτρονικα χρειαζεται να στηλεις φωτοτυπια την ταυτοτητα ?

Β) Ποσες μερες κανει συνηθως να παραλαβεις την sim ταχυδρομικα ?

Γ) ποσες μερες χρειαζονται απο την αιτηση μεχρι να ολοκληρωθει η φορητοτητα ?

Δ) Το κοστος της φορητοτητας ειναι 3€ οσο το κοστος της sim?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, powerup said:

Α) Στη φορητοτητα αριθμου καρτοκινητης απο nova στο whats up ηλεκτρονικα χρειαζεται να στηλεις φωτοτυπια την ταυτοτητα ?

Β) Ποσες μερες κανει συνηθως να παραλαβεις την sim ταχυδρομικα ?

Γ) ποσες μερες χρειαζονται απο την αιτηση μεχρι να ολοκληρωθει η φορητοτητα ?

Δ) Το κοστος της φορητοτητας ειναι 3€ οσο το κοστος της sim?

Α) οχι. Οταν παραγγειλεις την καρτα θα πας παλι στην εφαρμογη της cosmote και απο κει θα την ενεργοποιησεις με φωτο ταυτοτητας και σελφι

Β) αναλογως το που μενεις. Μεχρι 4 εργασιμες νομιζω ειναι

Γ) οταν παραλαβεις την σιμ, κανεις ενεργοποιηση με αμεση η εμμεση φορητοτητα. Οταν πας να ενεργοποιησεις την σιμ οταν παραλαβεις, μαζι με τα στοιχεια σου κατω κατω θα εχει ενα κουτακι που θα λεει αν επιθυμεις να ενεργοποιηθεις αμεσα στο δικτυο. Αν δε το κανεις τικ, τοτε η αιτηση θα ολοκληρωθει μετα απο 15 μερες και θα μπεις στο νέο δικτυο την 16η. αν το τικαρεις, ενεργοποιηται η συνδεση μεσα σε μια εργασιμη.

Δ) ναι ειναι 3€ η σιμ. Φορητοτητα δωρεαν. Και πληρωνεις βεβαια την καρτα που θα βαλεις

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, spoukos said:

Α) οχι. Οταν παραγγειλεις την καρτα θα πας παλι στην εφαρμογη της cosmote και απο κει θα την ενεργοποιησεις με φωτο ταυτοτητας και σελφι

Β) αναλογως το που μενεις. Μεχρι 4 εργασιμες νομιζω ειναι

Γ) οταν παραλαβεις την σιμ, κανεις ενεργοποιηση με αμεση η εμμεση φορητοτητα. Οταν πας να ενεργοποιησεις την σιμ οταν παραλαβεις, μαζι με τα στοιχεια σου κατω κατω θα εχει ενα κουτακι που θα λεει αν επιθυμεις να ενεργοποιηθεις αμεσα στο δικτυο. Αν δε το κανεις τικ, τοτε η αιτηση θα ολοκληρωθει μετα απο 15 μερες και θα μπεις στο νέο δικτυο την 16η. αν το τικαρεις, ενεργοποιηται η συνδεση μεσα σε μια εργασιμη.

Δ) ναι ειναι 3€ η σιμ. Φορητοτητα δωρεαν. Και πληρωνεις βεβαια την καρτα που θα βαλεις

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση .

Εκανα την αιτηση για αποστολη sim κι θα περιμενω να παραλαβω την sim .

Αφου παραλαβω ,θα μπω στην εφαρμογη του whats up οπου θα μου ζητηση φωτο ταυτοτητας κι σελφι κι την δυνατοτητα αν τικαρω το κουτακι να ενεργοποιηθει σε 1 εργασιμη η φορητοτητα  ή αν δεν το τικαρω την 15η εργασιμη μερα.

Σωστα τα καταλαβα ?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, powerup said:

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση .

Εκανα την αιτηση για αποστολη sim κι θα περιμενω να παραλαβω την sim .

Αφου παραλαβω ,θα μπω στην εφαρμογη του whats up οπου θα μου ζητηση φωτο ταυτοτητας κι σελφι κι την δυνατοτητα αν τικαρω το κουτακι να ενεργοποιηθει σε 1 εργασιμη η φορητοτητα  ή αν δεν το τικαρω την 15η εργασιμη μερα.

Σωστα τα καταλαβα ?

Σωστα

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, powerup said:

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση .

Εκανα την αιτηση για αποστολη sim κι θα περιμενω να παραλαβω την sim .

Αφου παραλαβω ,θα μπω στην εφαρμογη του whats up οπου θα μου ζητηση φωτο ταυτοτητας κι σελφι κι την δυνατοτητα αν τικαρω το κουτακι να ενεργοποιηθει σε 1 εργασιμη η φορητοτητα  ή αν δεν το τικαρω την 15η εργασιμη μερα.

Σωστα τα καταλαβα ?

Σωστά κατάλαβες. 

Εκτός κι αν υπάρξει κάποιο συστημικό σφάλμα και χρειάζεται "κλιμάκωση του αιτήματος" κάθε 2 με 5 ημέρες... 

Απο 12 Σεπ που έκανα όλες τις διαδικασίες για ενεργοποίηση της νέας sim και ολοκλήρωση της φορητότητας, ακόμα περιμένω και ακούω το παραπάνω! 

Εύχομαι να μην σου κάτσει στραβή. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ζητηση φορητοτητα στην cosmote για σταθερο με την προυποθεση οτι αυτη θα γινει τον Νοεμβριο κι η cosmote εστειλε μηνυμα για ενεργοποιηση στις 15/10 .Στο 18888 μου λεν να συνενωηθω με τον τεχνικο για μικρη αναβολη ενω αναγνωριζουν οτι ειναι δικο τους λαθος η ενεργοποιηση νωρητερα.

Πηρε κανεις παραταση 10-15 ημερων απο τεχνικο για την ενεργοποιηση της φορητοτητας  ? Κι εδω που ταλεμε γιατι να παρακαλω εγω τον τεχνικο αφου φταιει η cosmote.

 Μπορω να ζητησω αποζημειωση για την μη τηρηση της συμφωνιας για το χρονο της φορητοτητας ?

Ακομη κι ακυρωση της συμβασης λογο μη τυρησης της συμφωνιας ?

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, powerup said:

Ακομη κι ακυρωση της συμβασης λογο μη τυρησης της συμφωνιας ?

Πιθανότατα ναι.

1 hour ago, powerup said:

Μπορω να ζητησω αποζημειωση για την μη τηρηση της συμφωνιας για το χρονο της φορητοτητας ?

Δύσκολο αυτό

1 hour ago, powerup said:

Κι εδω που ταλεμε γιατι να παρακαλω εγω τον τεχνικο αφου φταιει η cosmote.

Μην το βλέπεις έτσι. Πες ότι θα λείπεις εκτός για 15 μέρες και λύθηκε το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2024 at 10:51 ΜΜ, sou_d said:

Πιθανότατα ναι.

Δύσκολο αυτό

Μην το βλέπεις έτσι. Πες ότι θα λείπεις εκτός για 15 μέρες και λύθηκε το πρόβλημα

Μεχρι σημερα 16/10 δεν με εχουν παρει τηλεφωνο απο τεχνηκο για την συνδεση που ειναι για τις 18/10 .

Συνηθως περνουν την προηγουμενη μερα ?

Δεν οριζουν κι μια ωρα που βολευει κι τους 2  κι οχι 8:30-12:00 που λεει το μηνυμα ?

Ελπιζω να δεχθει για αναβολη της συνδεσης για 1/11 .

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, powerup said:

Μεχρι σημερα 16/10 δεν με εχουν παρει τηλεφωνο απο τεχνηκο για την συνδεση που ειναι για τις 18/10 .

Συνηθως περνουν την προηγουμενη μερα ?

Δεν οριζουν κι μια ωρα που βολευει κι τους 2  κι οχι 8:30-12:00 που λεει το μηνυμα ?

Ελπιζω να δεχθει για αναβολη της συνδεσης για 1/11 .

Σημερα με πειραν τηλεφωνο μεχρι να με βρουν 3 φορες .

Δεχτηκαν το αιτημα μου για ενεργοποιηση της φορητοτητας 1 Νοεμβριου κι την ωρα που με βολευει. Εξυπηρετικοτατοι .

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, powerup said:

Σημερα με πειραν τηλεφωνο μεχρι να με βρουν 3 φορες .

Δεχτηκαν το αιτημα μου για ενεργοποιηση της φορητοτητας 1 Νοεμβριου κι την ωρα που με βολευει. Εξυπηρετικοτατοι .

Σπέσιαλ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...