Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Αν βγάλω το tempered glass η κόλλα πως αφαιρείται χωρίς να γίνει ζημιά στην οθόνη;

 

Τι tempered glass έχεις βάλει; Τα κλασσικά δεν έχουν κόλλα και δεν αφήνουν υπολείμματα στην οθόνη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχει εμφανίσει κάτω χαμηλά στα on screen buttons 2 μικρές γραμμές που φαίνονται ελαφρώς μόνο στο άσπρο χρώμα.Μάλλον θα τους το στείλω.Δεν έχω όμως 2ο κινητό... Μόνο 2-3 απλά των 20-30€.

 

Αν αλλαχτεί η οθόνη, το tempered glass θα πεταχτεί.Επειδή εμένα έχει ραγίσει, θα το βγάλω πρίν το στείλω, γιατί είναι ικανοί να πούν πως φταίει αυτό, μόνο στην άκρη χτυπήθηκε το tempered glass και ράγισε διαγώνια.Κατά 90% ελπίζω να μην έχει σπάσει η οθόνη, θα φαινόταν.

 

Αν βγάλω το tempered glass η κόλλα πως αφαιρείται χωρίς να γίνει ζημιά στην οθόνη;

 

Να αναφέρεις το πρόβλημα της οθόνης σε λευκό φόντο και τη μείωση της διάρκειας της μπαταρίας. Καινούριο κινητό θα σου στείλουν. Είναι ευκαιρία. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με το γυαλί. Βγάλε το και θα είναι μια χαρά. Θα σου πρότεινα να το στείλεις στην omnitech. Τελευταία όποτε τους έχω χρειαστεί για θέμα εγγύησης, δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Τι tempered glass έχεις βάλει; Τα κλασσικά δεν έχουν κόλλα και δεν αφήνουν υπολείμματα στην οθόνη.

Απλό με 4€, κάποια στιγμή θα βάλω της 3m που είναι με σκληρότητα 7H και ελπίζω να πατάει όλο, αυτό που έχω αφήνει κενό θήκη έχω της Spigen την μαύρη rugged armor που εφαρμόζει τέλεια και το προστατεύει.

 

Πάντως το κινητό είναι αρκετά δυνατό, λειτουργεί όπως ήταν άδειο, έχω 159 εφαρμογές και πιασμένα 40/64 GB.Εχω βάλει και 1 Samsung micro sd 128 GB.Παίζει όλα τα games, γρήγορο GPS που με έχει βοηθήσει αρκετά, stereo speakers, δεν κλείνει τις εφαρμογές, πραγματικά για 230€ που το πήρα αξίζει.

Edited by Leon_08
Link to comment
Share on other sites

Απλό με 4€, κάποια στιγμή θα βάλω της 3m που είναι με σκληρότητα 7H και ελπίζω να πατάει όλο, αυτό που έχω αφήνει κενό θήκη έχω της Spigen την μαύρη rugged armor που εφαρμόζει τέλεια και το προστατεύει.

 

 

 

Πάντως το κινητό είναι αρκετά δυνατό, λειτουργεί όπως ήταν άδειο, έχω 159 εφαρμογές και πιασμένα 40/64 GB.Εχω βάλει και 1 Samsung micro sd 128 GB.Παίζει όλα τα games, γρήγορο GPS που με έχει βοηθήσει αρκετά, stereo speakers, δεν κλείνει τις εφαρμογές, πραγματικά για 230€ που το πήρα αξίζει.

Έτσι ακριβώς. Στα 230€ το είχα πάρει και εγώ και εξακολουθεί να με ικανοποιεί απόλυτα. Αν έπαιρνε και κανένα security patch ανά τρίμηνο/τετράμηνο θα ήταν όνειρο.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα ένα χρόνο με το κινητό σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος αν εξαιρέσεις ότι μετά από κάθε φόρτιση κάνει επανεκκίνηση, πρόβλημα που το εμφάνισε σχετικά νωρίς μετά απότο πρώτο εξάμηνο από όσο θυμάμαι. Έχει κανείς άλλος παρόμοιο Θέμα; Ο φορτιστής δεν νομίζω να φταίει γιατί το έχω δοκιμάσει και με άλλους και κάνει το ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα ένα χρόνο με το κινητό σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος αν εξαιρέσεις ότι μετά από κάθε φόρτιση κάνει επανεκκίνηση, πρόβλημα που το εμφάνισε σχετικά νωρίς μετά απότο πρώτο εξάμηνο από όσο θυμάμαι. Έχει κανείς άλλος παρόμοιο Θέμα; Ο φορτιστής δεν νομίζω να φταίει γιατί το έχω δοκιμάσει και με άλλους και κάνει το ίδιο.
Όχι, δεν αντιμετώπισα ποτέ παρόμοιο θέμα.

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα ένα χρόνο με το κινητό σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος αν εξαιρέσεις ότι μετά από κάθε φόρτιση κάνει επανεκκίνηση, πρόβλημα που το εμφάνισε σχετικά νωρίς μετά απότο πρώτο εξάμηνο από όσο θυμάμαι. Έχει κανείς άλλος παρόμοιο Θέμα; Ο φορτιστής δεν νομίζω να φταίει γιατί το έχω δοκιμάσει και με άλλους και κάνει το ίδιο.

 

Ποτέ δεν μου έχει συμβεί. Επαναφορά με xperia companion έχεις δοκιμάσει?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν μου έχει συμβεί. Επαναφορά με xperia companion έχεις δοκιμάσει?

 

Όχι πως γίνεται;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κάτι άλλο. Δεν λειτουργει το κουμπι των δεδομένων στην μπάρα εργαλείων. Για να ενεργοποιήσω η να απενοργοποιησω δεδομένα πρέπει να μπω στο μενού

Link to comment
Share on other sites

Όχι πως γίνεται;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κάτι άλλο. Δεν λειτουργει το κουμπι των δεδομένων στην μπάρα εργαλείων. Για να ενεργοποιήσω η να απενοργοποιησω δεδομένα πρέπει να μπω στο μενού

 

Κατέβασε το xperia pc companion στον υπολογιστή σου και πάτα ενημέρωση λογισμικού. Μετά ακολουθήσεις οδηγίες. Κράτα backup σε ότι έχεις στη μνήμη της συσκευής. Ότι είναι στην sd δεν επηρεάζεται.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τον τελευταίο μήνα που άλλαξα ρουτερ στο σπίτι, βλεπω ότι τα προβλήματα με το WiFi έχουν πέσει στο ελάχιστο. Βέβαια έκλεισα την εκπομπή στα 2,4ghz, όπου γινόταν και πανικός από δίκτυα στην περιοχή, και άφησα μόνο στα 5ghz.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το παραπάνω, απλά το αναφέρω μπας και βοηθήσει και άλλους με τις αποσυνδέσεις.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

εσεις εχετε θεμα με το Gmail?.. δεν εχω ειδοποιηση οταν εχω mail μονο οταν μπαινω στο gmail ερχετε ειδοποιηση..δεν νομιζω οτι ειναι θεμα τηλεφωνου..μηπως καπια ρυθμιση στο gmail..γιατι οι υπολοιπες ειδοποιησεις ερχωντε κανονικα..sms..facebook..tiktok..κλπ
Link to comment
Share on other sites

εσεις εχετε θεμα με το Gmail?.. δεν εχω ειδοποιηση οταν εχω mail μονο οταν μπαινω στο gmail ερχετε ειδοποιηση..δεν νομιζω οτι ειναι θεμα τηλεφωνου..μηπως καπια ρυθμιση στο gmail..γιατι οι υπολοιπες ειδοποιησεις ερχωντε κανονικα..sms..facebook..tiktok..κλπ

Μου το έκανε και εμένα αυτό στο xperia 1ii και καθόμουν και το έψαχνα μέχρι αηδίας.

Κάνε ένα clear cashe (αν θες) και δες και τις ρυθμίσεις σου μήπως έχει αλλάξει κάτι.

Δεν ξέρω αν έστρωσε το δικό μου μέσω clear cashe ή λόγω του ότι πήρε μια αναβάθμιση.

Πάντως για μια εβδομάδα το είχα και εγώ και όχι δεν είναι θέμα συσκευής!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα συνέβη το ίδιο. Έκανα εκκαθάριση δεδομένων στο gmail και επανήλθε.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Μου το έκανε και εμένα αυτό στο xperia 1ii και καθόμουν και το έψαχνα μέχρι αηδίας.

Κάνε ένα clear cashe (αν θες) και δες και τις ρυθμίσεις σου μήπως έχει αλλάξει κάτι.

Δεν ξέρω αν έστρωσε το δικό μου μέσω clear cashe ή λόγω του ότι πήρε μια αναβάθμιση.

Πάντως για μια εβδομάδα το είχα και εγώ και όχι δεν είναι θέμα συσκευής!

 

πως κανουμε clear case?

Link to comment
Share on other sites

Στο XZ1 δεν ξέρω πώς πάς αλλά από την εμπειρία μου σε sony πας ρυθμίσεις, αποθηκευτικός χώρος , εσωτερικός χώρος, εφαρμογές, Gmail, διαγραφή προσωρινής μνήμης.

 

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις > εφαρμογές και ειδοποιήσεις > βρίσκεις το Gmail > αποθηκευτικός χώρος > εκκαθάριση δεδομένων

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

47.2.A.11.228

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

εκανα εκκαθαριση οπως λεγαμε στο gmail αλλα και παλι τα ιδια..ειδοποιηση μπορει να ερθει κααααποια στιγμη μετα απο ωρες..μονο αν μπω να δω αν εχω μειλ τα βλεπω κι εκεινη την ωρα και καλα ερχετε ειδοποιηση
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, μπες στο Gmail και τσέκαρε τις ρυθμίσεις ειδοποιήσεων.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Σωστά! πήγαινε στις ειδοποιήσεις εισερχομένων, διαχείριση ειδοποιησεων,να δεις αν είναι όλα τικαρισμενα

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

εκανα εκκαθαριση οπως λεγαμε στο gmail αλλα και παλι τα ιδια..ειδοποιηση μπορει να ερθει κααααποια στιγμη μετα απο ωρες..μονο αν μπω να δω αν εχω μειλ τα βλεπω κι εκεινη την ωρα και καλα ερχετε ειδοποιηση

Μπορείς να δοκιμάσεις το εξής? Βάλε το κινητό σου για φόρτιση ανοιχτό, στείλε ένα email στο gmail σου, και παρατήρησε αν έρθει απευθείας αυτή την φορά.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

ναι..ετσι οπως λες ηρθε αμεσως...τι πρεπει να κανω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορείς να δοκιμάσεις το εξής? Βάλε το κινητό σου για φόρτιση ανοιχτό, στείλε ένα email στο gmail σου, και παρατήρησε αν έρθει απευθείας αυτή την φορά.

 

 

ωχχ!!! ναι..ετσι οπως λες ηρθε αμεσως...τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...