Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι η εξοικονόμηση ενέργειας του κινητού σου,που όταν το βάζεις στην φόρτιση παύει να ισχύει και έτσι οι εφαρμογές λειτουργούν κανονικά.Αν διαβάσεις περί της εξοικονόμησης ενέργειας του android, stamina στα Sony,θα δείς ότι λειτουργεί ακόμα και όταν δεν έχεις ενεργοποιήσει το Stamina,και μπορεί να κόψει τους πολλούς συγχρονισμούς κτλ.Στην περίπτωσή σου σου κόβει το Gmail.Στο Xperia Χ μου,για να εξαιρέσεις κάποια εφαρμογή από την εξοικονόμη ενέργειας,πας Ρυθμίσεις-Μπαταρία-Πατάς πάνω δεξιά στις τρείς τελίτσες-Εξαιρέσεις εξοικονόμησης ενέργειας-Εφαρμογές.Βρες το Gmail,επέλεξέ το και είσαι έτοιμος.Κάνε και μία επανεκκίνηση το κινητό βασικά με το που τελειώσεις την διαδικασία.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Είναι η εξοικονόμηση ενέργειας του κινητού σου,που όταν το βάζεις στην φόρτιση παύει να ισχύει και έτσι οι εφαρμογές λειτουργούν κανονικά.Αν διαβάσεις περί της εξοικονόμησης ενέργειας του android, stamina στα Sony,θα δείς ότι λειτουργεί ακόμα και όταν δεν έχεις ενεργοποιήσει το Stamina,και μπορεί να κόψει τους πολλούς συγχρονισμούς κτλ.Στην περίπτωσή σου σου κόβει το Gmail.Στο Xperia Χ μου,για να εξαιρέσεις κάποια εφαρμογή από την εξοικονόμη ενέργειας,πας Ρυθμίσεις-Μπαταρία-Πατάς πάνω δεξιά στις τρείς τελίτσες-Εξαιρέσεις εξοικονόμησης ενέργειας-Εφαρμογές.Βρες το Gmail,επέλεξέ το και είσαι έτοιμος.Κάνε και μία επανεκκίνηση το κινητό βασικά με το που τελειώσεις την διαδικασία.

 

τι να σου πω?..μακαρι να ηταν αυτο..στις εξαιρεσεις δεν ηταν επιλεγμενο τα sms αλλα με τα sms δεν εχω προβλημα..

οπως και να εχει σ ευχαριστω παρα πολυ..αυτη την επιλογη που μου ειπες κι εκανα...δεν θα την ευρισκα ποτε..να μην χρησιμοποιω το stamina και παρ ολα αυτα να μου κοβει το gmail?..

παντως αν ηταν αυτο...θα πιω και μια μπυριτσα στην υγεια σου..:) ευχαριστω και παλι..

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φίλε loypis! Χαίρομαι που λειτούργησε.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

γενικη ερωτηση αλλα βλεπω οτι εδω υπαρχουν γατονια και μπορουν να βοηθησουν..:)

πως μια θηκη book μπορει να γινει ενεργη? δηλαδη με το που ανοιγεις το καπακι της θηκης να ανοιγει και το κινητο?..και το αναποδο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται ούτως η άλλως με το πού βάλεις το κινητό στην θήκη.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται ούτως η άλλως με το πού βάλεις το κινητό στην θήκη.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ναι..η θηκη τι εχει..τι εξαρτημα εχει που το βλεπει το κινητο και ανοιγει η κλεινει την οθονη του

Link to comment
Share on other sites

Τον proximity sensor που έχουν μπροστά οι συσκευές.

Με αυτόν καταλαβαίνει το φωτισμό τού περιβάλλοντα χώρου και ανάλογα αυξάνει η μειώνει την φωτεινότητα.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

ναι..η θηκη τι εχει..τι εξαρτημα εχει που το βλεπει το κινητο και ανοιγει η κλεινει την οθονη του

 

Η θήκες με αυτή τη λειτουργία έχουν μαγνήτη σε κάποιο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Υπάρχει ένας μαγνήτης τη θήκη. Στο service menu του κινητού αναφέρεται ως "hall element test".

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει αυτό που ρώτησε με τόν μαγνήτη τής θήκης??

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει αυτό που ρώτησε με τόν μαγνήτη τής θήκης??

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτή είναι η απάντηση σε αυτό που ρώτησε και όχι ο proximity sensor. Αν καλύψεις την οθόνη άρα και τον proximity sensor θα κλείσει η οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε μου τι κάνει ο μαγνήτης

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε μου τι κάνει ο μαγνήτης

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://www.quora.com/What-is-the-use-of-Hall-effect-sensors-in-smartphones

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια με λιγα λογια...ενεργοποιησα στο κινητο αυτο που λεει επιλογη καλυμματος..καλυμμα με καπακι..(χζ1 εχω)

παιρνω ενα μαγνητακι ,το περναω απ ολη την οθονη και απο τους 2 πολους με κλειστη οθονη και δεν κανει τιποτα..

υπαρχει κατι αλλο που μας ξεφευγει?

Link to comment
Share on other sites

??????

 

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Αφρολεξ εχει το εκανα και τη χαλασα

 

Δεν έχουν όλες μαγνήτη, όσες δεν έχουν δεν θα ανάβει/ σβήνει η οθόνη με το άνοιγμα/κλείσιμο της θήκης

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν όλες μαγνήτη, όσες δεν έχουν δεν θα ανάβει/ σβήνει η οθόνη με το άνοιγμα/κλείσιμο της θήκης

 

δηλαδη? τι εχουν οι αλλες που δεν εχουν μαγνητη?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη? τι εχουν οι αλλες που δεν εχουν μαγνητη?

 

Δεν έχουν τίποτα και δεν υποστηρίζουν αυτή τη λειτουργία

Link to comment
Share on other sites

τελικα..τι εχει η θηκη και βλεπει το κινητο και αναβει η οθονη οταν ανοιγει το καπακι της θηκης?

μαγνητακι δεν ειναι παντως..το δοκιμασα..

Link to comment
Share on other sites

τελικα..τι εχει η θηκη και βλεπει το κινητο και αναβει η οθονη οταν ανοιγει το καπακι της θηκης?

μαγνητακι δεν ειναι παντως..το δοκιμασα..

 

Μαγνήτη έχουν όσες έχουν αυτή τη λειτουργία. Όσες δεν έχουν μαγνήτη δεν έχουν αυτή τη λειτουργία

https://www.quora.com/How-does-a-smart-flip-cover-for-smartphones-work-for-auto-screen-on-off-I-know-flip-covers-have-a-magnet-which-triggers-the-screen-on-and-off-but-how

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Μαγνήτη έχουν όσες έχουν αυτή τη λειτουργία. Όσες δεν έχουν μαγνήτη δεν έχουν αυτή τη λειτουργία

 

εχω ενα μαγνητακι απλο..το περναω πανω απ την οθονη και δεν κανει τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα μαγνητακι απλο..το περναω πανω απ την οθονη και δεν κανει τιποτα..

 

Δοκίμασε να καλύψεις και τον proximity sensor την ώρα που περνάς τον μαγνήτη

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...