Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι έτσι είναι !!!!

Αψυχολογητος!

Και έχω και κινητό για να μη μείνω χωρίς η να ζητάω από αλλους , ένα leeco x722 άψογο σε όλα !

Τώρα πέρασε η εγγύηση τώρα το μετάνιωσα .

Έτσι είναι αυτά , εάν δεν κάνεις την μ@λ@κια πως θα το μετανιώσεις ;

Η σωστή σειρά έτσι πάει.

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια και εγώ. Έχω μια μικρή κιτρινίλα στο σημείο της Sim, αλλά πέρασε η εγγύηση και δεν έχω χρόνο (ούτε δεύτερη συσκευή) για να ασχοληθώ. Σε κάνα 6μηνο με χρόνο πάμε για καινούργιο κινητό και το xz1 θα μείνει για backup λογικά.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή η αντιμετώπιση από τα service της sony τα τελευταία χρόνια. Σε όσους έχει απομείνει εγγύηση, να τα πάτε. Το κινητάκι κρατάει καλά ακόμη. Δεν με προβληματίζει πουθενά.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Και εκεί θα μείνουμε

 

Στάλθηκε από το J9210 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι τα s7 λαμβάνουν το τελευταίο και πιο πρόσφατο security update .

Τι λέγαμε για τις ενημερώσεις ; Κατι για κακία Sammy ειχα μια εσσανς και οτι η sony τις δίνει γρήγορα και για πιο μεγάλη διάρκεια.

Γελαει και το πιο buggy παρδαλο Xiaomi με την κατάντια του xz1 .

Και σε major και σε security updates .

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι τα s7 λαμβάνουν το τελευταίο και πιο πρόσφατο security update .

 

Τι λέγαμε για τις ενημερώσεις ; Κατι για κακία Sammy ειχα μια εσσανς και οτι η sony τις δίνει γρήγορα και για πιο μεγάλη διάρκεια.

 

Γελαει και το πιο buggy παρδαλο Xiaomi με την κατάντια του xz1 .

 

Και σε major και σε security updates .

+1 δυστυχώς... 1 major update, 2 χρόνια ακριβώς security patches.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Χάλια, ακόμα και το J5 2017 του αδερφού μου, έχει μερικούς μήνες πιο πρόσφατο security patch απο το XZ1 και απο android 7 έχει πάρει την 9.

 

Πιθανόν να το παράτησαν γιατί δεν έκανε πολλές πωλήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά ως πρώην ναυαρχίδα όφειλαν τουλάχιστον να δώσουν τα 3 χρόνια security patches.

 

Έχει ασχοληθεί κανείς με custom rom; Ισχύει ακόμη ότι χάνεις στη φωτογραφική, λόγω drm keys;

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Δε βρίσκω λογο να περάσεις μια , είναι γρήγορο και σχεδον καθαρό και έτσι.

Χώρια οτι αντε να μπλέξεις με τίποτα bugs μετά.

Θα υπήρχε λογος για εμένα εάν περνούσες gcam .

Αλλα εαν πας σε sonybased roms και ρουτ δε δουλεύει , οποτε πας σε aosp , αλλα και εκει δεν εχει ασχοληθεί καποιος να γράψει μια σωστή για αυτο τον αισθητήρα , οπότε Κλάιν.

Link to comment
Share on other sites

Η official rom λειτουργεί εξαιρετικά. Προσωπικά μόνο root εχω κάνει και έχω βάλει με αρκετό κόπο και πατέντα κάποια xposed/edxposed modules που χρειαζόμουν. Δε με ψήνει πραγματικά που δεν έχει πάρει την 10αρα. Το κινητό δουλεύει εξαιρετικά. Και επισης οκ τα samsung μπορεί να παίρνουν αναβαθμίσεις αλλά τα samsung της εποχης του xz1 ήδη έχουν αρχίσει και γονατίζουν σε αντίθεση με τα sony που διατηρούν την smooth λειτουργία τους Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ελειπε να γονατίσει ο 835 .

Θα ηταν για αγωγή!!!

Καλο ειναι , δε πας για αλλαγη συσκευης παρα μονο εαν σε φαγουριαζει η αλλαγη αυτού που κρατάς στο χέρι .

0 άλλος λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστά αυτά που λέτε για τις αναβαθμίσεις αλλά εγώ βλέπω ότι το κινητό πάει σφαίρα, το έχω από τον Οκτώβριο του 2018 (dual sim) και είναι λες και το πήρα χθες. Μπορεί να έχει άλλα κουσούρια η Sony αλλά οι συσκευές της δουλεύουν απροβλημάτιστα για πολλά χρόνια, μεγάλο προτέρημα αυτό.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστά αυτά που λέτε για τις αναβαθμίσεις αλλά εγώ βλέπω ότι το κινητό πάει σφαίρα, το έχω από τον Οκτώβριο του 2018 (dual sim) και είναι λες και το πήρα χθες. Μπορεί να έχει άλλα κουσούρια η Sony αλλά οι συσκευές της δουλεύουν απροβλημάτιστα για πολλά χρόνια, μεγάλο προτέρημα αυτό.

 

 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω! Tα Sony γενικότερα αποτελούν τα iPhone του Android στην ταχύτητα και απρόσκοπτα ομαλή συμπεριφορά !

 

 

 

Sent from my iPhone 11 Pro Max using Tapatalk Pro

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Συμφωνώ και επαυξάνω! Tα Sony γενικότερα αποτελούν τα iPhone του Android στην ταχύτητα και απρόσκοπτα ομαλή συμπεριφορά !

 

Εντάξει, είπαμε, τίμιες συσκευές αλλά ας μην είμαστε υπερβολικοί... Τον τίτλο του iPhone του Android τον έχουν (δικαίως) τα Pixel.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

το λενε πιο πολυ γιατι δε νιωθεις πτωση με το περασμα των ετων και καλα .

το z5c ας πουμε που εχει η γυναικα μου πρωην δικο μου παει οπως οταν το πρωτοδουλεψα .

και ζεσταίνεται οπως πρωτα - οχι παραπανω- , ηταν καυτο κινητακι λογο 810 !

εγω βεβαια πιστευω οτι ολα πλεον πανε μπαλα μεσα στο περασμα του καιρου .

οι ιπποδυνάμεις ειναι μεγαλες πλεον , ειδικα ναυρχιδες .

Link to comment
Share on other sites

Ζεματιστο κινητακι ήταν το xperia c4 με έναν mediatek πανω που έχω ακόμα από το 2015. Όταν είχε πρωτοβγεί το pubg το έπαιζα στο c4 και το κινητό πυρωνε πραγματικά. 3 χρόνια σαν βασικό κινητό. Παιχνίδια, multitasking στο τέρμα, όσο μπορούσε. Το φορτίζω που και που και το χρησιμοποιώ για βίντεο λόγω της 5,5 οθόνης του και μουσικουλα. Μια χαρά απροβληματιστα τρέχει
Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι να χάσω σε φωτογραφική είναι σίγουρα λόγος να μην πάω σε custom rom. Με ενοχλεί όμως η έλλειψη ασφάλειας. Θα μείνουμε με αυτό το security patch...

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

οπως και να το κανουμε η ασφαλεια πρωτο και κυριο λογο εχει να κανει με εμας .

ο ανθρωπος που κατεβαζει απο το store απο το οποιο επισης οχι οτι να ναι και προσεχει και με το browsing δεν εχει να φοβαται .

στο κατω κατω ο browser ειναι ενημερωμενος (chrome) η οποιοσδηποτε αλλος παραδοσιακος .

επισης ας πουμε το g keyboard που χρησιμοποιω εγω ενημερωνετε , για να πεις θα φας κατι που θα βλεπει τι πατας , και παει λεγοντας .

δηλαδη θελω να πω το android ετσι λειτουργει , εχεις τις εφαρμογες οι οποιες ειναι ανεξαρτητες με το λογισμικο , πατανε επανω στα g services τα οποια και ειναι διαρκως υπο ενημερωση .

το android χωρισεται στα 2 .

στο κυριο συστημα -aosp- , μια γυμνη αθλια κατασταση και τα gservices τα οποια ειναι και η κινητηρια δυναμη με βαση αυτο που ελενχουμε και νιωθουμε σαν αλληλεπιδραση .

θα θελαμε το τελευταίο πατσακι αλλα ζουμε (ευκολα) και με ασφαλεια και διχως αυτο .

δεν ειναι λογος αλλαγης εκτος και εαν οι εφαρμογες αρχιζουν και σου κατεβαζουν ρολα .

βλεπε android 5 και πισω .

εαν εχουμε παλια συσκευη με πχ 4,4 android εαν την ανοιξουμε για νοσταλγια δε θα μπειτε με τον λογαριασμο σας . ναι εκει υπαρχει κινδυνος !

εχω εγω ενα ζωντανο galaxy s3 με jelly bean , γινετε να διαμαρτυρομαι για το xz1 και το αναψω και να λογκαρω με το gmail μου και να συνχρονισει κιολας ;

μετα ποιος θα φταιει ; το xz1 ;

σχεδον παντα εμεις φταιμε κατα 95% !

Link to comment
Share on other sites

οπως και να το κανουμε η ασφαλεια πρωτο και κυριο λογο εχει να κανει με εμας .

 

ο ανθρωπος που κατεβαζει απο το store απο το οποιο επισης οχι οτι να ναι και προσεχει και με το browsing δεν εχει να φοβαται .

 

στο κατω κατω ο browser ειναι ενημερωμενος (chrome) η οποιοσδηποτε αλλος παραδοσιακος .

 

επισης ας πουμε το g keyboard που χρησιμοποιω εγω ενημερωνετε , για να πεις θα φας κατι που θα βλεπει τι πατας , και παει λεγοντας .

 

δηλαδη θελω να πω το android ετσι λειτουργει , εχεις τις εφαρμογες οι οποιες ειναι ανεξαρτητες με το λογισμικο , πατανε επανω στα g services τα οποια και ειναι διαρκως υπο ενημερωση .

 

το android χωρισεται στα 2 .

 

στο κυριο συστημα -aosp- , μια γυμνη αθλια κατασταση και τα gservices τα οποια ειναι και η κινητηρια δυναμη με βαση αυτο που ελενχουμε και νιωθουμε σαν αλληλεπιδραση .

 

θα θελαμε το τελευταίο πατσακι αλλα ζουμε (ευκολα) και με ασφαλεια και διχως αυτο .

 

δεν ειναι λογος αλλαγης εκτος και εαν οι εφαρμογες αρχιζουν και σου κατεβαζουν ρολα .

 

βλεπε android 5 και πισω .

 

εαν εχουμε παλια συσκευη με πχ 4,4 android εαν την ανοιξουμε για νοσταλγια δε θα μπειτε με τον λογαριασμο σας . ναι εκει υπαρχει κινδυνος !

 

εχω εγω ενα ζωντανο galaxy s3 με jelly bean , γινετε να διαμαρτυρομαι για το xz1 και το αναψω και να λογκαρω με το gmail μου και να συνχρονισει κιολας ;

 

μετα ποιος θα φταιει ; το xz1 ;

 

σχεδον παντα εμεις φταιμε κατα 95% !

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Δεν βγάζει για πλάκα η Google τα security patches, υπάρχουν γιατί κλείνουν δυνητικές τρύπες ασφαλείας στο λειτουργικό. Προφανώς θέλει και προσοχή από την πλευρά του χρήστη, αλλά ειδικά στο PlayStore έχει αποδειχτεί πολλάκις ότι υπάρχουν εφαρμογές που εκφεύγουν των ελέγχων και τις κατεβάζουν εκ των υστέρων, έχοντας ήδη εκατομμύρια downloads. Για μένα πιο σημαντικό θα ήταν να δώσει 3 χρόνια security patches η Sony παρά Android 10.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το android χωρισεται στα 2 .

στο κυριο συστημα -aosp- , μια γυμνη αθλια κατασταση και τα gservices τα οποια ειναι και η κινητηρια δυναμη με βαση αυτο που ελενχουμε και νιωθουμε σαν αλληλεπιδραση .

θα θελαμε το τελευταίο πατσακι αλλα ζουμε (ευκολα) και με ασφαλεια και διχως αυτο .

δεν ειναι λογος αλλαγης εκτος και εαν οι εφαρμογες αρχιζουν και σου κατεβαζουν ρολα .

βλεπε android 5 και πισω .

 

Βασικά δεν είναι καθόλου έτσι μιας και το AOSP είναι όλη η ουσία - κινητήρια δύναμη του Android και όχι τα google services. Ας ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα για να μη παραπληροφορείται ο κόσμος...

 

Η Google αφού επιδιορθώσει ένα σφάλμα που σχετίζεται με την ασφάλεια στο Android, κάθε μήνα δημοσιεύει αυτές τις αλλαγές στο AOSP και/ή ειδοποιεί τους συνεργάτες της (δηλαδή κάθε ΟΕΜ που διαθέτει μια συσκευή Android πιστοποιημένη από την Google). Οι κατασκευαστές των smartphone ενσωματώνουν στη συνέχεια αυτές τις ενημερώσεις κώδικα στο firmware τους και, εάν είναι απαραίτητο, δίνουν ένα αντίγραφο στους carriers. Στη συνέχεια οι carriers εγκρίνουν τις διορθώσεις και εν τέλει το release αποστέλλεται στις συσκευές over-the-air.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν παραπληροφορησα , το εγραψα , αυτα που αλληλεπιδραμε .

aosp ειναι το σπιτι σαν οικοδομημα και τα gservices ειναι τα επιπλα Tv κουζινα μπανιο κ.α .

πολλες φορες οταν λεμε την λεξη σπιτι τι ερχεται στο μυαλο μας ;

η χαμοστερνας 125 διαμερισμα 4 οροφο πχ ;

η τα παντα μεσα σε αυτο ;

εν παση περιπτωση φυσικα και πρεπει να δωσει security ακομα , το χρωσταει , αυτο ηταν το πρωτο μου σχολιο , η συζητηση μετα πηγε στα του χρηστη .

δεν αρπαμε το τελευταιο σχολιο του άλλου , ειδικα σε ενα τετοιο τσουρουτικο νημα ευκολα εντοπιζουμε το πως ξεκινησε η συζητηση .

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν μπορούσα να μη τοποθετηθώ όταν έφτασα να διαβάζω ότι... "το aosp είναι μια γυμνη αθλια κατασταση και τα gservices τα οποια ειναι και η κινητηρια δυναμη με βαση αυτο που ελενχουμε και νιωθουμε σαν αλληλεπιδραση".

 

Από όπου και να το πιάσουμε... είναι εντελώς λάθος και πάνω σε αυτό τοποθετήθηκα, τα υπόλοιπα δεν έχουν καμία σημασία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

για αυτο εγραψα αλληλεπιδραση .

δεν μιλησα τεχνικα .

αλληλεπιδραση =

καμερα , browser , social media και γενικα τα apps .

απλα φθασαμε στο σημειο να μιλαμε για ασφαλεια και ενημερωσεις , ολα τα παραπανω -εκτος καμερας- ενημερωνονται κανονικα με κοινο παρανομαστη τα gservices .

δεν μιλαω τεχνικα .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξαφνικά, μας έκανε κ πρωινιάτικα το κουλό του.

Έβαλα χθες βράδυ στον φορτιστή το κινητό κ έπεσα για ύπνο. Μου έδειξε κιόλας ότι θα παύσει την φόρτιση έως τις 6.20, όπως αναμενόταν.

Το έβαλα στο κομοδίνο ανοιχτό κ κοιμήθηκα.

Το πρωί δεν ανάβει με τίποτα! Κλειστή οθόνη κ καμμία απόκριση στα κουμπιά. Power Button + Up Button δεν κάνουν τίποτα, με το φορτιστή δεν νοιώθει τπτ, κ του κάνω κλήση κ είναι απενεργοποιημένο. Έβγαλα κ sim card + sd, τίποτα κ εκεί κ γενικώς ένα άξαφνο sudden death απο το πουθενά.

 

Τώρα που το πας? Στο τοπικό μαγαζάκι τύπου "τα φτιάχνω όλα"? Στον Γερμανό?Η αποστολή Αθήνα στην Αρβάτο (ή οπουδήποτε)? Δεν υπολογίζω τόσο το κόστος τώρα, είναι κινητό εργασίας. Αγορασμένο Νοε 2017!

(Αφορά το compact)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...