Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακούω τόσα άσχημα για την κάμερα και ειλικρινά είμαι περίεργος να την δοκιμάσω...

Αγόρασα το galaxy s6 τον καιρό που όλοι μιλούσαν για την τέλεια καμερα του και ήταν/είναι σκέτη απογοήτευση

Αν αφήσουμε το θέμα της κάμερας, στα 399 είναι δώρο (όμορφη συσκευή, σφαιράτος επεξεργαστής και λογική σε μέγεθος οθόνη -αν σκεφτείς ότι σούταρα s8+ που μου έκαναν δώρο γιατί απλά δεν μπορούσα να το κρατήσω).

 

Anyways, γούστα είναι αυτά, ότι βολεύει τον καθένα...

θα επανέλθω μόλις το στείλει ο Κώτσος...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ακούω τόσα άσχημα για την κάμερα και ειλικρινά είμαι περίεργος να την δοκιμάσω...

Αγόρασα το galaxy s6 τον καιρό που όλοι μιλούσαν για την τέλεια καμερα του και ήταν/είναι σκέτη απογοήτευση

Αν αφήσουμε το θέμα της κάμερας, στα 399 είναι δώρο (όμορφη συσκευή, σφαιράτος επεξεργαστής και λογική σε μέγεθος οθόνη -αν σκεφτείς ότι σούταρα s8+ που μου έκαναν δώρο γιατί απλά δεν μπορούσα να το κρατήσω).

 

Anyways, γούστα είναι αυτά, ότι βολεύει τον καθένα...

θα επανέλθω μόλις το στείλει ο Κώτσος...

 

Κι εγώ περιμένω τις εντυπώσεις σου λόγο του ότι είχες s8.

έχει μερικά προβλήματα με το focus και μετά με την επεξεργασία κατά τη διάρκεια λήψης και μετά από τα drivers και το software. Μπορεί μία στις εκατό να βγάλει πολύ καλή αν τα κουμπώσει όλα σωστά. Βέβαια μπορεί να μην είναι hardware το θέμα αλλά δε σημαίνει πως θα βελτιωθεί με κάποιο update. Η έκδοση κάμερας είναι του 2015. Αν και έχει βγάλει μερικές νέες εκδόσεις κάμερας τις οποίες βρίσκεις στο apkmirror αλλά δε μπορείς να τις κάνεις εγκατάσταση.

 

Η sony στο επόμενο τρίμηνο έρχεται με νέα σχεδίαση μικρότερων bezel σε όλα της τα τηλέφωνα XA2 XZ2 και fingerprint πίσω ώστε να μπει και στην Αμερικάνικη αγορά που απαγορεύεται να λειτουργεί αν είναι στα πλάγια. Μπορεί γι αυτό να σπρώχνει τις ναυαρχίδες της τώρα έτσι. Έπεσε μεγάλη λάσπη από τους reviewers για τα bezels. Ας ελπίσουμε να μη το ξεχάσει σύντομα το xz1, γιατί δεν υπάρχει καν κοινότητα που να ασχολείται με rom στο xda για το τηλέφωνο αυτό.

Edited by dimips
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ειναι σουπερ, ποιοτικο, ωραια φωτεινη και ευκρινης οθονη, ωραιος ηχος, γρηγορος επεξεργαστης, παραπανω απο αρκετη μνημη ram και rom. Βιντεο πολυ καλο, φωτο ημερας πολυ καλες επισης και γενικα για τα 399 οσοι το πηραν εκαναν πολυ καλη επιλογη. Φωτο σε χαμηλο φωτισμο δεν εχει προβλημα απλα δεν φτανει τα κορυφαια, πχ s7, s8. Πριν ειχα το s6 και εχω μετρο συγκρισης οσο αφορα στην καμερα. Δεν το μετανιωσα καθολου
Link to comment
Share on other sites

Ακούω τόσα άσχημα για την κάμερα και ειλικρινά είμαι περίεργος να την δοκιμάσω...

Αγόρασα το galaxy s6 τον καιρό που όλοι μιλούσαν για την τέλεια καμερα του και ήταν/είναι σκέτη απογοήτευση

Αν αφήσουμε το θέμα της κάμερας, στα 399 είναι δώρο (όμορφη συσκευή, σφαιράτος επεξεργαστής και λογική σε μέγεθος οθόνη -αν σκεφτείς ότι σούταρα s8+ που μου έκαναν δώρο γιατί απλά δεν μπορούσα να το κρατήσω).

 

Anyways, γούστα είναι αυτά, ότι βολεύει τον καθένα...

θα επανέλθω μόλις το στείλει ο Κώτσος...

Είχα όλα τα κορυφαία κάμερα phones όπως και το νότε8.

Πιο πίσω έχω ανεβάσει δείγματα στο auto σε χαμηλό φωτισμό.

Ρίξε μια ματιά αν θες και εσύ κι όποιος άλλος.

Δε τα πάει και τόσο άσχημα το μικρό...

 

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Πλέον στην παρέα σας και εγώ, καθώς παρέλαβα την Παρασκευή το απόγευμα την συσκευή...

Σάββατο έστηνα και ρύθμιζα και Κυριακή άρχισα να "παίζω".

 

Όπως καταλαβαίνετε, είμαι πολύ φρέσκος ιδιοκτήτης, αλλά θα ήθελα να παραθέσω και τις δικές μου εκτυπώσεις (σε σχέση με το S6 που δούλευα πριν).

 

- Το μέγεθος του είναι οριακό για την χρήση με ένα χέρι. Η συσκευή είναι εντυπωσιακά λεπτή και το μέταλλο του δίνει μια συμπαθητική χροιά! Βέβαια όλα αυτά είναι λρπτομέρειες, καθώς με το που βγήκε απο το κουτί φόρεσε θήκη και γυαλάκι.

- Το λογισμικό του αδιάφορο, έφυγε αμέσως - εκτός απο το 3D Creator, Album, Movie Creator, Sketch, Weather και Playstation τα οποία θέλω να τα ψάξω λίγο παραπάνω (πριν πιθανότατα φύγουν και αυτά)

- Το περιβάλλον του αδιάφορο, έστησα τον Nova Launcher Prime με την καλημέρα (όπως κάνω σε όλες που τις συσκευές)...

- Απο άποψη επιδόσεων είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!. Πετώντας έξω τα animations πάει αέρα, την διαφορά την βλέπεις σε εφαρμογές που κάνουν βαριά εργασία όπως το Cache detection του CCleaner ή το image swiping του QuickPic. Δεν είναι τυχαίο ότι δίνει Antutu 180k!

- Ο ήχος είναι εξαιρετικός σε απλά ακουστικά με χρήση PowerAmp! Τα στερεοφωνικά ηχεία αδιάφορα καθώς δεν με έκαναν να πω "WOW" στο Unkilled που έπαιξα για κανα μισάωρο...

- Η οθόνη σαν οθόνη μέτρια σε σχέση με τις Amoled, αλλά όταν το βάζεις να παίξει HDR video (κατεβασμένο απο youtube) παθαίνεις πολιτισμικό σόκ...

- Η μπαταρία δίνει πόνο δίνοντας μου 4 ώρες SOT στο 30%...

- Το GPS λοκάρει ταχύτατα.

- Παιδιά η τεράστια απογοήτευση είναι με την κάμερα... Τράβηξα φωτογραφίες εντός σπιτιού, εκτός (με ηλιοφάνεια) και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και μου πέσαν τα αυτιά... Ίσως ζητάω πολλά;

Πιθανότατα αν τραβάς τοπία και έχει ηλιόλουστη μέρα να σε καλύψει, αλλά αν στοχεύεις συγκεκριμένο θέμα με λεπτομέρειες... φύγε τρέχοντας!

Το δηλώνω ότι δεν είμαι φωτογράφος, μπορεί να έχω (σαν άσχετος που είμαι) υψηλές απαιτήσεις, αλλά "σφίχτηκα" που θα αποχωριστώ την κάμερα του S6 (που όπως είπα πιο πάνω και αυτή δεν με ικανοποιούσε) που σε σχέση με το XZ1 ήταν πολύ καλύτερη...

- Επίσης απογοητεύτηκα με το Flash, καθώς χρησιμοποιώ πολύ φακό και το συγκεκριμένο είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΔΥΝΑΜΟ!

 

Προσωπική μου γνώμη είναι πως η συσκευή είναι δώρο για το ποσό των 399ευρώ που βγαίνει κατά καιρούς σε προσφορά, αλλά αν είσαι "φωτογράφος" καλύτερα πήγαινε σε πιο ακριβές λύσεις...

 

- Μπροστινή κάμερα δεν έχω τσεκάρει ακόμα...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς είναι.

μια μικρή διαφωνία έχω στην μπαταρία όπου με φωτεινότητα 50% και μονο wifi ανοιχτό, πιάνω 4,5 sot ενώ σε κανονική χρήση με data+wifi+ bt (miband 2) είμαι στις 2-2,5 sot

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ...εγώ τα βλέπω λίγο διαφορετικά τα πράγματα .Ειναι μια αδικημένη συσκευή .Πασχει μόνο στο λογισμικό της κάμερας και όχι σε τόσο τραγικό βαθμό όσο ακούγετε .Οι φωτογραφιες είναι ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΕΣ.Θεωρω ότι εάν υπήρχε η δυνατότητα root κτλ με υποστήριξη από την κοινότητα χωρίς προβλήματα ,θα την κοιτούσαν όλοι διαφορετικά .Η συσκευή είναι γρήγορη ,με πολύ καλή διαχείρηση ενέργειας για 2700 ,μια πολύ καλή οθόνη και από ήχο με ένα καλό ζευγάρι ακουστικά είναι σούπερ,με επέκταση μνήμης ,γρήγορη μνήμη ραμ,τελευταίο επεξεργαστή ,αδιάβροχο και με σχεδόν pure android και τουλάχιστον 2-3 χρόνια αναβαθμίσεων όπως συνηθίζει η Sony στις ναυαρχιδες της.Με 4 κατοστάρικα όλα αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω σε όλα, αλλά ειδικά για την διαχείριση ενέργειας θα πω είναι καταπληκτικό.. Ναι οι Κινέζοι της ziaomi-huawei έχουν και αυτοί καλή, αλλά χάνεις τις μισές ειδοποιήσεις. Στο xz1 δεν χάνεις καμία. Νομίζω ότι βάζει το χεράκι του και το battery optimization του oreo.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για την απόδοση, δεν υπάρχει το κινητό αυτό!

Αλλά η κάμερα είναι απογοήτευση...

Προσωπικά το έβγαλα προς πώληση 4ων ημερών κινητό...

Αν πουληθεί ξαναγυρνάω στο S6 μου :(

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το ΧZ1 έχει καλύτερη κάμερα από το s6.Τα έκανες σύγκριση σε οθόνη υπολογιστή και ήταν καλύτερο το s6;Μου κάνει εντύπωση γιατί το είχα το s6 για ένα φεγγάρι και διαφωνώ λίγο .Ακομα και από το p10 σε κάποια σημεία ήταν καλύτερο το sony και σε κάποια αλλά το p10.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το ΧZ1 έχει καλύτερη κάμερα από το s6.Τα έκανες σύγκριση σε οθόνη υπολογιστή και ήταν καλύτερο το s6;Μου κάνει εντύπωση γιατί το είχα το s6 για ένα φεγγάρι και διαφωνώ λίγο .Ακομα και από το p10 σε κάποια σημεία ήταν καλύτερο το sony και σε κάποια αλλά το p10.

 

Με τίποτα φίλε... το XZ1 είναι 70% χειρότερο στην κάμερα απο το s6...

Άκου με που σου λέω, τραβάω άπειρες φωτογραφίες...

(πάντα τις συγκρίνω σε υπολογιστή)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύομαι να σε πιστέψω. Βλέπεις... είχα και s7 παλιότερα.

Η συνήθεια και οι επιλογές του καθενός όμως είναι διαφορετικές.

Κράτησε το s6. Κατά πάσα πιθανότητα η πίσω κάμερα σου είναι κατασκευής Sony...

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s6/general/camera-sensors-isocell-vs-imx240-t3097817

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Έ όχι και 70% χειρότερη η κάμερα του Sony απ το... S6!!!!

Ποιο πίσω ξανά λέω έχω ανεβάσει δείγματα σε εσωτερικό χώρο με χαμηλό φωτισμό με το.... Νότε8 που είχα.

Και δε τα πάει τόσο άσχημα το μικρό..

Πόσο μάλλον να το λες 70% χειρότερο απ το... S6

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εσάς σας φαίνονται καλές αυτές; Εμένα σαν "ελαιογραφία" μου φαίνονται...

https://ibb.co/eaxZMm

https://ibb.co/nPHqu6

 

Η συζήτηση δεν γίνεται για να την πω σε κάποιον, μπορεί να είμαι λάθος απλά και κάποιος να μου πει ένα κόλπο για να έχω καλύτερα αποτελέσματα :)

 

Βέβαια, και εγώ θέλω να πιστεύω ότι κάποια στιγμή η ποιότητα θα διορθωθεί με κάποιο Update...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

αν ο μη γένοιτο έλθει η ώρα αντικατάστασης της μπαταρίας στο κινητό μετά απο κάποια χρόνια, αυτό που κ πώς γίνεται?Εννοώ να γίνει επισήμως για την αδιαβροχοποίηση κ τα λοιπά. Σε Γερμανό ή κάποιο άλλο κατάστημα ή μιλάμε με Sony Ελλάς κατ ευθείαν?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

αν ο μη γένοιτο έλθει η ώρα αντικατάστασης της μπαταρίας στο κινητό μετά απο κάποια χρόνια, αυτό που κ πώς γίνεται?Εννοώ να γίνει επισήμως για την αδιαβροχοποίηση κ τα λοιπά. Σε Γερμανό ή κάποιο άλλο κατάστημα ή μιλάμε με Sony Ελλάς κατ ευθείαν?

 

Κάτσε να έρθει αυτή η ώρα και όλοι εδω μέσα για το ίδιο πράγμα θα συζητάνε... :)

Ανευ πλάκας τώρα, ή θα πας σε αντιπροσωπεία είτε σε μαγαζάκι της γειτονιάς (το οποίο όμως θα αναφέρει πως επισκευάζει το συγκεκριμένο μοντέλο).

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέτε για αλλαγή μπαταρίας, είμαι ικανοποιημενος χρήστης του Xperia Z2 εδώ και πάνω από τρία χρόνια ( παρέλαβον 31/12/2014) και θέμα με την μπαταρία νομίζω δεν έχει προκύψει... Ευτυχώς... Μπορώ και χτυπάω 3 και μισό SOT οπότε καλά είμαστε. Φυσιολογική φθορά.

 

Εμένα έχει ξεχαρβαλωθει το πορτάκι που καλύπτει την micro USB και sim θύρα του κινητού, αλλά από ότι είδα στο YouTube αντικαθίσταται εύκολα. Πρέπει να αγοράσω ένα.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

αν ο μη γένοιτο έλθει η ώρα αντικατάστασης της μπαταρίας στο κινητό μετά απο κάποια χρόνια, αυτό που κ πώς γίνεται?Εννοώ να γίνει επισήμως για την αδιαβροχοποίηση κ τα λοιπά. Σε Γερμανό ή κάποιο άλλο κατάστημα ή μιλάμε με Sony Ελλάς κατ ευθείαν?

Μόνο το επίσημο service μπορεί να σου εγγυηθεί αδιαβροχοποιηση.

Η TS Solution (πρώην arvato) με λίγα λόγια. Τώρα όσον αφορά στο κόστος, πάρε να τους ρωτήσεις όταν έρθει η ώρα.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που πήγα δύο Z1 Compact σε διαφορετικά μαγαζιά που έλεγαν ότι κάνουν αλλαγή μπαταρίας σε Sony, απογοητεύτηκα.

Στο ένα μου έκαναν γρατσουνιές και σημάδια εσωτερικά στο καπάκι της πλάτης τα οποία φαίνονται από πίσω. Το κόλλημα της πλάτης δεν ήταν και ότι καλύτερο, Κάπου έκανε κυματισμούς περιμετρικά.

Στο άλλο (σε άλλο μαγαζί) η δόνηση έκανε σαν χαλασμένο κουδουνάκι. Επίσης, χρειάστηκε να το πάω δύο φορές επειδή την πρώτη το καπάκι ξεκόλλησε. Αλλά και την δεύτερη δεν ήταν ότι καλύτερο. Ευτυχώς δεν φαινόταν μέσα στη θήκη σιλικόνης η οποία το βοηθούσε κιόλας να μην ξαναφύγει.

Σκέφτηκα πως είναι το τίμημα μιας και ήθελα να γλιτώσω χρήματα από το επίσημο service. Είχα πληρώσει 40€ και 45€ αντίστοιχα. Εννοείτε χωρίς στεγανοποίηση.

Σε διάφορα forum διάβαζα πως σε επίσημο service θα πλήρωνα κάπου κοντά στα 100€ (το ένα).

Τελικά έμαθα πως και στην Arvato θα πλήρωνα 45€ (το ένα) με στεγανοποίηση και τα τηλέφωνα όπως πρέπει.

Αυτό το έμαθα με πλάγιο τρόπο, μιας και σε επικοινωνία με την Arvato ποτέ δεν μου έλεγαν τιμή αλλά ότι πρώτα έπρεπε να δουν την συσκευή επειδή αν έχει έστω και ένα χτύπημα (π.χ. στο καπάκι) αυτοί θα το αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

ψάχνω επιλογή να φορμάρω την SD Card και δεν την βρίσκω πουθενά...

Καμμιά βοήθεια;

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

ψάχνω επιλογή να φορμάρω την SD Card και δεν την βρίσκω πουθενά...

Καμμιά βοήθεια;

Κάνε το από pc, κατέβασε το minitool partition wizard, μετά συνδέσε το κινητό με το πίσι και μετά κάνε από εκεί την διαμόρφωση της micro SD ( αφού θα έχεις σώσει όμως τα πάντα μέσα)

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το από pc, κατέβασε το minitool partition wizard, μετά συνδέσε το κινητό με το πίσι και μετά κάνε από εκεί την διαμόρφωση της micro SD ( αφού θα έχεις σώσει όμως τα πάντα μέσα)

 

Δηλαδή, αν δεν περάσεις καινούργια SD (ώστε να σε ρωτήσει το κινητό για να την φορμάρει) δεν υπάρχει γενικά τέτοια επιλογή μέσα στις ρυθμίσεις;;; :blink:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - αποθηκευτικός χώρος - φορητός αποθηκευτικός χώρος, πατάμε όπου μας δείχνει τους φακέλους της SD , πατάμε τις τρεις τέλειες πάνω δεξιά, επιλέγουμε ρυθμίσεις αποθηκευτικόυ χώρου και μετά από εκεί διαμόρφωση
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...