Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ σήμερα του έβαλα σιμ κάρτα και το δούλεψα σα κανονικό κινητό έξω.

Η αλήθεια είναι που το κινητάκι είναι σφαίρα (snapdragon 835 είναι αυτός) και η κάμερα του δύναμη ειδικά την μέρα έξω αλλά προσπαθώ να το συνηθίσω και δυσκολεύομαι (από 6.44 σε 5.2" είναι απόσταση)

Πόσο για την ένταση και την ποιότητα κλήσεων είναι πολύ καλή και ασφαλώς πολύ καλύτερη απ ότι την περίμενα γιατί δεν είχα καλή εμπειρία από αδιάβροχα Sony σε ακουστικό και ηχείο, αυτό είναι άψογο ειδικά για το μέγεθος του!!!

Το UI της Sony ελαφρύ και αεράτο (αν και έχω βάλει τον Nova prime κλασικά όπως σε όλα τα κινητά μου), ή ram δε μπουκώνει εύκολα, η απόδοση και απόκριση της οθόνης σε πολύ υψηλά επίπεδα και γενικά το κινητό είναι ποιοτικότατο αεράτο και σφαίρα (άλλωστε είναι η ναυαρχίδα της Sony, δεν είναι κινητό της σειράς)

Αν δε το συνηθίσω μέσα στις επόμενες λίγες μέρες θα το δείτε στις αγγελίες αλλά καθαρά μόνο λόγω μεγέθους και όχι για τίποτα άλλο!!

Το κινητό είναι εργαλείο όντως..

ΣΣ

Να μην ξεχάσω να πω πως μου αρέσει που και οι δυο κάμερες του είναι πιο wide απ τα πιο πολλά κινητά και πιάνουν πιο πολύ θέμα πράγμα που σε κοντινά πλάνα ή σε εσωτερικό χώρο βοηθούν πολύ!!

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν το δώσεις, έχε με υπόψιν σου! Ή γράψε μας εδώ οτι το έβαλες για αγγελία.. Με ενδιαφέρει πολύ!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

μπορούμε κάπως να ξεκλειδώνουμε την συσκευή απλά ακουμπώντας το power και οχι να το παταμε πριν;
Εννοείς έχοντας περάσει δακτυλίκο αποτύπωμα, ναι

Αν εξάσκηθείς λιγάκι, πιέζοντας το παρατεταμένα λίγο και ανάβει το κινητό και το ξεκλειδώνει

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα όπως οι περισσότεροι εδώ και 15 μέρες το xz1 για 400 Ευρώ και γενικά είμαι ευχαριστημένος εκτός από ένα θέμα.

Η ανταπόκριση-ευαισθησία της οθόνης κατά το άγγιγμα είναι αργή. Ειδικά όταν προσπαθώ να κάνω zoom με δύο δάκτυλα σε κάποια φωτογραφία ή στον browser, "χάνει" πολύ την κίνηση των δακτύλων. Σε μία κριτική hands-on που είδα στο youtube παρατήρησα ότι κάνει το ίδιο.

Προέρχομαι από Samsung s4, το οποίο στην ευαισθησία της οθόνης και την ανταπόκριση ήταν σίγουρα καλύτερα.

Είναι θέμα hardware ή λογισμικού, οπότε και θα διορθωθεί με κάποιο update;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξίζει να το πάρουμε αν το βρούμε στα 400 μεταχειρισμένο λίγων ημερών απ όσους το πήραν από black friday;

 

Ο ήχος από τα ηχεία και από τα ακουστικά πως είναι; είναι πολύ χαμηλός;

Μερικοί αναφέρουν ότι κάνει reboots συχνά

Άλλοι ότι η οθόνη σε άσπρο φόντο εμφανίζει burn in ή κάτι παρόμοιο που έχουν οι lcd, αυτά τα έχετε παρατηρήσει;

 

Είμαι ανάμεσα στο να πάρω Mi A1 ή να ανέβω και να πάρω πάνω κάτω στην ίδια τιμή xz1 ή s8 μεταχειρισμένα

Link to comment
Share on other sites

απο μένα κανενα πρόβλημα σε όσα αναφέρεις.

τα ηχεία είναι μια χαρά!

θα ηθελα μονο λιγο καλύτερη κάμερα για τις βραδυνές λήψεις

 

ανάμεσα σε καινούργιο XZ1 και μεταχειρισμενο S8 πάς άνετα στο Sony

αν είναι και τα δυο μεταχειρισμένα, καλύτερα στο S8 (αν και εγώ πάλι στο XZ1 θα πήγαινα λόγο bloatware)

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Γύρω στο 50ευρω είναι η διαφορά τους. Τα μεν samsung 5-6 μηνών ενώ το sony 10ημέρου κοντά στη τιμή του blackfriday.

κι εγώ προς το sony κλείνω διότι το samsung αν πέσει θα το κλαίω.

Η άλλη εναλλακτική επειδή είμαι απλός χρήστης, διάβασμα, πολύ μουσική, social media, ταινίες και βίντεο, είναι να πάω στο xiaomi το Mi A1 και να μη δώσω τα διπλά αλλά αυτό πρέπει να το σκεφτώ μόνος μου. Αν το xz1 είναι τέλειο σε hardware και software τότε αξίζει τα διπλά, αν δεν είναι όμως καλύτερα το Mi A1 κι ότι είναι.

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις τα €€ για XZ1 πας εκεί κατευθείαν, δεν υπάρχει σύγκριση με το xiaomi.

αν ζορίζεσαι οικονομικά, το xiaomi είναι μια χαρά!

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλό το A1, μα αν έχεις τα χρήματα, το xz1 είναι (εκτός μεγέθους οθόνης) σε άλλο επίπεδο.

Υπάρχουν και τα δυο μπροστά μου, το A1εχει μεγαλύτερη οθόνη και είναι και αρκετά όμορφο. Εδώ τελειώνουν τα πλεονεκτήματα του.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τελικά το xz1.

Δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος.

Ένα Moto x style που είχα προηγούμενος ήταν: -ίδιο σε κάμερα με το XZ1

-καλύτερο σε ήχο από το XZ1 στα ηχεία (δοκίμασα όλα τα tweaks και τους συνδιασμούς για τον ήχο)

-ιδιο σε ήχο από ακουστικά. Περίμενα τίποτα καλύτερο από το xz1. (Χρησιμοποιώ Spotify premium)

-σε επιδόσεις για τα απλά που κάνω διαφορά δεν είδα.

 

Highlights

-Η κάμερα δε τραβάει raw και το κλείστρο φτάνει μέχρι το 1 sec. Δεν υποστηρίζει camera2 api οπότε δεν μπορείς να βάλεις το camera app των pixel για να έχεις hdr+ και να εκμεταλλευτείς το hardware, μιας και το camera software της sony είναι για μπάτσες. Με το superior auto mode τα κάνει μαντάρα το software. Ένα iPhone se που έχω βγάζει καλύτερες φωτογραφίες σε auto.

-Η φωτεινότητα τη νύχτα είναι αρκετά υψηλή και δεν έχει ούτε τα απλά tweaks που έχουν άλλα κινητά και κάνει την οθόνη λίγο πιο κίτρινη τη νύχτα. Αυτά τα apps απ' το playstore που το κάνουν αυτό είναι μούφα.

-Επίσης πολύ ενοχλητικό που μερικές φορές αποσυνδέεται από το wifi.

-Οι γραμμές από το σήμα ανεβοκατεβαίνουν συνέχεια, δε μένει σταθερό στο ίδιο σημείο.

-Η οθόνη απ' ότι είδα σε ένα forum πάνω στο δίμηνο-τριμηνο αρχίζει σε όλους σχεδόν και εμφανίζει διάφορα θέματα λόγο κακής επιλογής panel από την sony. (Περιμένουμε να το δούμε)

-Μπαταρία μέτρια προς καλή.

-Το touch responsiveness μου φαίνεται ελάχιστα αργό σκρολαροντας. Μπορεί και να είναι η ιδέα μου.

-Ο ήχος κατά τη κλήση πήρε αρκετά θετικά σχόλια είπαν ότι με ακούνε καμπάνα, κι εγώ άκουγα καθαρότερα από ότι σε άλλες συσκευές.

-ΟΙ σχεδιασμός του είναι κομπλέ τα bezels δεν είναι πια και τόσο μεγάλα, ίδια με τα άλλα κινητά του 2016 είναι απλά είναι τετραγωνισμένο.

-Δε έχει raise to wake ή οτιδήποτε παρόμοιο. Πρέπει να το ξεκλειδώνεις συνέχεια για να βλέπεις ενημερώσεις. Κακό κι αυτό...

Εν κατακλείδι, flagship δε θα το έλεγα κατά την άποψη μου. Η τιμή του θα έπρεπε να είναι στα 300-400 max λόγο μάρκας. Αυτά από μένα.

Edited by dimips
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι μερικές ημέρες μετά, θα αλλάξεις λίγο γνώμη.

Είναι συσκευή που σε κερδίζει σιγά σιγά, όπως και κάθε Sony.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

dimips αν και στα περισσότερα συμφωνό μαζί σου, έχω διαφορετική άποψη στα παρακάτω:

Τα ηχεία είναι μια χαρά. Δεν έχουν την κορυφαία ένταση, αλλα απο ποιότητα δεν έχω κάποιο παράπονο.

Ακουστικά τόσο με ενσυρματα, όσο και με ασυρματα δεν έχει καμια σοβαρη διαφορά στις διάφορες λειτουργίες. Μέτριος προς καλός ο ήχος.

Επιδόσεις το κινητό πάει σφαίρα! τόσο σε πλοήγηση και καθημερινές λειτουργίες, όσο και στα πιο απαιτητικά παιχνίδια.

gps, ποιότητα κλήσεων και ποιότητα κατασκευής, από άλλο πλανήτη :love:

οθόνη έξαιρετική! ελπίζω να μην έχουμε ιστορίες στο μέλλον που αναφέρουν 1-2 άτομα στο xda

wifi κανένα θέμα.

απο το G2 μου λείπει φυσικά το tap to wake, ενώ τα besels (προσωπικά) δεν ενοχλούν τελικά καθόλου.

 

πάμε τώρα στα της κάμερας:

απο άποψη hardware φαίνεται πολύ δυνατό, και μάλιστα τη μέρα, αλλα και σε macro οι φωτογραφίες είναι εξαιρετικές.

σε βραδυνές λήψεις πάντως, είναι αρκετά πίσω απο τον ανταγωνισμό (που πάιζει βέβαια στα 700-900€:shifty:)

αυτό που μου άφησε θετικότατες εντυπώσεις είναι το superior auto. διαβάζει σχεδόν πάντα σωστά το αντικείμενο και προσαρμόζει αναλόγως τις ρυθμίσεις. ακόμη ένα αρνητικό βέβαια στην κάμερα είναι και οι λίγες (πάλι σε σχέση με τον ανταγωνισμό) ρυθμίσεις για manual, raw και κλείστρο.

 

με λίγα λόγια, στα 400€ που έπαιξε ήταν απίστευτη προσφορά! στα 600-700€ υπάρχουν και καλύτεροι παίκτες στην αγορά

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη βρε παιδιά η κάμερα μόνο σε εμένα τα κάνει μαντάρα κάνοντας unsharpening σχεδόν τα πάντα και έχοντας θόρυβο σε συνθήκες φωτισμού κλειστού χώρου; Δοκίμασα μια modded camera της Google με τις απλές ρυθμίσεις στα 8 megapixel που πάει max και είχε πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Επίσης κλείνει εφαρμογές όπως το skai.gr ενώ ακούω το ραδιόφωνο στο background και είμαι σε άλλη εφαρμογή. Έχω ανοίξει αλλες 2-3 και κλείνει αυτή. Κι αυτό μου ξινισε λίγο. Τέλος πάντων. Αυτό για την οθόνη είναι σίγουρο ότι θα συμβεί. Κάπου διάβασα ότι το διορθώνουν αν το κουτί γράφει οτι είναι rev 5. Εδώ Ελλάδα στις προσφορές ήταν όλα rev 4.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τις πολύ λεπτές διαγώνιες γραμμές στην οθόνη όταν πάτε πολύ κοντά τις παρατηρήσατε; Θέλει χαμηλή σχετικά φωτεινότητα και γκρι άσπρο φόντο.

 

(Αυτό με τις εφαρμογές που κλείνουν στο παρασκήνιο λύνεται μάλλον αν τις βάλεις στις εξαιρέσεις στη βελτιστοποίηση μπαταρίας)

Edited by dimips
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε τόσο χάλια όσον αναφορά την κάμερα...

Βέβαια, το γεγονός ότι όλοι σχεδόν οι κατασκευαστές χρησιμοποιούν hardware της Sony για την καμερά τους και η ίδια η Sony δεν κρατάει τα ηνία για τον εαυτό της (ότι και να κάνουν με το software τους) είναι ακατανόητο:

https://www.androidauthority.com/best-of-android-2017-camera-819624/

Edited by deadp
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε και η θηκούλα απο το άμαζον χτες. εξαιρετική εφαρμογή για πουγκί :up:

λινκ

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια, αλλά γνήσια θήκη είχε μέσα δώρο το sony-ericsson T650 που είχα πριν πόσα χρόνια! (φανατικός δεν είμαι, αλλά εκείνο το τηλέφωνο ήταν κορυφή, μαζί με τα P910, P990, K750, W810 κ.α. που επίσης είχα)

Άψογη.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε αναβάθμιση με το patch Δεκεμβρίου αλλά ακόμα δεν φάνηκε σε εμάς με τις συσκευές της cote. Οι υπόλοιποι λάβατε τίποτα;
Link to comment
Share on other sites

Από εδώ τσεκάρεις τι έχει βγει

https://xpericheck.com/device/G8341

Προς το παρόν έχει βγει για επτά cda.

Τα υπόλοιπα θα ακολουθήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα και σε προηγούμενο post το ίδιο απλά βλέπω ότι συνεχίζω να έχω το ίδιο θέμα.

Η ανταπόκριση της οθόνης στο άγγιγμα είναι αργή, χάνει μέρος του αγγίγματος και αργεί να ακολουθήσει την κίνηση του δάκτυλου.

Καμία σχέση με το s4 που είχα. ''Touch responsiveness'' το ανέφερε κάποιος προηγουμένως και πιστεύω αν αναφέρεται στο ίδιο πρόβλημα.

Είναι κρίμα γιατί το κινητό κατ' άλλα είναι μια χαρά.

Επίσης ο σαρωτής δακτυλικών αποτυπωμάτων, μερικές φορές δεν διαβάζει το αποτύπωμα. Κυρίως αν δεν τοποθετήσω καλά το δάκτυλο την πρώτη φορά μετά δεν το διαβάζει ακόμα και αν βάλω καλά το δάκτυλο στο σαρωτή.

Έχει κανείς παρόμοια προβλήματα;

Επίσης γνωρίζετε αν μπορεί να είναι λόγω software ή hardware;

Τί πρόβλημα αναφέρεστε ότι παρουσιάζει η οθόνη ;

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα και σε προηγούμενο post το ίδιο απλά βλέπω ότι συνεχίζω να έχω το ίδιο θέμα.

Η ανταπόκριση της οθόνης στο άγγιγμα είναι αργή, χάνει μέρος του αγγίγματος και αργεί να ακολουθήσει την κίνηση του δάκτυλου.

Καμία σχέση με το s4 που είχα. ''Touch responsiveness'' το ανέφερε κάποιος προηγουμένως και πιστεύω αν αναφέρεται στο ίδιο πρόβλημα.

Είναι κρίμα γιατί το κινητό κατ' άλλα είναι μια χαρά.

Επίσης ο σαρωτής δακτυλικών αποτυπωμάτων, μερικές φορές δεν διαβάζει το αποτύπωμα. Κυρίως αν δεν τοποθετήσω καλά το δάκτυλο την πρώτη φορά μετά δεν το διαβάζει ακόμα και αν βάλω καλά το δάκτυλο στο σαρωτή.

Έχει κανείς παρόμοια προβλήματα;

Επίσης γνωρίζετε αν μπορεί να είναι λόγω software ή hardware;

Τί πρόβλημα αναφέρεστε ότι παρουσιάζει η οθόνη ;

 

Hardware είναι το θέμα. Το touch έχει πολύ αργή ανταπόκριση σχετικά με αλλά τηλέφωνα. Φαντάσου εγώ που ήρθα από iPhone που έχει τη τέλεια ανταπόκριση πως ένιωσα. Η οθόνη έχει εργοστασιακά διαγώνιες γραμμές σε όλη της την επιφάνεια και φαίνεται αυτό αν πας κοντά σε ανοιχτού χρώματος φόντο με σχετικά χαμηλή φωτεινότητα. Επίσης μετα από κάνα 2-3 μήνες αρχίζουν και μένουν σκιές από τα κουμπιά και από την γραμμή κατάστασης στην οθόνη λόγο του ότι είναι μαύρα και η οθόνη κακής ποιότητας.

 

Τέλος για όσους έχουν της cosmote τηλέφωνα καλύτερα να περάσουν το generic DE το Γερμανικό firmware που παίρνει πρώτο απ' όλα τις ενημερώσεις. Χθες ήρθε το security patch Δεκεμβρίου που διορθώνει το κενό ασφαλείας με τα wifi και αλλάζει το Xperia launcher που πλέον μπορείς να πας στις εφαρμογές με swipe up. Τίποτα άλλο.

Edited by dimips
Link to comment
Share on other sites

Ο σαρωτής δακτυλικού αποτυπώματος δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.Απλά λόγο θέσης θέλει σάρωση του δαχτύλου από πολλές γωνίες.Όταν έχεις θήκη απλή δεν αναγνωρίζει το δάκτυλο λόγο της εγκοπής που έχει η θήκη και δεν επιτρέπει στο δάκτυλο να πατήσει. Όσον αναφορά την απόκριση της αφής θα σε παρακαλούσα να παραθέσεις ένα link με το πρόβλημα. Επειδή και εγώ έχω ένα 6s plus ταυτόχρονα και δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Ο σαρωτής δακτυλικού αποτυπώματος δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.Απλά λόγο θέσης θέλει σάρωση του δαχτύλου από πολλές γωνίες.Όταν έχεις θήκη απλή δεν αναγνωρίζει το δάκτυλο λόγο της εγκοπής που έχει η θήκη και δεν επιτρέπει στο δάκτυλο να πατήσει. Όσον αναφορά την απόκριση της αφής θα σε παρακαλούσα να παραθέσεις ένα link με το πρόβλημα. Επειδή και εγώ έχω ένα 6s plus ταυτόχρονα και δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

 

Λοιπόν εδώ είναι το link

https://www.lesnumeriques.com/telephone-portable/sony-xperia-xz1-p40787/test.html

 

Άσε το Google να το μεταφράσει και πάνε στην ενότητα screen. Αλλιώς ενότητα ecran. Η απόκριση είναι στα 106ms στο xz1. Στο 6s είναι στα 29ms.

 

https://www.lesnumeriques.com/telephone-portable/apple-iphone-6s-p21863/test.html

Edited by dimips
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...