Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αποκριση οθονης δεν εχω κάποιο πρόβλημα.

αντιθέτως σήμερα μου παρουσιάστηκε για πρώτη φορά το θέμα με το δακτυλικό αποτύπωμα, και μάλιστα μόνο στο ένα απο τα 2 δάχτυλα που έχω περασμένα.:wacko:

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Ο αναγνώστης των δακτυλικών αποτυπωμάτων λογικό είναι να έχει θέματα, λόγω θέσης και μόνο.

Κι εγώ παρατηρήσει περιπτώσεις που δεν αναγνωρίζει το αποτύπωμα, αλλά αντίστοιχες εδώ δει και στο LG V20 και στο Mi A1 που είχα. Ακόμη και στο iPhone 7 Plus, είχα ( σπάνια) κάποιο κόλλημα.

Η οθόνη στα δικά μου χέρια είναι μια χαρά.

Και αφού γευτήκαμε τους Γάλλους (και σε επανάληψη, φτάνει όμως) ας δούμε τι αναφέρει μια ρωσική παλιά καραβάνα σε ένα σύντομο review για τη συσκευή:

https://mobile-review.com/review/sony-xperia-xz1.shtml

Όχι ότι αναφέρει κάτι που δεν ξέρουμε... ότι είναι μια συσκευή για χρήση, όχι για το τραπέζι της καφετέριας (μακάρι να τα κατάφερνε και στα δυο, βέβαια)

Edited by deadp
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Ο αναγνώστης των δακτυλικών αποτυπωμάτων λογικό είναι να έχει θέματα, λόγω θέσης και μόνο.

Κι εγώ παρατηρήσει περιπτώσεις που δεν αναγνωρίζει το αποτύπωμα, αλλά αντίστοιχες εδώ δει και στο LG V20 και στο Mi A1 που είχα. Ακόμη και στο iPhone 7 Plus, είχα ( σπάνια) κάποιο κόλλημα.

Η οθόνη στα δικά μου χέρια είναι μια χαρά.

Και αφού γευτήκαμε τους Γάλλους (και σε επανάληψη, φτάνει όμως) ας δούμε τι αναφέρει μια ρωσική παλιά καραβάνα σε ένα σύντομο review για τη συσκευή:

https://mobile-review.com/review/sony-xperia-xz1.shtml

Όχι ότι αναφέρει κάτι που δεν ξέρουμε... ότι είναι μια συσκευή για χρήση, όχι για το τραπέζι της καφετέριας (μακάρι να τα κατάφερνε και στα δυο, βέβαια)

 

Γιατί οι άλλες δεν είναι για χρήση; Αυτοί οι τίτλοι είναι για να γουστάρουν τα fanboys. Εμένα για διάβασμα-ταινίες-youtube-μουσική-κλήσεις-κάμερα που είναι η χρήση που το κάνω έχω παρατηρήσει ότι:

-τη νύχτα που διαβάζω μου καίει η οθόνη τα μάτια επειδή δεν έχει επιλογή να μειώσει το λευκό χρώμα και τη φωτεινότητα περαιτέρω όπως τα περισσότερα άλλα software από τηλέφωνα αυτής της κατηγορίας τιμής.

-Τα βίντεο είναι οκ αλλά δε ξέρω για πόσο με όλα αυτά τα προβλήματα της οθόνης που εμφανίζονται σε πολύ κόσμο.

-Μουσική από ακουστικά ψιλομούφα. Μάλλον θα πρέπει να δώσω 100 ευρώ για ακουστικά μπας και... Μουσική από ηχεία ικανοποιητική αν στρώσεις το equalizer.

-Κλήσεις ενώ αρχικά ήμουν ενθουσιασμένος τελικά μέτρια ποιότητα και επίσης η ένταση του ήχου για τις ειδοποίησης και για τις κλήσεις είναι πάρα πολύ χαμηλή, ποτέ δε το ακούω και ακούγεται ψιλοάσχημα πολυφωνικά.

-Κάμερα για τη κατηγορία τιμής του τη νύχτα άθλια, τη μέρα αν κάνεις λίγο ζουμ θα δεις ότι σβήνει λεπτομέρειες. Επίσης το χέρι πρέπει να είναι σταθερό σαν χειρούργου.

-Χάνει που και που το wifi και επανέρχεται σε 2-3 δεύτερα, αλλά κι αυτό δε συγχωρείται.

 

Με το δαχτυλικό δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής, έβαλα 3 δάχτυλα από 2 φορές και από κάθε γωνία το καθένα και τα πιάνει κομπλέ.

 

Τέλος πάντων, για 699 αρχική δεν είναι με τίποτα. Για 499 που έχει τώρα στα μεγάλα καταστήματα δεν είμαι με τίποτα. Για 399 που ήταν black friday ήταν μια τιμή στα κανονικά του μόνο και μόνο για το snapdragon 835 για όσους παίζουν παιχνίδια.

 

Συγνώμη αν γίνομαι εριστικός, έχω πιάσει πολλές συσκευές και από αυτή ενώ περίμενα πολλά με ψιλοαπογοήτευσε.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι από περιέργεια , ποια ήταν η προηγούμενη συσκευή σου;

 

Αλλάζω συχνά και διαφορετικές κατηγορίες. Οι πιο πρόσφατες ήταν Samsung s6, s7, note 4. Iphone SE, 6s και για λίγο 7. Motorola Moto x style. Xiaomi redmi 4x.

Link to comment
Share on other sites

-Μουσική από ακουστικά ψιλομούφα. Μάλλον θα πρέπει να δώσω 100 ευρώ για ακουστικά μπας και... Μουσική από ηχεία ικανοποιητική αν στρώσεις το equalizer.

τα ακουστικά της συσκευασίας είναι μούφα (αν ακους με αυτά)

με τα ακουστικά του G2 ο ήχος είναι μια χαρά!

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dimips διάβασα όλα όσα μου είπες. Γενικά εγώ δεν στέκομαι εύκολα σε αριθμούς αλλά πιο πολύ στην χρήση της καθημερινότητας μου. Αναφέρω τις συσκευές μου τα τελευταία χρόνια απλά σαν μέτρο σύγκρισης. G2, G3 16gb και 32gb,G4,S6,note 4, 5x, 6p, p10 από ios 4s,5s, 6s plus. Καμία συσκευή δεν άξιζε τα χρήματα της Day one. Όλες είχαν και από κάτι... που δεν... Η κάθε μία ήταν για τον ανάλογο χρήστη.Θεωρώ λοιπόν ότι η διαφορά των ms στο touch που λες πχ, για κάποιον είναι σπαστικό και το σέβομαι. Δεν είναι όμως κακή λειτουργία διότι στον μέσο χρήστη δεν θα φανεί. Ο αισθητήρας είναι πολύ καλός, αλλά θεωρητικά σε παράξενη θέση. Άλλους βολεύει, άλλους όχι. Δεν έχει κακή λειτουργία όμως, ίσα ίσα... Για την ποιότητα κλήσης νομίζω παίζει ρόλο και ο παροχος αν δεν κάνω λάθος,εγώ με Vodafone είμαι μια χαρά ειλικρινά. Αν κάπου χωλαίνει λίγο η συσκευή είναι το software της κάμερας.Παρόλα αυτά η αποτύπωση των εικόνων στην οθόνη του υπολογιστή δεν έχουν την υπερβολική διαφορά που ισχυρίζονται πολλοί.Η μπαταρία είναι αξιοπρεπέστατη για 2700(5-6 ώρες οθόνη με όλα on )! Ο ήχος του με ένα μέτριο ζευγάρι ακουστικά είναι αξιοπρεπέστατος και αυτός. Είναι αδιάβροχο και έχει περίπου stock android. Η συσκευή για εμένα είναι μια χαρά. Ποιοτική και ουσιαστική στην καθημερινότητα. Δεν προσφέρει τίποτα λίγοτερο από κανένα flagship. Αν είχε και καλύτερο software στην camera θα ήμουν πολύ χαρούμενος.Δεν θεοποιώ την συσκευή σε καμία περίπτωση, έλεγα να την δώσω αλλά το ξανασκέφτηκα και δεν θα το κάνω,απλά προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός. Edited by Tsarli
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στα παραπάνω ότι έχω την αίσθηση ότι το Android 8 δεν είναι ακόμα τόσο "smooth" όσο είχε φτάσει το 7.1

Είχε πέσει στα χέρια μου για λίγο ένα pixel όταν είχε πρώτοπάρει το 8 και είχα "φρίξει" λίγο με την απόκριση του.

Όπως έχω "φρίξει" λίγο και με την 8 του XZ1 προερχόμενος από το Z5 με την 7.1

Οπότε στην σύγκριση μεταξύ των κινητών καλά είναι να βάζουμε και την παράμετρο του software.

Πιστεύω ότι σε μελλοντικές αναβαθμίσεις θα φτιάξει ακόμα περισσότερο το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω άναψε το νήμα με τα τελευταία ποσταρισματα με τρόμαξαν λίγο τα σχόλια κ δεν λεω να το βγάλω απο το κουτί απο την μαύρηπαρασκευη που το πήρα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κρίνω με βάση το εύρος τιμής του. Για τι ότι θεωρείται flagship στα 699 που ήταν η τιμή του και εμείς το πήραμε σαν υπερπροσφορά ουάου στα 399 και νομίζαμε πιάσαμε τον παπά απ' τα "γένια". Στα 399, δηλαδή 100 ευρώ κάτω από τα one plus 5 και 5T, θα έπρεπε να είναι η αρχική του τιμή και θα το αντιμετώπιζα διαφορετικά. Εγώ πρώτος θα έλεγα ότι τα αξίζει τα λεφτά του ως μέτριο σε όλα όπως και στην τιμή. Αν και δε θα το έπαιρνα, διότι έτσι θα μου έδειχνε πως είναι μέτριο εξ αρχής, δε θα χρειαζόταν να το αγοράσω για να το εξακριβώσω. Θα πήγαινα σε κάτι πιο φθηνό. Εγώ πήγα σε αυτό με τη πεποίθηση ότι θα είναι ουάου σε οθόνη ήχο και κάμερα λόγο του οτι είναι flagship. Τέλος πάντων, πολύ το ανέλυσα, κινητό είναι όχι σπίτι, εγώ θα το κρατήσω το τηλέφωνο, διότι αν το πουλήσω 350 σε οτιδήποτε καλύτερο σε μεταχειρισμένο για να πάω, θα πρέπει να δώσω αλλά 100 ευρώ τουλάχιστον. Οπότε θα έχετε εδώ έναν γκρινιάρη.
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω άναψε το νήμα με τα τελευταία ποσταρισματα με τρόμαξαν λίγο τα σχόλια κ δεν λεω να το βγάλω απο το κουτί απο την μαύρηπαρασκευη που το πήρα

Να το ανοίξεις και την χαρείς την συσκευή. Να αποκτήσεις δική σου γνώμη. Η πεποίθηση του καθενός μας δεν αποτελεί κανόνα. Αν δεν σε καλύψει την πουλάς ή την ανταλλάσεις με κάποια άλλη. Πάντως και γω συμφωνώ ότι είναι μια χαρά και με μελλοντικά updates θα γίνει ακόμα καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι κορυφή. Η αρχική τιμή της φάνηκε σε όλους ακριβή κυρίως λόγω του σχεδίου και τίποτα άλλο. Τώρα για το αποτύπωμα όντως αν δεν πιάσει με την μια αργεί λίγο να το αναγνωρίσει αλλά η θέση του είναι εκεί που πρέπει και βολεύει πολύ. Κανένας δεν αναφέρει ότι για δύο χρόνια τουλάχιστον η Sony θα δίνει αναβαθμίσεις στην ώρα της όταν άλλοι φοράνε ακόμα λειτουργικό 1 έτος πίσω. Ναι τα Samsung έχουν πολύ ωραίο factor και κάμερα στο αυτόματο καλύτερη αλλά δίπλα δίπλα αν τα χρησιμοποιήσεις θα δεις σοβαρή διαφορά στην ταχυτητα.
Link to comment
Share on other sites

Να το ανοίξεις και την χαρείς την συσκευή. Να αποκτήσεις δική σου γνώμη. Η πεποίθηση του καθενός μας δεν αποτελεί κανόνα. Αν δεν σε καλύψει την πουλάς ή την ανταλλάσεις με κάποια άλλη. Πάντως και γω συμφωνώ ότι είναι μια χαρά και με μελλοντικά updates θα γίνει ακόμα καλύτερη.

 

Θα το βάλω σε χρήση, περιμένω τη θήκη κ το τζαμακι από ebay εώς τότε έχω ασχολία καλή: Μαζί με δικό μου πήγα να πάρει κινητό για τη γυναίκα έως 200ε, πήρε το p9 lite 2017 χρυσό μαρεσε πήρα κ γω 1 από τέλος Οκτώβρη που έγινε η αγορά πριν μια βδομάδα το έβαλα σε χρήση έως τότε ήμουν με rn4 mtk k μετα με snap global, βλέπω κάτι περίεργο στην βιντεοσκόπηση έκανε εστίαση συνέχεια με αποτέλεσμα το θολομα ξεθολομα την εικόνας πήρα τηλέφωνο το δικό μου κ λέω το κ το,εμένα λέει δεν κάνει τίποτα ,αν χτυπήσεις το δικό μου στην πλάτη κοντά στην κάμερα κάνει σα κουδουνιστρα το άλλο όχι φωτό βγάζει καλές. Όταν το πήρα έκανα κ ασφάλεια για 2 χρόνια ρωτώ πως να χειριστώ το θέμα να πάρω άλλη κ όχι επισκευή αυτής της συσκευής, μήπως να το σπάσω;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το κινητάκι.

Δες σε θέματα όπως του mate 10 τι γίνεται

 

Στο νήμα του mate 10 Pro όλοι είναι ευχαριστημένοι, ιδιαίτερα με την αυτονομία.

Τι παρατήρησες;

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το κινητάκι.

Δες σε θέματα όπως του mate 10 τι γίνεται

 

Μια φορά μπήκα δεν το παρακολουθώ το εν λόγω νήμα γιατί είμαι στα 150 Χιλ μήκος σε συσκευή,το νήμα που με απασχολεί είναι του LG v30 μου κάθεται στο μέγεθος κ στο μάτι το v30. Τα άλλα νηματα που διαβάζω είναι από τις συσκευές που έχω p8 lite, Xiaomi rn4 mtk &snap,p9 lite 17 k iPhone 6 (γυναίκας για αν θα το αναβαθμίσει ή όχι σε άλλο iOS εκτός 10.3.3 που έχει)τι. αγγαρεία κάνω αντροιτ ανθρώπος

Link to comment
Share on other sites

Στο νήμα του mate 10 Pro όλοι είναι ευχαριστημένοι, ιδιαίτερα με την αυτονομία.

Τι παρατήρησες;

Ατελείωτα μικροπροβληματα/bug στο software τα οποία (λογικά) θα λυθούν στα επόμενα update.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Με 5 μέρες καθυστέρηση το patch Δεκεμβρίου έφτασε σήμερα. Και άλλη μια μικροαναβαθμιση στο σύρσιμο προς τα πάνω του drawer αλλά oreo.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σας πρότεινα σε όσους γνωρίζετε το τρόπο να περάσετε το Generic DE το γερμανικό firmware που παίρνει πρώτο όλες τις αναβαθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σας πρότεινα σε όσους γνωρίζετε το τρόπο να περάσετε το Generic DE το γερμανικό firmware που παίρνει πρώτο όλες τις αναβαθμίσεις.

 

Dimips αν σου είναι εύκολο δώσε μας(μου) οδηγίες για το φλασαρισμα. Από samy μεριά με Odin φλασαρω ότι μαμά φιρμ υπάρχει στο sammobile ,λόγο tablet note 10.1 2014 ακόμα κ παλιά λόγο s3

Με Πέρασμα του generic de υπάρχει πρόβλημα με εγγύηση ή όχι; Φαντάζομαι έχει κ ελληνικά το γερμανικό. Η διαδικασία μοιάζει με τα σαμσουνγκ

Edited by votis
Link to comment
Share on other sites

Dimips αν σου είναι εύκολο δώσε μας(μου) οδηγίες για το φλασαρισμα. Από samy μεριά με Odin φλασαρω ότι μαμά φιρμ υπάρχει στο sammobile ,λόγο tablet note 10.1 2014 ακόμα κ παλιά λόγο s3

Με Πέρασμα του generic de υπάρχει πρόβλημα με εγγύηση ή όχι; Φαντάζομαι έχει κ ελληνικά το γερμανικό. Η διαδικασία μοιάζει με τα σαμσουνγκ

 

Λοιπόν απ' ότι βλέπω βέβαια την ενημέρωση του Δεκεμβρίου την πήραν όλα περίπου τα firmware, αλλά ας το γράψω εδώ να υπάρχει, μήπως μελλοντικά τον παίξει η cosmote και δεν δίνει συχνά updates:

 

1. από εδώ κατεβάζεις το xperifirm :

https://forum.xda-developers.com/crossdevice-dev/sony/pc-xperifirm-xperia-firmware-downloader-t2834142

Στη συνέχεια το ανοίγεις και επιλέγεις το xz1, βρίσκεις την generic DE και πας κάπου δεξιά που σου λέει και τη κατεβάζεις. Όταν κατέβει ανοίγεις το φάκελο και κάνεις και Unzip στον ίδιο φάκελο και το partition για να υπάρχει και αυτό unziped.

 

2. Μετά από εδώ κατεβάζεις το Newflasher:

https://forum.xda-developers.com/crossdevice-dev/sony/progress-newflasher-xperia-command-line-t3619426

Στη συνέχεια το βάζεις μόνο το newflasher.exe στο φάκελο του firmware

 

3. Ενεργοποιείς developer options και ενεργοποιείς στη συνέχεια το usb debug πως λέγεται αυτή η εντολή για να στο αναγνωρίζει το pc και τα πρόγραμμα newflasher.

 

4. Κατέβασε το xperia flashtool και το κάνεις εγκατάσταση για να σου περάσει μόνο και μόνο τα drivers που χρειάζονται στο pc, δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα από αυτό μετά.

 

5. Κλείνεις το κινητό.

-Κρατάς πατημένο το volume down.

-Συνδέεις το κινητό με το καλώδιο στον υπολογιστή.

-Σου βγάζει το φωτάκι ότι συνδέθηκε. (αφήνεις το κουμπί)

-Ανοίγεις από το φάκελο του firmware το newflasher.exe, αναγνωρίζει το κινητό (αν όχι κάτι απ τα προηγούμενα πήγε στραβά ή δεν έγινε) και ξεκινάς μετά στα δυο που σου βγάζει πατάς N (δηλαδή NO). Ξεκινάει και σου περνάει αυτόματα το firmware.

 

6. Εγώ καλού κακού αφού πέρασα το firmware, κατέβασα, εγκατέστησα και άνοιξα και το pc companion και πάτησα να μου κάνει repair software και μου ξαναπέρασε το firmware που πέρασα κανονικά. Αλλά δε χρειάζεται.

 

Για την εγγύηση δε ξέρω σίγουρα, πάντως δε νομίζω ότι τη χάνεις, δεν υπάρχει λόγος να χάνεται η εγγύηση έτσι, απλά περνάς firmware. Δε ξεκλείδωσα κάτι, ούτε ζητάς κωδικό ξεκλειδώματος από τη sony. Άμα είναι να το πας για service πέρνα πάλι το firmware της cosmote ή όποια άλλη έχεις, έτσι κι αλλιώς κι αυτοί με το που το πάρουν στο service θα το κάνουν factory reset ή θα σου πουν να το κάνεις εσύ πριν το πας.

 

Τα πάντα έχει το firmware, ίδιο σε όλα είναι μάλλον, επιλέγεις όποια γλώσσα θέλεις. Κι εγώ ελληνικά έχω. Μπορεί στη Γερμανία να αγαπιούνται με τη Sony γι' αυτό να τα παίρνουν όλα πρώτοι.

Edited by dimips
Link to comment
Share on other sites

Νασε καλά φιλε dimips για τον οδηγό που ποσταρες, είναι περίπου ίδια τα βήματα όπως το φλας με Odin μαμα σαμυ φιρμ, δεν υπάρχει θέμα με εγγύηση. Απο την αγορά μέχρι κ τώρα δεν το δούλεψα καθόλου,νατο φλασαρω με το πρώτο αναμα η νατο κανω κανα 2-3 κύκλους φόρτισης κ μετά να μπω στο φλασινγκ, τοχω κούτα
Link to comment
Share on other sites

Έχει ασχοληθεί κανείς με το WiFi calling; δεν βρίσκω την επιλογή στις ρυθμίσεις για την ενεργοποίησή του

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...