Jump to content

Κάρτα sim για συναγερμό


soufras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προεπιλεγμενα εμφανιζεται ο ελληνικος αριθμος αλλα εχεις επιλογη να το αλλαξεις.

Χθες την παρελαβα σε 1 εργασιμη με ACS και σημερα περιμενω να ενεργοποιηθει.

Την εχω βαλει σε κινητο προς το παρον και παρακολουθω.

Ειναι πολυ ωραιο το οτι κλειδωνει στον παροχο της περιοχης με το καλυτερο σημα αυτοματα και μου αρεσε πολυ και η σελιδα που εχουν για το account σου οπου μπορεις να κανεις ανανεωση καθως να δεις και ιστορικο κλησεων και sms.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 306
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ίδιο έψαχνα και εγώ και ήμουν ανάμεσα σε αυτήν και την planetsim.

Πήρα στην planetsim και μου είπαν ότι πρέπει να πάρω το πακέτο Euro sim planetim αλλά εμφανίζεται νούμερο εστονιας.

Για συναγερμός με αποστολή και ληψη sms πώς χρεώνεται;;;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παρήγγειλα και εγώ μία sim από την Intertelecom γιατί 10 ευρώ κάθε 2 μήνες που θέλει το καρτελ, δεν τα δίνω! Το κλείδωμα σε κάποιον συγκεκριμένο πάροχο γίνεται κατόπιν επικοινωνίας μαζί τους φαντάζομαι, ε;
Link to comment
Share on other sites

Αναμένω να μου πεις εντυπώσεις.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στα τεστ που του έκανα δούλευε πάντα μια χαρά. Με καλύτερο σήμα καθώς βρίσκει πάντα την κεραία με το καλύτερο σήμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρήγγειλα και εγώ μία sim από την Intertelecom γιατί 10 ευρώ κάθε 2 μήνες που θέλει το καρτελ, δεν τα δίνω! Το κλείδωμα σε κάποιον συγκεκριμένο πάροχο γίνεται κατόπιν επικοινωνίας μαζί τους φαντάζομαι, ε;

 

Από συσκευή με android κλειδώνει όπου θες. Στο συναγερμό σου δεν ξέρω.

Όμως γιατί θες να το κλειδώσεις; Άστο και θα πιάνει την κεραία με το καλύτερο σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα του συναγερμού, ούτε γενικά τα gsm modules και πόσο μάλλον με κάρτες άλλων παρόχων που λειτουργουν με roaming.. Κλειδώνουν στο πρώτο που θα μπορέσουν να συνδεθούν; Δοκιμάζουν και στα άλλα και συνδέονται σε αυτό με το καλύτερο σήμα;
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για κάρτα sim ΜΟΝΟ για sms που είναι για τρακερ μέσα στο αμάξι.

Προς όλους κ ασφαλώς ότι πιο οικονομικό. Τι μου προτείνεται;;; την Frog Mobile;; υπάρχει κάτι πιο οικονομικό

Λίγα sms τον μήνα θέλω . :shifty:

Οτιδήποτε βοήθεια θα μου ήταν απόλυτη χρήσιμη.

Σας ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μου ήρθε άμεσα η sim από την intertelecom και μέσα στην μέρα έγινε και η ενεργοποίηση. Το site πολύ καλό, ανανεώνεται αμέσως με το που γίνει κάποια κλήση ή κάποιο sms.

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω αλλά δεν ξέρω ακόμα τι φταίει είναι οτι δεν λαμβάνουν στο κέντρο λήψεως σημάτων της εταιρίας του συναγερμού τις κλήσεις... Ενώ βλέπω από το site οτι γίνονται εξερχόμενες κλήσεις με διάρκεια κανονικά, αυτοί λένε οτι δεν λαμβάνουν κάτι... Οπότε μάλλον κάποιο θέμα συμβατότητας παίζει αλλά δεν ξέρω με τι.. Θα πάρω τον τεχνικό του συναγερμού αύριο να τον ρωτήσω. Για εξερχόμενες κλήσεις έχει από default τον ελληνικό αριθμο (+30217....) αλλά σε αυτόν δεν μπορείς να στείλεις sms, πρέπει να στείλεις στον αγγλικό για να προγραμματίσεις τον συναγερμό, gsm, tracker, οπουδήποτε έχεις βάλει την sim (με τις ανάλογες χρεώσεις προφανώς στα εξερχόμενα μηνύματα από το κινήτο σου). Οι απαντήσεις της συσκευής προς το κινητό σου βλεπω οτι χρεώνονται με 0.19000 ευρώ.

 

Αυτά από μια πρόχειρη δοκιμή..

Link to comment
Share on other sites

Αφου βλεπω ομως οτι γινεται επιτυχως η κληση προς το νουμερο του κεντρου και εχει και διαρκεια... περιεργο..

 

-edit-

ΚΑΙ ΟΜΩΣ! Οταν το άλλαξα στο αγγλικό σαν εξερχόμενο, δούλεψε κανονικά! Δεν ξέρω αν μήπως το κέντρο βλέπει το 217* και έρχεται σε αντίφαση οτι ειναι κλήση από GSM που θεωρητικά πρέπει να είναι απο νούμερο κινητού και όχι σταθερού όπως αύτο..

Edited by MerNion
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω να παραγγείλω 1 από τα 3 οικονομικά tracker που παραθέτω για το μηχανάκι. Θα το χρησιμοποιώ με sim IT και μια στο τόσο να μου δίνει το στίγμα μέσω sms.

 

Εχω κάποιες απορίες μιας και δεν έχω ασχοληθεί ξανά με το θέμα.

 

1. Το tracker του τρίτου λινκ στα τεχνικά χαρακτηριστικά του λέει το εξής...

 

Support: 2G GSM/SIM card (Telecommunication cards are not supported)"

Τι σημαίνει αυτό; Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις sim της inter telecom;

 

2. Δουλεύουν αυτά χωρίς την εγκατάσταση κάποιας εφαρμογής;

 

3. Το δεύτερο εχει αισθητηρα δόνησης που στέλνει sms. Αυτο ειναι πρόβλημα αν ειναι πολυ ευαίσθητο. Απενεργοποιείται;

 

4. Υπάρχουν μειονεκτήματα-πλεονεκτήματα μεταξύ των τριων λινκ; Ποιο θα μου προτείνατε απο τα παρακάτω για την χρήση που το θελω, μιας και η τιμη τους ειναι κοντα;

 

1. https://www.banggood.com/Magnetic-Mini-Car-GPS-Tracker-Locator-GSMGPRS-USB-Voice-Record-Tracking-Finder-p-1396742.html?rmmds=mywishlist

 

2. https://www.banggood.com/Vehicle-Car-Motorcycle-GT005-Mini-GPRS-GSM-GPS-Tracker-Locator-4-Bands-Real-Time-Tracking-p-1186076.html?rmmds=mywishlist

 

3. https://www.banggood.com/GPS-GSM-GPRS-Tracker-Motorcycle-Vehicle-Tracking-Device-Locator-Real-time-p-1306722.html?rmmds=mywishlist

Edited by thant
Link to comment
Share on other sites

Σου απαντώ με βάση το trucker που έχω εγώ (https://www.banggood.com/Real-time-Mini-Vehicle-GSM-GPRS-GPS-Tracker-Motorcycle-Car-Vehicle-Tracking-Locator-Device-TK102-p-1147969.html?rmmds=detail-left-hotproducts__3&cur_warehouse=CN )και είναι διαφορετικό

1. Απέφυγε την 3η επιλογή

2.Δεν χρειάζεται app (ούτε data) αν το δουλεύεις με sms.

3. O αισθητήρας απενεργοποιείτε. Δεν είναι ευαίσθητος για να σου στέλνει όταν είναι ακινητοποιημένο αλλά θα σου στέλνει όταν κινείς το όχημα οπότε πρέπει να τον απενεργοποιήσεις. Αυτό είναι χρήσιμο σε παρακολουθήσεις.

4.Θα έπαιρνα το 1ο λόγω μικρότερου μεγέθους και επειδή αναφέρει τη χωρητικότητα της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

4.Θα έπαιρνα το 1ο λόγω μικρότερου μεγέθους και επειδή αναφέρει τη χωρητικότητα της μπαταρίας.

 

Δεν είναι όμως μειονέκτημα οτι θα χρειάζεται συνέχεια φόρτιση; Το δεύτερο νομίζω μπαίνει μόνιμα σε μπαταρία 12v.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου το πήγα σε ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων, μου το καταχώνιασε στην κυριολεξία σε σημείο μη προσβάσιμο (είδα και έπαθα για να αλλάξω sim) και μου το συνέδεσε με την μπαταρία του αυτοκινήτου. Θεώρησα αυτονόητο ότι θα πας σε ηλεκτρολόγο. Αν όμως μπορείς και ξέρεις να κάνεις αυτή τη δουλειά μόνος σου τότε το 1ο δε σου κάνει καθώς θα χρειαστείς καλώδια και πας κατευθείαν για το 2ο
Link to comment
Share on other sites

...Νομίζω ότι δεν θα είχε πολλούς ενδιαφερόμενους.

Θα ειχε νομιζω. Μηπως καποιος που εχει ασχοληθει μπορει ν' αρχισει ενα για να μαθαινουμε και μεις οι ασχετοι?

Συγνωμη για το off-topic.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα.

Και εγώ προχθές αγόρασα μια sim inter telecom για τον συναγερμό.

Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να συνδεθώ τηλεφωνικά με τον συναγερμό ώστε να μπορώ να κάνω όπλιση - αφόπλιση κτλ, και όταν με πάρει ο συναγερμός τότε κάνει αναπάντητη.

Με την cosmote δεν είχα κάποιο θέμα.

 

Πήρα τηλέφωνο στην inter telecom μου κάνανε κάτι ρυθμίσεις και τώρα μπορώ να συνδεθώ τηλεφωνικά αλλά ο συναγερμός εξακολουθεί να κάνει αναπάντητες κλήσεις.

Σήμερα είπαν θα το ψάξουν πιο πολύ και θα με ξανα πάρουν τηλέφωνο να κάνουμε δοκιμές.

 

Επίσης έχω αγοράσει αυτό το GPS περιμένω να μου έρθει σε λίγες μέρες.

Επιλέγω τον αγγλικό αριθμό και απλά βάζω την κάρτα στο gps και με την αναπάντητη που θα κάνω στον ελληνικά αριθμό, θα μου στείλει μήνυμα με τις συντεταγμένες?

Inter telecom θέλω να βάλω. Το έχει δοκιμάσει κάποιος?

Edited by Paulkaz
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σου απαντώ με βάση το trucker που έχω εγώ (https://www.banggood.com/Real-time-Mini-Vehicle-GSM-GPRS-GPS-Tracker-Motorcycle-Car-Vehicle-Tracking-Locator-Device-TK102-p-1147969.html?rmmds=detail-left-hotproducts__3&cur_warehouse=CN )και είναι διαφορετικό

1. Απέφυγε την 3η επιλογή

2.Δεν χρειάζεται app (ούτε data) αν το δουλεύεις με sms.

3. O αισθητήρας απενεργοποιείτε. Δεν είναι ευαίσθητος για να σου στέλνει όταν είναι ακινητοποιημένο αλλά θα σου στέλνει όταν κινείς το όχημα οπότε πρέπει να τον απενεργοποιήσεις. Αυτό είναι χρήσιμο σε παρακολουθήσεις.

4.Θα έπαιρνα το 1ο λόγω μικρότερου μεγέθους και επειδή αναφέρει τη χωρητικότητα της μπαταρίας.

 

Με τι SIM το δουλεύεις?επίσης αυτό με τη δόνηση μπορείς πχ να το κάνεις να ενεργοποιηθεί μετά τις 12 το βράδυ έως 8 το πρωί?

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει στα μνμ 225 232 έχω βάλει μια κάρτα της Ιντερτέλεκομ.

 

Από μοντέλο σε μοντέλο μπορεί να διαφέρει αλλά δε νομίζω να υπάρχει μοντέλο με αυτόματη ενεργοποίηση μερικές ώρες της ημέρας.

Γίνεται χειροκίνητα αλλά κάθε μέρα αποκλείεται να το θυμάσαι + το κόστος των sms για ενεργοποίηση - απενεργοποίηση.

 

Αυτή η επιλογή για τη δόνηση είναι για παρακολουθήσεις. Είσαι ντετέκτιβ και θες να δεις λχ τις κινήσεις κάποιου. Βάζεις το trucker φορτισμένο στο αυτοκίνητο. Δε χρειάζεται να είσαι από πάνω όλη την ώρα για να βλέπεις που βρίσκετε το όχημα. Όταν θα ξεκινήσει θα λάβει sms και θα ξεκινήσει η παρακολούθηση. Δεν είναι λοιπόν επιλογή για χρήση ως αντικλεπτικού σε καθημερινή βάση.

 

Επίσης τώρα που το θυμήθηκα. Έχασα sms από την intertelecom. Έκανα test (να κάνετε 1/μήνα για να είστε σίγουροι ότι όλα δουλεύουν καλά) και απαντητικό sms αυτή τη φορά δε λάμβανα. Έκανα 15-20 προσπάθειες. Τελικά διαπίστωσα ότι τα sms στέλνονται, χρεώνονται αλλά δε λαμβάνονται.

Πήρα τηλ . Οι άνθρωποι είναι εξυπηρετικότατοι . Ξέρουν από ότι κατάλαβα το πρόβλημα και μου το ρύθμισαν να λαμβάνω 2 πανομοιότυπα μνμ. Ένα από το uk νούμερο και ένα από την IT. Μου είπαν ότι αυτό το κάνουν σε όσους έχουν συναγερμούς ,trucker κλπ. Οπότε για μεγαλύτερη ασφάλεια , όσοι έχετε βάλει καρτούλα IT κάντε τους ένα τηλ να σας ενεργοποιήσουν το διπλό sms. Μια φορά μου έτυχε το πρόβλημα αλλά αντε να σου έχουν κλέψει το αμάξι και να σου τύχει εκείνη την μέρα. Η χρέωση είναι μονή . Επίσης μου πίστωσαν και το ποσό από τα μνμ που δεν έλαβα.

Edited by balkos
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει στα μνμ 225 232 έχω βάλει μια κάρτα της Ιντερτέλεκομ.

 

Από μοντέλο σε μοντέλο μπορεί να διαφέρει αλλά δε νομίζω να υπάρχει μοντέλο με αυτόματη ενεργοποίηση μερικές ώρες της ημέρας.

Γίνεται χειροκίνητα αλλά κάθε μέρα αποκλείεται να το θυμάσαι + το κόστος των sms για ενεργοποίηση - απενεργοποίηση.

 

Αυτή η επιλογή για τη δόνηση είναι για παρακολουθήσεις. Είσαι ντετέκτιβ και θες να δεις λχ τις κινήσεις κάποιου. Βάζεις το trucker φορτισμένο στο αυτοκίνητο. Δε χρειάζεται να είσαι από πάνω όλη την ώρα για να βλέπεις που βρίσκετε το όχημα. Όταν θα ξεκινήσει θα λάβει sms και θα ξεκινήσει η παρακολούθηση. Δεν είναι λοιπόν επιλογή για χρήση ως αντικλεπτικού σε καθημερινή βάση.

 

Επίσης τώρα που το θυμήθηκα. Έχασα sms από την intertelecom. Έκανα test (να κάνετε 1/μήνα για να είστε σίγουροι ότι όλα δουλεύουν καλά) και απαντητικό sms αυτή τη φορά δε λάμβανα. Έκανα 15-20 προσπάθειες. Τελικά διαπίστωσα ότι τα sms στέλνονται, χρεώνονται αλλά δε λαμβάνονται.

Πήρα τηλ . Οι άνθρωποι είναι εξυπηρετικότατοι . Ξέρουν από ότι κατάλαβα το πρόβλημα και μου το ρύθμισαν να λαμβάνω 2 πανομοιότυπα μνμ. Ένα από το uk νούμερο και ένα από την IT. Μου είπαν ότι αυτό το κάνουν σε όσους έχουν συναγερμούς ,trucker κλπ. Οπότε για μεγαλύτερη ασφάλεια , όσοι έχετε βάλει καρτούλα IT κάντε τους ένα τηλ να σας ενεργοποιήσουν το διπλό sms. Μια φορά μου έτυχε το πρόβλημα αλλά αντε να σου έχουν κλέψει το αμάξι και να σου τύχει εκείνη την μέρα. Η χρέωση είναι μονή . Επίσης μου πίστωσαν και το ποσό από τα μνμ που δεν έλαβα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πολύτιμες πληροφορίες μου έδωσες. Για τρακερ το θέλω και εγώ. Και είναι η μόνη συμφέρουσα λύση από όσα έχω δει

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά θα κρατήσει χρόνια.

Πρακτικά να κάνεις μια δοκιμή για τεστ το μήνα (κόστος 0,19) θα σου κοστίζει 2,28 το χρόνο :lol::D:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Η ανανέωση χρημάτων πως γίνεται στην καρτοκινητή της ιντερτέλεκομ; Μεσω σελίδας η καποιο app?

Σκέφτομαι να βάλω 2 gps tracker σύντομα και σκέφτομαι οτι η sim της intertelecom όντως είναι η πιο συμφέρουσα αλλα δεν γνωριζω πόσο οκ θα δουλεύει.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει app .

Μέσω της ιστοσελίδας τους η ανανέωση.

Όσο για το πόσο ΟΚ θα δουλεύει μπες στον κόπο και διάβασε τα προηγούμενα μνμ. Επίσης και στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=475763

Έχουν γραφτεί όλα τα προβλήματα που υπάρχουν, πως διορθώνονται αν διορθώνονται και κρίνε αν είναι σημαντικά για εσένα.

Προσωπικά μετά το πρόβλημα που περιέγραψα στο #247 δεν έχω κανένα θέμα. Επίσης με 5€ θα βγάλω 2-3 χρόνια. Στην ουσία δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...