Jump to content

Κάρτα sim για συναγερμό


soufras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω έναν συναγερμό στο σπίτι που παίρνει sim. Μέχρι στιγμής είχα βάλει μία sim της cosmote, σύνδεση με μηδενικό πάγιο. Μου έκανε κλήση όταν χτυπούσε, την απέρριπτα, και έτσι ήξερα πότε χτυπάει χωρίς να χρεώνομαι τίποτα.

Πλέον όμως αυτό το πρόγραμμα άλλαξε και έχει χρέωση 2,5€ κάθε μήνα.

Θα ήθελα λοιπόν να μάθω αν υπάρχει κάτι άλλο πλέον που μπορώ να κάνω και να είναι οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να το κάνεις καρτοκινητό και να βάζεις κάρτα 5€ ανά 3 μήνες. Θα σου κοστίζει 20€ το χρόνο έναντι 30€ με το 2,5€ πάγιο. Αλλά θα πρέπει να το παρακολουθείς και να ανανεώνεις πριν λήξει το 3μηνο.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από τον Οκτώβρη έχουν πει πως το χαμηλότερο ποσό ανανέωσης, θα είναι 10€. Γι'αυτό θέλω να δω μήπως υπάρχει κάποια άλλη μόντα που μπορώ να κάνω.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από τον Οκτώβρη έχουν πει πως το χαμηλότερο ποσό ανανέωσης, θα είναι 10€. Γι'αυτό θέλω να δω μήπως υπάρχει κάποια άλλη μόντα που μπορώ να κάνω.

 

Η Wind f2go θα είναι η τελευταία που θα το κάνει αυτό που λες (ΑΝ τελικά εφαρμοστεί όντως).

 

ΑΝ πιάνει Wind εκεί που έχεις συναγερμό, δοκίμασε αυτή την εταιρία, ΑΝ δε βρεις άλλη πιο φθηνή λύση από τα 5€/3μηνο {20€/έτος}.

 

ΑΝ πιθανόν βρεις άλλη λύση με λιγότερα €/έτος, πιο πιθανό να τη βρεις με sim από το εξωτερικό (πχ την chatsim, αλλά δε λέω αυτή ακριβώς, αλλά άλλες που πιθανόν να βγούνε στην Ελληνική αγορά αυτό το χρονικό διάστημα ως το νέο έτος 2018 κ λίγο μετά για να καλύψουν αυτό το "κενό" που αναφέρεις με λιγότερα €/έτος)

Link to comment
Share on other sites

Πιάνει η wind. Σκέφτομαι τα πάντα για το τι μπορώ να κάνω, γιατί στην ουσία δεν έχω μόνο έναν συναγερμό, αλλά αρκετούς παραπάνω και πριν με το μηδενικό, ήταν η ιδανική λύση.

Ξέρεις τίποτα παραπάνω και για sim από το εξωτερικό; Υπάρχει κάποια global sim να την πούμε, που να πιάνει και εδώ ώστε να μπορεί με τον πιο "οικονομικό" τρόπο να με εξυπηρετεί στους συναγερμούς;

Link to comment
Share on other sites

Πιάνει η wind. Σκέφτομαι τα πάντα για το τι μπορώ να κάνω, γιατί στην ουσία δεν έχω μόνο έναν συναγερμό, αλλά αρκετούς παραπάνω και πριν με το μηδενικό, ήταν η ιδανική λύση.

Ξέρεις τίποτα παραπάνω και για sim από το εξωτερικό; Υπάρχει κάποια global sim να την πούμε, που να πιάνει και εδώ ώστε να μπορεί με τον πιο "οικονομικό" τρόπο να με εξυπηρετεί στους συναγερμούς;

 

Θα "δείξει" τους επόμενους μήνες πόσο διατεθιμένοι είναι οι διάφοροι παγκόσμιοι πάροχοι να "επενδύσουν" περιλαμβάνοντας και τη χώρα μας στις συμβάσεις τους με τις (ποιές ; ; ) εγχώριες εταιρίες κινητής για να καλύψουν το "κενό" που δημιουργείται [Και ΜΑΛΛΟΝ ΣΙΓΟΥΡΑ θα "κλείσει": ΑΠΛΑ: Αναμονή, είναι "περίοδος αλλαγών" δραματικών ίσως τα επόμενα έτη].

 

Προς το παρόν σου συστήνω Wind που θα είναι η τελευταία στην εφαρμογή του min 10€/3μηνο.

ΑΝ μάλιστα πάρεις από Public (με αγορά συσκευής) κάποιες f2go (Όσα € αγοράς, τόσα στη sim) συνήθως (Σχεδόν πάντα δλδ) θα έχουν και προσφορές (διάφορες) πχ τα 1000΄προς Wind για 6 μήνες (Κοίτα topic "Κρυφές προσφορές" στο forum της Wind εδώ).

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τα καρτοκινήτα είναι οτι τελικά μαζεύονται σε 1-2 χρόνια ΠΟΛΛΑ λεφτά στην κάρτα τα οποία είναι βασικά πεταμένα και δεν μπορείς να τα κάνεις τίποτα (μόνο να βγάλει την κάρτα και να αρχίσεις να την χρησιμοποιείς σαν τηλέφωνο για να "φας" τα ευρώ που έχουν μαζευτεί). Το μηδενικό πάγιο της cosmote είχε αυτό το καλό συν του οτι δεν επρεπε καθε 3 μήνες να βαζεις υπενθύμιση να ανανεώσεις όλα τα νούμερα που έχεις σε συναγερμούς κλπ συσκευές.
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τα καρτοκινήτα είναι οτι τελικά μαζεύονται σε 1-2 χρόνια ΠΟΛΛΑ λεφτά στην κάρτα τα οποία είναι βασικά πεταμένα και δεν μπορείς να τα κάνεις τίποτα (μόνο να βγάλει την κάρτα και να αρχίσεις να την χρησιμοποιείς σαν τηλέφωνο για να "φας" τα ευρώ που έχουν μαζευτεί). Το μηδενικό πάγιο της cosmote είχε αυτό το καλό συν του οτι δεν επρεπε καθε 3 μήνες να βαζεις υπενθύμιση να ανανεώσεις όλα τα νούμερα που έχεις σε συναγερμούς κλπ συσκευές.

 

Μέχρι Απρίλη-Μάη φέτος στην C-Ote, μπορούσες να τα κάνεις easy transfer (μεταφορά € σε άλλο καρτοκινητό #sim της C-ote) και με >5€ να ανανεώσεις κ το 3μηνο του άλλου. Πια κόπηκε αν δεν έχεις >20€ το τελευταίο 4μηνο στον αρχικό αριθμό sim. Ή είναι frog.

 

Από τις άλλες εταιρίες, ΜΟΝΟ στο Voda CU μπορείς να τα "φας" με αγορά apps από Windows Phone. Αλλά δεν έχει και τόσα apps καλά, και ποιός έχει πια σήμερα WP;

Me Wind καρτοκινητό ΔΕ γίνεται τπτ. Ή θα συνεχίσεις να βάζεις 5€ ανά 3μηνο ή τα λήγεις (χάνεις).

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό θα πάω να κάνω διακοπή όλων των συμβολαίων μηδενικού πάγιου που έχω και θα αγοράσω κάρτες giffgaff από Αγγλία που δεν λήγουν ποτε αν κάνεις μια κλήση ή SMS ανά 6μηνο :)
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό θα πάω να κάνω διακοπή όλων των συμβολαίων μηδενικού πάγιου που έχω και θα αγοράσω κάρτες giffgaff από Αγγλία που δεν λήγουν ποτε αν κάνεις μια κλήση ή SMS ανά 6μηνο :)

 

2 θέματα με αυτό

1) θα σε άφησει roaming πέραν του 4μήνου;

2) ο συναγερμός σου μήπως μπερδεύεται αν δει roaming?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν όντως αρκετοί περιορισμοί με την giffgaff και θέλει πολύ ψάξιμο. Εκτός και αν κάθε 4μηνο αγοράζεις και άλλη κάρτα...

Απλά καλό αν υπάρχουν άτομα που να γνωρίζουν και άλλες κάρτες από το εξωτερικό, χωρίς περιορισμούς, μήπως και βοηθηθεί η κατάσταση.

Ή γενικά αν μπορεί να γίνει κάποια μόντα...

Link to comment
Share on other sites

https://www.intertelecom.gr/mobile/sim-card

εφοσον δεν απαντας την κληση του συναγερμου μαλλον σε συμφερει κατι τετοιο. Το υπολοιπο δεν γραφει ποτε ληγει αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι 12 μηνες η διαρκεια. Το κοστος αποκτησης ειναι 15 ευρω με 5 ευρω αρχικο χρονο. Επικοινωνησε μαζι τους αν θες και ρωτα για τα περαιτερω

https://www.intertelecom.gr/mobile/faqs

Link to comment
Share on other sites

Καλή η πρότασή σου. Έχει βέβαια "υψηλό" κόστος απόκτησης.

Έχω όμως μια επιφύλαξη για την εταιρία. Την γνωρίζεις καθόλου; Βλέπω ότι είναι στην Κατερίνη

Link to comment
Share on other sites

Είναι χρόνια στην αγορά,την έχω δοκιμάσει για voip τηλεφωνία. Την sim δεν την εχω δοκιμάσει,είναι για χρήση στο εξωτερικό κυρίως. Το θέμα όπως ειπώθηκε είναι επίσης να μην έχει πρόβλημα με το roaming ο συναγερμός. Κατα τα άλλα δεν νομίζω να έχεις θέμα,άλλωστε καρτοκινητή είναι. Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν όντως αρκετοί περιορισμοί με την giffgaff και θέλει πολύ ψάξιμο. Εκτός και αν κάθε 4μηνο αγοράζεις και άλλη κάρτα...

Απλά καλό αν υπάρχουν άτομα που να γνωρίζουν και άλλες κάρτες από το εξωτερικό, χωρίς περιορισμούς, μήπως και βοηθηθεί η κατάσταση.

Ή γενικά αν μπορεί να γίνει κάποια μόντα...

 

 

για την χρηση που το θελει δεν θα αντιμετωπισει κανενα θεμα με την Γιφφγαφφ.

Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν κάρτες εξωτερικού που δεν λήγουν ποτέ, η άλλες που αρκεί μια χρεωσιμη κλήση η μήνυμα για να παραταθεί ο χρόνος λήξης κατά 120 μέρες η και παραπανω.....

 

στην πρώτη κατηγορία η Planetsim η travelsim αλλα κοστίζει λίγο.... επίσης η t-mobile ολλανδιας αλλα πιθανόν να χρειάζεται να την ενεργοποίησεις στην Ολλανδία πριν την φέρεις εδω....

 

η δεύτερη κατηφόρα lebara η lyca η delight απο Αγγλία, Ιρλανδία Αυστρία Σουηδία κλπ .. κάποτε καποιοι την έστελναν και στην Ελλάδα....

θέλει ψάξιμο

 

 

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Στη χειρότερη αν υπάρχει θέμα roaming, δεν μπορώ να παίρνω 1 καινούρια giffgaff κάθε 4μηνο;

Γιατί βλέπω πως στο ebay κοστίζει 1€ και έχει 10λίρες μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε 3 μέρες μου ήρθε η giffgaff την οποία και ενεργοποίησα (με 10 λίρες που είναι το ελάχιστο ποσό). Συνδέθηκε με την Wind εδώ στην ελλάδα και μου έχει δώσει ένα αγγλικό νούμερο.. Θα την βάλω στο συναγερμό και θα δούμε πόσο καιρό θα κρατήσει...
Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε 3 μέρες μου ήρθε η giffgaff την οποία και ενεργοποίησα (με 10 λίρες που είναι το ελάχιστο ποσό). Συνδέθηκε με την Wind εδώ στην ελλάδα και μου έχει δώσει ένα αγγλικό νούμερο.. Θα την βάλω στο συναγερμό και θα δούμε πόσο καιρό θα κρατήσει...

 

Δλδ της "φόρτωσες" 10 £ extra?

Ενημέρωσε μας πόσο κρατάει το υπόλοιπο £ : 3 μήνες, 6, 12 ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Οχι "extra". Δεν είχε υπόλοιπο μέσα. Οταν την αγοράζεις έχει 0 και εχεις επιλογή ή για κάτι σαν "πακέτα" ή pay as you go και βάζεις ελάχιστα 10λίρες και μετά "τρώει" από αυτά.

 

Δεν λήγουν τα χρήματα που έχεις μέσα ποτέ! Επίσης το νούμερο απενεργοποιείται αν μέσα σε 6 μήνες δεν έχεις κάνει καμία κίνηση (sms/τηλ/ανανέωση κλπ). Επίσης πριν το απενεργοποιήσουν σου στέλνουν και μαιλ να σε ενημερώσουν οτι πρόκειται να λήξει το νούμερο! Οπότε αυτά είναι πολύ καλά!

 

Το πρόβλημα είναι τι γίνεται με το roaming γιατι θα βλέπουν οτι είσαι μονίμως εκτός Αγγλίας και αν κατάλαβα καλά μετά τους 4 μήνες μπορούν να στο κόψουν γιατι δεν θεωρείται fair usage... Είδωμεν! Μέχρι τότε μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Οχι "extra". Δεν είχε υπόλοιπο μέσα. Οταν την αγοράζεις έχει 0 και εχεις επιλογή ή για κάτι σαν "πακέτα" ή pay as you go και βάζεις ελάχιστα 10λίρες και μετά "τρώει" από αυτά.

 

Δεν λήγουν τα χρήματα που έχεις μέσα ποτέ! Επίσης το νούμερο απενεργοποιείται αν μέσα σε 6 μήνες δεν έχεις κάνει καμία κίνηση (sms/τηλ/ανανέωση κλπ). Επίσης πριν το απενεργοποιήσουν σου στέλνουν και μαιλ να σε ενημερώσουν οτι πρόκειται να λήξει το νούμερο! Οπότε αυτά είναι πολύ καλά!

 

Το πρόβλημα είναι τι γίνεται με το roaming γιατι θα βλέπουν οτι είσαι μονίμως εκτός Αγγλίας και αν κατάλαβα καλά μετά τους 4 μήνες μπορούν να στο κόψουν γιατι δεν θεωρείται fair usage... Είδωμεν! Μέχρι τότε μια χαρά!

 

Δε το κατάλαβα, το διευκρινίζεις;

 

Σήμερα χρησιμοποίησες paypal, χρεωστική ή κλπ για να φορτώσεις στη giff gaff 10£;

ΝΑΙ ή ΟΧΙ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι έβαλα μέσω paypal 10 λίρες. Δεν είχε τίποτα όταν την αγόρασα (σαν "δώρο" ή οτιδήποτε άλλο). Ειχει υπόλοιπο 0 λίρες και της έβαλα εγώ 10 λίρες.
Link to comment
Share on other sites

Αν την πάρεις από ebay, δεν δίνεις μόνο 1€ και έχει μέσα 10 λίρες; Ή πρέπει και εκεί να βάλεις πάλι κάποιο ποσό;

http://www.ebay.co.uk/itm/Giffgaff-Nano-Micro-Standard-3-in-1-SIM-FREE-10-Credit-Unlimited-Data-Text-/222636137697?epid=545235860&hash=item33d625dce1:g:TRIAAOSwlXhZZTYj

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...