Jump to content

Κάρτα sim για συναγερμό


soufras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχως στις ρυθμισεις λογαριασμου μεσω ιστοσελιδας (intertelecom) δεν υπαρχει δυνατοτητα προγραμματισμου προωθησης.

Οποτε το ερωτημα παραμενει: Πως κανω μια χρεωσιμη κληση χωρις να μεταβω στο σημειο τοποθετησης του συναγερμου?

Εννοείτε ότι κάνεις την προώθηση πριν την τοποθετήσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...μα βεβαια! :dash:

Συγνωμη ρε Βασιλη, ειμαι λιγο ΘΙΚ, αμεσως να ρωτησω χωρις να πολυσκεφτω.

Δεν ξερω γιατι, αλλα το ...καμμενο μυαλο μου παει πρωτα στη πιο πολυπλοκη λυση...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...ας ελπισουμε βεβαια να μην εχουμε διαφημιστικες και παρομοιες κλησεις μονο και μονο για να μας χρεωνουν, (γιατι χρεωνουν και τις εισερχομενες).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πρόσφατα, αγόρασα και αναμένω συναγερμό GPRS ο οποίος θα μπορεί να μου στέλνει MMS & SMS messages, αλλά δεν μπορεί να κάνει κλήσεις. Μάλλον η πιο αξιόπιστη λύση για αποθήκες-σπίτια εκτός πόλεως χωρίς WiFi.

Από Vodafone που ρώτησα (είμαι πελάτης τους), μου πρόσφεραν πακέτο με 18μηνη διάρκεια για SIM card που θα στέλνει μόνο Data, με μηνιαίο πάγιο 9 € για 100ΜΒ + 60 SMS....

Μου είπαν πως αφού ο συναγερμός δεν κάνει κλήσεις, αυτή είναι και η πιο οικονομική κλήση (δεν μπορώ να φανταστώ ποια θα ήταν η επόμενη ακριβότερη λύση)!! Το θέμα είναι πως, 100MB με 9 € /μήνα, φαντάζει ως ένα πολύ μικρό νούμερο για δεδομένα (Video ή Photos με MMS).

Ερώτηση: Όντως υπάρχει θέμα όταν ο συναγερμός δεν μπορεί να κάνει κλήσεις, οπότε να χρειάζεται ειδική data sim? Αν όχι, τότε θα μπορούσα να πάω στην λύση της Intertelecom ή σε εναλλάκτική με μια καρτοκινητή.

Ξέρει κάποιος φίλος να μας πει για του ποια είναι η πιο οικονομική πρόταση σε καρτοκινητή, η οποία να δίνει και ένα σεβαστό ποσό δεδομένων. Και φυσικά, κάθε πότε θα πρέπει να φορτίζεται και με τι ποσό?

Sorry για το κατεβατό, αλλά είμαι στην πρίζα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ένα Vodafone CU βάζεις την κάρτα στους φίλους σου και δέχεται 100ΜΒ κάθε φορά που γεμίζεις το κινητό σου.

Αντίστοιχα με whats up με πάρε μοίρσε..

Θέλει όμως 5 ευρώ το τρίμηνο για να κρατας την κάρτα ενεργή ή κάθε τετράμηνο.

Αλλιώς Intertelecom

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πήρες τον συναγερμό χωρίς να μπορεί να κάνει κλήσεις;

Νομίζω πως το χρονιαίο πάγιο έξοδό σου, είναι αρκετά υψηλό για έναν συναγερμό. Θα σου έρχεται 108€ τον χρόνο, κάθε χρόνο για τίποτα το ιδιαίτερο ουσιαστικά.

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό με την data sim που σου είπαν, αν όμως ισχύει, τότε καλύτερα να ψάξεις για κάποια global data sim που θα σου είναι φθηνότερη.

Πριν όμως κάνεις το οτιδήποτε, περίμενε να έρθει ο συναγερμός στο σπίτι σου, κάνε του μια δοκιμή βάζοντας μία κλασσική sim που έχεις ήδη και αν δουλεύει τότε στη vodafone θα σου είπαν απλά "ιστορίες".

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πήρες τον συναγερμό χωρίς να μπορεί να κάνει κλήσεις;

Νομίζω πως το χρονιαίο πάγιο έξοδό σου, είναι αρκετά υψηλό για έναν συναγερμό. Θα σου έρχεται 108€ τον χρόνο, κάθε χρόνο για τίποτα το ιδιαίτερο ουσιαστικά.

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό με την data sim που σου είπαν, αν όμως ισχύει, τότε καλύτερα να ψάξεις για κάποια global data sim που θα σου είναι φθηνότερη.

Πριν όμως κάνεις το οτιδήποτε, περίμενε να έρθει ο συναγερμός στο σπίτι σου, κάνε του μια δοκιμή βάζοντας μία κλασσική sim που έχεις ήδη και αν δουλεύει τότε στη vodafone θα σου είπαν απλά "ιστορίες".

 

Ευχαριστω για τις απαντήσεις.

Αυτό θα κάνω. Θα την ψάξω με κλασικές SIM πρώτα πριν πάω σε λύσεις τύπου Vodafone. Ο συναγερμός είναι ουσιαστικά hunting camera... Στο μέρος που θα την τοποθετήσω δεν υπάρχει ούτε ρεύμα, οπότε, χρειαζόμουν μία λύση που:

1. Να κρύβεται καλά για να μη μου "φάνε" και την κάμερα στην επόμενη διάρρηξη.

2. Να έχει μεγάλη αυτονομία.

3. Να καταγράφει οποιαδήποτε εισβολή στην αποθήκη σε Video 1080p ή μικρότερο και, να στέλνει ειδοποίηση με MMS ή SMS ότι κάποιος παραβίασε τον χώρο.

 

Επειδή μιλάμε για αποθήκη φάρμας που την έχουν κατακλέψει στο παρελθόν, δεν με ενδιαφέρει να βαρά συναγερμός μιας και είναι εντελώς απομονωμένη. Τους κερατάδες που μου κάνουν την δουλειά θέλω να βρω :mad:

Link to comment
Share on other sites

Άσε... το ίδιο θέμα είχα και εγώ με ένα χωράφι που έχω με μια αποθήκη. Εγώ πήρα όμως πιο δραστηκά και "παρανοϊκά" μέτρα...

Έβαλα καθ'ύψος εφαρμογής της πόρτας, 3 λουκέτα τιτανίου με ατσάλινους κρίκους που να βιδώνουν εσωτερικά με καθαρή κεφαλή.

Έστησα δίκτυο κεραιών από το σπίτι μου μέχρι το χωράφι (απόσταση γύρω στα 5 χιλιόμετρα σε ευθεία) για να έχει ίντερνετ! Και έτσι του έβαλα κάμερες και συναγερμό για να έχω live εικόνα οποιαδήποτε στιγμή και για να μπορεί μέσω ίντερνετ να γίνεται ολοήμερη καταγραφή της εικόνας του χτήματος στο σπίτι.

Πρέπει να είναι το μοναδικό χωράφι στην Ελλάδα με ίντερνετ! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω παρει την sim απο intertelecom.

Εκανα αιτημα οταν μπαινεις στο λογαριασμο σου μεσω ιστοσελιδας εκτος απο το υπολοιπο σου σε χρημα να φαινεται και η ημερομηνια ληξης συνδεσης απο την τελευταια χρεωσιμη ενεργεια.

Αυτο το εκανα δε, με 3 τροπους:

1. Μεσω μυνηματος απο τεχνικη υποστηριξη απο την ιστοσελιδα τους μεσα απο το λογαριασμο μου.

2. Με email

3. Με τηλεφωνημα

 

Φωνη βοωντος εν τη ερημω!

 

Στο δε τηλεφωνημα, απαντησε μια γυναικα που δεν ειχε ιδεα τι της ελεγα, και που εκ των υστερων μου ειπε οτι ηταν απλως τηλεφωνητρια και οτι θα προωθουσε το μυνημα μου στην intertelecom.

 

Σημειωτεον οτι πουθενα στην ιστοσελιδα τους δεν αναγραφεται οτι η ημερομηνια ληξης της συνδεσης ειναι 12 μηνες απο την τελευταια χρεωσιμη ενεργεια και αναρωτιεμαι απο που προεκυψε αυτο?

 

Και ενας φιλος που ενδιαφερθηκε και τους πηρε τηλεφωνο, μια απο τα ιδια, το σηκωσε η τηλεφωνητρια που υποσχεθηκε οτι θα προωθησει το μυνημα (και μαλιστα θα του απαντησουν και μεσω email) και ακομη περιμενει.

 

Τελικα τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει την sim απο intertelecom.

Εκανα αιτημα οταν μπαινεις στο λογαριασμο σου μεσω ιστοσελιδας εκτος απο το υπολοιπο σου σε χρημα να φαινεται και η ημερομηνια ληξης συνδεσης απο την τελευταια χρεωσιμη ενεργεια.

Αυτο το εκανα δε, με 3 τροπους:

1. Μεσω μυνηματος απο τεχνικη υποστηριξη απο την ιστοσελιδα τους μεσα απο το λογαριασμο μου.

2. Με email

3. Με τηλεφωνημα

 

Φωνη βοωντος εν τη ερημω!

 

Στο δε τηλεφωνημα, απαντησε μια γυναικα που δεν ειχε ιδεα τι της ελεγα, και που εκ των υστερων μου ειπε οτι ηταν απλως τηλεφωνητρια και οτι θα προωθουσε το μυνημα μου στην intertelecom.

 

Σημειωτεον οτι πουθενα στην ιστοσελιδα τους δεν αναγραφεται οτι η ημερομηνια ληξης της συνδεσης ειναι 12 μηνες απο την τελευταια χρεωσιμη ενεργεια και αναρωτιεμαι απο που προεκυψε αυτο?

 

Και ενας φιλος που ενδιαφερθηκε και τους πηρε τηλεφωνο, μια απο τα ιδια, το σηκωσε η τηλεφωνητρια που υποσχεθηκε οτι θα προωθησει το μυνημα (και μαλιστα θα του απαντησουν και μεσω email) και ακομη περιμενει.

 

Τελικα τι παιζει?

 

Ό,τι ξέρεις, ξέρουμε... :p

Το είχαμε αναφέρει πως σε θέμα εξυπηρέτησης δεν είναι καλοί.

Για το 12μηνο, το είχαμε αναφέρει γιατί μας το είχαν επιβεβαιώσει οι ίδιοι και το έλεγε και στο σαϊτ.

Link to comment
Share on other sites

.... θα πουλαγαν πολλές κάρτες αν το πάλευαν λίγο.... αλλα δεν ενδιαφέρονται καθολου

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ομως δεν το λεει πουθενα!

 

Η ειμαι στραβος εγω?

 

Ισχύει. Μόλις κοίταξα και εγώ.

Όπως επίσης ότι πλέον τα ποσά ανανέωσης της κάρτας, ξεκινούν από 10€, ενώ μέχρι πριν λίγο καιρό ήταν από 1€.

Ίσως να άλλαξαν πολιτική και να θέλουν πλέον να κλείσουν το μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα πριν 2 μέρες την κάρτα από την intertelecom. Στις οδηγίες χρήσεως το αναφέρει ( η διάρκεια ισχύος του υπολοίπου είναι 12 μήνες από την τελευταία χρεωσιμη υπηρεσία (κλήση, SMS, mobile internet). Αν περάσουν 12 μήνες από την τελευταία χρεώσιμη υπηρεσία, το τυχόν οπολειπόμενο ποσό μηδενίζεται.

Το κακό για εμένα είναι:

Στην αποστολή SMS μηνυμάτων είναι δυνατή η εμφάνιση ΜΌΝΟ του βρετανικού αριθμού. Η λήψη SMS μηνυμάτων είναι δυνατή ΜΌΝΟ από το βρετανικό αριθμό. (έξτρα χρέωση του παρόχου αν έχει κάποιος πακέτο μηνυμάτων).

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα ότι με την κάρτα το gps Tracker στέλνει 2 φορές το ίδιο μήνυμα (διπλάσια χρέωση) ενώ με την κάρτα cosmote κανονικά. Πχ το μήνυμα είναι: admin OK! 9 χαρακτήρες... Τους έστειλα μήνυμα περιμένω να δω...
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάποιος το έχει αναφέρει..

https://www.intertelecom.gr/news

(στα νέα από το 2014)

 

Από το 2014 μέχρι το 2018 που είμαστε τώρα...

Μας έχουν έρθει όλα τα αδέρφια του πίου...

Link to comment
Share on other sites

Χαχα.. Τους είχα ρωτήσει και στο messenger (πριν μου έρθει η κάρτα) και το έγραφαν στις οδηγίες χρήσης της κάρτας.. Γενικά το site τους πρόχειρο...
Link to comment
Share on other sites

Έχει φορτώσει κανείς χρήματα με Paysafe card;

Θυμάμαι με τα καπιταλ στην αρχή δεν επιτρεπόταν οι αγορές με αυτή την κάρτα, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.

 

 

Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει κ εγω συμβολαιο με κοσμοτε με μηδενικο παγιο, για συναγερμο που απλα με καλουσε χωρις να το σηκωνω. Οταν χτυπουσε απλα με ειδοποιουσε κ εφοσον δεν το σηκωνα, δεν υπηρχε χρεωση, οποτε δεν πληρωνα τιποτα.

 

Ελα μου ομως που δεν ειχα παρει τιποτα χαμπαρι, σχετικα με τις αλλαγες στο παγιο που εκανε απο περυσι η κοσμοτε και δε μου χει ερθει κανενας λογαριασμος, μιας και ειχαν περασει λεει στο συστημα να μου ρχονται ψηφιακα οι λογαριασμοι, μεσω sms!

Ετσι αρχες Ιουνιου εκαναν φραγη στο νουμερο και αργησα να το παρω χαμπαρι, οποτε ειχε μεινει ο συναγερμος ξεκρεμαστος.

 

Χθες λοιπον το διαπιστωσα και πηρα τηλεφωνο σημερα το πρωι να δω τι συμβαινει. Ο υπαλληλος με πληροφορησε οτι περυσι αλλαξαν το παγιο και πλεον υπηρχε χρεωση και αλλαξε λεει ξανα και φετος και ανεβηκε κ αλλο η χρεωση και πλεον πρεπει να δινω κανα 5ευρω το μηνα περιπου. Ειπε οτι μου εκαναν φραγη γιατι δεν πληρωνα απο περυσι το λογαριασμο, με αποτελεσμα να εχουν συγκεντρωθει 33 ευρω συν ληξιπροθεσμα?!

 

Αρνηθηκα φυσικα να τα πληρωσω και μου εκανε αιτηση αμφισβητησης των παγιων και τεσπα περιμενω τωρα να δω αν θα βγαλω ακρη.. Ειπε οτι αν δεν τα πληρωσω, θα συνεχιζουν να με χρεωνουν πλεον με 5 ευρω το μηνα και για να το κοψω πρεπει να πληρωσω τα ληξιπροθεσμα πρωτα και κατι τετοια.

 

Για να μη σας ζαλιζω, ψαχνω κ εγω πλεον μια εναλλακτικη λυση για τις ειδοποιησεις του συναγερμου. Με ενδιαφερει μονο να κανει εξερχομενες, δε με ενδιαφερουν ουτε sms, ουτε εισερχομενες. Αν παρω καρτα της interπωςτηλενε, θα με χρεωνει καθε φορα που κανει κληση εξερχομενη ο συναγερμος και ας μην απαντησω στην κληση ή μονο οταν απαντηθει οπως ισχυει στα Ελληνικα νουμερα?

Edited by yz8826
Link to comment
Share on other sites

Παρολω που αγορασα την καρτα, το γεγονος οτι δεν αναγραφεται στην ιστοσελιδα η 12μηνη ισχυς (μαλλον καμμια ισχυς) του εναπομειναντος στην καρτα χρηματικου ποσου, με κανει να αμφιβαλλω για την αξιοπιστια της για τοποθετηση σε συναγερμο, δεδομενου οτι πρεπει διαρκως να ψαχνεσαι αν εχουν αλλαξει πολιτικη και ως εκ τουτου η καρτα ληξει χωρις να να εισαι ενημερος και μεινει "ξεκρεμαστος" ο συναγερμος.

 

Συμφωνειτε?

Link to comment
Share on other sites

έχει συζητηθεί στο παρελθόν το θέμα....

 

προσωπικά κανω την δουλειά μου με μια εγγλέζικη κάρτα, δεν λήγει ποτε φτάνει να κάνεις μια χρέωση κληση καθε 4 μηνες αν θυμάμαι καλα...παρακολουθώ το υπόλοιπο μεαω εφαρμογής και έλεγχο τον συναγερμό κάθε τρίμηνο κάνοντας μια χρέωσιμη κληση ....

 

μέχρι τώρα ολα δουλεύουν οκ....

 

υγ την κάρτα την αγόρασα μεσω αμαζον, αν θυμάμαι καλά τρία ευρώ με τα μεταφορικά.... οταν πήγα Αγγλία πήρα αλλες τρεις για εφεδρικές, τζάμπα ήταν.... δεν θέλουν ταυτοποίηση.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Παρολω που αγορασα την καρτα, το γεγονος οτι δεν αναγραφεται στην ιστοσελιδα η 12μηνη ισχυς (μαλλον καμμια ισχυς) του εναπομειναντος στην καρτα χρηματικου ποσου, με κανει να αμφιβαλλω για την αξιοπιστια της για τοποθετηση σε συναγερμο, δεδομενου οτι πρεπει διαρκως να ψαχνεσαι αν εχουν αλλαξει πολιτικη και ως εκ τουτου η καρτα ληξει χωρις να να εισαι ενημερος και μεινει "ξεκρεμαστος" ο συναγερμος.

 

Συμφωνειτε?

 

 

Μπορείς να παρακολουθείς από την ιστοσελίδα τους τα πάντα για την κάρτα σου.

Κοίτα, εγώ γενικά είμαι πολύ επιφυλακτικός. Την έχω πάρει από τότε που άνοιξα το παρών θέμα και ανέφερα ότι τελικά αγόρασα αυτήν. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Θα την κρατήσω όσο "αντέξει" με την τρέχουσα, συμφέρουσα για εμένα, πολιτική.

 

HEO Πες μας αν δεν σου κάνει κόπος και σε ποια αναφέρεσαι να την δούμε, αν είναι να την πάρουμε. Δώσε μερικά παραπάνω στοιχεία όσον αφορά, πόσο καιρό την έχεις, τι χρήση τις κάνεις, κτλ...

Edited by soufras
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...