Jump to content

Κάρτα sim για συναγερμό


soufras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρέλαβα την sim. Όλα καλά. Απλά μου κάνει εντύπωση που έχει και βρετανικό αριθμό, αλλά και Ελληνικό. Ο Ελληνικός ξεκινάει με 217. Όπως τα σταθερά της Αθήνας.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι το εγραφε στο faq για τον ελληνικο,ειναι προσθηκη που πρεπει να εγινε τελευταια,πριν υπηρχε μονο ο βρετανικος.
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα την sim. Όλα καλά. Απλά μου κάνει εντύπωση που έχει και βρετανικό αριθμό, αλλά και Ελληνικό. Ο Ελληνικός ξεκινάει με 217. Όπως τα σταθερά της Αθήνας.

η ταυτοποίηση έγινε μέσω του κουριερ;;;

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα την sim. Όλα καλά. Απλά μου κάνει εντύπωση που έχει και βρετανικό αριθμό, αλλά και Ελληνικό. Ο Ελληνικός ξεκινάει με 217. Όπως τα σταθερά της Αθήνας.

 

Άρα πρόκειται για double sim ?? (2 numbers in 1 sim ?? https://www.quora.com/Is-it-possible-to-have-multiple-phone-numbers-on-a-single-SIM-card-and-turn-them-on-off-independently-with-Android )

 

Αν το ψάξεις, για πες μου:

α) Πώς καλούν/καλούνται οι 2 αριθμοί (Αγγλικός κ Ελληνικός): Μπορούν ταυτόχρονα χωρίς να κάνεις κάτι; (πχ απ'το κινητό; app κλπ)

β) Τί χρεώσεις έχουν (από - προς) Ελληνικό-Αγγλικό αριθμό; Διαφ€ρουν πολύ;

γ) Έχει σημασία σε ποιά χώρα βρίσκεται "ανοικτή" η sim; Πχ στην Ελλάδα λειτουργεί μόνο ο Ελληνικός αριθμός κ στο εξωτερικό....?

 

ΑΝ το ψάξεις , πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Παλι μας μπλεκεις άνθρωπε,μπες στη σελίδα της ιντερτελεκομ,τα γράφει στα f.a.q. και στη σελιδα που αναφέρεται στην κινητη. Για ποιο app λες και για ποια ταυτόχρονη κληση? Σε συναγερμό την έβαλε άλλωστε.

Μια καρτα sim του δωσανε. Οταν σε καλεί καποιος στο σταθερο ή στον βρετανικο (αριθμό κινητού) η ιδια σιμ χτυπάει. Η χρέωση αυτου που καλεί αλλάζει. Η χρέωση της εισερχομενης ειναι η ιδια για τον κατοχο της σιμ,οπου κι αν είναι.

Για να ΜΗΝ κάνεις κέφι εκ των προτέρων λεω οτι για να χρησιμοποιήσεις τη σύγκεκριμένη αντι της κλασικής κινητής δεν σε συμφερει,είναι για χρήση σε περιαγωγή. Για την χρήση που θέλει ο soufras είναι μιά χαρά.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα χρόνο να απαντήσω νωρίτερα, αλλά δεν είχα χρόνο και γενικά.

Σήμερα πήγα να βάλω την sim. Μου αναφέρει συνεχώς σε μήνυμα πως δεν είναι ενεργοποιημένη.

Την έβαλα σε ένα κινητό και ακολούθησα τις οδηγίες που έχει στο site, για ρύθμιση αναλόγως με το κινητό.

Δυστυχώς ακόμα μου λέει πως η sim δεν είναι ενεργοποιημένη και δεν μπορώ να κάνω αλλά ούτε και να δεχτώ κλήση.

Στο σήμα στην κεραία, μου έχει R με 3 μπάρες. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι κάνω; Τους κάλεσα στο support τους, αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμω....

 

jimmiss, όπως στα λέει ο kmpatra, είναι. Επιπλέον ναι, με όλες συνεργάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Εχει chat στο οποιο μπορείς να αφήσεις μήνυμα και θα το δούνε. Πιθανόν να μην εχουν λάβει τα χαρτιά απο το κούριερ ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

τo R σημαίνει ότι είναι σε roaming....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ. Δυστυχώς και το chat τους δεν είναι ό,τι καλύτερο, γιατί είχα προσπαθήσει και από εκεί.

Έχω παρατηρήσει πως συχνότερα, απαντάνε στο τηλέφωνο και αυτό πρωινές ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είχαν αυτοί ενεργοποιήσει ακόμα την sim. Τους κάλεσα σήμερα και το έκαναν.

Γενικά αν και ευγενικοί, η εξυπηρέτησή τους δεν είναι ό,τι καλύτερο. Είχα ζητήσει 2 κάρτες sim και την δεύτερη δεν μου την είχαν στείλει, αλλά ούτε με είχαν ενημερώσει. Τελικά σήμερα που τους πήρα για την ενεργοποίηση, τους είπα και για αυτό. Νόμιζαν λέει, ότι κατά λάθος είχα κάνει 2 φορές αίτηση... Ενώ τους είχα ενημερώσει και μέσω email.

Ελπίζω οι υπηρεσίες τους να είναι καλύτερες από την εξυπηρέτηση.

 

Τώρα όσον αφορά την sim.

Όταν καλώ από την sim, εμφανίζεται στους άλλους ο Ελληνικός αριθμός. 217.......

Όταν κάνω κλήσεις στην sim, καλώ και στον Ελληνικό και στον Αγγλικό αριθμό και χτυπάει κανονικά και στους 2. Όχι ταυτόχρονα βέβαια, που αυτό είναι και το λογικό.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο αυτό, το ότι εμφανίζεται ελληνικό νούμερο....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Κατι το οποίο είδα που σίγουρα ισχύει στο voip (μάλλον και στη sim) : ο χρόνος ομιλίας ισχύει για 12 μήνες από την τελευταία χρεώσιμη κίνηση. Με άλλα λόγια θέλει 1 κίνηση το χρόνο και όχι απαραίτητα ανανέωση.
Link to comment
Share on other sites

αν το καλοσκεφτείς είναι πολύ καλή εναλλακτική για καρτοκινητο για κάποιον που το χρησιμοποιεί λιγο.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

kmpatra, σε ερώτηση που τους είχα κάνει όταν τους είχα πάρει τηλέφωνο στις αρχές, μου είχαν πει πως θέλει ανανέωση 1 φορά τον χρόνο.

Έχω όμως τις επιφυλάξεις μου, γιατί όπως ανέφερα, δεν είναι και ό,τι καλύτερο η εξυπηρέτησή τους. Μακάρι να ισχύει αυτό που λες, γιατί έτσι μας συμφέρει πολύ περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

kmpatra, σε ερώτηση που τους είχα κάνει όταν τους είχα πάρει τηλέφωνο στις αρχές, μου είχαν πει πως θέλει ανανέωση 1 φορά τον χρόνο.

Έχω όμως τις επιφυλάξεις μου, γιατί όπως ανέφερα, δεν είναι και ό,τι καλύτερο η εξυπηρέτησή τους. Μακάρι να ισχύει αυτό που λες, γιατί έτσι μας συμφέρει πολύ περισσότερο

 

Η παράθεση μου έπρεπε να αφορά τον HEO, αλλά πιο πολύ σχέση έχει με το παραπάνω (Κι ΑΣ είναι άλλος ο τίτλος του topic):

 

Και ΑΣ ελπίσουμε ΝΑ μην αλλάξουν ό,τι "δηλώνουν" ΤΩΡΑ (10/2017).....

Εγώ ΔΕΝ ελπίζω, πάντως, με βάση την εμπειρία μου.

 

Επιμένω στο post μου στην αρχική σελίδα αυτού του topic:

Να δούμε ΑΝ θα προθυμοποιηθούν άλλες (ΣΤΟΝ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ) εταιρίες από το εξωτερικό να "καλύψουν" αυτό το κενό που "αφήνει" αυτή η μικρόπνοη πολιτική/τακτική των εγχώριων εταιριών κινητής στο επόμενο χρονικό διάστημα κάποιων ετών.

 

Ααααα: Και πού θα τους "βγει" αυτή η πολιτική/τακτική των εγχώριων. Κάτι που εξαρτάται και από ΜΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

το απο ΜΑΣ ειναι πολυ γενικό αγαπητέ ....

 

λίγος κόσμος ειναι που πραγματικά ενδιαφέρεται....

 

οι περισσότεροι σαν ζωα πληρώνουν ότι τους σερβίρουν....

 

λίγα τα γατονια δυστυχώς.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο αυτό, το ότι εμφανίζεται ελληνικό νούμερο....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Να διευκρινίσω ότι, εμφανίζεται νούμερο σταθερού και όχι κινητού. Σου δίνουν αριθμό σταθερού αναλόγως την περιοχή που μένεις. Εγώ επειδή μένω Αθήνα, μου δώσαν να ξεκινάει με 217. Αν έμενα Κόρινθο θα είχα 274....... κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω ότι, εμφανίζεται νούμερο σταθερού και όχι κινητού. Σου δίνουν αριθμό σταθερού αναλόγως την περιοχή που μένεις. Εγώ επειδή μένω Αθήνα, μου δώσαν να ξεκινάει με 217. Αν έμενα Κόρινθο θα είχα 274....... κ.ο.κ.

αυτό είναι ακομα καλύτερο μιας και οι περισσότεροι έχουν δωρεάν προς σταθερό στο σταθερό τους....

 

αν εμφάνιζε το αγγλικό νούμερο θα ηταν θέμα μιας και πολύς κόσμος φοβάται - λανθασμένα- να σηκώσει το κινητό όταν εμφανίζεται ενα ξενο νούμερο στην οθονη....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι ακομα καλύτερο μιας και οι περισσότεροι έχουν δωρεάν προς σταθερό στο σταθερό τους....

 

αν εμφάνιζε το αγγλικό νούμερο θα ηταν θέμα μιας και πολύς κόσμος φοβάται - λανθασμένα- να σηκώσει το κινητό όταν εμφανίζεται ενα ξενο νούμερο στην οθονη....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Να έχεις όμως στο νου σου ότι το κόστος των εισερχομένων κλήσεων στην Ελλάδα είναι 0.03€ το λεπτό. (οπότε εσύ χρεώνεσαι)

Επιπλέον αυτοί ασχέτως που θα νομίζουν ότι καλούν σε σταθερό, στην πραγματικότητα δεν καλούν σε σταθερό. Οπότε χρεώνονται με ότι χρέωση έχουν προς κινητά.

Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο που λες δεν νομιζω,σαν σε σταθερο χρεωνεται οποιος σε καλει.Δεν γινεται διαφορετικα,ειναι εθνικος γεωγραφικος αριθμος. Το λέει και εδώ

https://www.intertelecom.gr/mobile/faqs 3η ερωτηση.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο kmpatra, έτσι λέει. Απλά επειδή χρησιμοποιούν το δίκτυο της κινητής τηλεφωνίας και όχι της σταθερής, θεώρησα έτσι.
Link to comment
Share on other sites

σχετικο-ασχετο,ο συναγερμος αυτος που στελνει σημα πανω απο τη σταθερη γραμμη θελει φιλτρο για να μην σου ριχνει το ιντερνετ. Και αν ο συναγερμος εχει φιλτρο τοτε το προβλημα το κανει καποια απο τις συσκευες τηλεφωνου που δεν εχει φιλτρο/σπλιτερ.
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω και εγω το ιδιο προβλημα ,ειχα καρτα με μηδενικο παγιο,θα ηθελα να ρωτησω το εξης: μπορω να μεταφερω τον υπαρχοων αριθμο σε voip παροχο? το λεω αυτο γιατι το νουμερο της sim ειναι πολυ ευκολο.Αν δεν μπορω σε voip που ειναι πιο φτηνα να την μεταφερω ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...