Jump to content

Κάρτα sim για συναγερμό


soufras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δίνεις 10 λίρες και σου δίνει δώρο άλλες 5

You will receive £5 Credit when you activate with £10

SPECIAL OFFER: Get an extra £5 credit (£10 total free credit) when you activate your SIM before 31st July 2017 !!! Αυτό πέρασε δεν θα ισχύει πλέον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραίος, το είχα περάσει γρήγορα και έμεινα στην εικόνα, νομίζοντας αυτό που είπα.

Οπότε δεν έχει νόημα η αγορά από ebay. (Είπα μήπως έπαιζε τίποτα, όπως εδώ με τα πακιστάνια, που παίρνεις κάρτες με 3€ και είναι δηλωμένες και έχουν και 10€ μέσα.) :P

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ψάχνω εναλλακτική για 2 πρώην "μηδενικό πάγιο" πακέτα που είχα. Εγώ τα χρησιμοποιώ για να δέχομαι κλήσεις. Δυστυχώς δεν με βολεύει VOIP οπότε πρέπει να είναι κινητά τηλ. Ακόμα δεν βρήκα τίποτα που να με συμφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Η λύση της intertelecom που είχα γράψει είναι κανονική sim ασχετα αν η εταιρία προσφέρει και voip υπηρεσίες. Το λεω για να μην υπάρχει μπέρδεμα.
Link to comment
Share on other sites

Σε σύγκριση giffgaff και intertelecom, ποια προτείνεις για εμάς που τη θέλουμε απλά να μας κάνει κλήση όταν χτυπάει ο συναγερμός;
Link to comment
Share on other sites

η giffgaff εχει το θεμα οτι μαλλον δεν μπορεί να είναι συνεχώς ανω των 4 μηνων εκτος Αγγλίας.Οπότε η intertelecom μάλλον είναι πιο καλή λύση,δεδομένου οτι μπορείς να επικοινωνήσεις πιο εύκολα μαζί τους για απορίες κλπ. Εχει το μειον του μεγαλύτερου κόστους απόκτησης.

Μια λύση ισως θα ηταν και η cyta,με δωρεαν φορητότητα του αριθμού που ήδη εχεις. Είχε αναφερθεί στο φορουμ οτι κρατάει τον χρόνο ομιλίας 6 μήνες.Αν ισχύει,θέλει 10€ το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Η Cyta όμως τώρα θα κλείσει και είναι σε διαδικασία για το ποια από τις υπάρχουσες εταιρείες, θα πάρει το πελατολόγιό της.

Λες να το ρισκάρω, ή να πάω κατευθείαν σε inter;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και αυτο στη μεση.Δεν ξερω.Πριν προχωρησεις με την inter παρτους τηλεφωνο πρωτα,να ρωτησεις αν θα εχεις θεμα με την χρηση που θα κανεις,για την διαρκεια του υπολοιπου κλπ.Αυτο που ειναι για μενα ερωτηματικο ειναι αν θα εχει θεμα με το roaming ο συναγερμος.
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις και απαντήσεις από την inter:

 

>Ηθελα να ρωτήσω αν και πότε λήγει το νούμερο.

>>Η κάρτα έχει διάρκεια 1 χρόνο από την τελευταία χρεώσιμη υπηρεσία (κλήση, sms, internet). Όσο χρησιμοποιείτε την κάρτα, ανανεώνεται και η διάρκεια ισχύος.

 

>Πρόκειται για συμβόλαιο (τι χρονικής διάρκειας) ή καρτοκινητό;

>>Είναι προπληρωμένο καρτοκινητό.

 

>Υπάρχει ελάχιστο ποσό που πρέπει να υπάρχει στον λογαριασμό;

>>Όχι. Αν δεν επαρκεί το υπόλοιπο για κάποια υπηρεσία (κλήση, sms, internet), απλά δεν θα μπορείτε να τη χρησιμοποιήσετε.

 

Επίσης κάτι σχετικά με την giffgaff που είναι αυτονόητο απλά μην το παραβλέψουμε.. Επειδή το νούμερο είναι αγγλικό, αν τυχόν κάνετε τίποτα ρυθμίσεις, οπλίσεις/αφοπλίσεις κλπ με μηνύματα ΠΡΟΣ τον συναγερμό, η χρέωση του SMS ειναι προς ξένα δίκτυα εξωτερικού! Οχι οτι ειναι πολυ μεγαλύτερη, απλά είναι λιγάκι πιο ακριβό.

Edited by MerNion
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω τα όσα είπε ο MerNior. Τους πήρα και εγώ σήμερα κατά τις 12.

Απλά να προσθέσω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με roaming. Τους ρώτησα αν θα υπάρχει κάποια φραγή - διακοπή, επειδή θα χρησιμοποιείται μόνο για Ελλάδα και για την ακρίβεια ότι θέλω να την τοποθετήσω σε συναγερμό. Μου απάντησαν πως όχι. Μπορώ κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 4 μήνες θα φανεί

Για τους πρώτους 4 δεν υπάρχει χρέωση Roaming στην Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι υποχρεωμένοι να σε ενημερώσουν πριν την αλλαγή χρέωσης .

Φαντάζομαι στους 4 μήνες θα στείλουν ένα μήνυμα

Πάντως 16 Οκτωβρίου συμπληρώνονται 4 μήνες από την έναρξη εφαρμογής του δωρεάν Roaming

Θα βγουν μάλλον ενημερώσεις μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνα πριν, δεν είναι υποχρεωμένοι να σε ενημερώνουν για τις πολιτικές και τιμολογιακές αλλαγές τους, οι εταιρίες;
Link to comment
Share on other sites

Δεν εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία το roaming

http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/telecoms-internet/mobile-roaming-costs/index_el.htm

Κοιταξτε στην παράγραφο πολιτική ευλογης χρήσης - παρακολούθηση.

Στην περίπτωση της intertelecom υπάρχει βρετανικος αριθμός. Αλλα δεν ξέρω με ποιον τρόπο και αν ελεγχονται οι συγκεκριμενες sim.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Tι να κάνω;

Να πάρω την sim ή να περιμένω να πάει 16 Οκτωβρίου;

 

Δε θα μάθεις τπτ τη συγκεκριμένη ημερομηνία που αναφέρεις,

παρά διάφορες αναφορές που θα γίνονται εδώ (και αλλού) περί διαρκούς roaming στη διάρκεια μεγάλου χρονικού διαστήματος

και ανάλογα με την εταιρία.

 

ΜΗ σου πω ότι για "αρχή" (έναρξη αυτής της οδηγίας περί διαρκούς roaming) ωφελημένοι θα είναι (για την αρχή) {κάποιοι σε κάποιες εταιρίες} που θα τους διαρκέσει για πολλούς μήνες το διαρκές roaming ώσπου να μονταριστεί (και τεχνικά).

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να ρωτησεις την ιντερτελεκομ αν υπαρχει περιορισμος στο να εισαι συνεχως εντος Ελλαδος. Και αναλογα πραττεις. Αυτο που εγραψα πιο πανω με το λινκ ειναι οδηγια της ΕΕ αν καταλαβα καλα για το συνεχες roaming. Το αν το εφαρμοζουν και πως οι εταιριες ειναι αλλο ζητημα.Αλλωστε οπως βλεπεις εχει θολα σημεια,λεει "μπορει η εταιρια να ελεγξει,και ο συνδρομητης να διευκρινησει...","αν υπαρχει και συνεχες roaming και υπερβαση χρησης" και διαφορα για τα οποια καθιστα υπευθυνες τις εταιριες. Πουθενα δεν αναφερει δε,την διακοπη του roaming λογω υπερβασης 4 μηνων,αλλα μιλαει για επιπλεον χρεωση,και με οριο μαλιστα

3,2 λεπτά ανά λεπτό της ώρας για πραγματοποιηθείσες φωνητικές κλήσεις

αρα για τη χρηση που θες δεν νομιζω να σε πειραζει το 4μηνο.

Το οτι δινουν βρετανικο αριθμο και μαλιστα τυχαια επιλεγμενο κατα την πρωτη ενεργοποιηση της sim δειχνει οτι δεν υπαρχει καποιο θεμα ουτε με τους αριθμους,προφανως υπαρχει πατημα στις κατα τοπους νομοθεσιες (ειτε της Βρετανιας,ειτε των αλλων κρατων για τις αντιστοιχες υπολοιπες sim στην Ελλάδα και στο εξωτερικό).

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα την sim. Τους έκανα και γραπτώς τις ερωτήσεις, για να είμαι "καλυμμένος" μελλοντικά αν γίνει κάτι.

Τις παραθέτω και εδώ μήπως έχει και κάποιος άλλος τις ίδιες απορίες.

 

1) Υπάρχει κάποιο πρόβλημα για την χρήση που την προορίζω ή κάτι που θα πρέπει να προσέξω;

 

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την sim στον συναγερμό.

 

2) Κάθε πότε πρέπει να ανανεώνω το υπόλοιπο της κάρτας για να μην μου χαθεί το ήδη υπάρχον; 3) Μπαίνει κάποια φραγή αν δεν ανανεωθεί; 4) Πότε λήγει η κάρτα αν δεν γίνει ανανέωση;

 

2) , 3), 4) Η κάρτα ισχύει για 1 χρόνο απ'την τελευταία χρεώσιμη υπηρεσία. Δηλαδή απ'την τελευταία φορά που θα γινει κάποια χρέωση στην κάρτα.

 

 

5) Σε περίπτωση που θελήσω να μην την χρησιμοποιώ πια και να την καταργήσω, υπάρχει κάποια ρήτρα ή γενικά κάποια άλλη χρέωση διακοπής;

 

5) Μπορείτε οποιαδήποτε στιγμή να την καταργήσετε. Δεν υπάρχει επιβάρυνση.

 

 

6) Επειδή όπως προανέφερα θα βρίσκεται σε συναγερμό, συνεπώς θα είναι μονίμως στην Ελλάδα, θεωρείται πως δεν τηρώ την πολιτική της εταιρείας σας οπότε και θα έχω κάποια κύρωση (φραγή ή κάτι άλλο);

 

6) Μπορείτε να έχετε την κάρτα μόνιμα στην Ελλάδα. Δεν θα έχετε καμία κύρωση ή φραγή.

 

 

7) Σχετικά με το νέο νομοθετικό σχέδιο της Ε.Ε. για το roaming που θα ισχύσει από 16 Οκτωβρίου, θα υπάρξουν κάποιες μεταβολές στην πολιτική ή την τιμολογιακή πολιτική της εταιρίας σας;

 

7) Δεν έχουμε κάποια ενημέρωση σχετικά με τις αλλαγές στις 16 Οκτωβρίου.

Link to comment
Share on other sites

Super οργανωμένους τους βλέπω.

 

Ακόμα και στην 7) "κουφή" σου ερώτηση (Δε το λες σωστά) απάντησαν ΟΚ.

 

Πάμε για inter......

Μακάρι και άλλες αργότερα.

Και να μην αλλάξουν όσα σου΄παν.

 

Μέχρι συμμορφώσεως των mainstream......

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό,πάντως το roaming δεν διακοπτεται,το πολύ να χρεώνεται λίγο παραπάνω η εξερχόμενη. Στην περίπτωση σου απολύτως καμμία αλλαγή. Και από την απάντηση μάλλον φαίνεται οτι έδρα θεωρείται η Ελλάδα,οπότε δεν υπάρχει λόγος να σε απασχολεί το 4μηνο ούτως ή άλλως.
Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια είναι πως για την ώρα τουλάχιστον φαίνεται "too good to be true". Τουλάχιστον για τη δουλειά που θέλω... Οπότε Ίδωμεν. Μου ήρθε και μήνυμα από την acs, πως αύριο παραλαμβάνω. (τι γύφτοι στην acs... μου έστειλαν το μνμ στο viber για να μην χρεωθούν)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...