Jump to content

Samsung Galaxy Note 8


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[/color]

Καλησπέρα μέσα στις ρυθμίσεις της μπαταρίας δεν υπάρχει επιλογή για γρηγορη ή κανονική ασύρματη φόρτιση;
Υπάρχει είναι η τελευταία επιλογή

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία επιλογή μου έχει γρήγορη ενσυρματη φορτιση. Εννοείται ότι έχω βάλει την συσκευή σε ασύρματο φορτιστή πρώτα για να εμφανίσει την επιλογή όπως στο S7 που είχα, αλλά δεν υπάρχει η σχετική ρύθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία επιλογή μου έχει γρήγορη ενσυρματη φορτιση. Εννοείται ότι έχω βάλει την συσκευή σε ασύρματο φορτιστή πρώτα για να εμφανίσει την επιλογή όπως στο S7 που είχα, αλλά δεν υπάρχει η σχετική ρύθμιση.

δεν καλύπτει και τις δύο περιπτώσεις? Το δοκίμασες? Δεν μπορώ να το τσεκάρω γιατί ο δικός μου ασύρματος δεν είναι ταχυφορτιστής.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα σε Samsung wireless stand που είχε βγει για το S7. Δυστυχώς δεν υποστηρίζει fast wireless charge για το note 8 μόνο κανονική.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και καλο 3ημερο.Μια παρατηρηση που μολις εκανα θελω να αναφερω που ισως φανει χρησιμη.1ον προσεξα οτι στον στοκ εκτοξευτη η μπαρα πλοηγησης αλλαζει χρωμα αναλογα το wallpaper που βαζεις.Κριμα που δεν μπορω να βαλω screenshot για να γινω πιο κατανοητος.Δλδ απο ασπρα εικονιδια εγιναν μαυρα εφαρμοζοντας την κλασικη ταπετσαρια του s10(ροζ κατω μπλε επανω).2ον στον nova launcher υπαρχει η επιλογη η μπαρα πλοηγησης να μην ειναι διαφανης οποτε στο πλαισιο γυρω της γινεται μαυρη ,οποτε με αυτο τον τροπο αποφευγεις τυχων προβληματα burn in που διαβασα ποιο πανω οτι παρουσιαστικαν, αφου το λευκο στατικο δημιουργει το θεμα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και καλο 3ημερο.Μια παρατηρηση που μολις εκανα θελω να αναφερω που ισως φανει χρησιμη.1ον προσεξα οτι στον στοκ εκτοξευτη η μπαρα πλοηγησης αλλαζει χρωμα αναλογα το wallpaper που βαζεις.Κριμα που δεν μπορω να βαλω screenshot για να γινω πιο κατανοητος.Δλδ απο ασπρα εικονιδια εγιναν μαυρα εφαρμοζοντας την κλασικη ταπετσαρια του s10(ροζ κατω μπλε επανω).2ον στον nova launcher υπαρχει η επιλογη η μπαρα πλοηγησης να μην ειναι διαφανης οποτε στο πλαισιο γυρω της γινεται μαυρη ,οποτε με αυτο τον τροπο αποφευγεις τυχων προβληματα burn in που διαβασα ποιο πανω οτι παρουσιαστικαν, αφου το λευκο στατικο δημιουργει το θεμα.

Αν καταλαβα καλα, αυτο που λες με το nova, ειναι που προκαλει burn in. Οταν υπαρχει μεγαλη αντιθεση σε αυτο που απεικονιζεται (ασπροι χαρακτηρες σε μαυρο φοντο). Γενικα πρεπει να αποφευγονται οι μεγαλες αντιθεσεις στις στατικες εικονες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα, αυτο που λες με το nova, ειναι που προκαλει burn in. Οταν υπαρχει μεγαλη αντιθεση σε αυτο που απεικονιζεται (ασπροι χαρακτηρες σε μαυρο φοντο). Γενικα πρεπει να αποφευγονται οι μεγαλες αντιθεσεις στις στατικες εικονες.

Ναι αυτο ακριβως.Πρεπει να αποφευγουμε τις μεγαλες αντιθεσεις στις στατικες εικονες αλλα και τις στατικες εικονες με εντονα χρωματα(πχ ασπρο κλπ)Ξεφευγω λιγο και απο τα κινητα μας αλλα εχω να πω οτι ειχα προσφατα προβλημα σε τηλεοραση samsung(55MU6122) που εβγαλε μια σκια κατω αριστερα και ηταν αποτελεσμα καποιας στατικης εικονας που ''εμεινε'' εκει σαν ειδωλο.Κατι αντιστοιχο παθαινουν και τα κινητα με oled οθονες.

Edited by jtgiannis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα, αυτο που λες με το nova, ειναι που προκαλει burn in. Οταν υπαρχει μεγαλη αντιθεση σε αυτο που απεικονιζεται (ασπροι χαρακτηρες σε μαυρο φοντο). Γενικα πρεπει να αποφευγονται οι μεγαλες αντιθεσεις στις στατικες εικονες.

 

Δεν είναι θέμα nova αλλά γενικό θέμα των λευκών ακινήτων σημείων. Εγώ έχω μόνιμα τον Nova χωρίς κανένα θέμα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα nova αλλά γενικό θέμα των λευκών ακινήτων σημείων. Εγώ έχω μόνιμα τον Nova χωρίς κανένα θέμα.

 

Λεω για το νοβα, επειδη μπορεις να κανεις μαυρη την πανω μπαρα (οποτε μεγαλυτερη αντιθεση).

Τελος παντων, προσωπικα εχω νοβα και εχω ρυθμισει με gesture να κρυβεται η πανω μπαρα, ενω την κατων την εχω εξαφανισει ελεω gestures.

Μεγαλο θεμα παντως το burn in. Θυμαμαι καποιους που ελεγαν οτι εχουν κινητα 5 και 6 ετων με oled χωρις προβλημα burn in.... καληνυχτα, εδω στους 10 μηνες αν δεν προσεξεις την πατησες. Και καλα στο κινητο πιυ εχει 2 χρονια εγγυηση και το πουλας στους 12 μηνες. Αλλα να δωσεις 2000 για tv και στα 3 χρονια να εχει καψιμο? Δεν το τολμαω....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι σοβαρο θεμα αυτο με τις οθονες.Η δικια μου τηλεοραση εβγαλε την σκια στους 15 μηνες...ευτυχως ημουν μεσα στην εγγυηση και ομολογω οτι το σερβις της samsung ηταν αψογο.Δευτερα μιλησα μαζι τους την αλλη μερα πρωι ηρθαν την πηραν και σε 5 εργασιμες μερες μου την εφεραν πισω με αλλαγμενο το πανελ χωρις κανενα διαδικαστικο προβλημα.Σορυ αν ξεφυγα απο τα κινητα, το κλεινω εδω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι σοβαρο θεμα αυτο με τις οθονες.Η δικια μου τηλεοραση εβγαλε την σκια στους 15 μηνες...ευτυχως ημουν μεσα στην εγγυηση και ομολογω οτι το σερβις της samsung ηταν αψογο.Δευτερα μιλησα μαζι τους την αλλη μερα πρωι ηρθαν την πηραν και σε 5 εργασιμες μερες μου την εφεραν πισω με αλλαγμενο το πανελ χωρις κανενα διαδικαστικο προβλημα.Σορυ αν ξεφυγα απο τα κινητα, το κλεινω εδω.

 

Ευτυχως ησουν στην εγγυηση. Αλλα σε 15 μηνες απο σημερα θα εισαι παλι στην εγγυηση?? Τις tv δεν τις αλλαζουμε καθε 2-3 χρονια, ειδικα τις ακριβες.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως ησουν στην εγγυηση. Αλλα σε 15 μηνες απο σημερα θα εισαι παλι στην εγγυηση?? Τις tv δεν τις αλλαζουμε καθε 2-3 χρονια, ειδικα τις ακριβες.

 

Πήρε πιστεύω παράταση για ένα χρόνο ακόμα για το πάνελ απτή μέρα που την πήγαν πίσω έτσι συμβαίνει κ με τα κινητά έχω πάθει burn in σε αρκετά σαμι αλλά η smartec είναι εγγύηση δε λες καλά που στο αλλάζουν αμέσως. Στην lg αν τη χρειαστώ για την tv το ρίχνουν ότι φταιει ο πελάτης συνήθως

 

Οι oled Γιάννη έχουν απίστευτη εικόνα οπότε χαλάλι τα λεφτά παίρνεις κ για +3 χρόνια εγγύηση αν θες ακόμα κ λίγο πριν λήξει η εγγύηση κ κάνεις για 3 χρόνια ακόμα με 180 ευρώ εγώ το άφησα για το τέλος της διετίας

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλο θεμα παντως το burn in. Θυμαμαι καποιους που ελεγαν οτι εχουν κινητα 5 και 6 ετων με oled χωρις προβλημα burn in.... καληνυχτα, εδω στους 10 μηνες αν δεν προσεξεις την πατησες. Και καλα στο κινητο πιυ εχει 2 χρονια εγγυηση και το πουλας στους 12 μηνες. Αλλα να δωσεις 2000 για tv και στα 3 χρονια να εχει καψιμο? Δεν το τολμαω....

Εγω ειμαι απο αυτούς που οντως σπανια ειχα burnin. Παίρνω oled απο galaxy s2 και μετα 10αδες συσκευές. Οκ στο s2 μετα 4-5 χρονια είχε burnin, αλλα σε συγκεκριμένα χρώματα, δύσκολα φαινόταν. Κάποιες ψιλογραμμες και τα tablet tab s. Στα νεότερα δεν ειχα. Ουτε καν στο galaxy book 12, οπου λόγω μεγάλης οθόνης αυξάνονται οι πιθανότητες. Οκ ειναι προβλημα αλλα οχι και τοσο. Δεν ξερω αν οι live wallpapers που συνήθως βάζω προστατεψαν τις οθονες.

Πάντως πχ για 65-75 ίντσες τηλεόραση που το σκέφτομαι να πάρω, εκεί οντως τη φοβάμαι την oled. Στις τηλεόρασεις υπάρχει πολυ μεγαλύτερο προβλημα λόγω των σημάτων πχ ερτ1 που μένουν στο ιδιο σημειο για ωρες καθε μερα, και διαβαζω οτι εχουν ολοι σχεδον θεμα burnin, ειδικα μετα τη 2ετια, οπου δεν εχεις και εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το scroll capture λειτουργεί σε εσάς? Όταν πατάω το screen capture από το μενού του spen τραβάει κανονικά το screenshot, αλλά όταν επιλέξω να συνεχίσει στη σελίδα κολλάει το σύμπαν και μετά από λίγο μου πετάει μήνυμα πως η εφαρμογή Samsung capture σταμάτησε. Έκανα delete data στην εφαρμογή, της έδωσα και δικαίωμα να γράφει στο storage που από default ήταν απενεργοποιημένο αλλά τίποτα.

 

Edit: τελικά δουλεύει παντού εκτός από το Samsung internet οπότε αν κάποιος τον χρησιμοποιεί ας δοκιμάσει. Σε tapatalk, email αλλά και στα μενού λειτουργεί κανονικά.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Edited by tzin1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση...Οπότε έχω το κινητό στο πλάι,και το βλέπω από πάνω σε άσπρο φόντο στις edge πλευρές υπάρχουν στις άκρες πράσινη απόχρωση..οπότε το γυρνάω χάνεται αυτή η απόχρωση...

Είναι φυσιολογική,η να το στείλω στο service???

Είμαι και επαρχία,και είναι λίγο θέμα...Παντος ούτε έτους δεν είναι η συσκευή....

Του φοράω την μεμβράνη από τα Media....

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση...Οπότε έχω το κινητό στο πλάι,και το βλέπω από πάνω σε άσπρο φόντο στις edge πλευρές υπάρχουν στις άκρες πράσινη απόχρωση..οπότε το γυρνάω χάνεται αυτή η απόχρωση...

Είναι φυσιολογική,η να το στείλω στο service???

Είμαι και επαρχία,και είναι λίγο θέμα...Παντος ούτε έτους δεν είναι η συσκευή....

Του φοράω την μεμβράνη από τα Media....

Να σου πω την μαυρη μου αληθεια, δεν παρατηρω κατι τετοιο.

Και η μεμβρανη των media δεν επηρεαζει τα χρωματα. Την ειχα ενα φεγγαρι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την μαυρη μου αληθεια, δεν παρατηρω κατι τετοιο.

Και η μεμβρανη των media δεν επηρεαζει τα χρωματα. Την ειχα ενα φεγγαρι.

Περίεργο γιατί το βλέπω....όταν γυρνάω πλάγια την συσκευή και την αφήσω στο τραπέζι,και κοιτάξω από πάνω η edge πλευρά έχει μια πράσινη γραμμή που εξαφανίζεται ανπιασω την συσκευή...

Θα μιλήσω αύριο με το service και βλέπω...Ακόμα στις άκρες η μεμβράνη έχει πιάσει σκονες,ίσως φταίει και αυτό...Παντος να βγάλω την μεμβράνη χωρίς να την αντικαταστήσω δεν παίζει κάτι τέτοιο....

Βασικά μου μπήκαν ιδέες από τα φαινόμενα πράσινης γραμμής στα S10/S10+ γι'αυτό το έκανα και εγώ τεστ και βλέπω να υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί βρήκα ένα φίλο με ένα S9+ και έκανα μια δοκιμή καίμε αυτό...Κάνει το ίδιο με το Ν8 όταν είναι στα πλάγια...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να κάνω μία ερώτηση Σε όσους έχουν βάλει την pie . μετά και την τελευταία ενημέρωση πώς πάει το κινητό ? έχουν διορθωθεί κάποια μικρά Bugs που υπήρχαν? Αν θυμάμαι καλά είχε μία μικρή καθυστέρηση όταν βγάζεις το Spen , που και που δεν έπιανε η χειρόγραφη και κάτι αλλά που δεν θυμάμαι..από μπαταρία πως πάει?
Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να κάνω μία ερώτηση Σε όσους έχουν βάλει την pie . μετά και την τελευταία ενημέρωση πώς πάει το κινητό ? έχουν διορθωθεί κάποια μικρά Bugs που υπήρχαν? Αν θυμάμαι καλά είχε μία μικρή καθυστέρηση όταν βγάζεις το Spen , που και που δεν έπιανε η χειρόγραφη και κάτι αλλά που δεν θυμάμαι..από μπαταρία πως πάει?
Μετα και την ενημερωση του Μαρτιου, το κινητο ειναι παρα πολυ καλο. Ταχυτατο, με καλη μπαταρια και χωρις προβληματα. Σπανια να χανει κανενα frame οταν παω να ανοιξω την καρτελα εφαρμογων. Σπανια ομως.

 

Ενα θεμα που εχω ειναι οτι η μπαταρια μου, οταν πεσει χαμηλα, κατω απο 15-20% συνηθως κανει βουτια και χανει 7-8 μοναδες μονομιας. Μετα σταθεροποιειται. Εχει κανεις παρομοιο θεμα? Εχω κανει καλιμπραρισμα και εχει βελτιωθει καπως, αλλα δεν εχει εξαλειφθει το φαινομενο. Η μπαταρια ειναι 16 μηνων με λιγοτερους απο 300 κυκλους. Περιμενα καλυτερη συμπεριφορα.

Μηπως το κανει και σε αλλους??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σα να το πρόσεξα κι εγώ...Το δικό μου πάλι έχει πολύ ψηλά το σύστημα android στην κατανάλωση, αλλά αφού είμαι καλά για τη χρήση μου όλα καλά.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...