Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον εννοείς το τελευταίο χρόνο. Όχι τα τελευταία 2.

 

Κοντά εποχή που βγήκε mi note 3, mi mix 2 κλπ είναι το μονόχρωμο led. Αλλιώς θα είχε μονόχρωμο και το redmi note 4x το οποίο όμως έχει rgb ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

212€ τελική τιμή αλλά το 20% επιστροφή (53€) το χρησιμοποιείς υποχρεωτικά σε άλλες αγορές από το Public. Το να τα αλλο δηλαδή.

 

Και με τη ROM έρχεται ξέρουμε?

 

259-52=207ευρω τελικη και οχι 212.

 

Και παλι ομως εχεις 53ευρω να τα χαλασεις σε κατι αλλο ακομα και απο public που να μην εχει τεραστια διαφορα απο αλλα καταστηματα οπως καποιο αξεσουαρ(πχ ακουστικα που δεν εχει καθολου η συσκευη),καποιο video game,καποια ταινια,βιβλιο,ποντικι,πληκτρολογιο και παει λεγοντας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάλλον εννοείς το τελευταίο χρόνο. Όχι τα τελευταία 2. ;)

 

Λεω τελευταια 2 χρονια υπο την εννοια ολοκληρου του 2017 αλλα και του 2018 που ειμαστε και δεν προκειται να αλλαξει κατι οπως εχουμε δει απο τα ως τωρα μοντελα .

 

Sorry αν μπερδεψα τα πραγματα με το πανω σχολιο :P

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτή την εποχή έχουν όλα μονόχρωμο led. Ίσως όταν ξεστοκαρει να ξαναδούμε συσκευές με rgb. Anyway, όντως σπαστικό αυτό αλλά από την άλλη δεν το λες και deal breaker.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

επειδή σε λίγες μέρες παραλαμβάνω το συγκεκριμένο κινητό (3GB - 32GB), μπορεί να μου πει κάποιος επιγραμματικα, τις κυριότερες διάφορες (+ & -) σε σχέση με το υπάρχον κινητό μου Redmi Note 4X (SD625 - 3GB - 32GB);

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

επειδή σε λίγες μέρες παραλαμβάνω το συγκεκριμένο κινητό (3GB - 32GB), μπορεί να μου πει κάποιος επιγραμματικα, τις κυριότερες διάφορες (+ & -) σε σχέση με το υπάρχον κινητό μου Redmi Note 4X (SD625 - 3GB - 32GB);

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

+ Ανωτερος soc 636 ενάντι 625

+ Ανώτερη βασική κάμερα καθώς και δεύτερη κάμερα για bokeh

+ Αναλογία οθόνης 18:9 που φέρνει μεγαλυτερη επιφάνεια στην οθόνη (πχ λιγότερα σκρολαρίσματα)

- Λιγο μακρύτερο σε μέγεθος

- Λιγο πιο δύσκολο να σύρεις την κουρτίνα απο πάνω με ένα χέρι (πχ οταν έχεις ανοιχτό app)

- Μονόχρωμο led ειδοποιήσεων αντι rgb

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

επειδή σε λίγες μέρες παραλαμβάνω το συγκεκριμένο κινητό (3GB - 32GB), μπορεί να μου πει κάποιος επιγραμματικα, τις κυριότερες διάφορες (+ & -) σε σχέση με το υπάρχον κινητό μου Redmi Note 4X (SD625 - 3GB - 32GB);

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

για μένα κακώς πήρες το 3/32 αλλά τεσπα :)

 

πολύ καλύτερο soc από θέμα "δύναμης" , γρηγορότερη μνήμη , υποστήριξη νεότερου bt , υποθέτω καλύτερες κάμερες , φυσικά νεότερο λειτουργικό .... αυτά μου έρχονται πάνω κάτω (για οθόνη δεν ξέρω για να σου πω)

Link to comment
Share on other sites

+ Ανωτερος soc 636 ενάντι 625

+ Ανώτερη βασική κάμερα καθώς και δεύτερη κάμερα για bokeh

+ Αναλογία οθόνης 18:9 που φέρνει μεγαλυτερη επιφάνεια στην οθόνη (πχ λιγότερα σκρολαρίσματα)

- Λιγο μακρύτερο σε μέγεθος

- Λιγο πιο δύσκολο να σύρεις την κουρτίνα απο πάνω με ένα χέρι (πχ οταν έχεις ανοιχτό app)

- Μονόχρωμο led ειδοποιήσεων αντι rgb

 

Από αυτά που λες, μια χαρά είναι, κανένα πρόβλημα δεν θα έχω.... Ευχαριστώ πολύ...

 

για μένα κακώς πήρες το 3/32 αλλά τεσπα :)

 

πολύ καλύτερο soc από θέμα "δύναμης" , γρηγορότερη μνήμη , υποστήριξη νεότερου bt , υποθέτω καλύτερες κάμερες , φυσικά νεότερο λειτουργικό .... αυτά μου έρχονται πάνω κάτω (για οθόνη δεν ξέρω για να σου πω)

 

Η αλήθεια είναι ότι τσιγγουνευτηκα τα παραπανω χρήματα, θεώρησα ότι μια χαρά κάνω τη δουλειά μου με το υπάρχον 3/32, το ίδιο θα είναι και με το νέο 5αρι.

 

Θα δω όταν παραλάβω πως μου φαίνεται... Ευχαριστώ πολύ..

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλα στη xiaomi η ram δεν κανει τοσο μεγάλη διαφορα (δυστυχως). Σιγουρα θα ειναι καλύτερα αλλά οχι οσο καλυτερα πιστεύεις. Εχει τοσο επιθετικη διαχείριση που απο κάποια ώρα και μετά σίγουρα θα σου κλείσει apps. Πιο πολυ για το 64αρη θα λεγα οτι αξιζει.

 

Προσωπικα και γω 3/32 το πηρα αφου προορίζεται για μεγαλυτερο ανθρωπο (δηλαδη αντι να παιρνα ενα mi a1 με μεγαλυτερη ram και χαμηλότερη τιμη εκανα την υπερβαση για καλυτερο soc και κάμερα).

Link to comment
Share on other sites

Καλα στη xiaomi η ram δεν κανει τοσο μεγάλη διαφορα (δυστυχως). Σιγουρα θα ειναι καλύτερα αλλά οχι οσο καλυτερα πιστεύεις. Εχει τοσο επιθετικη διαχείριση που απο κάποια ώρα και μετά σίγουρα θα σου κλείσει apps. Πιο πολυ για το 64αρη θα λεγα οτι αξιζει.

 

Προσωπικα και γω 3/32 το πηρα αφου προορίζεται για μεγαλυτερο ανθρωπο (δηλαδη αντι να παιρνα ενα mi a1 με μεγαλυτερη ram και χαμηλότερη τιμη εκανα την υπερβαση για καλυτερο soc και κάμερα).

Αν θες ανθρώπινη διαχείριση Ραμ από τις ρυθμίσει προγραμματιστη κλείνεις το Miui optimization.

 

Στάλθηκε από το MI 4LTE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Αν θες ανθρώπινη διαχείριση Ραμ από τις ρυθμίσει προγραμματιστη κλείνεις το Miui optimization.

 

Στάλθηκε από το MI 4LTE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βοηθάει μεν αλλά και πάλι έχει θέμα. Δύο χρόνια τώρα έχω αλλάξει καμιά 10αρια συσκευές xiaomi. Καμιά δεν φτάνει το multitasking που προσφέρουν άλλες εταιρείες. Κατά τα άλλα προσφέρουν αλλά πράγματα και παραμένουν vfm. ;)

 

Ας πούμε στο u11 που έχω τώρα με 4 gb ram έχω πολύ ανώτερο multitasking από το προηγοημενο μου mi note 3 που είχε 6 gb. Φυσικά για την τιμή του mn3, συνολικά ως συσκευή ήταν εξαιρετική.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθάει μεν αλλά και πάλι έχει θέμα. Δύο χρόνια τώρα έχω αλλάξει καμιά 10αρια συσκευές xiaomi. Καμιά δεν φτάνει το multitasking που προσφέρουν άλλες εταιρείες. Κατά τα άλλα προσφέρουν αλλά πράγματα και παραμένουν vfm. ;)

 

Ας πούμε στο u11 που έχω τώρα με 4 gb ram έχω πολύ ανώτερο multitasking από το προηγοημενο μου mi note 3 που είχε 6 gb. Φυσικά για την τιμή του mn3, συνολικά ως συσκευή ήταν εξαιρετική.

Θα συμφωνήσω. Στο multitasking δεν είναι και η καλύτερη επιλογή, απλά είναι overall αξιόλογη επιλογή. Όχι μόνο αυτό το μοντέλο, γενικά τα xiaomi.

 

Στάλθηκε από το MI 4LTE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω. Στο multitasking δεν είναι και η καλύτερη επιλογή, απλά είναι overall αξιόλογη επιλογή. Όχι μόνο αυτό το μοντέλο, γενικά τα xiaomi.

 

Στάλθηκε από το MI 4LTE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ότι είναι αξιόλογη και vfm η xiaomi, σίγουρα! :) Για αυτό και γυροφερνω συνέχεια σε αυτήν. Σχολιασα απλά για τις διάφορες μεταξύ 3/32 και 4/64 ότι στη ram το όφελος είναι μικρότερο από όσο περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

επεσε η παραγγελια για 3/32 ....για να δουμε τι ψαρια πιανει το σιαομι

δεν εχω παρει ποτε μου ...θα τα λεμε σε δυο τρεις μερες

κρυφα μενου εχουμε εδω για να κλειδωνουμε τις μπαντες του 4g?

γενικα τι προσεχουμε στα σιαομι?εφαρμογες που αφαιρουμε με το πρωτο ανοιγμα κτλ?

με root χανεται η εγγυηση?

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα για μενα ειναι θετικα και τα on screen κουμπια μιας και επιτελους(οπως και στο galaxy s8 σε σχεση με το S7)μπορεις να βαλεις την διαταξη των κουμπιων οπως εσυ θελεις,σε σχεση με τα προκαθορισμενα capacitive κουμπια των redmi.

Η καλυτερη υλοποιηση βεβαια παραμενει αυτη που εκανε στην σειρα mi για μενα(οπως και τα παλια Oneplus),που τα capacitive κουμπια ηταν κουκιδες και ρυθμιζες εσυ οτι ηθελες σε αυτα.

 

Μεγαλο θετικο οπως αναφερθηκε και το γεγονος οτι ερχεται out of the box με android 8 κατι που φυσικα ο νεοτερος επεξεργαστης θα βοηθησει αρκετα και σε μελλοντικα updates σε σχεση με τα προηγουμενα που δυστηχως εχουν κολλησει στο android 7 με αγνωστο ποτε θα παρουν 8.

 

Πηγα σημερα απο το γνωστο(σε αξεσουαρ πλεον για Xiaomi)Microcenter να δω για θηκες.

Ειδα απο κοντα την flip θηκη της Nilkin που δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο η εταιρεια αφηνει το πανω και το κατω μερος του κινητου χωρις προστασια.Τελικα πηρα μια απλη flip case οπως αυτη https://www.skroutz.gr/s/15013679/OEM-Skin-Pro-%CE%9C%CF%80%CE%B5%CE%B6-Xiaomi-Redmi-Note-5-Note-5-Pro.html

επειδη δινει αρκετη αποσταση/προστασια στην πισω καμερα.

Για να πειραξω λιγο και τον Kodorev. το αυτοκολλητο γραφει πανω For Xiaomi Mi 6x and redmi note 5 pro.Ξερει αυτος γιατι το αναφερω το τελευταιο περι Pro :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβγαλα τελείως τα on screen buttons, έχω βολευτεί απίστευτα gestures.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβγαλα τελείως τα on screen buttons, έχω βολευτεί απίστευτα gestures.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το σκεφτομαι και αυτο που λες για να αξιοποιειται πληρως η οθονη αλλα επειδη που και που μπορει να τυχει να παιξω κανενα παιχνιδι,εκει ειναι που θα εχω μετα ενα μικρο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο op5t πάντως που είχα δοκιμάσει τις χειρονομίες, επειδή γενικά το χειρίζομαι με ένα χέρι το κινητό, φοβήθηκα ότι θα τη φάει τη σαβουρα του και ξαναγύρισα στα buttons.
Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομαι και αυτο που λες για να αξιοποιειται πληρως η οθονη αλλα επειδη που και που μπορει να τυχει να παιξω κανενα παιχνιδι,εκει ειναι που θα εχω μετα ενα μικρο θεμα.

 

Κι εγώ που παίζω δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ήρθε και η θήκη που είχα παραγγείλει από eBay.. λίγο πιο ακριβή από τις άλλες αλλά σαν ποιότητα πολύ ικανοποιημένος..

http://imgur.com/gallery/Rf1F8y3

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ήρθε και η θήκη που είχα παραγγείλει από eBay.. λίγο πιο ακριβή από τις άλλες αλλά σαν ποιότητα πολύ ικανοποιημένος..

http://imgur.com/gallery/Rf1F8y3[/QUO.

Έχει κάποια διεύθυνση;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ήρθε και η θήκη που είχα παραγγείλει από eBay.. λίγο πιο ακριβή από τις άλλες αλλά σαν ποιότητα πολύ ικανοποιημένος..

http://imgur.com/gallery/Rf1F8y3[/QUO.

Έχει κάποια διεύθυνση;

 

https://www.ebay.co.uk/itm/Silicone-Case-for-Xiaomi-Redmi-Note-5-Pro-Ultimate-black-Case/232762409666?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649

 

:):)

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...