Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορούμε να βάλουμε gcam σε unroot συσκευή?

 

Ναι, δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και σε MIUI.

Eγώ είμαι χωρίς root αλλά μέσω adb root μπορείς να ενεργοποιήσεις τις παραμέτρους που χρειάζονται στο build.prop και να έχεις Google Camera.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βοηθήσει κάνεις?

 

Θα πρέπει να συνδέσεις το κινητό με τον υπολογιστή αυτό που κάνω εγώ ώστε να ενεργοποιήσω το Camera 2 API είναι τα εξής:

1. adb root

2. adb remount

3. adb pull /system/build.prop build.prop

3. Ανοίξω το αρχείο build.prop και προσθέτω στο τέλος του τα εξής

 

persist.camera.HAL3.enabled=1

persist.vendor.camera.HAL3.enabled=1

persist.camera.stats.test=5

persist.vendor.camera.stats.test=5

persist.camera.eis.enable=1

 

4. adb push build.prop system/build.prop

5. adb shell

6. cd system

7. chmod 644 build.prop

8. exit

 

Reboot της συσκευής και μετά εγκατάσταση της Google Camera.

 

Edit: Μετά από το σημερινό update της Pixel Experience δεν μπόρεσα να αποκτήσω δικαιώματα root μέσω adb η λύση ήταν να κάνω reboot σε recovery και από εκεί και πέρα να κάνω mount το system partition και τα υπόλοιπα ακριβώς όπως τα περιγράφω. Οπότε ναι, γίνεται και σε MIUI και χωρίς root αρκεί να έχουμε PC και TWRP.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχω ήδη ελέγξει και είναι η κινέζικη έκδοση όπως προείπα (MEE7S) και ο bootloader ήταν ξεκλείδωτος. Με βοήθησαν κάποια παιδιά από ένα άλλο φόρουμ στο να κατανοήσω τι πρέπει να κάνω. Πέρασα official China ROM, ξανακλείδωσα τον bootlader με τα δικά μου στοιχεία αυτή τη φορά και τώρα είμαι στην διαδικασία που περιμένω να περάσουν οι 15 μέρες αναμονής που μου έθεσε η XIAOMI για το ξεκλείδωμα. Μετά θα περάσω καινούρια ROM και ελπίζω ο εφιάλτης μου να λήξει εδώ! :lol: Ας είναι καλά τα παιδιά που με βοήθησαν και φυσικά ευχαριστώ πολύ κι εσένα για την απάντησή σου. :)
Link to comment
Share on other sites

Πώς το κάνω αυτό;

 

• Ανοίγεις την εφαρμογή

• Αν έχεις χειρονομίες σέρνεις από κάτω προς το κέντρο της οθόνης και περιμένεις λίγο, αν δεν έχεις πατάς το κουμπί Ξ

• Πατάς παρατεταμένα στην εφαρμογή

• Στο κάτω μέρος πατάς το στρογγυλό εικονίδιο που λέει "Εκκαθάριση Δεδομένων" και επιλέγεις "Εκκαθάριση προσωρινής μνήμης" ή "Εκκαθάριση μνήμης cache", δεν ξέρω πώς το έχουν μεταφράσει.

Link to comment
Share on other sites

Σε aosp , ποια χρησιμοποιείτε;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είμαι σε havoc mod 26/12 με dirty flash από τη προηγούμενη έκδοση,με magisk περασμένο και gcam patch του BeatBydad, και αν εξαιρέσουμε την έλλειψη fm, όλα δουλεύουν πένα. Για gcam χρησιμοποιώ arnova 5.1 την τελευταία που έχει βγάλει και είναι η πιο σταθερή αποδοτική για μένα.

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Αν αλλαξω region και επιστρέψω πάλι γίνεται αλλάζει κάτι;για να βάλω themes θελω
δεν αλλάζει τιποτα βάλε θέμα και ξαναγυρνα
Link to comment
Share on other sites

το κινητο το εχω απο το καλοκαιρι. δεν ειχε κανενα προβλημα. πριν απο καμια ωρα ηθελα να μεταφερω φωτογραφιες απο το κινητο στο pc. εβαλα το καλωδιο του φορτιστη στη θηρα usb και την αλλη ακρη στο κινητο μου. ξαφνικα η παταρια επεσε στο 2% ηταν γεματο. και αρχισε να βγαζει γραμεσ ασπρομαυρες στην οθονη. συγγνωμη για τη περιγραφη δε ξερω και πολλα απο τεχνολογια. εκλεισε και τιποτα.νεκρο. ο φορτιστης ειναι ενταξη.τον εβαλα σε πριζα και φορτισα ταμπλετ. μπορει να καηκε το κινητο απο τη θηρα usb?
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.εχω μια απορία και θα ήθελα την βοήθεια σας.εχουμε δύο note5 στο σπίτι το ένα 3/32 και το άλλο 4/64 και παρατηρήσαμε διαφορά στα χρώματα της οθόνης.στο ένα κινητό είναι πιο ζωντανά και το λευκό χρώμα καθαρό λευκό ενώ στο άλλο κάπως πιο κίτρινα και όχι τόσο ζωντανά χρώματα.ανοιξαμε για παράδειγμα στο fb ίδια φωτογραφια κάποιου κοινού φίλου και στο ένα φαινόταν πιο ζωντανά ενω στο άλλο έβλεπες σαν να κιτρινιζε και το πρόσωπο .τι μπορεί να φταίει για αυτό;

 

Το ιδιο παρατηρησα και γω σε 2 ιδια ακριβως μοντελα με το ιδιο πανελ οθονης εχουν διαφορες στα χρώματα αλλα το ενα εχει την κινεζικη ρομ και το αλλο εχει global ισως ειναι θεμα λειτουργικου.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ένα καινούργιο θέμα.μετα πήγα να βάλω ένα app από το drawer στην αρχική οθόνη και όπως πήγα να αλλάξω σελίδα οθόνης ανακατεύτηκαν τα app icons και χάθηκε το ρολόι του theme.εκανα reboot έσβησα το theme και το ξαναπέρασα αλλά τίποτα.και κάτι άλλο δεν έχω vault είμαι με pocco launcher Edited by cerberus
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ένα καινούργιο θέμα.μετα πήγα να βάλω ένα app από το drawer στην αρχική οθόνη και όπως πήγα να αλλάξω σελίδα οθόνης ανακατεύτηκαν τα app icons και χάθηκε το ρολόι του theme.εκανα reboot έσβησα το theme και το ξαναπέρασα αλλά τίποτα.και κάτι άλλο δεν έχω vault είμαι με pocco launcher
το θέμα θα φταίει
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει βάλει Arrow, ελληνικά έχει?

Είναι δυνατόν?

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το θέμα θα φταίει

Το θέμα ήταν κομπλέ.εβαλα το stock μετά πάλι αυτό που κατέβασα και πάλι δεν εμφανίζεται το ρολόι στην αρχικη

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα το region σε Ελβετία για να έχω τα θέματα και ενημέρωση στην τελευταία έκδοση και παρατήρησα πολύ καλύτερο ήχο από την 3.5mm έξοδο που χάνεται αν το γυρίσω σε Ελλάδα (τόσο καλύτερο που είμαι σίγουρος ότι δεν είναι ιδέα μου). Έχει ακούσει κανείς κάτι για κάποιο πρόβλημα αν αφήσω το region σε Ελβετια; Δεν θέλω να το κάνω Ινδία, με προβληματίζει που το face recognition δεν καλύπτει τους κανόνες της ΕΕ. Την επιλογή της Ελβετίας από αυτή την άποψη τη θεωρώ ασφαλέστερη επιλογή όσον αφορά το κομμάτι του λειτουργικού που παραμένει ενεργοποιημένο.
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα το region σε Ελβετία για να έχω τα θέματα και ενημέρωση στην τελευταία έκδοση και παρατήρησα πολύ καλύτερο ήχο από την 3.5mm έξοδο που χάνεται αν το γυρίσω σε Ελλάδα (τόσο καλύτερο που είμαι σίγουρος ότι δεν είναι ιδέα μου). Έχει ακούσει κανείς κάτι για κάποιο πρόβλημα αν αφήσω το region σε Ελβετια; Δεν θέλω να το κάνω Ινδία, με προβληματίζει που το face recognition δεν καλύπτει τους κανόνες της ΕΕ. Την επιλογή της Ελβετίας από αυτή την άποψη τη θεωρώ ασφαλέστερη επιλογή όσον αφορά το κομμάτι του λειτουργικού που παραμένει ενεργοποιημένο.
και γω ελβετια εχω απο τοτε που πηρα το κιν κανενα προβλημα μεχρι τωρα
Link to comment
Share on other sites

Αυτό τι πράμα είναι πλέον με το f2fs, ολικό φορμάτ θέλει να κάνουμε το τηλέφωνο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια βοήθεια.που ειναι η τελευταία XTRV 10.2.2.0 για να τη φλασαρω μεσω twrp?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τι πράμα είναι πλέον με το f2fs, ολικό φορμάτ θέλει να κάνουμε το τηλέφωνο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Λογικό, ολόκληρο filesystem αλλάζουμε :p ... Πέρα από την πλάκα, εγώ έκανα την μετάβαση πριν από λίγες ώρες και μου φαίνεται σαν να είναι λίγο πιο "σβέλτο" το τηλέφωνο. Εκεί που μπορώ να πω ότι είδα μεγάλη διαφορά ήταν στον χρόνο που ήθελε για να κάνει εγκατάσταση "μεγάλες" εφαρμογές του στυλ facebook, παιχνίδια, κλπ...

 

Μέχρι στιγμής μου φαίνεται και πιο "ευχάριστο", να το πω, σε θέμα ταχύτητας ανοίγματος εφαρμογών και ειδικά στο multitasking.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Με ποια ROM είστε; Αλλαγή filesystem λογικά κάνουμε στο system partition; Περιμένω να βγουν κανα δύο builds στην RR και θα περάσω εκεί, αλλά σκεφτόμουν μήπως αλλάξω και filesystem..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω το Note 5 64αρι,σε χρώμα λευκό χρυσό 6 μηνών, χωρίς γρατζουνιά. Θέλω να το γυρίσω σε μαύρο χρώμα πάλι 64αρι όπως το δικό μου. Αν υπάρχει κανείς εδώ που τον ενδιαφέρει η αλλαγή χρώματος ας μου στείλει pm
Link to comment
Share on other sites

Με ποια ROM είστε; Αλλαγή filesystem λογικά κάνουμε στο system partition; Περιμένω να βγουν κανα δύο builds στην RR και θα περάσω εκεί, αλλά σκεφτόμουν μήπως αλλάξω και filesystem..

 

Εγώ είμαι με Pixel Experience και μάλλον δεν με βλέπω να την αλλάζω μιας και με έχει βολέψει πολύ.

Σε /data και /cache αλλαγή σε f2fs.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι μπορούμε να φλασαρουμε με dirty flash rom που υποστηρίζει f2fs χωρίς πρόβλημα?

Χωρίς να αλλάξουμε TWRP κτλ

Δεν θέλω αυτή την στιγμή να ξανά στήνω το κινητό από την αρχή

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...