Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτή η μεμβράνη που λέει παραπάνω ο φίλος είναι Best για το κιν. Εγώ προσωπικά την είχα στο Note 4 και ήταν ότι καλύτερο και ουσιαστικά είναι σα να βάλεις τζαμακι και ας είναι μεμβράνη και επίσης δεν αφήνει τόσο δακτύλιος. Εγώ τώρα φοράω μια matte από ebay αλλά μου αφήνει γύρω γύρω ασπριλα οπότε από Δευτέρα θα βάλω και γω x-one
Link to comment
Share on other sites

Αν φοράς μεμβράνη και πέσει όμως τι γίνεται; μια φορά στην θάλασσα με έσωσε το τζάμι πάντως.
My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Σου ζητάει τον κλασσικό κωδικό ξεκλειδωματος αν δεν έχεις δημιουργείς αν έχεις βάζεις αυτόν που είχες δεν έχει άλλο από ότι ξερω

Το έπιασε τον κωδικό σας ευχαριστώ δεν ξέρω τι είχε παθει

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς μεμβράνη. Είναι μεμβράνη αλλά άλλο υλικό ποιο σκληρό σαν τζαμακι και κάθετε καλα
Link to comment
Share on other sites

Αν φοράς μεμβράνη και πέσει όμως τι γίνεται; μια φορά στην θάλασσα με έσωσε το τζάμι πάντως.

 

Εξαρτάται τί ζητάς. Οι μεμβράνες είναι εξαιρετικά ανθεκτικές και δεν σπάνε ποτέ. Από την άλλη, είναι πιο μαλακές από τα τζάμια και χαράσσονται πιο εύκολα. Από αίσθηση χρήσης, υπάρχουν καλές και κακές μεμβράνες, όπως καλά και κακά τζάμια. Συνήθως η αφή με τζάμι είναι λίγο καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά από τόσο καιρό χρήσης το τηλέφωνο άρχισε να lagάρει αρκετά. Από την πρώτη μέρα που το πήρα μέχρι και σήμερα έχω τις ίδιες εφαρμογές. Βάζω συγκεκριμένες εφαρμογές. Μόνο τις ενημερώσεις έχω πάρει. Αλλά μιλάμε για πολύ lag. Για να στρώσει πρέπει να πατήσω το στρόγγυλο κουμπί με το Χ στη μέση που λέει εκκαθάριση (clear cache) και τότε συνέρχεται λίγο μέχρι το επόμενο lag. Έτσι όπως το βλέπω πρέπει να μπουκώνει η RAM στο άνοιγμα των εφαρμογών.
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αν περασεις την τελευταία ρομ μεσω updater και κανεις μια επαναφορα εργοστασιακων αμεσως μετα θα στρωσει σαν καινουριο...τα αντροιντ γενικα ενα factoty reset το εξαμηνο το θελουν νομιζω απο πρωσιπικη εμπειρία
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά από τόσο καιρό χρήσης το τηλέφωνο άρχισε να lagάρει αρκετά. Από την πρώτη μέρα που το πήρα μέχρι και σήμερα έχω τις ίδιες εφαρμογές. Βάζω συγκεκριμένες εφαρμογές. Μόνο τις ενημερώσεις έχω πάρει. Αλλά μιλάμε για πολύ lag. Για να στρώσει πρέπει να πατήσω το στρόγγυλο κουμπί με το Χ στη μέση που λέει εκκαθάριση (clear cache) και τότε συνέρχεται λίγο μέχρι το επόμενο lag. Έτσι όπως το βλέπω πρέπει να μπουκώνει η RAM στο άνοιγμα των εφαρμογών.

 

Σν έχεις ξεκλειδώσει και έχεις twrp με ένα wipe cache/dalvik cache 99% θα στρώσει.

Αν είσαι μαμά δεν γίνεται.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά από τόσο καιρό χρήσης το τηλέφωνο άρχισε να lagάρει αρκετά. Από την πρώτη μέρα που το πήρα μέχρι και σήμερα έχω τις ίδιες εφαρμογές. Βάζω συγκεκριμένες εφαρμογές. Μόνο τις ενημερώσεις έχω πάρει. Αλλά μιλάμε για πολύ lag. Για να στρώσει πρέπει να πατήσω το στρόγγυλο κουμπί με το Χ στη μέση που λέει εκκαθάριση (clear cache) και τότε συνέρχεται λίγο μέχρι το επόμενο lag. Έτσι όπως το βλέπω πρέπει να μπουκώνει η RAM στο άνοιγμα των εφαρμογών.

 

Δεν έχω την τελευταία rom και lag δεν έχω ούτε για δείγμα...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι ματ , μάλιστα μετά το παραπάνω ποστ το φόρεσα στο κινητό , μιλάμε ίσως το καλύτερο tempered glass που έχω αγοράσει ποτέ μου ( και πρέπει να έχω πάρει τουλάχιστον 50 τζαμακια και ζελατίνες διαφόρων ειδών τόσα χρόνια) , πολύ καλή ποιότητα με τέλεια εφαρμογή χωρίς κενά στις άκρες.

 

Επίσης για το παιδί που ρώτησε και για τις θήκες , και το τζαμακι και τις θήκες τις πήρα σε ένα κινέζικο στην Πειραιώς όπως κατεβαίνεις αριστερά πριν την Κουμουνδούρου.

Έχει τεράστια ποικιλία για iPhone και Samsung και με πολύ-πολύ καλή ποιότητα , αλλά τελευταία κατάλαβε πως πρέπει να φέρει και για κανένα κινέζικο αφού πλέον όλο και περισσότεροι άρχισαν να του ζητάνε.

 

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk

Υπάρχουν διάφορα μαγαζιά εκεί. Δεν θυμάσαι καθόλου πως το λένε?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αν περασεις την τελευταία ρομ μεσω updater και κανεις μια επαναφορα εργοστασιακων αμεσως μετα θα στρωσει σαν καινουριο...τα αντροιντ γενικα ενα factoty reset το εξαμηνο το θελουν νομιζω απο πρωσιπικη εμπειρία

 

Τη ρομ την πέρασα όταν μου έβγαλε ειδοποίηση το τηλέφωνο. Το θέμα είναι ότι με επαναφορά θέλει πάλι στήσιμο από την αρχή και αυτό είναι λίγο βαρετό. Με το OnePlus 3Τ που είχα πριν, είχα αλλάξει 2 εκδόσεις android χωρίς επαναφορά εργοστασιακών και τέτοιο θέμα δεν αντιμετώπισα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα εχει γεμισει η dalvik cache...εχεις δικιο οτι ειναι μπελας το factory reset...εγω προτεινω να κατεβασεις και ολοκληρη τη ρομ απο το σαιτ της xiaomi -1.5 gb-περιπου λαι να την περασεις ...θα στρωσει σιγουρα αλλα ειναι λιγο μπελας
Link to comment
Share on other sites

Αν καθαρίσουμε την dalvik cache θέλει ξανά στήσιμο;

 

cache είναι, άντε να καθυστερήσει το άνοιγμα συσκευής/εφαρμογών μέχρι να την ξαναδημιουργήσουν (δεν έχει σχέση με το factory reset)

Link to comment
Share on other sites

Αν καθαρίσουμε την dalvik cache θέλει ξανά στήσιμο;

 

Δοκίμασες την εφαρμογή που έχει το ίδιο το κινητό για βελτιστοποίηση λειτουργίας?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορα μαγαζιά εκεί. Δεν θυμάσαι καθόλου πως το λένε?
Πήγα χθες παλι με φίλο , έπαθε πλάκα, έκανε αγορές 80 ευρώ για iPhone για φίλους και συγγενείς , δεν ξερω πως το λένε, αλλά από street view που μπήκα τώρα είναι στην γωνία Πειραιώς και Επίκουρου, στην πλευρά που ανεβαίνει προς ομόνοια.

Εγώ κάνω τον κύκλο από την Κουμουνδούρου και αριστερά στην Ευριπίδου και στην γωνία που είναι τα 2 γνωστά μπριζολαδικα κάνω αριστερά και μέχρι την Πειραιώς υπάρχουν πάντα ελεύθερα πάρκινγκ και πετάγομαι με τα πόδια.

 

Αν τύχει και πας θα μπεις οπωσδήποτε και στο δίπλα μαγαζί που έχει σαβούρες γυαλιά ηλίου των 5 ευρώ αλλά... και ένα μικρό διάδρομο θησαυρό με κοσμηματα από αληθινό ασήμι σε απίστευτες τιμές, από 5-25 ευρώ, που τα ίδια ακριβώς υπάρχουν σε γνωστά μαγαζιά (και όταν λέω τα ίδια εννοώ τα ίδια ακριβώς στα 50 έως 150+ ευρώ)

Κορυφαία λύση σε δώρα για όλες τις φίλες και γνωστές σου σε γιορτές , γενέθλια κλπ.

Προσοχή όλα τα υπόλοιπα κοσμήματα στο μαγαζί είναι σαβούρες, μόνο στο μικρό αυτό κομμάτι διαδρόμου υπάρχουν τα ασημένια , μην... ξεφτιλιστούμε κιόλας!!!!

 

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, κάτοχος και εγώ εδώ και 3 μέρες προερχόμενος από το redmi note 4. Η μέρα με τη νύχτα οι 2 συσκευές.

Μέχρι τώρα όλα καλά, αυτο που μου έχει κάνει εντύπωση είναι η σελφι κάμερα με το portrait mode, στις περισσότερες περιπτώσεις που το δοκίμασα είχα ένα πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα! Επίσης αυτό με τα gestures αντί για κουμπιά συνηθίζεται πολύ εύκολα όπως και το μέγεθος του κινητού που είχα μια αμφιβολία αν θα με βολεψει.

 

Άσχετο, άβαταρ για το κινητό δεν έχουμε;

Edited by haigoeo
Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες παλι με φίλο , έπαθε πλάκα, έκανε αγορές 80 ευρώ για iPhone για φίλους και συγγενείς , δεν ξερω πως το λένε, αλλά από street view που μπήκα τώρα είναι στην γωνία Πειραιώς και Επίκουρου, στην πλευρά που ανεβαίνει προς ομόνοια.

Εγώ κάνω τον κύκλο από την Κουμουνδούρου και αριστερά στην Ευριπίδου και στην γωνία που είναι τα 2 γνωστά μπριζολαδικα κάνω αριστερά και μέχρι την Πειραιώς υπάρχουν πάντα ελεύθερα πάρκινγκ και πετάγομαι με τα πόδια.

 

Αν τύχει και πας θα μπεις οπωσδήποτε και στο δίπλα μαγαζί που έχει σαβούρες γυαλιά ηλίου των 5 ευρώ αλλά... και ένα μικρό διάδρομο θησαυρό με κοσμηματα από αληθινό ασήμι σε απίστευτες τιμές, από 5-25 ευρώ, που τα ίδια ακριβώς υπάρχουν σε γνωστά μαγαζιά (και όταν λέω τα ίδια εννοώ τα ίδια ακριβώς στα 50 έως 150+ ευρώ)

Κορυφαία λύση σε δώρα για όλες τις φίλες και γνωστές σου σε γιορτές , γενέθλια κλπ.

Προσοχή όλα τα υπόλοιπα κοσμήματα στο μαγαζί είναι σαβούρες, μόνο στο μικρό αυτό κομμάτι διαδρόμου υπάρχουν τα ασημένια , μην... ξεφτιλιστούμε κιόλας!!!!

 

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χαχα σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Μπήκα και εγώ στο street view. Ακριβώς στην γωνία βλέπω το ένα με ταμπέλα "καπέλα, μπιζου, γυαλιά" που υποθέτω είναι αυτό που αναφέρεις με τα ασημικά. Τώρα δίπλα του βλέπω ένα αλλά με κατεβασμένα ρολά, και απο την άλλη πλευρά της Επικούρου 2 ανοιχτά αλλά φαίνεται να έχουν πιο πολύ ρούχα. Τέσπα μην σε ζαλίζω παραπάνω, σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Πιο πολύ το τζαμάκι με καίει για να σου πω την αλήθεια και τα καλά σου λόγια μου κίνησαν το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, περιμενω το κινητο απο στιγμη σε στιγμη, παλιος κατοχος Coolpad F1 (αθανατο το σκυλι).

Μπορειτε να με ενημερωσετε ποια εκδοση ειναι η τελευταια stable rom κ ποια ειναι η καλυτερη απο αποψη μπαταριας κτλ κτλ να αφησω?

 

Εχουμε παρει MIUI10 κ αν ναι ποια εκδοση rom ειναι?

Τελος, η συσκευη ερχεται rooted η εχει καποια διαδικασια?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, κάτοχος και εγώ εδώ και 3 μέρες προερχόμενος από το redmi note 4. Η μέρα με τη νύχτα οι 2 συσκευές.

Μέχρι τώρα όλα καλά, αυτο που μου έχει κάνει εντύπωση είναι η σελφι κάμερα με το portrait mode, στις περισσότερες περιπτώσεις που το δοκίμασα είχα ένα πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα! Επίσης αυτό με τα gestures αντί για κουμπιά συνηθίζεται πολύ εύκολα όπως και το μέγεθος του κινητού που είχα μια αμφιβολία αν θα με βολεψει.

 

Άσχετο, άβαταρ για το κινητό δεν έχουμε;

μέρα με τη νύχτα; τόση διαφορά έχουν; έχω το note 4 snapdragon και θα με ενδιέφερε να μου πεις τα +του 5 σε σχέση με το Note 4!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μέρα με τη νύχτα; τόση διαφορά έχουν; έχω το note 4 snapdragon και θα με ενδιέφερε να μου πεις τα +του 5 σε σχέση με το Note 4!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Καλημερα, ναι εχουν διαφορα και το λεω γιατι ημουν και εγω σε διλλημα αν αξιζει να παω στο note 5 ή να περιμενω πχ το poco. Οι καμερες δεν εχουν καμια σχεση και επιτελους βγαζω φωτο της προκοπης ακομα και σε low light δεν θα βγαλεις την τελεια φωτο αλλα για μενα αρκετα ικανοποιητικη.

Το πιο σημαντικο για μενα ειναι η διαφορα στην αποδοση. Δεν ξερω αν το 1GB ram παραπανω κανει τοση διαφορα (εχω το note 4 3gb) ή ο επεξεργαστης. Οι εφαρμογες ανοιγουν αμεσα, το multitasking λειτουργει αψογα μεχρι τωρα χωρις lag. Σκεψου μετα απο λιγη ωρα χρησης με το note 4 οταν εκλεινα μια εφαρμογη και επεστρεφα home screen μου εκανε redraw συνεχεια.

Mετα αλλα μικροτερα χαρακτηριστικα οπως η οθονη ή τα gestures που τα συνηθιζεις ευκολα και σου λυνουν τα χερια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ναι εχουν διαφορα και το λεω γιατι ημουν και εγω σε διλλημα αν αξιζει να παω στο note 5 ή να περιμενω πχ το poco. Οι καμερες δεν εχουν καμια σχεση και επιτελους βγαζω φωτο της προκοπης ακομα και σε low light δεν θα βγαλεις την τελεια φωτο αλλα για μενα αρκετα ικανοποιητικη.

Το πιο σημαντικο για μενα ειναι η διαφορα στην αποδοση. Δεν ξερω αν το 1GB ram παραπανω κανει τοση διαφορα (εχω το note 4 3gb) ή ο επεξεργαστης. Οι εφαρμογες ανοιγουν αμεσα, το multitasking λειτουργει αψογα μεχρι τωρα χωρις lag. Σκεψου μετα απο λιγη ωρα χρησης με το note 4 οταν εκλεινα μια εφαρμογη και επεστρεφα home screen μου εκανε redraw συνεχεια.

Mετα αλλα μικροτερα χαρακτηριστικα οπως η οθονη ή τα gestures που τα συνηθιζεις ευκολα και σου λυνουν τα χερια.

 

Επειδή επίσης έχω το RN4 3GB και το RN5 4GB να προσθέσω οτι το RN4 υποφέρει από την κάκιστη διαχείριση μνήμης του MiUI. Του έχω βάλει LineageOS 15.1 (Android 8.1) με custom kernel και ενεργοποιημένο το zram. Είναι λες κι έχεις άλλη συσκευή σε θέμα μνήμης, πολύ καλύτερο multitasking. Παρόλα αυτά, το RN5 είναι αισθητά ταχύτερο.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση όταν ανοίγω τη κάμερα σε βίντεο ή σε φώτο κάνει σα να κουνιέται και δε σταματαει

ΤΙ είναι αυτό πάλι?

Link to comment
Share on other sites

Χαχα σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Μπήκα και εγώ στο street view. Ακριβώς στην γωνία βλέπω το ένα με ταμπέλα "καπέλα, μπιζου, γυαλιά" που υποθέτω είναι αυτό που αναφέρεις με τα ασημικά. Τώρα δίπλα του βλέπω ένα αλλά με κατεβασμένα ρολά, και απο την άλλη πλευρά της Επικούρου 2 ανοιχτά αλλά φαίνεται να έχουν πιο πολύ ρούχα. Τέσπα μην σε ζαλίζω παραπάνω, σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Πιο πολύ το τζαμάκι με καίει για να σου πω την αλήθεια και τα καλά σου λόγια μου κίνησαν το ενδιαφέρον!
Ναι αυτά τα 2 είναι αλλά μάλλον η φωτό του Street view είναι πάνω από 2 χρόνια, τα τελευταία 2 χρόνια που περνάω από εκεί είναι όπως σου γράφω.

Απλά μέχρι πριν λίγο καιρό οι Κινέζοι δεν γνώριζαν τα Xiaomi αλλά τώρα μάλλον έχουν πολλές ερωτήσεις ειδικά για τα Redmi από 3 σειρά και πάνω και αρχίζουν να εφοδιάζονται.

Όλοι μα όλοι έχουν iPhone και μιλάνε - συνεννοούνται μεταξύ τους μεσω βίντεο και ήχου από το apple messages , και στα γραφεία τους αν υπάρχει υπολογιστής ή laptop μόνο iMac η MacBook.

Που να δείτε πως κοίταζαν το Meizu pro 6 plus (πρωτη φορά άκουσαν την μάρκα αυτη) όταν τους το έδειξα και το έβαλαν δίπλα στα 8αρια / 7αρια iPhone, δεν πίστευαν πόσο πιο όμορφο ήταν εμφανισιακά.

Υπάρχουν και άλλα διαμαντάκια εκεί γύρω της Κουμουνδούρου, από την άλλη πλευρά της πλατείας υπάρχει ένα ημιυπόγειο μίνι μάρκετ με ότι μικροπραγματακια μπορείς να φανταστείς, Led λάμπες και για αυτοκίνητα, χαρτικά , πλαστικά , για ποδήλατα, για κατοικίδια κλπ .

 

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...