Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Spigen γενικα δεν υποστηριζει τα φθηνα xiaomi κινητα και γενικα τα κινεζικα περαν των γνωστων εταιρειων.

 

Κατα τα αλλα για τις θηκες τα πραγματα ειναι λιγο πολυ ξεκαθαρα απο πλευρας προστασιας/ογκου.

Link to comment
Share on other sites

τελικα τζαμακι που περνουμε αμεσα ρε παιδια ή εστω απλη μεμβρανη?

 

 

Επειδή αναφέρθηκε από κάποιον ότι δεν έκανε, δε ξέρω γιατί το είπε, εγώ παρήγγειλα δύο, έχω ξαναπάρει από την εταιρία αυτή, δεν είχα ποτέ θέμα. http://thesgadget.gr/index.php?id_product=993&controller=product

 

Ούτε καν το μοντέλο δεν αναφέρει πάνω, αλλά σε διαστάσεις και κοψίματα μου φαίνεται καλό. Στα άκρα περισσεύει ελάχιστα, αναλόγως και πως θα το βάλεις, αλλά δε νομίζω ποτέ τζαμάκι να καλύπτει 100%, τουλάχιστον στο p8 lite μου δεν κάλυπτε 100%, μη τρλαθούμε τώρα, για αυτό παίρνεις και θήκη. Δεν μου έκανε ούτε φούσκες ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα αυτό

https://www.uniphone.gr/shop/%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%83%cf%84%ce%b1%cf%83%ce%af%ce%b1-%ce%bf%ce%b8%cf%8c%ce%bd%ce%b7%cf%82/nillkin-tempered-glass-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-xiaomi-redmi-note-5-h-pro/

και έχει κάτσει μια χαρά.

Αφήνει 1.5 χιλιοστό ακάλυπτη οθόνη γύρω γύρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζει LTE-A

Επίσης παρατήρησα στην διάρκεια κλήσης όταν φέρεις το τηλέφωνο στο αυτί σου δεν κλείνει η οθόνη και να ανάβει όταν το απομακρύνεις?

Επίσης ο in call sound είναι αρκετά χαμηλά....

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζει LTE-A

Επίσης παρατήρησα στην διάρκεια κλήσης όταν φέρεις το τηλέφωνο στο αυτί σου δεν κλείνει η οθόνη και να ανάβει όταν το απομακρύνεις?

Επίσης ο in call sound είναι αρκετά χαμηλά....

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Δεν έχω προσέξει κάτι τέτοιο, κανονικά κλείνει αλλιώς θα πατιοταν ότι να 'ναι μόλις ερχόταν σε επαφή με τα αυτιά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζει LTE-A

Επίσης παρατήρησα στην διάρκεια κλήσης όταν φέρεις το τηλέφωνο στο αυτί σου δεν κλείνει η οθόνη και να ανάβει όταν το απομακρύνεις?

Επίσης ο in call sound είναι αρκετά χαμηλά....

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Ειναι ενεργοποιημενο το proximity?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δυο θέματα για βοήθεια

-Οταν συνδέω ακουστικά ο ήχος κλήσης από το ηχείο χαμηλώνει πολύ,και δεν βρίσκω πως να τον ρυθμίσω.

-Δεν βρίσκω ρύθμιση να μην κάνει επανάκληση το Bluetooth όταν είναι κλειδωμένη η οθόνη.

 

Κανείς για βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Κανείς για βοήθεια;
αλλαξε region και βαλε ελβετια

η πλακα ειναι που μιλησα σημερα με τη xiaomi το σερβις στην ελλαδα και τους ειπα αυτο με τα ακουστικα και τη region και μου ειπαν να παω το κιν στο σερβις να το δουν

οτι να ναι ? η μηπως να το παω πισω μιας που εχω doa ?

Link to comment
Share on other sites

αλλαξε region και βαλε ελβετια

η πλακα ειναι που μιλησα σημερα με τη xiaomi το σερβις στην ελλαδα και τους ειπα αυτο με τα ακουστικα και τη region και μου ειπαν να παω το κιν στο σερβις να το δουν

οτι να ναι ? η μηπως να το παω πισω μιας που εχω doa ?

 

Δεν λέω για τον ήχο στα ακουστικά. Για τον κουδουνισμα στο ηχείο όταν με καλούν και εχω πάνω τα ακουστικά. Ο ήχος κλήσης ακούγεται πολύ χαμηλά - μόλις τα βγάλω ακούγεται κανονικά. Και με αλλαγή σε Ελβετία δεν αλλάζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Redmi note 5 vs Mate 10 pro

Είναι στο αυτόματο όλες του mate στο pro auto για να μην μπερδευόμαστε με τα Modes,πρώτα του note αν και τα γράφω και στην περιγραφή.

 

42020431774_204f5e1042_c.jpgRedmi note 5 by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

40927296960_f3dd0ea5db_c.jpgMate 10 pro auto by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

27868766697_42748a1d96_c.jpgRedmi note 5 by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

27868722247_c7524a2ce4_c.jpgMate 10 pro auto by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

27868712277_608e2492d8_c.jpgRedmi note 5 by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

27868702067_4b468ff431_c.jpgMate 10 pro auto by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Αν και μέχρι σήμερα δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε κανένα κινητό με το tethering είτε μέσω "Φορητό σημείο πρόσβασης" είτε μέσω "Πρόσδεση USB" ή "Πρόσδεση Bluetooth", παρατήρησα ότι στο νέο μου κινητό δεν λειτουργούσε σωστά. Αν και το tethering λειτουργούσε, καμία συσκευή δεν είχε πρόσβαση στο διαδίκτυο.

 

Η λύση για αυτό είναι:

1. Κατεβάζουμε adb.zip και το αποσυμπιέζουμε σε ένα φάκελο.

2. Στο τηλέφωνο μας πηγαίνουμε Ρυθμίσεις -> Σχετικά με το τηλέφωνο.

3. Πιέζουμε 7 φορές εκεί που γράφει MIUI έκδοση ώστε να ενεργοποιηθεί η λειτουργία "Επιλογές για προγραμματιστές"

4. Πηγαίνουμε στις Ρυθμίσεις -> Πρόσθετες ρυθμίσεις -> Επιλογές για προγραμματιστές.

5. Ενεργοποιούμε το Επιλογές Προγραμματιστών, τον Εντοπισμό σφαλμάτων USB και τον Εντοπισμό σφαλμάτων USB (Ρυθμίσεις ασφαλείας)

6. Στο υπολογιστή μας ανοίγουμε την γραμμή εντολών στον φάκελο που έχουμε βάλει τα παραπάνω 3 αρχεία.

7. Συνδέουμε το κινητό μας με usb στον υπολογιστή.

8. Τρέχουμε στην γραμμή εντολών adb devices -l και θα πρέπει να πάρουμε απάντηση device product:whyred model:Redmi_Note_5 device:whyred

9. Τρέχουμε την εντολή adb shell

10. Μας εμφανίζει whyred:/ $ και εκεί γράφουμε settings put global tether_dun_required 0

11. Κάνουμε επανεκκίνηση το κινητό μας.

 

Τώρα θα πρέπει να δουλεύει το tethering σωστά.

Edited by deliopoulos
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος κατοχος του Note 5 να δοκιμασει να κανει το ιδιο με το παρακατω video;

Αν δεν εχουν φτιαξει το Noise Cancellation στο Note 5...αστα να πανε..

 

 

To δοκιμασε κανεις;

Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα Glass απο το Bye and shell σημερα το απογευμα με 5 ευρω.

επανω γραφει για redmi note 5 pro,αλλα μου ειπαν εκει τα παιδια οτι καθεται καλα.

και οντως-μεχρι μεχρι να βρουμε κατι καλυτερο,μια χαρα ειναι.

ελαχιστη ασπριλα περιμετρικα,πολυ καλη εφαρμογη και κανενα προβλημα με το touch του τηλεφωνου.ουτε καν φαινεται η διαφορα..

αυτην ομως η θηκη που εχει μεσα η συσκευασια ειναι πολυ λεπτη και θα πρεπει να αλλαχτει αμεσα.

εχουμε κατι καλο?

 

 

 

ειπαμε οτι 4g+ δεν εχει?

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

Αν και μέχρι σήμερα δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε κανένα κινητό με το tethering είτε μέσω "Φορητό σημείο πρόσβασης" είτε μέσω "Πρόσδεση USB" ή "Πρόσδεση Bluetooth", παρατήρησα ότι στο νέο μου κινητό δεν λειτουργούσε σωστά. Αν και το tethering λειτουργούσε, καμία συσκευή δεν είχε πρόσβαση στο διαδίκτυο.

 

Η λύση για αυτό είναι:

1. Κατεβάζουμε adb.zip και το αποσυμπιέζουμε σε ένα φάκελο.

2. Στο τηλέφωνο μας πηγαίνουμε Ρυθμίσεις -> Σχετικά με το τηλέφωνο.

3. Πιέζουμε 7 φορές εκεί που γράφει MIUI έκδοση ώστε να ενεργοποιηθεί η λειτουργία "Επιλογές για προγραμματιστές"

4. Πηγαίνουμε στις Ρυθμίσεις -> Πρόσθετες ρυθμίσεις -> Επιλογές για προγραμματιστές.

5. Ενεργοποιούμε το Επιλογές Προγραμματιστών, τον Εντοπισμό σφαλμάτων USB και τον Εντοπισμό σφαλμάτων USB (Ρυθμίσεις ασφαλείας)

6. Στο υπολογιστή μας ανοίγουμε την γραμμή εντολών στον φάκελο που έχουμε βάλει τα παραπάνω 3 αρχεία.

7. Συνδέουμε το κινητό μας με usb στον υπολογιστή.

8. Τρέχουμε στην γραμμή εντολών adb devices -l και θα πρέπει να πάρουμε απάντηση device product:whyred model:Redmi_Note_5 device:whyred

9. Τρέχουμε την εντολή adb shell

10. Μας εμφανίζει whyred:/ $ και εκεί γράφουμε settings put global tether_dun_required 0

11. Κάνουμε επανεκκίνηση το κινητό μας.

 

Τώρα θα πρέπει να δουλεύει το tethering σωστά.

 

το δοκίμασες στην τελευταία (9.5.13); γιατί υποθετικά διορθώνεται αυτό

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...