Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άνοιξε την συντόμευση κράτα το gps πατημένο και θα σε βγάλει σε ένα μενού. Εκεί θα καταλάβεις τη γίνεται, έτσι όπως τα λες δεν έχεις ανοιχτό gps αλλά βρίσκει τη τοποθεσία από wifi ή data.
Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα ρυθμίσεων Google maps.

Γεια σας. Εχω ένα πρόβλημα με το gps. Παρόλο πού δεν εχω πατήσει το κουμπάκι στις συντομεύσεις είναι εμφανές ότι είναι μονίμως ανοιχτό καθώς το κινητό γνωρίζει ανά πάσα στιγμή πού βρίσκομαι (μου ζητάει κάθε φορά η Google να κάνω κριτική στο μέρος πού επισκέφτηκα). Πως μπορώ να το απενεργοποιήσω;

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θέμα gps ,αλλα της εφαρμογης Google maps. Tην τοποθεσια τη γνωριζει και χωρις το gps ανοιχτο,αλλα κατα προσεγγιση απο τα δικτυα κινητης τηλεφωνιας. Θα πρεπει να μπεις στους Χαρτες και στην επιλογη χρονολογιο να κανεις καποιες επιλογες στις ρυθμισεις ωστε να μην παρακολουθει τη δραστηριοτητα σου,αν δε θες.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω θέμα με την εφαρμογή καιρός. Αλλάζω περιοχή, και αδυνατεί να εντοπίσει την καινούργια τοποθεσία, το ίδιο μου συμβαίνει και στο Instagram αντίστοιχα όταν δοκιμάζω την προσθήκη τοποθεσιας.

Έχω ανοιχτά κανονικά το GPS σε υψηλή ακρίβεια.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα κάνω αυτό που προτείνετε. Το περίεργο όμως είναι ότι το Google maps εντοπίζει τη θέση που βρίσκομαι. Δηλαδή η μπλε κουκίδα εμφανίζεται στο σημείο πού βρίσκομαι. Απλά μου γραφεί ότι για καλύτερα αποτελέσματα να ενεργοποιήσω το gps. Στο παλιό κινητό galaxy s5 δεν είχα τέτοιο θέμα.. τώρα νιώθω ότι με παρακολουθούν θέλω δε θέλω.. κατά τ αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένη με το κινητό.

Μόλις βρήκα τη ρύθμισή! Ολα Οκ. Ευχαριστώ πολύ!

Edited by fili
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα κάνω αυτό που προτείνετε. Το περίεργο όμως είναι ότι το Google maps εντοπίζει τη θέση που βρίσκομαι. Δηλαδή η μπλε κουκίδα εμφανίζεται στο σημείο πού βρίσκομαι. Απλά μου γραφεί ότι για καλύτερα αποτελέσματα να ενεργοποιήσω το gps. Στο παλιό κινητό galaxy s5 δεν είχα τέτοιο θέμα.. τώρα νιώθω ότι με παρακολουθούν θέλω δε θέλω.. κατά τ αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένη με το κινητό.

 

Σε αυτό δεν φταίει το κινητό αλλά οι εφαρμογές της Google.

Link to comment
Share on other sites

Που βρήκες τις ρυθμίσεις στο Google maps και τι ρυθμίσεις έκανες?
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε την συντόμευση κράτα το gps πατημένο και θα σε βγάλει σε ένα μενού. Εκεί θα καταλάβεις τη γίνεται, έτσι όπως τα λες δεν έχεις ανοιχτό gps αλλά βρίσκει τη τοποθεσία από wifi ή data.

 

Ακολούθησα τις παραπάνω οδηγίες και επέλεξα "μόνο συσκευή" αντί για "υψηλή ακρίβεια"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ κάτοχος πλέον , έχω περάσει το anti rollback? Να προχωρήσω σε αναβάθμιση ή καλά είναι?9a578d76d1b2412130599501ff5e6477.jpg

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν προχωρήσεις θα εισαι anti

Και σε πάει στην 19,θαρρω η 17 είναι ασφαλής

 

bye bye miui

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Που βγάζει κυκλακι Γρηγόρης φορτιστής όταν το συνδέσω με quick charger?

Αλλάζει το εικονίδιο της φόρτισης, δίπλα στην ένδειξη της μπαταρίας, από κεραυνός σε κύκλο με εσωτερικά τον κεραυνό. Επίσης ζεσταίνεται την ώρα που φορτίζει με quick charge.

 

eVGu72f.png

Edited by deliopoulos
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς υπόψη του την προστασία οθόνης με σταγόνες;

Σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει πρόκειται για νανοτεχνολογια που προστατεύει σαν τζαμακι από γρατζουνιές κλπ.

Αξίζει τον κόπο;

από τίποτα δεν προστατεύει ,είναι τζάμπα λεφτά,είχα βάλει από το μεντια και ξέρω,βάλε ένα τζάμακι να έχεις το κεφάλι σου ησυχο
Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο και το καλώδιο? Αν είναι κοντά η το κανονικά?
Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τις σταγόνες.ενα τζαμί 5ευρω έβαλα το οποίο έκατσε τέλεια κ τέλος!

 

Έχεις λινκ απο κανένα δοκιμασμένο η όποιο και να πάρεις το ίδιο κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουν όλα το ίδιο, εδώ είναι το πρόβλημα. Λόγω της κυρτοτητας της οθόνης.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνέβη κάτι τρελο,ενώ επανέφερα το apn αυτόματα και έβαλα και τον κωδικό *#*#86583#*#* και έγινε επαναφορά και εκεί και το μενού με το volte και την βιντεοκλήση δεν ενεργοποιούνται ,πλέον το κινητό έχει volte με H+ ,δεν ξέρω τι φλασια εφαγε Edited by highland1
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται για γυαλί, της mofi είναι πολυ καλό, περιπου 6 ευρώ απο banggood. Κάθεται πολύ καλά και δεν έχει και το περίεργο το grid που εχουν αρκετά άλλα.
Link to comment
Share on other sites

με quick charger 2 ωρες παρα δεκα λεπτα απο 12% με κοντο καλωδιο

ενω με το κανονικο καλωδιο 3,5 ωρες περιπου

Link to comment
Share on other sites

με quick charger 2 ωρες παρα δεκα λεπτα απο 12% με κοντο καλωδιο

ενω με το κανονικο καλωδιο 3,5 ωρες περιπου

 

Καλημέρα αυτό με το κοντό και το μακρύ καλώδιο δεν το κατάλαβα. Εγώ έχω δοκιμάσει να φορτίσω με ένα 3 μέτρα ANKER καλώδιο, με το μαμά καλώδιο που είχε στο κουτί του, με ένα samsung 1,5 μέτρο από παλαιότερο κινητό και με ένα no name 1 μέτρο στη δουλειά μου με τον quick charger και φορτίζει όλα κανονικά με γρήγορη φόρτιση. Από το 20% κοντά στις 2ώρες παρά 10 λεπτά. Διαφορές δεν έχω καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

με quick charger 2 ωρες παρα δεκα λεπτα απο 12% με κοντο καλωδιο

ενω με το κανονικο καλωδιο 3,5 ωρες περιπου

δεν είναι θέμα κοντό ή μακρύ καλώδιο. Προφανώς το μακρύ καλώδιο σου έχει κάποιο θέμα (κάποιο εσωτερικό σπάσιμο πιθανόν), και δεν μπορεί να υποστηρίξει τα Amper που χχρειάζονται για τη γρήγορη φόρτιση.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Συνέβη κάτι τρελο,ενώ επανέφερα το apn αυτόματα και έβαλα και τον κωδικό *#*#86583#*#* και έγινε επαναφορά και εκεί και το μενού με το volte και την βιντεοκλήση δεν ενεργοποιούνται ,πλέον το κινητό έχει volte με H+ ,δεν ξέρω τι φλασια εφαγε

 

VoLTE Carrier Check Enabled...για αυτο και το μενου δεν δουλευει.Πατα αλλη μια τον κωδικο και κλεινει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι θέμα κοντό ή μακρύ καλώδιο. Προφανώς το μακρύ καλώδιο σου έχει κάποιο θέμα (κάποιο εσωτερικό σπάσιμο πιθανόν), και δεν μπορεί να υποστηρίξει τα Amper που χχρειάζονται για τη γρήγορη φόρτιση.

Επίσης καλό είναι να βάζετε σε πρίζα απ' ευθείας τον φορτιστή κι όχι σε πολυμπριζο η σταυρό και μη αφήνετε να αδειάζει η μπαταρία κάτω από 15% τουλάχιστον

 

bye bye miui

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Στο μαγαζάκι στην Πανεπιστημίου ένα γυαλί 5 ευρώ μου έβαλαν ένα χωρίς να το ψάξω πολύ,έκατσε τέλεια... δεν πιάνει άκρη άκρη όσο το μαύρο της οθόνης...τέλειο είναι...μην το ψάχνετε πολύ...όλοι στην Ομόνοια έχουν, βρωμάει ο τόπος...
Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλό είναι να βάζετε σε πρίζα απ' ευθείας τον φορτιστή κι όχι σε πολυμπριζο η σταυρό και μη αφήνετε να αδειάζει η μπαταρία κάτω από 15% τουλάχιστον

 

bye bye miui

 

Τι εννοείς απ'ευθειας στην πρίζα; (το ρεύμα φόρτισης είναι πάρα πολύ μικρο μπορείς να βάλεις όσα πολυπριζα στην σειρά θες)

εάν ειχε μικρή μπαταριά και δεν έβγαζε την μέρα θα σκεφτόμουν για γρήγορο φορτιστή,άλλα με 4000 μπαταριά δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος για γρήγορες φορτίσεις που ζεσταίνουν και μειώνουν την χωρητικότητα,και στην τελική μειώνουν και την διάρκεια ζωής της.

Με 1Α και κάτω δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Edited by aristidis540
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...