Jump to content

iOS 11 - Προσαρμόσιμο Κέντρο Ελέγχου


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το λειτουργικό iOS 11 συμπεριλαμβάνει πολλές νέες αλλαγές με αρχή το ανασχεδιασμένο App Store και κορύφωση τη νέα δυνατότητα εγγραφής οθόνης και τις peer-to-peer πληρωμές. Αξιοσημείωτη αλλαγή θεωρείται και η ανανέωση του Κέντρου Ελέγχου που πλέον τα εικονίδια που το απαρτίζουν βρίσκονται σε μία και μόνη σελίδα. Η καλύτερη προσθήκη στο ανανεωμένο Κέντρο Ελέγχου είναι η δυνατότητα να το προσαρμόσετε προσθέτοντας ή αφαιρώντας συντομεύσεις, ανάλογα με τις ανάγκες σας. Στο Κέντρο Ελέγχου συμπεριλαμβάνονται και εντελώς νέες συντομεύσεις όπως τα δεδομένα (ζητούμενο από τους χρήστες εδώ και πολύ καιρό) η λειτουργία χαμηλής ισχύος, η εγγραφή της οθόνης, χρονόμετρο και άλλα.

 

Η προσαρμογή του Κέντρου Ελέγχου είναι εύκολη στο λειτουργικό iOS 11 και μπορεί να γίνει μέσα από τις ρυθμίσεις. Θα πρέπει να σημειώσετε πως υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί στη κατάργηση συντομεύσεων ή στην αναδιοργάνωσή τους, όπως για παράδειγμα:

 

- Χρήση σε πτήση

- Wi-Fi

- Bluetooth

- Δεδομένα

- Κλείδωμα προσανατολισμού οθόνης

- Μην ενοχλείτε

- Screen Mirroring

 

Οι παραπάνω συντομεύσεις λειτουργιών θα παραμείνουν στο Κέντρο Ελέγχου, αμετακίνητες. Ας δούμε λοιπόν πώς μπορείτε να προσαρμόσετε το Κέντρο Ελέγχου στο νέο λειτουργικό iOS 11.

 

iOS 11 - Προσαρμογή Κέντρου Ελέγχου

 

1. Ανοίξτε την εφαρμογή Ρυθμίσεων

2. Εντοπίστε το Κέντρο Ελέγχου

3. Τώρα μπορείτε να πραγματοποιήσετε τις αλλαγές που επιθυμείτε. Έχετε τη δυνατότητα κάνετε τα εξής:

 

Προσθήκη συντόμευσης στο Κέντρο Ελέγχου: Μπορείτε να προσθέσετε συντομεύσεις από τη λίστα αγγίζοντας το σύμβολο “+” για να τη συμπεριλάβετε.

 

Αλλάξτε τη θέση των συντομεύσεων: Για να προσαρμόσετε το Κέντρο Ελέγχου με τις υπάρχουσες συντομεύσεις από τις ρυθμίσεις > Κέντρο Ελέγχου αναζητήσετε τη λίστα με τις συντομεύσεις που έχετε συμπεριλάβει. Αγγίξτε παρατεταμένα τη συντόμευση που επιθυμείτε να αλλάξετε θέση και σύρετε τη προς τα πάνω ή προς τα κάτω.

 

Καταργήστε μία συντόμευση: Στη ίδια ενότητα “Κέντρο Ελέγχου” αναζητήστε τη συντόμευση που επιθυμείτε να καταργήσετε κι αγγίξτε το σύμβολο διαγραφής (κόκκινο εικονίδιο) για να την αφαιρέσετε. Στη συνέχεια επιβεβαιώστε την ενέργειά σας αυτή.

 

Το λειτουργικό iOS 11 εκτός από τις αλλαγές στο Κέντρο Ελέγχου, συνοδεύεται από πολλές ν΄ές λειτουργίες όπως τη λειτουργία πληκτρολογίου με το ένα χέρι, εισαγωγή κειμένου στην εικονική βοηθό Siri, εγγραφή οθόνης και πολλά άλλα. Η δοκιμαστική έκδοση του λειτουργικού είναι εφικτό να εγκατασταθεί μόνο από developers οι οποίοι συμμετέχουν στο (Apple Developer Program). Στο διαδίκτυο θα βρείτε μεθόδους για να εγκαταστήσετε τη δοκιμαστική έκδοση - δεν το συστήνουμε - ακόμη κι αν δεν είστε προγραμματιστής. Εάν έχετε απορίες, παρακαλούμε ενημερώστε μας στα σχόλια.

 

Το νέο λειτουργικό περιορίζεται στους developers εφαρμογών προς το παρόν, αν και αναμένουμε μία δημόσια δοκιμαστική έκδοση (iOS 11 beta) προς το τέλος του μήνα. Για περισσότερα χαρακτηριστικά και οδηγίες για το νέο λειτουργικό iOS 11 μπορείτε να απευθυνθείτε στην ενότητα των οδηγών μας.

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Το καινούργιο "Control Centre" είναι πιο ωραίο από το προηγούμενο και πιο λειτουργικό.

Καταλαμβάνει την πλήρη οθόνη όταν τραβηχτεί, σε αντίθεση με το iOS 10 που καταλαμβάνει μόνο το κάτω τμήμα της οθόνης.

Με αυτόν τον τρόπο παρουσιάζονται όλα τα controls και δεν χρειάζεται η εναλλαγή μεταξύ των panels όπως στο προηγούμενο iOS.

Ακόμη κάποια items προσφέρουν μεγαλύτερο functionality όταν πιέζονται με το 3D Touch και αυτή η δυνατότητα προσομοιώνεται στο iPad που δεν έχει 3D Touch με long press.

Άλλα options που μπορούν να επεκταθούν με το 3D Touch είναι η φωτεινότητα, η ένταση, η camera, το calculator, το notes, το alarm, το screen recording και screen mirroring.

Πραγματικά πολύ χρήσιμα!

 

Edited by iPhoTe64
Link to comment
Share on other sites

Incoming σχόλια του τύπου "το αντροιντ τα είχε αυτά από το 2009" σε 3,2,1...

Μπα μια χαρά είναι αφού ξέρουμε ότι όλοι κλέβουν από όλους απλά μερικοί δεν λένε τπτ και μερικοί τρελαίνονται και πετάνε μηνύσεις

Link to comment
Share on other sites

Incoming σχόλια του τύπου "το αντροιντ τα είχε αυτά από το 2009" σε 3,2,1...

 

''Αγαπητέ'', το πρόβλημα ξεκινάει αν θα γραφόταν ότι η Apple επαναπροσδιορίζει το κέντρο ελέγχου. Από εκεί και πέρα χαιρόμαστε που το ios προσπαθεί να προσεγγίσει το πιο ολοκληρωμένο λειτουργικό του πλανήτη.

Link to comment
Share on other sites

Incoming σχόλια του τύπου "το αντροιντ τα είχε αυτά από το 2009" σε 3,2,1...

 

Οπως ειπε και ο Nexus δεν μας νοιάζει η αντιγραφη. Λες και το Android δεν εχει πάρει απο την Apple. Ειναι καλο για εμας τους καταναλωτές η αντιγραφη. Αυτο που μας νοιαζει ειναι οτι οταν αντιγράφει ο Χ απο τον Ψ ειναι αντιγραφη. Οταν ομως αντιγράφει ο Ψ απο τον Χ ειναι επανάσταση.

 

Οσο για το θεμα. Ποτε δεν περίμενα να το γράψω αυτο αλλα το control panel του iOS 11 ειναι πραγματικά οτι ασχημοτερο εχω δει στην ζωή μου. Μου θυμιζει οταν μικροι ανοίγαμε το paint και απλα πετάγαμε μεσα ακυρες εικονες

Link to comment
Share on other sites

Το καλό έγινε επιτέλους καλύτερο, περιμένω όμως να δω συντομεύσεις μενού και σε παλιότερα κινητά που δεν έχουν touch force γιατί η εμπειρία χρήσης δεν είναι ολοκληρωμένη..
Link to comment
Share on other sites

''Αγαπητέ'', το πρόβλημα ξεκινάει αν θα γραφόταν ότι η Apple επαναπροσδιορίζει το κέντρο ελέγχου. Από εκεί και πέρα χαιρόμαστε που το ios προσπαθεί να προσεγγίσει το πιο ολοκληρωμένο λειτουργικό του πλανήτη.

 

σε ποιο αναφερεσαι? Γιατι προφανως δεν αναφερεσαι στο iOS και μπορω να σου πω για ολα τα λειτουργικα οτι πασχουν τραγικα :)

δεν υπαρχει πιο ολοκληρωμενο..υπαρχει τι θες να κανεις..φορωντας παροπηδες και πιστευοντας πως ολοι θελουν να κανουν την ιδια χρηση με εσενα δεν ειναι και πολυ εξυπνο.. μπορω να σου πω 4131212312 περιπτωσεις που το iOS ειναι πολλες φορες ανωτερο απο android... και φυσικα και το αντιστροφο ως χρηστης και των 2 λειτουργικων σε καθημερινη βαση..

Link to comment
Share on other sites

σε ποιο αναφερεσαι? Γιατι προφανως δεν αναφερεσαι στο iOS και μπορω να σου πω για ολα τα λειτουργικα οτι πασχουν τραγικα :)

δεν υπαρχει πιο ολοκληρωμενο..υπαρχει τι θες να κανεις..φορωντας παροπηδες και πιστευοντας πως ολοι θελουν να κανουν την ιδια χρηση με εσενα δεν ειναι και πολυ εξυπνο.. μπορω να σου πω 4131212312 περιπτωσεις που το iOS ειναι πολλες φορες ανωτερο απο android... και φυσικα και το αντιστροφο ως χρηστης και των 2 λειτουργικων σε καθημερινη βαση..

 

Challenge accepted.

Περιμένω 4,131,212,312 περιπτώσεις λοιπόν.

Κάτι σαν το κανένας δεν αγοράζει SAMSUNG :lol::lol::lol::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οσο για το θεμα. Ποτε δεν περίμενα να το γράψω αυτο αλλα το control panel του iOS 11 ειναι πραγματικά οτι ασχημοτερο εχω δει στην ζωή μου. Μου θυμιζει οταν μικροι ανοίγαμε το paint και απλα πετάγαμε μεσα ακυρες εικονες

Πραγματικά ειναι απαράδεκτο αισθητικά.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Το καινούργιο "Control Centre" είναι πιο ωραίο από το προηγούμενο και πιο λειτουργικό.

Καταλαμβάνει την πλήρη οθόνη όταν τραβηχτεί, σε αντίθεση με το iOS 10 που καταλαμβάνει μόνο το κάτω τμήμα της οθόνης.

Με αυτόν τον τρόπο παρουσιάζονται όλα τα controls και δεν χρειάζεται η εναλλαγή μεταξύ των panels όπως στο προηγούμενο iOS.

 

Ενταξει δεν ειναι και τοσο τραγικο. Για μενα ενα απο τα μεγαλυτερα μειονεκτηματα ηταν η αλλαγη το slide to unlock που δεν λεει να το επαναφερει. :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιό φαίνεται πιο λειτουργικό και πιο εύκολο κατευθείαν?

 

Control-Center-iOS-11-and-Android-O.Brandsynario.png?resize=602%2C535

 

Είναι ξεκάθαρο, ειναι το most functional Control Center design yet...!

Deal with it.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν ειναι και τοσο τραγικο. Για μενα ενα απο τα μεγαλυτερα μειονεκτηματα ηταν η αλλαγη το slide to unlock που δεν λεει να το επαναφερει. :p

 

Ειδικά στα iPad που το αντικατέστησε με το να ανοίγει κάμερα που δεν έχει κανένα νόημα.

Παρά τις βελτιώσεις με το χρόνο στο iOS η φιλοσοφία της εταιρίας στην λογική “εμείς ξέρουμε καλύτερα για εσάς”δεν έχει αλλάξει.

 

Ο πλουραλισμός και δυνατότητα επιλογών και ευελιξίας είναι άγνωστες λέξης για την Apple.

 

 

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν ειναι και τοσο τραγικο. Για μενα ενα απο τα μεγαλυτερα μειονεκτηματα ηταν η αλλαγη το slide to unlock που δεν λεει να το επαναφερει. :p

 

Ο κυριότερος λόγος που δεν έχω αναβαθμίσει το ipad.. :)

Εμένα μία χαρά μου φαίνεται το control panel. Εύχρηστο και ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιό φαίνεται πιο λειτουργικό και πιο εύκολο κατευθείαν?

 

Control-Center-iOS-11-and-Android-O.Brandsynario.png?resize=602%2C535

 

Είναι ξεκάθαρο, ειναι το most functional Control Center design yet...!

Deal with it.

Εντάξει το ίδιο εύκολο είναι και τα δύο. Ένα απλό πάτημα θέλει η κάθε επιλογή. Αν σε κάποιον φαίνεται δύσκολο κάτι τέτοιο ας το αφήσει το άθλημα

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το ίδιο εύκολο είναι και τα δύο. Ένα απλό πάτημα θέλει η κάθε επιλογή. Αν σε κάποιον φαίνεται δύσκολο κάτι τέτοιο ας το αφήσει το άθλημα

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για να είμαστε αντικειμενικοί, πέρα της υποκειμενικής άποψης του καθενός, έχουμε και λέμε:

Στο δεύτερο scroll down για να εμφανιστούν τα tooggles στο android (πάντα για stock μιλάμε) κάνεις πιο πολλά κλικ για να ανοίξεις wifi και δεδομένα.

Στο ios 11 απ ότι βλέπω, ένα κλικ κάνεις και σου ανοίγει τα δεδομένα, όπως και το wifi.

Πιο βολικό είναι το slide up (ios) από το slide down (android).

Γενικά η χρηστικότητα της status bar από τη lollipop και μετά έχει χαθεί.

Έκαναν και τη μέγιστη βλακεία στη Google να αφαιρέσουν από τα γραφικά στοιχεία και τα toggles...

Ευτυχώς έχουν κρατήσει το παρατεταμένο κράτημα στα toggles που σε πάει κατευθείαν στην εκάστοτε ρύθμιση σε αντίθεση με το ios που πρέπει να πας στις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και με ένα scroll down εμφανίζονται τα έξι που εσύ θα επιλέξεις 6db58d347266fcb89a7fabf1c5662c45.jpg

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και με ένα scroll down εμφανίζονται τα έξι που εσύ θα επιλέξεις 6db58d347266fcb89a7fabf1c5662c45.jpg

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το γνωρίζω.

Κι γω με ένα scroll up έχω δεκατρείς επιλογές αυτή τη στιγμή στο ios 10.

Το screen shot πιο πάνω αναλύουμε και τις επιλογές που έχει το κάθε OS.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω.

Κι γω με ένα scroll up έχω δεκατρείς επιλογές αυτή τη στιγμή στο ios 10.

Το screen shot πιο πάνω αναλύουμε και τις επιλογές που έχει το κάθε OS.

Πιο πάνω είπες όμως ότι θέλει δύο scroll down για WiFi κλπ που όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο όπως σου έδειξα.

Επίσης μπορείς να βάλεις όσα toggles θέλεις και με όποια σειρά θέλεις με widgets στον launcher σου.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιό φαίνεται πιο λειτουργικό και πιο εύκολο κατευθείαν?

 

 

 

Control-Center-iOS-11-and-Android-O.Brandsynario.png?resize=602%2C535

 

 

 

Είναι ξεκάθαρο, ειναι το most functional Control Center design yet...!

 

Deal with it.

 

 

 

Πως φαίνεται ότι οι σχεδιαστές του ανδροιδ είναι παιδάκια δημοτικού.

Ακόμα και το άθλιο νέο CC του IOS είναι πιο όμορφο με συνοχή και σωστα σχεδιασμένο σε σχέση με το ανδροιδ που πήραν τα εικονίδια και την μπάρα φωτισμού και απλά τα πέταξαν όπου ναναι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Πιο πάνω είπες όμως ότι θέλει δύο scroll down για WiFi κλπ που όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο όπως σου έδειξα.

Επίσης μπορείς να βάλεις όσα toggles θέλεις και με όποια σειρά θέλεις με widgets στον launcher σου.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Σου ξαναλέω πως βλέποντας τις δύο μπάρες ολοκληρωμένες, είπα ότι είπα.

Γνωρίζω πως με ένα scroll down ανοίγεις το wifi. Με δεύτερο scroll σε πετάει στο υπομενού του WiFi.

Με άλλον launcher ή άλλη ρομ ή επιπρόσθετη εφαρμογή από το PlayStore ναι μπορείς να βάλεις widgets.

Αυτό είναι το καλό με το Android, υπάρχουν επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναλέω πως βλέποντας τις δύο μπάρες ολοκληρωμένες, είπα ότι είπα.

Γνωρίζω πως με ένα scroll down ανοίγεις το wifi. Με δεύτερο scroll σε πετάει στο υπομενού του WiFi.

Με άλλον launcher ή άλλη ρομ ή επιπρόσθετη εφαρμογή από το PlayStore ναι μπορείς να βάλεις widgets.

Αυτό είναι το καλό με το Android, υπάρχουν επιλογές.

 

Για να μπεις στο υπομενού των ρυθμίσεων του wifi ή των δεδομένων ή του bluetooth απλώς πατάς παρατεταμένα το αντίστοιχο εικονίδιο. Ποιό δεύτερο scroll;

 

Πως φαίνεται ότι οι σχεδιαστές του ανδροιδ είναι παιδάκια δημοτικού.

Ακόμα και το άθλιο νέο CC του IOS είναι πιο όμορφο με συνοχή και σωστα σχεδιασμένο σε σχέση με το ανδροιδ που πήραν τα εικονίδια και την μπάρα φωτισμού και απλά τα πέταξαν όπου ναναι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Εσύ ρυθμίζεις τη θέση που θα έχει το κάθε εικονίδιο και τη σειρά τους στη μπάρα οπότε ξέρεις ανα πάσα στιγμή που βρίσκεται τι.

Link to comment
Share on other sites

Πως φαίνεται ότι οι σχεδιαστές του ανδροιδ είναι παιδάκια δημοτικού.

Ακόμα και το άθλιο νέο CC του IOS είναι πιο όμορφο με συνοχή και σωστα σχεδιασμένο σε σχέση με το ανδροιδ που πήραν τα εικονίδια και την μπάρα φωτισμού και απλά τα πέταξαν όπου ναναι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Τι πρόβλημα υπάρχει που είναι εκεί η μπάρα φωτισμού; Τα άλλα εικονίδια επιλέγεις εσύ σε ποια θέση θα είναι. Αν σε κάποιον δεν αρέσει όπως είναι τα εικονίδια σε stock android, έχει πολλές άλλες επιλογές όπως huawei, Samsung, LG που είναι λίγο διαφορετικά.

Πάντως είναι ξεκάθαρο ποιοι έχουν κάνει ειρωνικά σχόλια μέσα στο thread μέχρι στιγμής.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να μπεις στο υπομενού των ρυθμίσεων του wifi ή των δεδομένων ή του bluetooth απλώς πατάς παρατεταμένα το αντίστοιχο εικονίδιο. Ποιό δεύτερο scroll;

 

 

Αυτό λέω φίλε μου κι εγώ.

Με διπλό scroll down εμφανίζονται τα πολλά toggles.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω φίλε μου κι εγώ.

Με διπλό scroll down εμφανίζονται τα πολλά toggles.

Ή με μονό scroll με τα δύο δάχτυλα

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ή με μονό scroll με τα δύο δάχτυλα

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό δεν πιάνει πάντα :p:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...