Jump to content

HTC U11


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως οφειλω να ομολογησω πως δεν περιμενα με τιποτα να ειναι τοσο δυσκολο κινητο στο ζητημα της μεταπωλησης. Το αγορασα καινουργιο απο Ελλαδα, το κρατησα δυο μερες και για προσωπικους λογους το πουλαω μιας και ηδη αγορασα S8. Ανεβασα αγγελια σε διπλανο φορουμ που εχω και πολλες αξιολογησεις, αλλα και σε 2-3 sites αγγελιων. Και ειναι ζητημα εδω και μια βδομαδα αν εχω δεχθει 2 μηνυματα απο ενδιαφερον. Για τηλεφωνηματα δεν το συζητω, φυσικα κανενα. Ακομη και στα ελαχιστα μηνυματα, αφου απαντησα δεν υπηρχε καν συνεχεια λες και ειπα καμια τιμη απλησιαστη. Εν τω μεταξυ το πουλαω 50-60 ευρω κατω απο την τιμη που το αγορασα και δινω και μια θηκη Spigen δωρο, συν το tempered glass που τοποθετησα. Ξαναλεω πως μιλαμε για κινητο ημερας. Τι στο διαολο? Τοσο για πεταμα την εχουν την εταιρια εδω στην Ελλαδα? Φυσικα και δεν παιζει να το σκοτωσω, χιλιες φορες να μου μεινει για ωρα αναγκης που λεει ο λογος! Απλως μου φαινεται τοσο περιεργο γι'αυτο και το συζηταω εδω. Συνηθως οταν μπαινω σε διαδικασια να πουλησω καποιο κινητο σε δυο τρεις μερες εφυγε κιολας. Τι να πω...
Καταρχήν να διευκρινίσω ότι δεν κρίνω την τιμή.

Θα σου δώσω όμως μια εξήγηση.

Το πουλάς 570 συν έξοδα αποστολής και αντικαταβολής, δηλαδή 580 χοντρικά.

Στο σκρουτζ μέχρι σήμερα τουλάχιστον έκανε 605 το δικαρτο. Λέω έκανε γιατί όπως φαίνεται ανεβαίνει η τιμή και από αύριο θα είναι κοντά στα 630.

Εσύ θα έπαιρνες μεταχειρισμένο κινητό (ακόμα και αν είναι σε αψεγάδιαστη κατάσταση) για να γλιτώσεις 20 ευρώ στα 600;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να διευκρινίσω ότι δεν κρίνω την τιμή.

Θα σου δώσω όμως μια εξήγηση.

Το πουλάς 570 συν έξοδα αποστολής και αντικαταβολής, δηλαδή 580 χοντρικά.

Στο σκρουτζ μέχρι σήμερα τουλάχιστον έκανε 605 το δικαρτο. Λέω έκανε γιατί όπως φαίνεται ανεβαίνει η τιμή και από αύριο θα είναι κοντά στα 630.

Εσύ θα έπαιρνες μεταχειρισμένο κινητό (ακόμα και αν είναι σε αψεγάδιαστη κατάσταση) για να γλιτώσεις 20 ευρώ στα 600;

 

E οχι βεβαια, πολυ σωστος!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειπαμε οχι τοσο σκοτωμα...δε σε βολεψε το μεγεθος και το πηρες το s8?

Επι της ουσιας ναι. Μου θυμισε iPhone 7 Plus που το εδωσα για τον ιδιο λογο. Ειδικα με θηκουλα γινεται περισσοτερο βαρυ και πλεον δεν μου αρεσει η αισθηση. Κατα τα αλλα ειναι τρομακτικα καλο σε ολα του. Οσο για το S8 το δουλευω σχεδον με το ενα χερι. Μπορει να εχει τα κολληματακια του οπως ολα της Samsung αλλα εχει και καποια υπερ που για μενα μετρανε περισσοτερο στην παρουσα φαση! Γουστα ειναι αυτα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καταρχήν να διευκρινίσω ότι δεν κρίνω την τιμή.

Θα σου δώσω όμως μια εξήγηση.

Το πουλάς 570 συν έξοδα αποστολής και αντικαταβολής, δηλαδή 580 χοντρικά.

Στο σκρουτζ μέχρι σήμερα τουλάχιστον έκανε 605 το δικαρτο. Λέω έκανε γιατί όπως φαίνεται ανεβαίνει η τιμή και από αύριο θα είναι κοντά στα 630.

Εσύ θα έπαιρνες μεταχειρισμένο κινητό (ακόμα και αν είναι σε αψεγάδιαστη κατάσταση) για να γλιτώσεις 20 ευρώ στα 600;

Θα σου πω και το δικο μου σκεπτικο. Η αποδειξη αγορας γραφει 630 ευρω. Απο'κει και περα αν καποιος θελει να το αγορασει σε μαυρο χρωμα εχει επισης 630 σημερα. Το λοιπον 630 + 40 ευρω θηκη και τζαμι = 670. Και ο αλλος θα παρει ενα κινητο που λειτουργησε 5 ωρες απο 670 στα 580 τελικη! Δεν το λες κι ασχημα...

 

Υπαρχει φυσικα και το αλλο σκεπτικο οτι ρε φιλε εμενα δεν με ενδιαφερουν τα εξτρα που αγορασες ή τελος παντων δεν γουσταρω τα συγκεκριμενα εξτρα και θα αγορασω καποια αλλα.... Παλι απο 630 θα το παρει 580! Αν και τα 50 ευρω ειναι τιποτα.... No problem!

 

ΥΣ: Το ζητημα μου δεν ειναι η τιμη που το εχω. Αλλα το οτι δεν μπαινει κανεις στην διαδικασια ουτε παζαρια να μου κανει. Θελω να πω πως δεν υπαρχει ιδιαιτερο ενδιαφερον για τη συγκεκριμενη συσκευη!

Edited by Rottweiler
If God is for us... Who can be against us?
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει φράγκο στην αγορά αδερφέ.

Εϊναι και καλοκαίρι που όλοι πήγαν διακοπές με οποιονδήποτε τρόπο... πάνε οι εποχές που έβαζες αγγελεία gadget των 2000€ και έφευγε στην βδομάδα.

Αν ρίξεις την τιμή στα 550€ λογικά θα κινηθεί ( σκέψου ότι και το χρώμα που διάλεξες δεν είναι αυτό με την μεγαλύτερη μερίδα του ενδιαφέροντος την συγκεκριμένη στιγμή )

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει φράγκο στην αγορά αδερφέ.

Εϊναι και καλοκαίρι που όλοι πήγαν διακοπές με οποιονδήποτε τρόπο... πάνε οι εποχές που έβαζες αγγελεία gadget των 2000€ και έφευγε στην βδομάδα.

Αν ρίξεις την τιμή στα 550€ λογικά θα κινηθεί ( σκέψου ότι και το χρώμα που διάλεξες δεν είναι αυτό με την μεγαλύτερη μερίδα του ενδιαφέροντος την συγκεκριμένη στιγμή )

Πιστεψε με και 550 ευρω να μου πει καποιος θα το δωσω. Ετσι κι αλλιως η κατωτατη τιμη που ειχα στο μυαλο μου ειναι τα 550. Το ζητημα ξαναλεω ειναι η ελλειψη ενδιαφεροντος και οχι η τιμη απο μονη της! :)

If God is for us... Who can be against us?
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά για ποια αγγελία μιλάμε σε γειτονικό φόρουμ, νομίζω οτι ενοχλεί η αντικαταβολή καταθεση κλπ

και γενικά η διαδικασία αυτή αποστολής κλπ χωρίς να δεις συσκευή 550+ €.

Αυτό αποθαρρύνει και δεν στέλνουν καν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, αλλα ενας απο Βορεια δεν βρισκεται για συναλλαγη χερι χερι? Ασε δηλαδη που εφτασα τις 23 θετικες αξιολογησεις... Γι'αυτον ακριβως τον λογο παιδευομαστε να παρουμε σωστες αξιολογησεις στις συναλλαγες μας, για να μας εμπιστευονται και οσοι ειναι μακριουτσικα! :)

 

ΥΣ: Ας το ληξουμε σιγα σιγα διοτι μαλλον ξεφευγουμε απο το ιδιο το thread που δεν φτιαχτηκε για την πωληση της συσκευης μου. Συζηταω ηδη με ενα παλικαρι μεσα απο εδω. Ισως βγει μια ακρη!

If God is for us... Who can be against us?
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια με εχει καλυψει στα παντα...αλλα σπαστηκα με τα ηχεια...εχω αγορασμενα audiotechnica ψειρες των 67 ευρω οι οποιες δεν παιζουν με το dongle της htc...και βλεποντας οτι ακομα δεν υπαρχουν επιλογες σε type c ακουστικα νομιζω θα εχουμε θεμα..γιατι σιγουρα τα ακουστικα της htc δε παιζει να κρατησουν για παντα....οποτε τι κανουμε...αν χαλασουν την εβαψα...

 

Καλημέρα, νομίζω πως είναι λίγο περίεργο το σκεπτικό σου. Τεςπα, υπάρχουν επιλογές σε ακουστικά με type C θύρα, αρκεί να ψαχτείς λίγο :)

πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα, κρύβεται...η μαμά του που τον ξεματιάζει :lol: !
Link to comment
Share on other sites

Μονο απεξω βρισκω...και οι μαρκες που βρισκω δε τις ξερω...ξερεις κανενα μαγαζι να με κατευθυνεις εδω Ελλαδα?
Link to comment
Share on other sites

Μονο απεξω βρισκω...και οι μαρκες που βρισκω δε τις ξερω...ξερεις κανενα μαγαζι να με κατευθυνεις εδω Ελλαδα?

 

Καλά κι εγώ για έξω μίλαγα...εδώ Ελλάδα, sony, xiaomi θα πήγαινα εγώ για in ear.

πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα, κρύβεται...η μαμά του που τον ξεματιάζει :lol: !
Link to comment
Share on other sites

Καλά κι εγώ για έξω μίλαγα...εδώ Ελλάδα, sony, xiaomi θα πήγαινα εγώ για in ear.

 

 

Εταιρειες οπως sennheiser & audiotechnica δεν εχουν βγαλει απο οτι βλεπω..ακολουθω καιρο αυτες τις 2 εταιρειες...η αληθεια ειναι οτι παντα προτιμω καποια εταιρεια που κανει ενα πραμα και καλο...τεσπα κανω test drive αυτο το καιρο τα ακουστικα της htc και ειμαι ευχαριστημενος...το πολυ πολυ βαζω αγγελια σε διπλανο φορουμ για ακουστικα...βλεπω κινηση σε htc u11 οποτε ολο και κατι θα βρω..

 

Υ.γ. καθως εγραφα ολο αυτο το μνμ ακουγα και μουσικη παραλληλα και μου εκανε κατι λαγκιες μεχρι να το γραψω..σας εχει τυχει? Αλλη μια φορα μου εχει ξανατυχει οταν εγραφα και ειχα 10% μπαταρια..τωρα εχω 63%...καθε 5 λεξεις σχεδον λαγκαρε και μου ετρωγε 1 λεξη....χμμμ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει lag ως τώρα σε τίποτα. BTW δοκίμασες τον USB audio player που υποστηρίζει και USB dac? Ίσως παίξει με τα ακουστικά σου

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το dongle λες...ναι το συνδεσα στο κινητο εβαλα και τα ακουστικα και μου εβγαλε μνμ οτι δεν υποστηριζονται...δε ξερω γιατι..
Link to comment
Share on other sites

U11, για:

καλυτερα specs

εμπειριά ηχειων και ακουστικων

αδιαβροχοποιηση

 

Στο θέμα της καμερας κ του performance τα θεωρω πανω-κατω ισαξια.

 

απο μπαταρια πως τα παει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το dongle λες...ναι το συνδεσα στο κινητο εβαλα και τα ακουστικα και μου εβγαλε μνμ οτι δεν υποστηριζονται...δε ξερω γιατι..
Νομίζω υπάρχει και firmware update για τoν dongle

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα καλα..2 μερες σε μενα...αλλα με μετρια χρηση...messenger viber και chrome...και πολυ απαιτητικος χρηστης να εισαι τη μερα στη βγαζει ανετα...

 

Νομίζω υπάρχει και firmware update για τoν dongle

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χμμμ αυτο θα το ψαξω ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παντως ειχα δει το one plus 5 σε θεμα μπαταριας το εχει για πλακα το htc

αλλα δεν εχει καλη καμερα εκεινο

Link to comment
Share on other sites

ναι γιατι εχει λιγο περισσοτερα mah..αλλα χανεις σε καμερα...σε στερεο ηχεια...σε αδιαβραχοποιηση...και νομιζω δεν ειναι κατα πολυ καλυτερο σε μπαταρια για να θυσιασεις ολα τα αλλα..για να μην πω και το jelly effect...
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχει και firmware update για τoν dongle

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλημέρα, ναι υπάρχει, την έκανα χθες κρατάει περίπου 2 λεπτά, σύνδεση αποδύνδεση και όλα κομπλέ :)

πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα, κρύβεται...η μαμά του που τον ξεματιάζει :lol: !
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ενημερωση σε μενα...εκανα χειροκινητα ψαξιμο ομως...βραδακι που θα γυρισω απο δουλεια θα την περασω..
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ενημερωση σε μενα...εκανα χειροκινητα ψαξιμο ομως...βραδακι που θα γυρισω απο δουλεια θα την περασω..

 

Ακριβώς το ίδιο κι εγώ, με χειροκίνητο ψάξιμο εμφανίστηκε και λέω να την περάσω το βράδυ στο σπίτι :)

Δε λέει κάτι για Bluetooth 5 :(

πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα, κρύβεται...η μαμά του που τον ξεματιάζει :lol: !
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια αφου ουτως η αλλως οταν παρουμε oreo θα ενεργοποιηθει...

Και επίσης χρειάζεται bluetooth 5 accessories που αμφιβάλω αν κυκλοφορούν πολλά αυτή τη στιγμή

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την εμπειρία μου, μιας και μου έτυχε το περιστατικό χθες... Ειμε ακόμα διακοπές και όπως ειμε αραχτός στη ξαπλώστρα στη παραλία μου γλιστράει και μου πέφτει μέσα στο κουβά με το νερό με τα παγάκια που είχα όλο.!

Φυσικα δεν έμεινε πάνω από μερικά δευτερόλεπτα μέσα στο νερό, το βγάζω και ξεκινάω το στεγνομα.. Αποτέλεσμα ήταν, να δουλεύουν όλα κανόνικα εκτός... Από το κάτω ηχείο, όταν διαπίστωσα ότι βάζοντας οτιδήποτε ήχου να παίζει αυτό βραχνιαζε σα να έχει σπάσει το ηχείο ειδικά στα μπάσα!

Τελικά μετα από 3 με 4 ώρες το ηχείο έπαιζε όλο και καλύτερα, ειδικά όταν το φορτισα σχεδόν επανήλθε, την επομένη μέρα ήταν μια χαρά, δούλευε κανονικά.

Απο ότι κατάλαβα βάζοντας το στη φόρτιση, η μπαταρία ζεσταίνει όλο το κινητό και αυτό μαλον βόηθησε στο ποιο γρήγορο στέγνωμα στο ηχείο.

Εδώ να πω κάτι όσο αφορά τη πτώση κινητού μέσα σε νερού και ειδικά σε αυτά που δεν έχουν ip67 η ip68, βλέπω πολλούς να κάνουν αυτό .... Όλοι μα όλοι το φυσάνε Από παντού.. Το θεωρώ λάθος και είναι ότι χειρότερο... Φυσώντας σπρώχνουμε το Νερό που υπάρχει μέσα... Ακόμα ποιο μέσα.. Εγώ ακριβώς κάνω το... Αντίστροφο, όπου έχει τρύπα προσπάθω να ρούφηξω το νερό πρως τα έξω...τεσπα πα αυτό που θέλω να πω είναι ότι η ip67 δουλεύει ευτυχώς :heat::heat::heat::heat::heat::heat::heat: κανονικά..

Link to comment
Share on other sites

Παντως οφειλω να ομολογησω πως δεν περιμενα με τιποτα να ειναι τοσο δυσκολο κινητο στο ζητημα της μεταπωλησης. Το αγορασα καινουργιο απο Ελλαδα, το κρατησα δυο μερες και για προσωπικους λογους το πουλαω μιας και ηδη αγορασα S8. Ανεβασα αγγελια σε διπλανο φορουμ που εχω και πολλες αξιολογησεις, αλλα και σε 2-3 sites αγγελιων. Και ειναι ζητημα εδω και μια βδομαδα αν εχω δεχθει 2 μηνυματα απο ενδιαφερον. Για τηλεφωνηματα δεν το συζητω, φυσικα κανενα. Ακομη και στα ελαχιστα μηνυματα, αφου απαντησα δεν υπηρχε καν συνεχεια λες και ειπα καμια τιμη απλησιαστη. Εν τω μεταξυ το πουλαω 50-60 ευρω κατω απο την τιμη που το αγορασα και δινω και μια θηκη Spigen δωρο, συν το tempered glass που τοποθετησα. Ξαναλεω πως μιλαμε για κινητο ημερας. Τι στο διαολο? Τοσο για πεταμα την εχουν την εταιρια εδω στην Ελλαδα? Φυσικα και δεν παιζει να το σκοτωσω, χιλιες φορες να μου μεινει για ωρα αναγκης που λεει ο λογος! Απλως μου φαινεται τοσο περιεργο γι'αυτο και το συζηταω εδω. Συνηθως οταν μπαινω σε διαδικασια να πουλησω καποιο κινητο σε δυο τρεις μερες εφυγε κιολας. Τι να πω...

 

50-60€ στην τιμη που εχει εδω Ελλαδα, δεν ειναι τιποτα φυσικα, ουτε 10% (αν το εχεις παρει 650-660€ που βλεπω τωρα στο skroutz)

 

Δεν γλυτωνεις πολλα και χανεις και την εμπειρια του unboxing. Ολα αυτα σε ενα κινητο που το ξερεις οτι εχει εξωφρενικη, μη-ανταγωνιστικη τιμη απο την αρχη και ολες οι αλλες ναυαρχιδες ειναι πολυ πιο κατω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HTC U11

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...