Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε όλα τα reviews τρώει ξύλο το note 8

 

 

 

Edit: μη ξεχνάμε όμως πως τα σαμσουνια έχουν το δυνατότερο όπλο τους, την κάμερα. Εκεί δεν την ακουμπά ακόμα κανείς.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε όλα τα reviews τρώει ξύλο το note 8

 

 

 

Edit: μη ξεχνάμε όμως πως τα σαμσουνια έχουν το δυνατότερο όπλο τους, την κάμερα. Εκεί δεν την ακουμπά ακόμα κανείς.

 

μην ξεχναμε οτι το 1+5 ομως εχει την μιση τιμη :lol: και το iPhone 8 μια χαρα την ακουμπα και την ξεπερναει....

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Από android για μένα είναι κάτι παραπάνω από κορυφαία συσκευή...

 

Το τελευταίο διάστημα έχω δοκιμάσει και s8 αλλά και note 8 ειλικρινά πάνω από δυο μέρες με κανένα δεν άντεξα...

 

Το 1+5 για μένα είναι πολύ καλύτερο και είναι το μόνο που πλησιάζει το iPhone σε επίπεδα καθημερινής χρηστικότητας...

 

Μετά το nexus s δεν έχω δοκιμάσει google συσκευή αλλά από οποιαδήποτε άλλη android έχω δοκιμάσει είναι πολύ μπροστά.

 

Μάλλον δε θα το δώσω και θα το δουλεύω παράλληλα με το iPhone...

 

Οποίος για μένα θέλει android αυτή τη στιγμή είναι ότι καλύτερο και από ότι βλέπετε δεν αναφέρω καν την τιμή του...Και ακριβότερο να ήταν τα ίδια θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Από android για μένα είναι κάτι παραπάνω από κορυφαία συσκευή...

 

Το τελευταίο διάστημα έχω δοκιμάσει και s8 αλλά και note 8 ειλικρινά πάνω από δυο μέρες με κανένα δεν άντεξα...

 

Το 1+5 για μένα είναι πολύ καλύτερο και είναι το μόνο που πλησιάζει το iPhone σε επίπεδα καθημερινής χρηστικότητας...

 

Μετά το nexus s δεν έχω δοκιμάσει google συσκευή αλλά από οποιαδήποτε άλλη android έχω δοκιμάσει είναι πολύ μπροστά.

 

Μάλλον δε θα το δώσω και θα το δουλεύω παράλληλα με το iPhone...

 

Οποίος για μένα θέλει android αυτή τη στιγμή είναι ότι καλύτερο και από ότι βλέπετε δεν αναφέρω καν την τιμή του...Και ακριβότερο να ήταν τα ίδια θα έλεγα.

 

 

 

Τι είναι αυτό που σου λείπει σε σχέση με το iPhone;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό που σου λείπει σε σχέση με το iPhone;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

1)Είναι το όλο στήσιμο μέσω iCloud που συγχρονιζουν φωτό-βίντεο κλπ σε όλες τις συσκευές...

 

2)Είναι πιο καλογραμμένες οι εφαρμογές σε πολλές περιπτώσεις...

 

3)Και βέβαια είναι η ρημάδα η συνήθεια!!

 

Δεν υπάρχει μεγάλη ουσία απλά κατά βάση είναι το 3 η συνήθεια...

 

Το ξανά έστησα από χθες το βραδυ το one plus και βλεπουμε...

 

Θα το πω και πάλι είναι εκπληκτικό ανεξάρτητου τιμής,,Ακόμα και 700 να έκανε θα τα άξιζε...

 

Υ.Γ.Δεν αναφέρω δυνατότητες κάμερας όχι γιατί δεν είναι καλή αλλά επειδή δεν έχω τις γνώσεις να την κρίνω....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ενδιαφέρομαι για την αγορά του 8/128. Ποιά είναι η καλύτερη τιμή που μπορεί κανείς να το βρεί σε αξιόπιστο μαγαζί του εξωτερικού?
Link to comment
Share on other sites

1)Είναι το όλο στήσιμο μέσω iCloud που συγχρονιζουν φωτό-βίντεο κλπ σε όλες τις συσκευές...

 

2)Είναι πιο καλογραμμένες οι εφαρμογές σε πολλές περιπτώσεις...

 

3)Και βέβαια είναι η ρημάδα η συνήθεια!!

 

Δεν υπάρχει μεγάλη ουσία απλά κατά βάση είναι το 3 η συνήθεια...

 

Το ξανά έστησα από χθες το βραδυ το one plus και βλεπουμε...

 

Θα το πω και πάλι είναι εκπληκτικό ανεξάρτητου τιμής,,Ακόμα και 700 να έκανε θα τα άξιζε...

 

Υ.Γ.Δεν αναφέρω δυνατότητες κάμερας όχι γιατί δεν είναι καλή αλλά επειδή δεν έχω τις γνώσεις να την κρίνω....

 

Και το android συγχρονίζει φωτο, επαφές και οτι άλλο σου κάνει κέφι σε cloud και το κάνει πολύ καλύτερα απο το απλ.

 

Οι εφαρμογές είναι ίδιες και στα δύο.

 

Με ένα theme το κάνεις iPhone και το android μέχρι να βρεις τις συνήθειες σου.

 

μην ξεχναμε οτι το 1+5 ομως εχει την μιση τιμη :lol: και το iPhone 8 μια χαρα την ακουμπα και την ξεπερναει....

 

Για το Samsung λέω.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Άστο φίλε @rackal δεν μπορείς να καταλάβεις πήρε ο γαμπρός μου για λίγο το s8 plus στα χέρια του και έπαθε πολιτισμικό σοκ και πριν δύο μήνες αντικατέστησε το 6splus με 7 plus το σχόλιο του ήταν θα ήθελα να το πάρω για καθημερινή χρήση αλλά όλα αυτά τα χρόνια έχω ξοδέψει πολλά χρήματα στο iOS και είναι λογικό ο Steve ήξερε πολύ καλά τι έκανε κλειστό λειτουργικό με πληρωμένες εφαρμογές για να υπάρχει πολύ μεγάλη περισυλλογή αν ποτέ κάποιος θέλει να αφήσει το λειτουργικό για άλλες πολιτείες,επίσης επειδή δούλεψα το ios 11 πιστεύω ότι τα παιδιά που το έχουν δουλέψει θα έχουν καταλάβει ότι το lag και ο λοξιγκας που υπήρχε στο android σε εποχές 4.2 δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτό που έρχεται από το ios γιατί όπως και να το κάνουμε συνέχεια κάτι προσθέτουν Αφού πραγματικά του λείπουν πάρα πολλά,δεν θα μπω καν σε σύγκριση με το στοκ android που έχει η oxygen os γιατί πολύ απλά το καταπίνει το ios και ότι θέλουν ας γράφουν,όποιος δεν έχει κολλήματα απλά καταλαβαίνει :p

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Φίλε rackal έγραψα iCloud όχι cloud...

 

Έτσι κι αλλιώς πέρα απ το iCloud πληρώνω και το Dropbox και τα έχω όλα συγχρονισμένα εκεί απλά έχω συνηθίσει σε κάποιες ευκολίες της Apple...

 

Πχ τραβάει μια φωτό η γυναίκα με το κινητό της απευθείας την έχω στο iPad και στο iPhone χωρίς καν να ασχοληθώ...

Έχω το κινητό μέσα να φορτίζει το σηκώνω απ το iPad αν χτυπήσει κλπ...

 

Τεσπα η ουσία είναι ότι το one plus είναι ένα εξαιρετικό τηλέφωνο και κατά την γνώμη μου και την εμπειρία μου το κορυφαίο android εξαιρώντας τα pixel που δε τα έχω δοκιμάσει..

 

Υ.Γ.Δεν έχω περάσει την 11 στο 7 plus όποτε δεν έχω άποψη...Από αυτά που ακούω όμως θα αργήσω να τη βάλω...Η 10.3.3 όμως πάει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω φίλε να μην αναβαθμίζεις σε άλλο ios γιατί έχοντας και oneplus 5 θα το βλέπεις σαν lag λειτουργικό και που να δεις και το pixel

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω φίλε να μην αναβαθμίζεις σε άλλο ios γιατί έχοντας και oneplus 5 θα το βλέπεις σαν lag λειτουργικό και που να δεις και το pixel

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν αποκλείεται...Δεν έχω κολλήματα με τις μάρκες στην τελική όλους τους πληρώνω...

Η μόνη μάρκα που μου έχει δημιουργήσει απέχθεια το τελευταίο διάστημα είναι η Samsung...S8 και Note 8 με απογοήτευσαν πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η γνώμη σου η δική μου είναι εντελώς αντίθετη τζάμπα το 1000αρικο για συσκευή με σχέδιο προ 5ετιας κλειστό οικοσύστημα γεμάτο bug και lag

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η γνώμη σου η δική μου είναι εντελώς αντίθετη τζάμπα το 1000αρικο για συσκευή με σχέδιο προ 5ετιας κλειστό οικοσύστημα γεμάτο bug και lag

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν και δεν είναι το κατάλληλο τοπικ σκάζοντας 1000€ παίρνεις μ μια συσκευή που ανετοτατα την κρατάς 3ετια,που οι αναβαθμίσεις και διορθώσεις βγαίνουν άμεσα χωρίς να περιμένεις και που είναι πολύ εύκολο στη χρήση και ταχύτατο...

Τα παραπάνω είναι τα θετικά που ειδικά εγώ που θέλω business phone είναι πολύ σημαντικά...

Υπάρχουν όμως και πολλά αρνητικά όπως στα πάντα στη ζωή :)

 

Το one plus βλέποντας πολλά στοιχεία ,το διακόπτη αριστερά--τα widget τέρμα αριστερά στην οθόνη--την ταχύτητα κτλ προς iPhone πάει παρά οποιαδήποτε άλλη συσκευή.

 

-----Για USB otg καλώδιο χρησιμοποιείτε το δικό του η κάποιο άλλο;;

Edited by eddiedimitris
Link to comment
Share on other sites

Φίλε rackal έγραψα iCloud όχι cloud...

 

Έτσι κι αλλιώς πέρα απ το iCloud πληρώνω και το Dropbox και τα έχω όλα συγχρονισμένα εκεί απλά έχω συνηθίσει σε κάποιες ευκολίες της Apple...

 

Πχ τραβάει μια φωτό η γυναίκα με το κινητό της απευθείας την έχω στο iPad και στο iPhone χωρίς καν να ασχοληθώ...

Γίνεται με Google photos .

Αν και δεν είναι το κατάλληλο τοπικ σκάζοντας 1000€ παίρνεις μ μια συσκευή που ανετοτατα την κρατάς 3ετια,που οι αναβαθμίσεις και διορθώσεις βγαίνουν άμεσα χωρίς να περιμένεις και που είναι πολύ εύκολο στη χρήση και ταχύτατο...

Τα παραπάνω είναι τα θετικά που ειδικά εγώ που θέλω business phone είναι πολύ σημαντικά...

Υπάρχουν όμως και πολλά αρνητικά όπως στα πάντα στη ζωή :)

 

Το one plus βλέποντας πολλά στοιχεία ,το διακόπτη αριστερά--τα widget τέρμα αριστερά στην οθόνη--την ταχύτητα κτλ προς iPhone πάει παρά οποιαδήποτε άλλη συσκευή.

 

-----Για USB otg καλώδιο χρησιμοποιείτε το δικό του η κάποιο άλλο;;

 

Οσο γι’ αυτο….

Θεωρώ πως αυτό αυτό που έγραψες παραπάνω για την συνήθεια , εξηγεί αυτή σου την πεποίθηση .

Εχω στην κατοχή μου iPad air και κάποιες φορές με έχει ταλαιπωρήσει πολύ προκειμένου να κανω πράγματα απλα .

Έχει και τα καλά του το ios ( updates , backup – restore κ.τ.λ. ) αλλά αυτό το ασφυκτικο κλείσιμο δεν παλεύεται .

Εννοείται οτι ο καθένας κάνει τις επιλογές του . Απλα κουβέντα να γίνεται…

Link to comment
Share on other sites

Φίλε rackal έγραψα iCloud όχι cloud...

 

Έτσι κι αλλιώς πέρα απ το iCloud πληρώνω και το Dropbox και τα έχω όλα συγχρονισμένα εκεί απλά έχω συνηθίσει σε κάποιες ευκολίες της Apple...

 

Πχ τραβάει μια φωτό η γυναίκα με το κινητό της απευθείας την έχω στο iPad και στο iPhone χωρίς καν να ασχοληθώ...

Έχω το κινητό μέσα να φορτίζει το σηκώνω απ το iPad αν χτυπήσει κλπ...

 

Τεσπα η ουσία είναι ότι το one plus είναι ένα εξαιρετικό τηλέφωνο και κατά την γνώμη μου και την εμπειρία μου το κορυφαίο android εξαιρώντας τα pixel που δε τα έχω δοκιμάσει..

 

Υ.Γ.Δεν έχω περάσει την 11 στο 7 plus όποτε δεν έχω άποψη...Από αυτά που ακούω όμως θα αργήσω να τη βάλω...Η 10.3.3 όμως πάει άψογα.

 

Ότι κάνει το icloud το κάνει και το drive όταν γράφω cloud εννοώ της Google (drive) στο ανέφερε και ποιό πάνω ο φίλος.

Με απλά λόγια, οτι συνήθειες έχεις στο απλ μπορείς να τα έχεις και στο android και μάλιστα πολύ καλύτερα γτ στα έχει χωρισμένα σε κατηγορίες πχ Google photos.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε rackal έγραψα iCloud όχι cloud...

 

Έτσι κι αλλιώς πέρα απ το iCloud πληρώνω και το Dropbox και τα έχω όλα συγχρονισμένα εκεί απλά έχω συνηθίσει σε κάποιες ευκολίες της Apple...

 

Πχ τραβάει μια φωτό η γυναίκα με το κινητό της απευθείας την έχω στο iPad και στο iPhone χωρίς καν να ασχοληθώ...

Έχω το κινητό μέσα να φορτίζει το σηκώνω απ το iPad αν χτυπήσει κλπ...

 

Τεσπα η ουσία είναι ότι το one plus είναι ένα εξαιρετικό τηλέφωνο και κατά την γνώμη μου και την εμπειρία μου το κορυφαίο android εξαιρώντας τα pixel που δε τα έχω δοκιμάσει..

 

Υ.Γ.Δεν έχω περάσει την 11 στο 7 plus όποτε δεν έχω άποψη...Από αυτά που ακούω όμως θα αργήσω να τη βάλω...Η 10.3.3 όμως πάει άψογα.

το pixel το είχα εγω κ μαλιστα με ορεο, πίστεψέ με δεν εχει να ζηλέψει τιποτα απτο op5

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μια και μπήκαμε στην κουβέντα των συγκρίσεων, έχω ταυτόχρονα το OP5 με ένα Mate 9 και, ειλικρινά, είμαι πολύ μπερδεμένος ως προς το ποιο από τα δύο θα κρατήσω. Ασφαλώς ταχύτατο το 5, πιο "μανιτζέβελο" σε μέγεθος και -κυρίως- βάρος, αλλά και το Mate δεν πάει πολύ πίσω από πλευράς ταχύτητας (μάλιστα έχω την -placebo;- εντύπωση ότι ο Nova, που έχω περάσει και στα δύο, ρολάρει καλύτερα) και η οθόνη του μου αρέσει καλύτερα, όχι μόνο λόγω μεγέθους. Διλήμματα...
Link to comment
Share on other sites

Μαντεψτε... Speed test note 8-s8s1+5

 

 

Ναι και μετα ερχεται το speedtest μεταξυ Iphone 8+ και OnePlus 5 οπου τρωει σκονη το δευτερο:lol:

 

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μια και μπήκαμε στην κουβέντα των συγκρίσεων, έχω ταυτόχρονα το OP5 με ένα Mate 9 και, ειλικρινά, είμαι πολύ μπερδεμένος ως προς το ποιο από τα δύο θα κρατήσω. Ασφαλώς ταχύτατο το 5, πιο "μανιτζέβελο" σε μέγεθος και -κυρίως- βάρος, αλλά και το Mate δεν πάει πολύ πίσω από πλευράς ταχύτητας (μάλιστα έχω την -placebo;- εντύπωση ότι ο Nova, που έχω περάσει και στα δύο, ρολάρει καλύτερα) και η οθόνη του μου αρέσει καλύτερα, όχι μόνο λόγω μεγέθους. Διλήμματα...
Πως βλέπεις τις φωτο και τα βίντεο σε σύγκριση μεταξύ τους;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Google Pixel 8 pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μετα ερχεται το speedtest μεταξυ Iphone 8+ και OnePlus 5 οπου τρωει σκονη το δευτερο:lol:

 

Πάντως η σύγκριση μεταξύ διαφορετικών λειτουργικών είναι άτοπη...Άντε να συγκρίνεις χρόνους ξεκλειδωματος και ανοίγματος του dialer...Όλα τα αλλά έχουν να κάνουν σε ένα βαθμό με το ποσό καλογραμμένη είναι μια εφαρμογή και μιλάμε για διαφορετικές εφαρμογές!Μπορει να γράφει πχ Facebook και στο iOS και στο Android αλλά δεν είναι η ίδια εφαρμογή προγραμματίστηκα...Άρα τι σύγκριση να κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για USB otg τι χρησιμοποιείτε;
Εγώ χρησιμοποιώ τέτοιο καλωδιακι για να κουμπωνω και τους εξωτερικούς δίσκους αν χρειαστεί,οπως και στικακια.

https://www.skroutz.gr/s/8522973/Powertech-USB-3-0-Cable-USB-C-male-USB-A-male-0-20m-CAB-UC003.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ τέτοιο καλωδιακι για να κουμπωνω και τους εξωτερικούς δίσκους αν χρειαστεί,οπως και στικακια.

https://www.skroutz.gr/s/8522973/Powertech-USB-3-0-Cable-USB-C-male-USB-A-male-0-20m-CAB-UC003.html

Δουλεύει σε όλα οκ;ntfs διαβάζει;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι δίσκο 2tb 2.5" ntfs εννοείται, κανονικά..

Φαντάζομαι και 3tb 4tb κομπλέ θα είναι,απλα δεν εχω δοκιμάσει.

 

Τα παντα όλα διαβάζει,fat 32,ntfs χωρίς έξτρα εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η σύγκριση μεταξύ διαφορετικών λειτουργικών είναι άτοπη...Άντε να συγκρίνεις χρόνους ξεκλειδωματος και ανοίγματος του dialer...Όλα τα αλλά έχουν να κάνουν σε ένα βαθμό με το ποσό καλογραμμένη είναι μια εφαρμογή και μιλάμε για διαφορετικές εφαρμογές!Μπορει να γράφει πχ Facebook και στο iOS και στο Android αλλά δεν είναι η ίδια εφαρμογή προγραμματίστηκα...Άρα τι σύγκριση να κανείς;
Καλά είναι σίγουρο πώς οι ίδιες εφαρμογές η και τα ιδια παιχνίδια, είναι καλύτερα γραμμένα στο IOS και ίσως με πιο συχνά updates.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...