Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τη lockscreen μπορώ να την πείραξω;;Βασικά να αφαιρέσω η να μετακίνησω το ψηφιακό ρολόι που έχει;

 

Dash charger και USB on the go πέρα απ το official site μπορώ να βρω κάπου αλλου τα γνήσια φθηνότερα;;Τσούζουν πολύ εκεί :)

 

Δεν γίνεται, μόνο με customize lock screen app απο playstore.

 

Δυστυχώς μόνο τα μαμά, πέρα απο κάτι καλώδια όλα τα άλλα είναι μούφα σε aftermarket...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οποιοδήποτε διαδεδομένο αρχείο ήχου, στον φάκελο Ringtones χύμα στη μνήμη της συσκευής.

 

Θα εμφανιστεί μετά με το filename του στην λίστα με τους υπόλοιπους ήχους απ' τα Settings. ;)

 

Πρώτες εντυπώσεις αν ενδιαφέρεται κανείς:

 

παράγγειλα Σαββάτο απόγευμα, processed Δευτέρα πρωί, το είχα χθες Τρίτη 12 το μεσημέρι στα χέρια μου. Δεν έχω ξανανιώσει -ίσως όχι πρόσφατα- τόσο έντονα εντυπωσιασμένος σε unboxing. Η συσκευή είναι σκέτη ομορφιά -καθαρά υποκειμενικό αλλά ΕΙΝΑΙ. Super smooth λειτουργικό. Του HTC αν και smooth ήταν σαφώς πιο "χύμα", με αρκετές έξτρα εφαρμογές της HTC, ενοχλητικά notifications και πολύ bloatware ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ της HTC, για κάποιο λόγο.

 

Η Amoled του OP5 τα σπάει. Τα 1080p@5,5" δεν με χαλάνε καθόλου, ούτε και το jello effect. Είχα παραγγείλει τζαμάκι και θήκη official, χαίρομαι που δεν προσθέτουν πολύ όγκο και βάρος στη συσκευή η οποία είναι πούπουλο.

 

Φωτογραφικά όσο έπαιξα χθες είδα πως σε κλειστό χώρο με νορμάλ συνθήκες φωτισμού, ενώ στο HTC καλές ρυθμίσεις ήταν ISO200-1/20" για νυχτερινές χωρίς κούνημα, στο OP5 παίζουμε σε ISO200-1/25" και μικρότερο για αντίστοιχα αποτελέσματα. Ελλείψη OIS το περίμενα πως θα πρέπει να σκοτεινιάσουμε λίγο το shutter speed, αλλά βλέπω πως ο σένσορας είναι αρκετά φωτεινός, και η λεπτομέρεια επαρκής ακόμη και σε ISO400 ίσως.

 

Απόψε θα δοκιμάσω περισσότερο την φωτογραφική το απόγευμα. So far so good. Για όποιον ενδιαφέρεται για δείγματα φωτογραφικής, τα λέμε στο αντίστοιχο thread :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το jelly effect είναι bug; περιμένουμε fix updates;

Η είναι εφε που το πρόσθεσε η 1+5 και μπορούμε να το κλείσουμε όποτε μας καπνίσει;

 

Διάβασα παραπάνω για ανάποδα πανελ, δλδ; έβαλαν ανάποδα τις οθόνες;

 

Και κάτι ακόμα, μπορείς να απαντήσεις σε μηνύματα απο το notification bar;

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει σχετικά, πάντως το είχα και παλιότερα σε κάποιο Samsung tablet με Amoled. Δεν με ενοχλεί στο OP5 οσο τότε στο tablet. Εφέ δεν είναι σίγουρα. :P

 

Για τα μηνύματα έχει σίγουρα Mark as Read. Δεν θυμάμαι το δίπλα αν έλεγε Reply ή Dismiss...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το jelly effect είναι bug; περιμένουμε fix updates;

Η είναι εφε που το πρόσθεσε η 1+5 και μπορούμε να το κλείσουμε όποτε μας καπνίσει;

 

Διάβασα παραπάνω για ανάποδα πανελ, δλδ; έβαλαν ανάποδα τις οθόνες;

 

Και κάτι ακόμα, μπορείς να απαντήσεις σε μηνύματα απο το notification bar;

Οχι είναι hardware θέμα και δεν διορθώνεται με update. Ναι η καλωδιοταινια της οθόνης είναι στο κάτω μέρος συνδεδεμένη με αποτέλεσμα να μην ανανεώνονται τα γραφικά της οθόνης με τον ίδιο τρόπο και να παρατηρείται το φαινόμενο.

Στα tear down video την συσκευή σε σύγκριση με το OnePlus 3/3T, έβλεπες την ταινία να είναι κάτω στο ένα και πάνω στο 3T.

 

Εγώ προσωπικά που έχω από το πρώτες παρτίδες την συσκευή, δεν το έχω παρατηρήσει και ίσως το έχω σε πολύ μικρό βαθμό. Σε κάποιους άλλους ήταν εντονότερο και ορθώς έπραξαν αν το έστειλαν πισω.

 

Το σίγουρο είναι ότι παρατηρήθηκε και σε άλλες συσκευές πριν από την δική μας όπως και σε μεταγενεστερες, π.χ το Moto z2 force, αλλά ολος ο ντόρος έγινε με το OnePlus 5.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα προβλημα με wifi

Ούτε εγώ όπως έχω ξαναπεί δεν μπόρεσα να δω το θέμα J.E που έγινε τόσος ντόρος ..

Αγορά τέλος Ιουνίου.

 

Πραγματικά Α Ψ Ο Γ Ο σε όλα του.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ μια ερώτηση, αν μπορούν να μου απαντήσουν οι έχοντες από κινεζομαγαζο. Όσα έχω δει, γράφουν ότι έχουν Oxygenos. Αυτά που λένε global rom είναι τα "ίδια" με αυτά του official site? Γιατί ρε παιδιά, έχω διαβάσει όλο το thread, τα σχόλια στα κινεζομαγαζα αλλά δεν έχω καταλάβει σίγουρα. Και η διαφορά είναι σημαντική στις προσφορές.
Ο.Φ.Η.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ μια ερώτηση, αν μπορούν να μου απαντήσουν οι έχοντες από κινεζομαγαζο. Όσα έχω δει, γράφουν ότι έχουν Oxygenos. Αυτά που λένε global rom είναι τα "ίδια" με αυτά του official site? Γιατί ρε παιδιά, έχω διαβάσει όλο το thread, τα σχόλια στα κινεζομαγαζα αλλά δεν έχω καταλάβει σίγουρα. Και η διαφορά είναι σημαντική στις προσφορές.

 

Μονο η rom αλλαζει σε αυτες τις περιπτωσεις και τιποτε αλλο. Oxygen OS εχουν τα global και Hydrogen OS αυτα που κυκλοφορουν στην Κινα, αν δεν κανω λαθος.

Δεν ειναι δυσκολο ομως να περασεις απο την μια rom στην αλλη. Κατα τ αλλα οι συσκευες ειναι οι ιδιες, με τα ιδια χαρακτηριστικα και ολες τις μπαντες που χρειαζομαστε και εδω.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας έχω πρήξει ελπίζω να είναι οι τελευταίες απορίες...:)

 

1)Όταν χαμηλώνω στην αναμονή τον ήχο απ το volume up-down μπορώ να το ορίσω αντί να χαμηλώνει τον ήχο εισερχόμενης κλήσης να χαμηλώνει των πολυμέσων;Στην ουσία αυτό που κάνει το iPhone...

 

2)Όταν το βάζω αθόρυβο απ το διακόπτη αριστερά και μπαίνει σε mode μην ενοχλείτε μπορώ να ορίσω σε αυτό το mode τι θα χτυπάει και τι όχι και πως;

 

3)Έχω ένα online παιχνιδάκι που παίζω (clash royale)πως μπορώ να δέχομαι αθόρυβες τις ειδοποιήσεις του;Δε βρίσκω πουθενά ρύθμιση να έρχονται μεν ειδοποιήσεις αλλά να μη κάνει θόρυβο...Ούτε στις ρυθμίσεις της εφαρμογής έχει όπως πχ με το gmail..

 

Ευχαριστω και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ, σκέφτομαι να το παραγγείλω αυτές την ημέρες
Παιδιά επειδή σκέφτομαι την αγορά του, ήθελα να ρωτήσω για το WiFi του αν είναι ισχυρό ή έχει κάποιο πρόβλημα
Επειδή μεταφέρω ασύρματα μεγάλα αρχεία (video-photo) 4K σε nas καθημερινά έχω να σου πω οτι στα 5ghz έχει τη καλύτερη κεραία που έχω δει..

Μεταφέρω με 40mb/s ενω το s7 edge της γυναίκας και το pixel και άλλα που είχα πριν έπαιζαν στα 15-19mb/s.

Δεν εχω δοκιμάσει s8 να σου πω όμως. Ίσως είναι δύναμη από το chip του 835 και να το κάνουν και οι υπόλοιπες ναυαρχιδες με 835.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας έχω πρήξει ελπίζω να είναι οι τελευταίες απορίες...:)

 

1)Όταν χαμηλώνω στην αναμονή τον ήχο απ το volume up-down μπορώ να το ορίσω αντί να χαμηλώνει τον ήχο εισερχόμενης κλήσης να χαμηλώνει των πολυμέσων;Στην ουσία αυτό που κάνει το iPhone...

 

2)Όταν το βάζω αθόρυβο απ το διακόπτη αριστερά και μπαίνει σε mode μην ενοχλείτε μπορώ να ορίσω σε αυτό το mode τι θα χτυπάει και τι όχι και πως;

 

3)Έχω ένα online παιχνιδάκι που παίζω (clash royale)πως μπορώ να δέχομαι αθόρυβες τις ειδοποιήσεις του;Δε βρίσκω πουθενά ρύθμιση να έρχονται μεν ειδοποιήσεις αλλά να μη κάνει θόρυβο...Ούτε στις ρυθμίσεις της εφαρμογής έχει όπως πχ με το gmail..

 

Ευχαριστω και πάλι!

Για το 2 πήγαινε ρυθμίσεις και ρυθμιστικό αφύπνισης. Δεν ξέρω αν μπορείς να αλλάξεις κάτι από κει, πρέπει να είναι έτσι προεπιλογή.

 

Για το 3 πας ρυθμίσεις και ειδοποιήσεις. Εκεί θα βρεις το παιχνίδι και θα κάνεις τις ενέργειες που θες.

 

Για τα άλλα δε ξέρω να σου πω.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ μια ερώτηση, αν μπορούν να μου απαντήσουν οι έχοντες από κινεζομαγαζο. Όσα έχω δει, γράφουν ότι έχουν Oxygenos. Αυτά που λένε global rom είναι τα "ίδια" με αυτά του official site? Γιατί ρε παιδιά, έχω διαβάσει όλο το thread, τα σχόλια στα κινεζομαγαζα αλλά δεν έχω καταλάβει σίγουρα. Και η διαφορά είναι σημαντική στις προσφορές.
Εγώ το παρήγγειλα από banggood το οποίο στη περιγραφή του προιοντος γράφει "this phone is not global version does not support OTA" ενώ πιο πριν αναφέρει "oxygen OS 4.5.10 multilingual rom".

Τελικά τι συμβαίνει και πως μπορούμε να περάσουμε τη "σωστή" official rom?

 

Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.artsforge.com/gallery_new/legends/morpheus_tn.jpg

 

M.O.R.P.H.E.U.S.: Mechanical Obedient Replicant Programmed for Hazardous Exploration and Ultimate Sabotage

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι καλυμμένος με το τηλέφωνο δεν υπάρχει λόγος.

Αν ψάχνεις 800ρα μπάντα: Ναι

Αν θες amoled: ΝΑΙ

Αν θες καλύτερα χρώματα κάμερας: ΝΑΙ

Αν ψάχνεις αστραπιαία φόρτιση: ΝΑΙ

 

Στα λέω γιατί ήμουν και γω σε αυτό το δίλλημα και έφαγα όλο το ιντερνέτ για να κατασταλαξω...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Dash charger και USB on the go πέρα απ το official site μπορώ να βρω κάπου αλλου τα γνήσια φθηνότερα;;Τσούζουν πολύ εκεί :)

 

https://m.ebay.com/itm/Original-Rapid-Fast-Charger-DASH-Adapter-Type-C-Cable-For-Oneplus-5-3-Three-3T-/322589820670?skus=Type:1*Dash EU Plug Charger 1*Cable&varId=511576367290

Edited by hs2000corolla
...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι καλυμμένος με το τηλέφωνο δεν υπάρχει λόγος.

Αν ψάχνεις 800ρα μπάντα: Ναι

Αν θες amoled: ΝΑΙ

Αν θες καλύτερα χρώματα κάμερας: ΝΑΙ

Αν ψάχνεις αστραπιαία φόρτιση: ΝΑΙ

 

Στα λέω γιατί ήμουν και γω σε αυτό το δίλλημα και έφαγα όλο το ιντερνέτ για να κατασταλαξω...

 

και τελικα τη πηρες? τιποτα απο αυτα δεν με ενδιαφερουν και απο οσο ξερω αν δεν κανω λαθος το mi6 εχει λιγο καλυτερη καμερα λογω και του OIS.

Link to comment
Share on other sites

Τον έχεις πάρει και δουλεύει κανονικά; Γιατί διάβασα και αρνητικά σχόλια στο ebay, ότι δεν είναι γνήσιος...

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

https://gr.gizchina.com/2017/09/27/oneplus-5-dite-tis-epidosis-tou-android-8-oreo-sto-geekbench/

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

οι λογοι???
Ανάλογα τι θέλεις. Τι ένα είναι 5 ιντσο και το Oneplus 5,5 ίντσες. Amoled οθονη το Oneplus. Το Mi 6 έχει γυαλί που το κάνει πιο ευάλωτο σε περίπτωση πτώσης. Εκτός αν πάρεις το κεραμικό. Υστερα έχεις καλύτερο service από OnePlus αν σου χρειαστεί. Μπορείς βέβαια να δώσεις κάτι παραπάνω και να το πάρεις από εδώ αν όχι από κινεζομαγαζα για να έχεις εγγύηση. Επίσης με το OnePlus έχεις και την 800αρα μπαντα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

 

Είναι δοκιμασμενος; Σε αντίστοιχη αγορά για το 3Τ έπεσα σε φόλα και ευτυχώς πήρα refund απο PayPal.

 

και τελικα τη πηρες? τιποτα απο αυτα δεν με ενδιαφερουν και απο οσο ξερω αν δεν κανω λαθος το mi6 εχει λιγο καλυτερη καμερα λογω και του OIS.

 

Δεν έχει καλύτερη κάμερα γτ δεν ξέρει να την διαχειριστεί σωστά η xiaomi

Όσο αφορά τους αισθητήρες, το 1+5 φοράει τον πιο καινούργιο της Sony.

Το mi6 μπορεί να έχει OIS αλλά σαν να μην υπάρχει, νομίζω το χεις παρατηρήσει και συ.

 

Τώρα αν όλα τα υπόλοιπα δεν σε ενδιαφέρουν δεν υπάρχει κανένας λόγος να φύγεις απο τη Xiaomi.

 

Άλλα σαν κριτήριο την κάμερα το 1+5 τα πάει λίγο καλύτερα, σε samples μπορείς να δεις πως σε ίδιες λήψεις το 5ρι έχει πιο ζεστά χρώματα...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...