Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άν βγει έτσι τότε άκυρο απο μένα, στα 489 ας έβαζε την ίδια RAM κι ας άλλαζε μόνο τον αποθηκευτικό χώρο σε σχέση με τα 549.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν τα 550 ειναι για την μεγαλη εκδοση, παω πασο. Μιλωντας παντα για 8/128 αν υπαρξει τετοια εκδοση.

 

Η διαρροή αυτή συναδει και με ένα άλλο leak για την Ευρωπαϊκή αγορά που έλεγε ότι η τιμή στη Φινλανδία θα είναι 550. Προφανώς θα εννοούσε την μεγάλη έκδοση...

Αν η βασικη των 6/64 (που είναι υπεραρκετη, θαρρώ, για την πλειοψηφία) κάνει όντως 489, παλεύεται...

 

Επόμενο ερώτημα ή χωρητικότητα της μπαταρίας...

 

Επίσης κάπου ειδα ένα leak που αναφέρει aperture 1.8 στην κάμερα, που είναι μεγάλη βελτίωση στις low light photos, σε σχέση με το τωρινό 2.0 που χρησιμοποιούν..

Άντε να δούμε τι θα δούμε...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άν βγει έτσι τότε άκυρο απο μένα, στα 489 ας έβαζε την ίδια RAM κι ας άλλαζε μόνο τον αποθηκευτικό χώρο σε σχέση με τα 549.

 

Θεωρητικά δεν έχεις άδικο, όμως πιστεύεις ότι όντως χρειαζόμαστε 8gb ram σε κινητο?

Εμένα ακόμη και τα 6, υπεραρκετά μου ακούγονται..

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά δεν έχεις άδικο, όμως πιστεύεις ότι όντως χρειαζόμαστε 8gb ram σε κινητο?

Εμένα ακόμη και τα 6, υπεραρκετά μου ακούγονται..

 

Τα χρειαζόμαστε ή όχι είναι μεγάλη κουβέντα, πιο πολύ το λέω με βάση ότι ήδη θα δώσεις περισσότερα από ένα 3T ( στα 489 ) που έχει 6GB πιο πολύ για τον 835 ( που τον βρίσκεις και αλλού ) και για την λίγο καλύτερη κάμερα. Ε αν υπάρξει και ακριβότερη είναι λίγο άδικο γι'αυτούς που δεν έχουν περισσότερα ή δε θέλουν να χαλάσουν να υπάρξει διαφορά εκτος του αποθηκευτικού χώρου που κλασικά κοστολογείται περισσότερο σε όλες τις συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Για τους κατόχους 3 και 3T δεν θα αξίζει η αλλαγή μόνο για τον 835. Πρέπει να έχει κάτι εξαιρετικό σε κάμερα και μπαταρία για να αξίζει η μετάβαση. Αν πήγαινε σε 8gb ίσως να ήταν ένα futureproof χαρακτηριστικό. Φυσικά με 550€ θα χάσει και το vfm χάνοντας μεγάλο ποσοστό από πιθανούς αγοραστές.
Link to comment
Share on other sites

Για τους κατόχους 3 και 3T δεν θα αξίζει η αλλαγή μόνο για τον 835. Πρέπει να έχει κάτι εξαιρετικό σε κάμερα και μπαταρία για να αξίζει η μετάβαση. Αν πήγαινε σε 8gb ίσως να ήταν ένα futureproof χαρακτηριστικό. Φυσικά με 550€ θα χάσει και το vfm χάνοντας μεγάλο ποσοστό από πιθανούς αγοραστές.

Βασικά πας και σε mi6 με την σημαντική διαφορά ότι δεν έχεις service τόσο αξιόπιστο. Βέβαια μικρότερη οθόνη αλλά και χαμηλότερη τιμή.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Που να μπλέκεις τώρα με MIUI όταν έχεις καλομάθει στο Oxygen. Εγώ προσωπικά έχω χρόνια που είμαι σε pure η σχεδόν pure Android οπότε δύσκολα γυρνάω πίσω στα bloat! Με 499 θα έπαιρνα το Oneplus 5. Τώρα θα σκεφτώ να μείνω στο 3
Link to comment
Share on other sites

Που να μπλέκεις τώρα με MIUI όταν έχεις καλομάθει στο Oxygen. Εγώ προσωπικά έχω χρόνια που είμαι σε pure η σχεδόν pure Android οπότε δύσκολα γυρνάω πίσω στα bloat! Με 499 θα έπαιρνα το Oneplus 5. Τώρα θα σκεφτώ να μείνω στο 3

Καλά σαφέστατα και γω δύσκολα θα γυρνούσα. Το λέω από την άποψη ότι έχει ίδια χαρακτηριστικά, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής εξίσου και ένα κλικ καλύτερη κάμερα για xiaomi. Με τα πλην να είναι το ανύπαρκτο service, η πιθανότητα τελωνείου που την γλιτώνεις αν βρεις τον τρόπο και φυσικά η αναμονή.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα πω ότι σχεδόν όλες οι εταιρίες βγάζουν τις ναυαρχίδες με μια αντοχή στο νερό,άλλες με αδιάβροχες συσκευες,άλλες με απλή αντοχή,αν όντως η τιμή πάει γύρω στα 550€ όπως ακούγεται,δεν αρκεί μόνο ο 835,μια καλύτερη κάμερα,μια καλύτερη οθόνη,και η αύξηση της Ram στα 8GB για να δικαιολογήσει αυτή την τιμή...Και φυσικά σε αυτά τα λεφτά χάνει τον όρο vfm συσκευή...

Την συμπαθω την 1+ αλλά πρέπει να προσφέρει ένα όσο πιο γίνεται πλήρες πακέτο,για να σταθεί απέναντι σε συσκευές με παρόμοια τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Πολλά αρνητικά σχόλια για την τιμή βρε παιδιά..

Νταξει δεν θα με χαλούσε να ήταν 439 όπως του 3Τ αλλά.....

Να το δούμε πρώτα?

Αν κρίνουμε από το 3Τ που χτυπούσε στα ίσα την καλύτερη συσκευή του 2016, το s7 edge εννοώ, κάπως έτσι θα χτυπήσει και αυτό τις φετινές ναυαρχίδες.

Εγώ είχα διαλέξει s7 edge έναντι του 3T τελικά (που τα είχα και τα δύο)

Για την κάμερα και την κάρτα μνήμης.

Εδώ αν έχουμε μια από τις καλύτερες κάμερες γιατί όχι έναντι του s8 πχ?

Να το δούμε πρώτα..

Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα "επώνυμα" samsung lg κτλ.

Νομίζω ότι θα αξίζει την υψηλότερη τιμή του 3Τ.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι με προβληματίζει η υποστήριξη, ειδικά μετά το φτύσιμο στο OP2 (φαίνεται πως δε θα πάρει Nougat)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι με προβληματίζει η υποστήριξη, ειδικά μετά το φτύσιμο στο OP2 (φαίνεται πως δε θα πάρει Nougat)

 

Την ιδια σκεψη ειχα και εγω μιας και ουτε βδομαδα δεν εχω το 3Τ στα χερια μου και οι εντυπωσεις ειναι εξαιρετικα θετικες οταν ομως ειδα την ανακοινωση παρουσιασης στις 20 ιουνιου με επιασε ενας κομπος.Πρωτον αυτο που σκεφτεσαι παντα σαν καταναλωτης "μηπως να εδινα 50Ε παραπανω να επαιρνα το καινουργιο?" το οποιο ξεπερασα γρηγορα μιας και για να ειμαι ειλικρινης,μετριος χρηστης ειμαι οποτε ισως να μην αντιλαμβανομουν πληρως τις διαφορες με τις γνωσεις και την χρηση που κανω.

 

Αλλα δευτερο και κυριοτερο με τους ρυθμους που βγαζουν νεες συσκευες και το περασμα απο 3 σε 3Τ και τωρα σε 5 ειχε ως αποτελεσμα να χασουν υποστηριξη τα παλαιοτερα μοντελα πραγμα το οποιο θεωρειται "λογικο στην αγορα" αλλα αν κινειται σε τετοιο χρονοδιαγραμμα ειναι ζητημα και μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά αρνητικά σχόλια για την τιμή βρε παιδιά..

Νταξει δεν θα με χαλούσε να ήταν 439 όπως του 3Τ αλλά.....

Να το δούμε πρώτα?

Αν κρίνουμε από το 3Τ που χτυπούσε στα ίσα την καλύτερη συσκευή του 2016, το s7 edge εννοώ, κάπως έτσι θα χτυπήσει και αυτό τις φετινές ναυαρχίδες.

Εγώ είχα διαλέξει s7 edge έναντι του 3T τελικά (που τα είχα και τα δύο)

Για την κάμερα και την κάρτα μνήμης.

Εδώ αν έχουμε μια από τις καλύτερες κάμερες γιατί όχι έναντι του s8 πχ?

Να το δούμε πρώτα..

Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα "επώνυμα" samsung lg κτλ.

Νομίζω ότι θα αξίζει την υψηλότερη τιμή του 3Τ.

 

Για μένα κι εσένα και γενικά όλους που ψάχνονται στα forums οκ. Θα το δούμε και θα το εξετάσουμε αφού παρουσιαστεί στο τι θα δίνει και που θα υστερεί.

Όταν όμως βγάζεις μια συσκευή και πόσο μάλλον ναυαρχίδα, δε θες ως πελάτες μόνο τους ''καμμένους'' με το άθλημα. Οπότε όταν έχεις αρχίσει μια τιμολογιακή τακτική που βοηθάει τη συσκευή να χτυπήσει τα πιο επώνυμα και στη τιμή εκτός απο το hardware, όταν γι'αυτό τον λόγο σε προωθούσαν οι χρήστες σου στους δικούς τους, ε σαφέστατα θα φας κράξιμο εαν μου παρουσιάσεις την νέα σου ναυαρχίδα σε πολύ υψηλότερη τιμή απ'ότι συνηθίζεις και πόσο μάλλον υψηλότερα απ'όσο θα κάνει η πιο ''επώνυμη'' android ναυαρχίδα εκείνη τη στιγμή.

Όσο για τη σύγκριση με το S8 ή αν θες να βάλουμε κι άλλες συσκευές μέσα, αυτές μπορώ να περιμένω 2 μήνες να πέσουν οι τιμές τους στα πλαίσια που θα το αντέχει το πορτοφόλι μου, τα oneplus δεν πέφτουν ποτέ στη τιμή απ'την εταιρεία, ακόμα και μεταχειρισμένα τα βρίσκεις ελάχιστα κάτω απ'την τιμή του καινούργιου.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα κι εσένα και γενικά όλους που ψάχνονται στα forums οκ. Θα το δούμε και θα το εξετάσουμε αφού παρουσιαστεί στο τι θα δίνει και που θα υστερεί.

Όταν όμως βγάζεις μια συσκευή και πόσο μάλλον ναυαρχίδα, δε θες ως πελάτες μόνο τους ''καμμένους'' με το άθλημα. Οπότε όταν έχεις αρχίσει μια τιμολογιακή τακτική που βοηθάει τη συσκευή να χτυπήσει τα πιο επώνυμα και στη τιμή εκτός απο το hardware, όταν γι'αυτό τον λόγο σε προωθούσαν οι χρήστες σου στους δικούς τους, ε σαφέστατα θα φας κράξιμο εαν μου παρουσιάσεις την νέα σου ναυαρχίδα σε πολύ υψηλότερη τιμή απ'ότι συνηθίζεις και πόσο μάλλον υψηλότερα απ'όσο θα κάνει η πιο ''επώνυμη'' android ναυαρχίδα εκείνη τη στιγμή.

Όσο για τη σύγκριση με το S8 ή αν θες να βάλουμε κι άλλες συσκευές μέσα, αυτές μπορώ να περιμένω 2 μήνες να πέσουν οι τιμές τους στα πλαίσια που θα το αντέχει το πορτοφόλι μου, τα oneplus δεν πέφτουν ποτέ στη τιμή απ'την εταιρεία, ακόμα και μεταχειρισμένα τα βρίσκεις ελάχιστα κάτω απ'την τιμή του καινούργιου.

 

Πιστεύω ότι ακόμα και σε τιμή κάτω των 400€,δεν έχει τύχη η εταιρεία αυτή σε άτομα πέραν από "εμάς".

Οοοοσες φορές και αν πρότεινα σε γνωστούς και φίλους την oneplus για το 3 η το 3Τ, επειδή με ρώτησαν τι να πάρω με τόσα χρήματα,κανένας μα κανένας δεν έδωσε σημασία και πήρε galaxy s7, s6, lg κτλ.

Ο κοσμάκης θέλει πάνω να γράφει samsung η να έχει το μήλο.

Αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει ακόμα και στην τιμή των 400 να ήταν όπως αρχικά έγραψα.

Για εμάς λοιπόν που ξέρουμε πέντε πράγματα παραπάνω, διαβάζουμε μέρα νύχτα τα νέα των smartphone και γενικά ασχολούμαστε, για εμάς είναι ένα τέτοιο smartphone.

Που αν αποφασίσουμε να το πάρουμε, νομίζω δεν θα μας ενοχλήσει και πολύ η τιμή που όμοια με επώνυμης ναυαρχίδας θα είναι.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ακόμα και σε τιμή κάτω των 400€,δεν έχει τύχη η εταιρεία αυτή σε άτομα πέραν από "εμάς".

Οοοοσες φορές και αν πρότεινα σε γνωστούς και φίλους την oneplus για το 3 η το 3Τ, επειδή με ρώτησαν τι να πάρω με τόσα χρήματα,κανένας μα κανένας δεν έδωσε σημασία και πήρε galaxy s7, s6, lg κτλ.

Ο κοσμάκης θέλει πάνω να γράφει samsung η να έχει το μήλο.

 

Το ίδιο ακριβώς πιστεύω και εγώ. Σε όποιον και να το προτείνεις δεν το κοιτάζει καν. Ειδικά μόλις ακούσει άσχετη μάρκα από κινα. Ούτε Huawei δεν τους ψήνεις να πάρουν, πόσο μάλλον oneplus.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ξέρετε αλλά και η Samsung κάποτε, άγνωστη ήταν στο χώρο.

Brand awareness λέγεται αυτό και ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα για την Oneplus και την κάθε Oneplus.

 

Όσον αφορά τον κόσμο που ΔΕΝ ξέρει 5 παραπάνω πράγματα, ενώ εδώ εμείς ξέρουμε. Ορθόν θα ήταν να ξέρουμε πως να χρησιμοποιούμε σωστά αυτές τις επιπλέον γνώσεις.

Και γνώση δεν είναι να λέμε σε φίλους και γνωστούς να πάρουν Oneplus ή Xiaomi ή Oppo ή LeEco.

Ο κόσμος δεν χρειάζεται αποτέλεσμα στο AnTuTu ή τουλάχιστον δεν αποτελεί παράγοντας επιλογής.

Ο κόσμος ξέρει μπράντες που έχουν δείξει την αξία τους στο χώρο και κυρίως προσφέρουν κορυφαία εμπειρία χρήσης.

Μπορεί ένα Oneplus 3T να είναι ένα εξαιρετικό τηλέφωνο και ίσως σε κάποιους τομείς να είναι αχτύπητο, αλλά σίγουρα δεν είναι ένα All-Arounder όπως ήταν το Samsung S7 Edge λόγου χάρη.

 

Και κάτι άλλο. Οι κινεζικές εταιρείες είναι εξαιρετικές στην κόπια και αποτύπωση αλλά οι νεωτερισμοί τους σπανίζουν. Και ο νοών νοείτο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ακόμα και σε τιμή κάτω των 400€,δεν έχει τύχη η εταιρεία αυτή σε άτομα πέραν από "εμάς".

Οοοοσες φορές και αν πρότεινα σε γνωστούς και φίλους την oneplus για το 3 η το 3Τ, επειδή με ρώτησαν τι να πάρω με τόσα χρήματα,κανένας μα κανένας δεν έδωσε σημασία και πήρε galaxy s7, s6, lg κτλ.

Ο κοσμάκης θέλει πάνω να γράφει samsung η να έχει το μήλο.

Αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει ακόμα και στην τιμή των 400 να ήταν όπως αρχικά έγραψα.

Για εμάς λοιπόν που ξέρουμε πέντε πράγματα παραπάνω, διαβάζουμε μέρα νύχτα τα νέα των smartphone και γενικά ασχολούμαστε, για εμάς είναι ένα τέτοιο smartphone.

Που αν αποφασίσουμε να το πάρουμε, νομίζω δεν θα μας ενοχλήσει και πολύ η τιμή που όμοια με επώνυμης ναυαρχίδας θα είναι.

 

Έχει να κάνει σε ποιόν το προτείνεις, τα άτομα που δεν αλλάζουν συχνά κινητά και δίνουν το πολύ 400-500 ευρώ για συσκευές ώστε να τους κρατήσει 2-3 χρόνια δεν έχουν πρόβλημα να κοιτάξουν κάθε επιλογή που θα τους προτείνει κάποιος με περισσότερη εμπειρία. Γι'αυτό και πουλάνε ακόμα και τα turbo-x, γιατί πιστεύουν τον πιο έμπειρο πωλητή ( ασχέτως αν ακολουθεί κι αυτός πολιτική καταστήματος ή δεν έχει γνώσεις ). Εννοείται πως αυτή που παίρνουν συσκευές για να το βάζουν στο τραπέζι της καφετέριας δε θα πάρουν one+. Με την άνοδο της τιμής πετυχένει ακριβώς αυτό που είπες, να μη δίνει κανείς σημασία σε μια κινεζική εταιρεία που ζητάει τα ίδια λεφτά με τη sammy και κάθε sammy, γι'αυτό και είπα ότι η τιμολογιακή πολιτική της ήταν ένα έξτρα βοήθημα στο πολύ καλό σύνολο της έναντι της διαφήμισης που έχει η sammy.

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει σε ποιόν το προτείνεις, τα άτομα που δεν αλλάζουν συχνά κινητά και δίνουν το πολύ 400-500 ευρώ για συσκευές ώστε να τους κρατήσει 2-3 χρόνια δεν έχουν πρόβλημα να κοιτάξουν κάθε επιλογή που θα τους προτείνει κάποιος με περισσότερη εμπειρία. Γι'αυτό και πουλάνε ακόμα και τα turbo-x, γιατί πιστεύουν τον πιο έμπειρο πωλητή ( ασχέτως αν ακολουθεί κι αυτός πολιτική καταστήματος ή δεν έχει γνώσεις ). Εννοείται πως αυτή που παίρνουν συσκευές για να το βάζουν στο τραπέζι της καφετέριας δε θα πάρουν one+. Με την άνοδο της τιμής πετυχένει ακριβώς αυτό που είπες, να μη δίνει κανείς σημασία σε μια κινεζική εταιρεία που ζητάει τα ίδια λεφτά με τη sammy και κάθε sammy, γι'αυτό και είπα ότι η τιμολογιακή πολιτική της ήταν ένα έξτρα βοήθημα στο πολύ καλό σύνολο της έναντι της διαφήμισης που έχει η sammy.

 

Και όμως, στον δικό μου κύκλο τουλάχιστον, η απάντηση ήταν θα δώσω 440 για κινέζικο?

Από εκεί και πέρα δεν ασχολούμαι.

Πάρε s7 να έχεις samsung και άσε με ήσυχο.

Και εγώ με samsung είμαι τα τελευταία χρόνια, παρά την μεγάλη γύρα που έκανα το 2016.

Η μόνη συσκευή που έδωσα με λύπη ήταν το 3Τ.

Αν άντεχε η τσέπη μου θα είχα δύο συσκευές και η μία θα ήταν αυτή.

Δεν με κάλυψε στον τομέα κάμερα.

Όχι ότι έχω γνώσεις στην φωτογραφία, αλλά θέλω στο αυτόματο, με το που πατάω να βγάζει.

Να μην περιμένω δευτερόλεπτο να εστιάσει και να μου δώσει ένα καλό αποτέλεσμα.

Με το s7 edge και με το s8 plus τώρα δεν έχω αυτό το πρόβλημα.

Τώρα αν με το op5 η κάμερα έχει βελτιωθεί σε επίπεδο samsung εγώ θα σκεφτώ την αλλαγή.

Με την προϋπόθεση να μην χάλασε και τίποτα από τα καλά που είχε το 3Τ.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

από τα κινητά του 16 μόνο για το Mix θα έδινα το 1+ οι άλλες ήταν παγερά αδιάφορες για τα δικά μου γούστα.για το 17 προβλέπω μεγάλο φιάσκο, ξαναζεσταμένο φαγητό είναι οι περισσότεροι.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

 

Το καρουμπαλο στην καμερα φοβερο ε:p

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι θελετε lagaxy με unlockable bootloader, μπορειτε να πατε.

Εδω μιλαμε για πραγματικη ναυαρχιδα που δεν σταματαει πουθενα και εχετε το software δικο σας.

 

Και 600€ να τιμολογησει, θα ξεπουλησει, γιατι για πολλους ειναι καλυτερο απο το καθε άλλο τηλεφωνο που δεν μπορεις ουτε ρουτ να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...