Jump to content

Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα κι από μένα. Προερχόμενος από pure Android έχω αρκετά πράγματα που με ενοχλούν έως εξοργίζουν και θα ήθελα τη βοήθειά σας για να μην το σπάσω.

Πρώτον, φλασαρα μια επισημη ΡΟΜ με Odin (απλά έβαλα από άλλη χώρα), o Knox δεν τρύπησε, αλλά δεν δουλεύει το s health (και το secure folder φαντάζομαι). Διορθώνεται αυτό κάπως;

Δεύτερον, μπορεί κάποιος να μου πει γιατί τα mail από το gmail έρχονται οπότε τους κ@@@? Οι ειδοποιήσεις είναι ΌΛΕΣ ενεργοποιημενες από την εφαρμογή.

 

Αυτά για αρχή...

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@bill79.... 1+5Τ είναι η συσκευή για σένα καλύτερα φίλε ;)

Όσον αφορά τα email εμένα προσωπικά έρχονται μια χαρά έχοντας απλά ενεργοποιημένο τον συγχρονισμό.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως το gmail έρχονται λίγο αργότερα και σε μένα, επίσης η εφαρμογή mail της samsung δεν συγχρονίζει καλά, δεν έρχονται δηλαδή αμέσως τα mail.

 

Τέλος αυτό που παρατήρησα είναι ότι στην εξοικονόμηση ενέργειας, το gps σταματάει να εντοπίζει εάν σβήσεις την οθόνη, ακόμα και αν έβαλα στις εξαιρέσεις την εφαρμογή των χαρτών. Άρα, ή πρέπει να μην έχεις ανοιχτή την εξοικονόμηση ενέργειας ή να έχεις αναμμένη την οθόνη. Το έλυσε μήπως κάποιος το ζήτημα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε το Yahoo mail για να έχετε live συγχρονισμός χωρις να εχει μεγάλη κατανάλωση!

Το χρησιμοποιω σε καθε συσκευή μου!

πχ. στο s8 plus μου πιάνω 7 ωρες οθόνη και με 2 email να συγχρονίζουν συνέχεια (ενα yahoo και ένα gmail account).

Υστερόγραφο: δουλεύει με κλειστω τον συγχρονισμό!

Link to comment
Share on other sites

@bill79.... 1+5Τ είναι η συσκευή για σένα καλύτερα φίλε ;)

Όσον αφορά τα email εμένα προσωπικά έρχονται μια χαρά έχοντας απλά ενεργοποιημένο τον συγχρονισμό.

 

Δεν ηταν επιλογη μου πιστεψε με...αλλα αν το δωσω σε νοκια 8 λεω να παω.

 

Με το s health τι γινεται? Αν βαλω ρομ απο τη χωρα που ειναι το κινητο θα επανελθει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως το gmail έρχονται λίγο αργότερα και σε μένα, επίσης η εφαρμογή mail της samsung δεν συγχρονίζει καλά, δεν έρχονται δηλαδή αμέσως τα mail.

 

Τέλος αυτό που παρατήρησα είναι ότι στην εξοικονόμηση ενέργειας, το gps σταματάει να εντοπίζει εάν σβήσεις την οθόνη, ακόμα και αν έβαλα στις εξαιρέσεις την εφαρμογή των χαρτών. Άρα, ή πρέπει να μην έχεις ανοιχτή την εξοικονόμηση ενέργειας ή να έχεις αναμμένη την οθόνη. Το έλυσε μήπως κάποιος το ζήτημα αυτό;

Εμένα πάλι η εφαρμογή της Samsung mail με έχει βολεψει , 3 Gmail και εναν exchange λογαριασμό όλα τα emails έρχονται στην ώρα τους.

 

Το μόνο σπαστικό είναι ότι όταν ανοίγεις την εφαρμογή αργει λίγο το refresh και γενικά να συνέλθει από το ξύπνημα , κατά τα άλλα μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια παιδια με υγεια,κατοχος lg G5 και θα παρω το s8, αξιζει σαν κινητο οσο αφορα καμερα ταχυτητα μπαταρια οθονη?μια ερωτηση επειδη θα το παρω μεταχειρισμενο υπαρχει περιπτωση να την πατησω με κανα κλωνο γιατι ειδα προσφατα εναν και ηταν ιδιο,απο γερμανο ειναι αγορασμενο υπαρχουν αποδειξεις τα παντα κατι εκτος απο αυτα να ελεγξω αυτο ρωταω,οσο αφορα το {προβλημα} με το focus της καμερας ειναι κατι ανησυχητικο?Απλα μην χρεαστει να το παω σερβις.Ευχαριστω
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια παιδια με υγεια,κατοχος lg G5 και θα παρω το s8, αξιζει σαν κινητο οσο αφορα καμερα ταχυτητα μπαταρια οθονη?μια ερωτηση επειδη θα το παρω μεταχειρισμενο υπαρχει περιπτωση να την πατησω με κανα κλωνο γιατι ειδα προσφατα εναν και ηταν ιδιο,απο γερμανο ειναι αγορασμενο υπαρχουν αποδειξεις τα παντα κατι εκτος απο αυτα να ελεγξω αυτο ρωταω,οσο αφορα το {προβλημα} με το focus της καμερας ειναι κατι ανησυχητικο?Απλα μην χρεαστει να το παω σερβις.Ευχαριστω
Σε κάμερα κυρίως και σε οθόνη είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί εκεί έξω (μαζί με το note 8 βέβαια). Την αυτονομία του θα τη χαρακτήριζα επιεικώς μέτρια, αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο με τη μπαταρία που έχει. Τώρα σε ταχύτητα, αργό δεν το λες σίγουρα, αλλά είμαι σίγουρος ότι αν συγκριθεί με τα κορυφαία των άλλων εταιρειών (που φοράνε SD 835) σίγουρα θα είναι το αργότερο. Ας όψεται η σαβούρα της samsung...

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για το πως θα το καταλαβω αν ειναι κλωνος εκτος απο αποδειξεις κτλπ τι μπορω να κοιταξω?Το θεμα με την καμερα το εχουν αρκετα κινητα της σειρας?
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Για το πως θα το καταλαβω αν ειναι κλωνος εκτος απο αποδειξεις κτλπ τι μπορω να κοιταξω?Το θεμα με την καμερα το εχουν αρκετα κινητα της σειρας?

 

Με το phone info απτό playstore θα καταλάβεις... Αλλά κ με μια φωτογραφία αν βγάλεις θα καταλάβαινες γιατί δεν παίζει ο κλώνος να βγάλει τη φωτογραφία του s8

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Για το πως θα το καταλαβω αν ειναι κλωνος εκτος απο αποδειξεις κτλπ τι μπορω να κοιταξω?Το θεμα με την καμερα το εχουν αρκετα κινητα της σειρας?

μπορείς να βάλεις το imei στη σελίδα της Samsung και σου δείχνει αν είναι γνήσιο η όχι.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Σε κάμερα κυρίως και σε οθόνη είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί εκεί έξω (μαζί με το note 8 βέβαια). Την αυτονομία του θα τη χαρακτήριζα επιεικώς μέτρια, αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο με τη μπαταρία που έχει. Τώρα σε ταχύτητα, αργό δεν το λες σίγουρα, αλλά είμαι σίγουρος ότι αν συγκριθεί με τα κορυφαία των άλλων εταιρειών (που φοράνε SD 835) σίγουρα θα είναι το αργότερο. Ας όψεται η σαβούρα της samsung...

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

7 ώρες SOT με 2Κ οθόνη είναι μέτρια για σένα? Επίσης σε ποια σαβούρα αναφέρεσαι? Στο Word, το gmail και το shealth? Πρώτη φορά κινητό samsung είχε τόσα λίγα πάνω του όταν το άνοιξα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αρκετά ευχαριστημένος με την μπαταρία του s8 αν και προερχόμενος από 7edge. Δεν το περίμενα... οθόνη φυσικά σούπερ κ στο χέρι ιδανικό σε μέγεθος. Διαμαντάκι η συσκευή ;)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κι εγώ ανακαλώ σιγά σιγά την λίγο κακή μου εντύπωση για την μπαταρία. Την έχω πατήσει κάτω/λιώσει αυτές τις μέρες και βγάζει πάνω από μία μέρα άνετα, με 4g ανοιχτό, χάρτες, κάμερα, όλα στο φουλ με μόνο χαμηλότερη φωτεινότητα. Νομίζω με καλύπτει.

 

Κάμερα, ταχύτητα, οθόνη που ρωτάει ένας φίλος πιο πάνω, προσωπικά νομίζω είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί. (πέρα από το Note 8). Προσωπικά έχω πάθει πλάκα!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες SOT με 2Κ οθόνη είναι μέτρια για σένα? Επίσης σε ποια σαβούρα αναφέρεσαι? Στο Word, το gmail και το shealth? Πρώτη φορά κινητό samsung είχε τόσα λίγα πάνω του όταν το άνοιξα.
Ποιες 7 ώρες??? Εγώ αν ξεπεράσω τις 4 με full HD ανάλυση κάνω πάρτυ! Και σαβούρα δεν αναφέρομαι μόνο στις εφαρμογές της samsung (by the way, το s health δεν δουλεύει για λόγο που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ), αλλα για όλες τις ενσωματωμένες λειτουργίες που έχουν φτάσει να δεσμεύουν 10GB για το χώρο συστήματος. Και αν αμφιβάλλεις ότι είναι πιο αργό απ όλα (ή τα περισσότερα για να μην υπερβάλλω) τα υπόλοιπα κορυφαία τηλέφωνα μπορείς να δεις βίντεο στο YouTube. Χωρίς αυτό να σημαίνει επαναλαμβάνω, ότι επηρεάζει την εμπειρία χρήσης σημαντικά. Αλλά πράγματα την επηρεάζουν, όπως ότι οι ειδοποιήσεις του gmail έρχονται οπότε γουστάρουν ας πούμε, ή ότι ενεργοποιώντας το double tap wake-sleep μου απενεργοποιεί τα βιομετρικα. Ή το ότι το ποσοστό επιτυχίας κλειδώματος με αποτύπωμα δεν ξεπερνά το 70%, είτε γιατί δεν το πετυχαίνεις εκεί που είναι είτε γιατί δεν το αναγνωρίζει.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με αυτά τα νούμερα δε νομίζω να πιάσω 7 ώρες σήμερα....

 

a156fbb3097d0abad0866e41908b633f.jpgd6ec0162ead6ced0523dab88eef2aaf7.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς γιατί δεν μπορώ να λάβω την beta Oreo από το Samsung member παρόλο που τηλέφωνο μου είναι γερμανικό;
Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι μηπως ξερει κανεις να μου πει γιατι η οθονη αυξομειωνει τη φωτεινοτητα της οταν ειναι σε κατασταση always on χωρις να ερχονται ειδοποιησεις? Ειναι φυσιολογικο?
Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι μηπως ξερει κανεις να μου πει γιατι η οθονη αυξομειωνει τη φωτεινοτητα της οταν ειναι σε κατασταση always on χωρις να ερχονται ειδοποιησεις? Ειναι φυσιολογικο?

 

Υπο κανονικές συνθήκες αυτο το κάνει αμα αλλάζει το σως του περιβάλλοντος... πχ εξω βαζει πιο πολύ φωτεινότητα και μεσα μειώνει!

Τωρα αμα το κάνει στο άκυρο χωρίς να υπάρχει η παραπάνω μεταβολή... μπορεί να εχει κολλήσει κάτι...!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει εντύπωση η διαφορά που κάνει στη μπαταρία η επιλογή εξοικονόμησης ενέργειας στο GPS. Ένα 15% πιστεύω γλιτώνεις σε ένα 24ωρο κι ας μην χρησιμοποιήσεις google maps ή εφαρμογή που να θέλει gps

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι μηπως ξερει κανεις να μου πει γιατι η οθονη αυξομειωνει τη φωτεινοτητα της οταν ειναι σε κατασταση always on χωρις να ερχονται ειδοποιησεις? Ειναι φυσιολογικο?

 

μήπως έχεις βάλει μεμβράνη προστασίας που καλύπτει τον αισθητήρα;

μήπως θέλει να καθαρίσεις το ματάκι του αισθητήρα;

επανεκκίνηση έκανες;

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

bill79

κάτι δε πάει καλά με το κινητό σου, ή την μπαταρία του.

μήπως έκανες root;

είδα πως σου γράφει να μειώσεις τη φωτεινότητα και το χρόνο απενεργοποίησης της οθόνης, το έκανες;

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

bill79

κάτι δε πάει καλά με το κινητό σου, ή την μπαταρία του.

μήπως έκανες root;

είδα πως σου γράφει να μειώσεις τη φωτεινότητα και το χρόνο απενεργοποίησης της οθόνης, το έκανες;

 

Το μήνυμα για την φωτεινότητα και το χρόνο απενεργοποίησης της οθόνης το γράφει πάντα. Σίγουρα όμως τρώει μπαταρία, θέλει ψάξιμο και παρατήρηση!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάπου ότι η οθόνη του γρατζουνίζεται πάρα πολύ εύκολα και ας έχει το gorilla glass 5.

Ότι είναι αρκετά ευαίσθητη και αρκετοί χρήστες παρατήρησαν ελαφριές γρατζουνιές.

Το διάβασα σε ένα φόρουμ της samsung.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάπου ότι η οθόνη του γρατζουνίζεται πάρα πολύ εύκολα και ας έχει το gorilla glass 5.

Ότι είναι αρκετά ευαίσθητη και αρκετοί χρήστες παρατήρησαν ελαφριές γρατζουνιές.

Το διάβασα σε ένα φόρουμ της samsung.

Αν δεν βάλεις οποιαδήποτε προστασία θα το διαπιστώσεις δυστυχώς και μόνος σου. Τόσα χρόνια σε καμία συσκευή μου δεν είχα βάλει προστασία οθόνης γιατί τις προσέχω υπερβολικά. Στο s8 έβαλα γιατί δυστυχώς διαπίστωσα ότι γρατζουνιέτε και από τα μόρια του αέρα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...