Jump to content

Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από χθες το έχω και εγώ στα χέρια μου και είμαι σε φάση ακόμα που σετάρω τα πάντα. επίσης πρώτη φορά με κινητό samsung οπότε δεν ξέρω πως λειτουργούν πολλά που μπορεί να είναι από παλιά. μια τέτοια είναι και η ερώτησή μου. Το πληκτρολόγιο μου φαίνεται πολύ καλό μέχρι στιγμής, ειδικά το swipe που έχει τα ρήματα σε όλα το πρόσωπα. Σκέφτηκα λοιπόν να το κρατήσω, θέλω όμως να προσθέσω στο βασικό layout το κόμμα και το ελληνικό ερωτηματικό στα ελληνικά και το αγγλικό ερωτηματικό στα αγγλικά. αν μπαίνει και το θαυμαστικό είναι ένα συν. επίσης γίνεται να έχω 2 λεξικά σε ένα πληκτρολόγιο; χρησιμοποιώ σουηδικό πληκτρολόγιο οπότε θα ήθελα να αφαιρέσω το αγγλικό αν μπορώ να κρατήσω το λεξικό του.

Αν η απάντηση στα παραπάνω είναι όχι, ποιο πληκτρολόγιο προτείνετε; μέχρι τώρα είχα το stock της lg που ήταν πολύ καλό!

 

Στις ρυθμίσεις πληκτρολογιου, επιλεγεις "μέγεθος και διαταξη πληκτρολογίου" και εν συνεχεία "προσαρμοσιμα συμβολα"

Εκει βαζεις οποια θελεις ουτως ωστε με κρατημενη την τελεια να σου βγαζει τα σύμβολα που εχεις επιλεξει.

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις πληκτρολογιου, επιλεγεις "μέγεθος και διαταξη πληκτρολογίου" και εν συνεχεία "προσαρμοσιμα συμβολα"

Εκει βαζεις οποια θελεις ουτως ωστε με κρατημενη την τελεια να σου βγαζει τα σύμβολα που εχεις επιλεξει.

 

κόμμα και ερωτηματικό τα θέλω άμεσα διαθέσιμα και όχι με πατημένο κουμπί. Κατέβασα gboard για δοκιμή και βλέπουμε. Αν κατάλαβα καλά έχει και επιλογή στις ρυθμίσεις να χρησιμοποιεί το λεξικό της Samsung

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, ειμαι κάτοχος του s8 και θα ηθελα τα φωτα σας σε κατι που μου παρουσίασε. Πριν απο μια εβδομαδα περιπου δεν μου εκανε ζουμ η πισω καμερα, συγκεκριμενα σε οτι βρισκόταν σε αποσταση 10-15 εκατοστά το ζούμαρε σωστα, ολα τα υπολοιπα τα εδειχνε τελειως θολά. Εκανα επανεκκίνηση αλλα το προβλημα συνέχιζε, μετα απο λιγο αποκαταστάθηκε χωρις να καταλαβω πως ακριβως εγινε. Έκτοτε ολα τελεια, σημερα το ξαναέκανε και ενω δεν συνερχόταν καποια στιγμη το ταρακούνησα λιγο (μαλλον απο τα νεύρα μου) και επανηλθε πληρως. Εχει κανεις υποψιν του τι μπορει να συμβαινει?
tolis
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, ειμαι κάτοχος του s8 και θα ηθελα τα φωτα σας σε κατι που μου παρουσίασε. Πριν απο μια εβδομαδα περιπου δεν μου εκανε ζουμ η πισω καμερα, συγκεκριμενα σε οτι βρισκόταν σε αποσταση 10-15 εκατοστά το ζούμαρε σωστα, ολα τα υπολοιπα τα εδειχνε τελειως θολά. Εκανα επανεκκίνηση αλλα το προβλημα συνέχιζε, μετα απο λιγο αποκαταστάθηκε χωρις να καταλαβω πως ακριβως εγινε. Έκτοτε ολα τελεια, σημερα το ξαναέκανε και ενω δεν συνερχόταν καποια στιγμη το ταρακούνησα λιγο (μαλλον απο τα νεύρα μου) και επανηλθε πληρως. Εχει κανεις υποψιν του τι μπορει να συμβαινει?
Έχω την εντύπωση πως το είχαν και άλλα παιδιά αυτό το πρόβλημα οφείλεται στον οπτικό σταθεροποιητη μόλις το χτυπήσεις ελαφρά στο σημείο της κάμερας επανέρχεται στα κανονικά η εστίαση.

 

Στάλθηκε από το SM-G9550 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως ειναι προβλημα που πρεπει να φτιαξω μεσω της εγγυησης ή απλα το αφηνω οπως ειναι?
tolis
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως ειναι προβλημα που πρεπει να φτιαξω μεσω της εγγυησης ή απλα το αφηνω οπως ειναι?

 

Αν ήμουν στη θέση σου θα το πήγαινα για εγγύηση. Ο σταθεροποιητής είναι μηχανικό μέρος. Μετακινεί ελάχιστα στους 4 άξονες τον αισθητήρα ώστε να αντισταθμίσει την κίνηση του χεριού και χρησιμοποιείται για πιο γρήγορη εστίαση. Το ότι σου κάνει αυτό το θόλωμα σημαίνει ότι ο μηχανισμός κάπου σκαλώνει και επανέρχεται αν κουνηθεί λίγο. Κανείς δεν σου εγγυάται όμως ότι θα συνεχίσει να είναι αυτή η έκταση του προβλήματος και σε ένα χρόνο από τώρα. Μπορεί να χαλάσει τελείως και να δείχνει θολά παντού.

 

Με αυτή τη λογική εγώ θα το πήγαινα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό κι αυτο...επομενη ερωτηση λοιπον που σιγουρα καπου στο φορουμ θα εχει χιλιοαπαντηθει...

...με ποιον τροπο μπορω να κανω back up τα παντα που εχει το κινητο ωστε αν γινει επαναφορά να μην κάθομαι να το ξαναστηνω?

tolis
Link to comment
Share on other sites

Σωστό κι αυτο...επομενη ερωτηση λοιπον που σιγουρα καπου στο φορουμ θα εχει χιλιοαπαντηθει...

...με ποιον τροπο μπορω να κανω back up τα παντα που εχει το κινητο ωστε αν γινει επαναφορά να μην κάθομαι να το ξαναστηνω?

 

Αν θες μόνο Επαφές/Κλήσεις/Μηνύματα και αρχεία τότε Samsung Backup. Αν θες και τις εφαρμογές μαζί με τα δεδομένα τους τότε Titanium Backup.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μόνο Επαφές/Κλήσεις/Μηνύματα και αρχεία τότε Samsung Backup. Αν θες και τις εφαρμογές μαζί με τα δεδομένα τους τότε Titanium Backup.

 

Το Titanium Backup αν θυμάμαι καλά θέλει ρουτ έτσι δεν είναι?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Το Titanium Backup αν θυμάμαι καλά θέλει ρουτ έτσι δεν είναι?
Ναι θέλει root το titanium.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σωστό κι αυτο...επομενη ερωτηση λοιπον που σιγουρα καπου στο φορουμ θα εχει χιλιοαπαντηθει...

...με ποιον τροπο μπορω να κανω back up τα παντα που εχει το κινητο ωστε αν γινει επαναφορά να μην κάθομαι να το ξαναστηνω?

 

για δες αυτό https://support.t-mobile.com/docs/DOC-34239#steps1

δεν το έχω δοκιμάσει αλλά μπορεί να δουλεύει

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΈΡΑ! ΈΧΩ το s8 σχεδόν ένα ΜΉΝΑ, ΕΊΜΑΙ στην wind, Κ ΣΕ σημεία που πάντα είχα σήμα ΌΠΩΣ στη δουλειά μου ας πούμε ΜΕ καλεί Ο ΚΌΣΜΟΣ Κ ΚΆΠΟΙΕΣ ΦΟΡΈΣ ΔΕΊΧΝΕΙ κλειστό. ΞΈΡΕΙ κανείς κατι; Η γυναίκα δίπλα ΜΕ wind Κ ένα παλιό windows phone κανένα πρόβλημα. Ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

Βάλτο σε λειτουργία δικτύου 3g/2g κι όχι στο αυτόματο 4g/3g/2g πιστεύω δεν θα έχεις θέμα μετά, δοκίμασε το ;)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

παιδια sos πηγα να φλασαρω με odin και ενω κανω ολη την διαδικασια κανονικα πριν τελειωσει η διαδικασια μου βγαζει fail αντι για pass. Τι κανω? Εχω μεινει με μπικαρισμενη σησκευη. Εχω το s6 αλλα λεω μηπως ξερει κανεις
:respect:
Link to comment
Share on other sites

παιδια sos πηγα να φλασαρω με odin και ενω κανω ολη την διαδικασια κανονικα πριν τελειωσει η διαδικασια μου βγαζει fail αντι για pass. Τι κανω? Εχω μεινει με μπικαρισμενη σησκευη. Εχω το s6 αλλα λεω μηπως ξερει κανεις

 

δοκιιμασες να ξανακανεις ολη την διαδικασια ;

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

δοκιιμασες να ξανακανεις ολη την διαδικασια ;

 

οχι για να μην τα κανω χοιροτερα. Να το ξανακανω παλι απο την αρχη? Ειμαι στην φαση που λεει downloading και εχει σταματησει λιγο πριν το τελος

:respect:
Link to comment
Share on other sites

εγω θα εκλεινα το κινητο , θα το ξαναεβαζα σε down load Mode και θα το ξανα εκανα απο την αρχη. stock πηγες να περασεις η custom ??

λεω τι θα εκανα εγω στην δικη μου συσκευη. με επιφυλαξη σου το μεταφερω....

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

εγω θα εκλεινα το κινητο , θα το ξαναεβαζα σε down load Mode και θα το ξανα εκανα απο την αρχη. stock πηγες να περασεις η custom ??

λεω τι θα εκανα εγω στην δικη μου συσκευη. με επιφυλαξη σου το μεταφερω....

 

ξαναμπηκα σε download mode ξαναεκανα την ιδια διαδικασια αλλα παλι fail μου εβγαλε. Τωρα κατεβαζω παλι μια καινουργια 7 ομως γιατι η προηγουμενη ηταν 6 και θα δουμε. Μαλλον το μπικαρα και δεν βλεπω να το σοζω Μπορω να κανω κατι με το smart switch για να το σωσω?

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου εμφανίζει σαν Failed το hidden.img???

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

ξαναμπηκα σε download mode ξαναεκανα την ιδια διαδικασια αλλα παλι fail μου εβγαλε. Τωρα κατεβαζω παλι μια καινουργια 7 ομως γιατι η προηγουμενη ηταν 6 και θα δουμε. Μαλλον το μπικαρα και δεν βλεπω να το σοζω Μπορω να κανω κατι με το smart switch για να το σωσω?

 

μπες sto xda developers και ξαψε εκει. προσεξε τι εκδοση βαζεις. διοτι απο αντροιντ 6 σε αντροιντ 7 μπορει να αλλαζει ο bootloader( δεν ξερω τι ειναι αλλα ξερω οτι παιζει ρολο σε καποιες περιπτωσεις )

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

ξαναμπηκα σε download mode ξαναεκανα την ιδια διαδικασια αλλα παλι fail μου εβγαλε. Τωρα κατεβαζω παλι μια καινουργια 7 ομως γιατι η προηγουμενη ηταν 6 και θα δουμε. Μαλλον το μπικαρα και δεν βλεπω να το σοζω Μπορω να κανω κατι με το smart switch για να το σωσω?

Κατέβασες σίγουρα σωστή rom;

Επίσης, μήπως δεν κατέβηκε σωστά το αρχείο; Αν υπάρχει δυνατότητα, να ελέγξεις το MD5, για είσαι σίγουρος ότι το αρχείο που κατέβασες είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια στο νήμα του s8 είμαστε!! Με nougat 7.0 βγήκε το τηλέφωνο τι Android 6 γράφεται;

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια στο νήμα του s8 είμαστε!! Με nougat 7.0 βγήκε το τηλέφωνο τι Android 6 γράφεται;

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απλά ο φίλος που ρωτάει έχει το S6, όχι το S8! :)

Απλά ρώτησε και εδώ μήπως γνωρίζει κάτι κάποιος απ' τους κατόχους του S8, αφού η διαδικασία του odin ενδεχομένως είναι ίδια!

Link to comment
Share on other sites

επειδη σκεφτομαι να αγορασω αυτες τις μερες μπορει καποιος να μου πει ποια η διάφορα G950 με G950F που έχουν στο σκρουτζ

 

Καμια.Ειναι το ιδιο.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...