Jump to content

Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όχι το F είναι για την Ευρώπη με τον επεξεργαστή της samsung τον exynos και έχει και την ελληνική γλώσσα.

υπάρχει και η έκδοση για την αμερικάνικη αγορά, με τον επεξεργαστή της snapdragon 835, που από αυτά που ξέρω δεν υποστηρίζουν ελληνικά.

μια ξεκλείδωτη συσκευή, δεν έχει εφαρμογές και λογότυπα από καμία εταιρία κινητής π.χ. vodafone, wind, κ.λ.π.

 

Δεν με πειράζει αν δεν υποστηρίζει ελληνικά έτσι και αλλιώς ποτέ δεν τα χρησιμοποιώ ! Απλά θέλω να είναι ξεκλειδωτο γτ θα βρίσκομαι εξωτερικό για μισό χρόνο ! Αυτό δεν μπορώ να το δω από την ονομασία του κινητού έτσι ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

όχι το F είναι για την Ευρώπη με τον επεξεργαστή της samsung τον exynos και έχει και την ελληνική γλώσσα.

υπάρχει και η έκδοση για την αμερικάνικη αγορά, με τον επεξεργαστή της snapdragon 835, που από αυτά που ξέρω δεν υποστηρίζουν ελληνικά.

μια ξεκλείδωτη συσκευή, δεν έχει εφαρμογές και λογότυπα από καμία εταιρία κινητής π.χ. vodafone, wind, κ.λ.π.

 

Μια χαρά ελληνικά υποστηρίζουν και τα μη-ευρωπαϊκά. Εμένα το δικό μου (έκδοση Hong Kong) υποστηρίζει κανονικότατα ελληνικά και είναι και ξεκλείδωτο χωρίς κινέζικες εφαρμογές / bloatware (για τα αμερικάνικα δε ξέρω).

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειράζει αν δεν υποστηρίζει ελληνικά έτσι και αλλιώς ποτέ δεν τα χρησιμοποιώ ! Απλά θέλω να είναι ξεκλειδωτο γτ θα βρίσκομαι εξωτερικό για μισό χρόνο ! Αυτό δεν μπορώ να το δω από την ονομασία του κινητού έτσι ?

πρέπει να το γράφει στην περιγραφή ο πωλητής.

αν όχι, τον ρωτάς.

εγώ που το αγόρασα από το ebay, έγραφε FACTORY UNLOCKED.

και μάλιστα επειδή δε γνωρίζω αγγλικά έκανα τη μετάφραση με το google.

 

Μια χαρά ελληνικά υποστηρίζουν και τα μη-ευρωπαϊκά. Εμένα το δικό μου (έκδοση Hong Kong) υποστηρίζει κανονικότατα ελληνικά και είναι και ξεκλείδωτο χωρίς κινέζικες εφαρμογές / bloatware (για τα αμερικάνικα δε ξέρω).

γράφω από αυτά που ξέρω δεν υποστηρίζουν ελληνικά.

και αναφέρομαι σε αυτά με τον επεξεργαστή της snapdragon 835 για την αμερικάνικη αγορά.

το διευκρινίζω καθαρά.

και το δικό μου το οποίο αγόρασα από το ebay είναι για την taiwan και έχει κανονικά ελληνικά.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

τί εννοείς, 5 ώρες ανοιχτό σε λειτουργία ;

μήπως έχεις ενεργοποιημένα συνέχεια τα δεδομένα;

μήπως τρέχουν εφαρμογές στο παρασκήνιο;

πάνε στο έλεγχο μπαταρίας και δες την κατάσταση.

έκανες επανεκκίνηση;

 

Τα δεδομενα τα χρησιμοποιω αλλα δεν τα εχω συνεχεια ανοιχτα. κανω κατι και τα κλεινω. Επισης εφαρμογες στο παρασκηνιο δειχνει οτι τεχουν συνηθως, παταω περιορισμο κλπ αλλα παλι τις βγαζει μετα. Στον Ελεγχο ,,παταριας λεει οτι μενουν 6 ωρες π.χ. αλλα αν ανοιξω δεδομενα και δυναμωσω λιγο την φωτεινοτητα(μεχρι την μεση την παω το πολυ) δεν αντεχει ουτε 4ωρο

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο skroutz έχει G950 και G950F.

Το F από ότι διάβασα είναι international συσκευή..το σκέτο 950 που πουλάνε εδώ τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας επρόκειτο να αγοράσω αυτό το τερατακι αλλά δυσκολεύομαι να επιλέξω το χρώμα καθώς είμαι ανάμεσα στο midnight black και στο artic silver θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας αλλά και σημαντηκοτερα να μ προτείνεται μια καλή θήκη και γυαλί η μεμβράνη για να το προστατέψω ευχαριστώ εκ τον πρότερων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας επρόκειτο να αγοράσω αυτό το τερατακι αλλά δυσκολεύομαι να επιλέξω το χρώμα καθώς είμαι ανάμεσα στο midnight black και στο artic silver θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας αλλά και σημαντηκοτερα να μ προτείνεται μια καλή θήκη και γυαλί η μεμβράνη για να το προστατέψω ευχαριστώ εκ τον πρότερων.

 

To χρώμα είναι υποκειμενικό θέμα. Εγώ πήρα μαύρο γιατί μου αρέσει που φαίνεται όλο το πράγμα ενιαίο ( σαν να τυλίγεται το μπροστά μέρος με το πίσω και να γίνεται ένα ). Τώρα για θήκες και tempered glass...Προσωπικά επειδή δεν θέλω να χαλώ την ομορφιά της συσκευής δεν βάζω τίποτα από τα δύο αν και τώρα περιμένω μια τρομερά λεπτή θήκη. Εσύ μάλλον θα θέλεις να προστατέψεις τη συσκευή οπότε πιστεύω θα σου έκανε καλή δουλειά η Spigen Neo Hybrid σε συνδυασμό με Whitestone Dome glass ( πανάκριβο αλλά όλα τα άλλα είναι μάπα από όσο ξέρω* ). Πάντως επειδή η Νeo Hybrid σηκώνεται πάνω από την μπροστινή επιφάνεια, λογικά δεν θα χρειαστείς tempered glass και μπορείς να βάλεις απλά μια καλή ζελατίνα ( δεν έχω διαβάσει καθόλου για ζελατίνες ).

 

* Τα περισσότερα full cover έχουν κόλλα μόνο πάνω και κάτω και λόγω της πίεσης από τη θήκη ξεκολλούν ή παίρνουν αέρα και χάνεται η ευαισθησία στο άγγιγμα. Άλλα πάλι κάνουν το γνωστό rainbow εφέ όταν κοιτάς την οθόνη από λίγο πλάι. Τα όχι full cover δεν πιέζονται από τις θήκες αλλά προσωπικά τα θεωρώ αηδία εμφανισιακά. To Whitestone έχει κόλλα παντού ( αυτό είναι το ατού του ) και ιδιαίτερη διαδικασία εφαρμογής.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα αγοράσω το εν λόγω κινητό. Πως να αποφύγουμε το Red tint; ;είναι θέμα καθαρά τύχης;; σκέφτομαι από γνωστό μαγαζί στην ομόνοια.
Link to comment
Share on other sites

Και που τα πουλανε εδω ελλαδα αυτα τα whitestone ρε ipred? γιατι κι'εγω στο s7 εχω ιδιο προβλημα καθ'οτι η οθονη εχει καμπυλη στις ακρες...ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Εχετε ιδεα πως μπορει το settiings menu να γινει μαυρο απο λευκο που ειναι τωρα; Δε θελω να μπλεξω με ρουτ

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Εχετε ιδεα πως μπορει το settiings menu να γινει μαυρο απο λευκο που ειναι τωρα; Δε θελω να μπλεξω με ρουτ

 

Με επιλογή κάποιου μαύρου θέματος!

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

To χρώμα είναι υποκειμενικό θέμα. Εγώ πήρα μαύρο γιατί μου αρέσει που φαίνεται όλο το πράγμα ενιαίο ( σαν να τυλίγεται το μπροστά μέρος με το πίσω και να γίνεται ένα ). Τώρα για θήκες και tempered glass...Προσωπικά επειδή δεν θέλω να χαλώ την ομορφιά της συσκευής δεν βάζω τίποτα από τα δύο αν και τώρα περιμένω μια τρομερά λεπτή θήκη. Εσύ μάλλον θα θέλεις να προστατέψεις τη συσκευή οπότε πιστεύω θα σου έκανε καλή δουλειά η Spigen Neo Hybrid σε συνδυασμό με Whitestone Dome glass ( πανάκριβο αλλά όλα τα άλλα είναι μάπα από όσο ξέρω* ). Πάντως επειδή η Νeo Hybrid σηκώνεται πάνω από την μπροστινή επιφάνεια, λογικά δεν θα χρειαστείς tempered glass και μπορείς να βάλεις απλά μια καλή ζελατίνα ( δεν έχω διαβάσει καθόλου για ζελατίνες ).

 

* Τα περισσότερα full cover έχουν κόλλα μόνο πάνω και κάτω και λόγω της πίεσης από τη θήκη ξεκολλούν ή παίρνουν αέρα και χάνεται η ευαισθησία στο άγγιγμα. Άλλα πάλι κάνουν το γνωστό rainbow εφέ όταν κοιτάς την οθόνη από λίγο πλάι. Τα όχι full cover δεν πιέζονται από τις θήκες αλλά προσωπικά τα θεωρώ αηδία εμφανισιακά. To Whitestone έχει κόλλα παντού ( αυτό είναι το ατού του ) και ιδιαίτερη διαδικασία εφαρμογής.

 

Ποια είναι αυτή η τρομερά λεπτή θήκη;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση και κατι αλλο βλεπω απο ενα μαγαζι του σκρουτζ στο τιτλο του κινητου να λεει και LTE κατι που απο τα αλλα μαγαζια δεν το λενε εχει κατι διαφορετικο αυτο απο οσο ξερω αυτη η ορολογια εχει να κανει με την ισχυ του σηματος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας επρόκειτο να αγοράσω αυτό το τερατακι αλλά δυσκολεύομαι να επιλέξω το χρώμα καθώς είμαι ανάμεσα στο midnight black και στο artic silver θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας αλλά και σημαντηκοτερα να μ προτείνεται μια καλή θήκη και γυαλί η μεμβράνη για να το προστατέψω ευχαριστώ εκ τον πρότερων.

 

Εγώ το πήρα ασημένιο. Γιατί του έβαλα μια τέτοια θήκη κα φένεται total black

https://spaceboy.io/store/spigen-neo-hybrid-565cs21599-samsung-galaxy-s8-case-shiny-black/

 

επίσης έχω πάρει μια ultra slim διάφανη, οταν βαριέμαι το μαυριο έχω ασημένιο τηλεφωνο.

http://www.ebay.co.uk/itm/ULTRA-THIN-0-3MM-TRANSPARENT-CLEAR-GEL-CASE-FOR-SAMSUNG-GALAXY-S8-S8-S7-S6-EDGE/262965658893?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=561973678691&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

μια άλλη καλή σλιμ ειναυ αυτή

http://www.ebay.co.uk/itm/For-Samsung-Galaxy-S8-Nillkin-Flexible-Thin-Soft-TPU-Cover-Fashion-Clear-Case/382045792178?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=650948910723&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Link to comment
Share on other sites

Εχετε ιδεα πως μπορει το settiings menu να γινει μαυρο απο λευκο που ειναι τωρα; Δε θελω να μπλεξω με ρουτ

Κατεβάζεις και εγκαθιστάς από τα θέματα το Material Black. Είναι από τις πρώτες κινήσεις που κάνω. :)

Και που τα πουλανε εδω ελλαδα αυτα τα whitestone ρε ipred? γιατι κι'εγω στο s7 εχω ιδιο προβλημα καθ'οτι η οθονη εχει καμπυλη στις ακρες...ευχαριστω.

Αν αγοράζεις μόνο από Ελλάδα ατύχησες...

Ποια είναι αυτή η τρομερά λεπτή θήκη;

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B07399843L/ref=oh_aui_detailpage_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

https://www.aliexpress.com/store/product/For-Samsung-S8-case-Samsung-galaxy-S8-plus-case-cover-TPU-protection-cases-CAFELE-original-galaxy/1881289_32803225825.html

Την έχει και στο skroutz αλλά σε γκρι αντί για μαύρο :

https://www.skroutz.gr/s/12171286/OEM-Cafele-Ultra-Thin-Back-Cover-%CE%A3%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%93%CE%BA%CF%81%CE%B9-Galaxy-S8.html

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος κι εγώ από σήμερα ενός μαύρου S8 unbranded, αγορά από skroutz. Από το note 2 έχω να αγοράσω Samsung.

Red tint δεν έχω ευτυχώς και η συσκευή φαίνεται υποδειγματική μέχρι στιγμής.

Πολύ καλή αίσθηση στο χέρι, άνετη στον χειρισμό και δεν γλιστράει ιδιαίτερα. Οι χειρότερες σε αυτό το θέμα ήταν htc one και nexus 6p.

Μου άλλαξε csc σε eur με το που έβαλα την κάρτα κι έτσι δεν ξέρω ποιας χώρας είναι το κινητό.

Η οθόνη του είναι όντως είναι ότι καλύτερο!

Θήκη δεν έχω βάλει και δεν ξέρω ακόμη αν θα αγοράσω. Ίσως πάρω την official λεπτή της Samsung ή καμιά spigen, απλά για να υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράζεις μόνο από Ελλάδα ατύχησες...

 

 

Τετοια πραγματα ρε ipred πρεπει και καποιος να τα τοποθετησει, δηλαδη αυτοι σου πουλανε το tempered glass και σου δινουν μαζι και το θερμοκολλητικο με τους λαμπτηρες;

Link to comment
Share on other sites

Τετοια πραγματα ρε ipred πρεπει και καποιος να τα τοποθετησει, δηλαδη αυτοι σου πουλανε το tempered glass και σου δινουν μαζι και το θερμοκολλητικο με τους λαμπτηρες;

 

Nαι δεν γίνεται αλλιώς. Υπάρχει οδηγός τοποθέτησης βήμα βήμα στο youtube. Δυστυχώς μόνο έτσι μπορεί κάποιος να έχει σωστό αποτέλεσμα γιατί το το υγρό πρέπει να διαχυθεί σε όλη την επιφάνεια ώστε να μη φεύγει το tempered μέσω της πίεσης του από τις θήκες. Άλλοι χρήστες έχουν πάει και σε άλλο επίπεδο από ότι έχω διαβάσει στο XDA. Επειδή το Whitestone Dome είναι πανάκριβο, αγοράζουν ένα φθηνό τζαμάκι για το S8 και μετά αγοράζουν από μόνοι τους το υγρό και τη λάμπα.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση και κατι αλλο βλεπω απο ενα μαγαζι του σκρουτζ στο τιτλο του κινητου να λεει και LTE κατι που απο τα αλλα μαγαζια δεν το λενε εχει κατι διαφορετικο αυτο απο οσο ξερω αυτη η ορολογια εχει να κανει με την ισχυ του σηματος

LTE είναι τρόπος μετάβασης από 3g σε 4g, που χρησιμοποιούν οι εταιρίες κινητής για τη μεταφορά δεδομένων.

το υποστηρίζουν όλα τα σχετικά καινούρια κινητά.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια , λεω να αγορασω το σ8 σε λιγο καιρο αν παρω την αποφαση. Επειδη υπαρχει ενα χασμα στις κρητικες , αλλοι λενε οτι εχει καλη μπαταρια , αλλοι λενε για αδυναμο ηχειο, αλλοι λενε γλυστραει και δεν βολευει κτλ ηθελα να σας ρωτησω εδω .

  1. Στο κρατημα πως ειναι ?
  2. ηχειο ?
  3. οθονη ? ευθραυστη?
  4. Μπαταρια πολλοι δεν ειναι ευχαριστημενοι σε σχεση με το s7


Και γενικα προτεινουν το προηγουμενο μοντελο σαν πιο ολοκληρωμενη λυση δεν ξερω γιατι. Tωρα ειμαι με ενα Α5 το οποιο με το οποιο ειμαι ικανοποιημενος και ενα 6s κυριως για την δουλεια .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια , λεω να αγορασω το σ8 σε λιγο καιρο αν παρω την αποφαση. Επειδη υπαρχει ενα χασμα στις κρητικες , αλλοι λενε οτι εχει καλη μπαταρια , αλλοι λενε για αδυναμο ηχειο, αλλοι λενε γλυστραει και δεν βολευει κτλ ηθελα να σας ρωτησω εδω .

  1. Στο κρατημα πως ειναι ?
  2. ηχειο ?
  3. οθονη ? ευθραυστη?
  4. Μπαταρια πολλοι δεν ειναι ευχαριστημενοι σε σχεση με το s7


Και γενικα προτεινουν το προηγουμενο μοντελο σαν πιο ολοκληρωμενη λυση δεν ξερω γιατι. Tωρα ειμαι με ενα Α5 το οποιο με το οποιο ειμαι ικανοποιημενος και ενα 6s κυριως για την δουλεια .

 

->Kράτημα : Εξαιρετικό ( δεν νομίζω να το αμφισβητεί κανείς αυτό )

->Ηχείο : Δεν έχω άποψη για το εξωτερικό ηχείο ( ακούω mp3 ή youtube με τα ακουστικά τα οποία είναι τέλεια )

->Oθόνη : Βάσει των drop tests εύθραυστη πίσω και στις edge πλευρές μπροστά.

->Μπαταρία : Δεν είμαι ο κατάλληλος να σου απαντήσω. Πάντως βάσει των δοκιμών μπαταρίας του GSMArena, τα Α5 2016 και 2017 έχουν 92 και 95 ώρες rating αντίστοιχα, το S7 80h, το S8 84h και το S7 edge 92h :

http://www.gsmarena.com/battery-test.php3

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατοπιστικός ο φίλος ✌

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρέπει να είναι πολύ άνετο στο χέρι με καλύτερο κράτημα και από ότι βλέπω οι edge άκρες του δεν είναι τόσο όσο στο s7....λογικά θα το τιμήσω κι εγώ το ερχόμενο διάστημα.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις και εγκαθιστάς από τα θέματα το Material Black. Είναι από τις πρώτες κινήσεις που κάνω. :)

 

Αν αγοράζεις μόνο από Ελλάδα ατύχησες...

 

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B07399843L/ref=oh_aui_detailpage_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

https://www.aliexpress.com/store/product/For-Samsung-S8-case-Samsung-galaxy-S8-plus-case-cover-TPU-protection-cases-CAFELE-original-galaxy/1881289_32803225825.html

Την έχει και στο skroutz αλλά σε γκρι αντί για μαύρο :

https://www.skroutz.gr/s/12171286/OEM-Cafele-Ultra-Thin-Back-Cover-%CE%A3%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%93%CE%BA%CF%81%CE%B9-Galaxy-S8.html

 

 

 

Την πηρα σημερα απο το e-matrix.gr...ξαναγαπησα το κινητο! Σαν να το εχω γυμνο, αλλα με προστασια! Αυτο που εψαχνα, και μονο με 4.90€!! Σε ευχαριστω για το λινκ!

 

Αν καποιος ομως θελει hardcore προστασια, ειναι για αλλη θηκη. Πιστευω οτι δεν κανει για ολους...

Link to comment
Share on other sites

Την πηρα σημερα απο το e-matrix.gr...ξαναγαπησα το κινητο! Σαν να το εχω γυμνο, αλλα με προστασια! Αυτο που εψαχνα, και μονο με 4.90€!! Σε ευχαριστω για το λινκ!

 

Αν καποιος ομως θελει hardcore προστασια, ειναι για αλλη θηκη. Πιστευω οτι δεν κανει για ολους...

 

καλημέρα.και για προστασια οθόνης;

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Προστασια οθονης εχω screen protector που εχω παρει απο Ηλιουπολη, απο αλλο μαγαζι. Εκατσε αψογα, δεν ειχα ποτε θεμα με καμια θηκη, οποτε ειμαι κομπλε.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...