Jump to content

Samsung Galaxy S8+ (SM-G955F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλύτερα να πας στη Smartec να κάνουν ένα έλεγχο και να σου πούνε τι έχει χαλάσει, έτσι ώστε να ξέρεις αν αξίζει να το επισκευάσεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία συμβουλή προς όλους.

Προσέξτε την φωτεινότητα και τα στατικά στοιχεία στο UI.

Σήμερα το κινητό μου εμφάνισε burn in σε ένα συγκεκριμένο σημείο της οθόνης που υπήρχε ένα "μπαλονάκι" για εικονίδιο (chat head) σε μια εφαρμογή με άσπρο χρώμα και μαύρο περίγραμμα. Ούτε στην status bar, ούτε πουθενά αλλού.

Εφόσον έγινε σε εμένα που δεν έχει ξανά πάθει burn in samsung οθόνη στα χέρια μου, φαντάζομαι πως τα πάνελ των s8 δεν είναι και τα καλύτερα σε θέμα αντοχής.

Κάντε έναν έλεγχο με κάποια εφαρμογή τύπου lcd test και πάλι προσοχή!

 

Κατά τα υπόλοιπα, ευτυχώς η samsung εδώ στο Βερολίνο είναι 5 λεπτά από το σπίτι μου και θα το πάρω λογικά αύριο.

Αν υπάρξουν παρατράγουδα ή κάποια ενημέρωση από την samsung, θα ενημερώσω.

Νικο, το burn in πως το ειδες?

Ειναι τοσο εμφανες ή εκανες ελεγχο και το ειδες?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Νικο, το burn in πως το ειδες?

Ειναι τοσο εμφανες ή εκανες ελεγχο και το ειδες?

 

Με το που άνοιξα τον samsung browser Γιάννη στην σχετικά άσπρη αρχική σελίδα, χτύπησε κατευθείαν το μάτι μου πάνω στο εικονίδιο που φαινόταν θολά σαν ghosting. Μετά δοκίμασα με εφαρμογή και παρατήρησα ότι χτυπάει στο άσπρο και το γκρι, ενώ συνήθως στις Oled περιμένεις το μπλε και το πράσινο. Μία ώρα μετά με πολύχρωμα pattern να παίζουν στην οθόνη, δεν άλλαξε κάτι.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, ακόμα και ένα καμένο πίξελ να υπάρχει σε οποιαδήποτε οθόνη ή ένα πολύ μικρό burn in, το μάτι μου πάει κατευθείαν εκεί και δεν μπορώ να το "ξε-δω"..

Ωστόσο μέχρι χθες σίγουρα δεν μπορούσες να διακρίνεις καθόλου burn in, οπότε μάλλον δεν υπάρχουν σημάδια για να προλάβεις το κακό (όπως σε πολλές lg για παράδειγμα που αρχίζει με ghosting).

 

υγ.

Και αυτή την στιγμή έχω το πρώτο Galaxy S δίπλα μου, χωρίς ίχνος burn in ή αισθητού degradation.. Ανέκδοτο απλά! :X

Link to comment
Share on other sites

Νίκο είναι εντελώς αναλογα τη χρήση. Απλώς έχει "πεθανει" πιο ομοιόμορφα στο 1ο S, δε θα είχες για ώρα κάτι σκοτεινό με φωτεινό δίπλα δίπλα (ώρα αθροιστικά, όχι συνεχομενα)

 

Εγώ είχα ένα μικρό από τον πρώτο μήνα. Άφησα επίτηδες την οθόνη σε αρνητικά χρώματα αρκετές ώρες στην οθόνη που το έπαθα (Telegram με amoled theme) και εφτιαξε.

 

Εδώ και κάνα μήνα έχω ΠΟΛΎ έντονο burn in στο πάνω μέρος. Φαίνονται ξεκάθαρα σε οτιδήποτε μονοχρωμο ένα πίσω βελάκι που έχουν όλες οι εφαρμογές πάνω αριστερά, οι 3 τελίτσες του μενού πάνω δεξιά και ελαφρώς πιο αχνά στο κέντρο κάτι σαν λέξη (φαντάζομαι μιξη από τα ονόματα όλων των συζητησεων)

 

Επίσης στο κάτω μέρος έχω σημάδια από το πληκτρολόγιο αλλά πολύ αχνά εκτός 2-3 σημειων

 

Κάποια στιγμή θα το κάνω για αλλαγη (μόλις "πεσει" ο πολύς ήλιος, να μη βαράει 100ρια η φωτεινότητα συνέχεια, για αυτό περίμενα να φύγει το καλοκαίρι), αλλά με τη χρήση που κάνω εγώ, σε 6 μήνες πάλι θα έχω... και πάλι θα αλλαζω :lol: Και το θέμα μου είναι μη με πουν κανα "Καλά, 6η αλλαγή σε 2 χρόνια?"

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο είναι εντελώς αναλογα τη χρήση. Απλώς έχει "πεθανει" πιο ομοιόμορφα στο 1ο S, δε θα είχες για ώρα κάτι σκοτεινό με φωτεινό δίπλα δίπλα (ώρα αθροιστικά, όχι συνεχομενα)

 

Εγώ είχα ένα μικρό από τον πρώτο μήνα. Άφησα επίτηδες την οθόνη σε αρνητικά χρώματα αρκετές ώρες στην οθόνη που το έπαθα (Telegram με amoled theme) και εφτιαξε.

 

Εδώ και κάνα μήνα έχω ΠΟΛΎ έντονο burn in στο πάνω μέρος. Φαίνονται ξεκάθαρα σε οτιδήποτε μονοχρωμο ένα πίσω βελάκι που έχουν όλες οι εφαρμογές πάνω αριστερά, οι 3 τελίτσες του μενού πάνω δεξιά και ελαφρώς πιο αχνά στο κέντρο κάτι σαν λέξη (φαντάζομαι μιξη από τα ονόματα όλων των συζητησεων)

 

Επίσης στο κάτω μέρος έχω σημάδια από το πληκτρολόγιο αλλά πολύ αχνά εκτός 2-3 σημειων

 

Κάποια στιγμή θα το κάνω για αλλαγη (μόλις "πεσει" ο πολύς ήλιος, να μη βαράει 100ρια η φωτεινότητα συνέχεια, για αυτό περίμενα να φύγει το καλοκαίρι), αλλά με τη χρήση που κάνω εγώ, σε 6 μήνες πάλι θα έχω... και πάλι θα αλλαζω :lol: Και το θέμα μου είναι μη με πουν κανα "Καλά, 6η αλλαγή σε 2 χρόνια?"

 

Φαινόταν ξεκάθαρα το εικονίδιο Πέτρο. Μιλάμε για εφαρμογή εταιρείας που κάνω stock management και το chathead που "κάηκε" δεν μένει για ώρα σε εκείνο το σημείο. Η εφαρμογή δουλεύει συγκεντρωτικά μισή ωρίτσα τη μέρα πάνω κάτω και δεν υπήρχε μεγάλη αντίθεση σε εκείνο το σημείο.

Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα γινόταν εάν έλιωνα σε σόσιαλ και διάφορες άλλες εφαρμογές με πολλά στατικά στοιχεία στο ui.

Σίγουρα βοηθάει το καλό σέρβις και το ο,τι κάνουν την συσκευή καινούργια στην ουσία, αλλά για επαγγελματική χρήση δεν μπορείς να βασιστείς ( επαγγελματίας χωρίς note, ουάου :lol: ).

Τώρα μόνο για τα ebanking θα χρειαστώ 3-5 εργάσιμες και πρέπει να κουβαλάω μαζί το ipad.

Τέλος πάντων, ας γίνει η επισκευή χωρίς παρατράγουδα και σε 7-8 μήνες που θα ανανεώσω το συμβόλαιο, θα γίνει απλά μια κακή ανάμνηση :p

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Τραβηγμενες με Mi A1 οποτε λιγο χαλια, και δε πολυφαινεται οσο απο κοντα: ανομοιομορφια σε γκρι (δε φαινεται τοσο στη φωτο, ειναι πολυ εντονη, την ειχα εξαρχης), burn in πανω 1, 2

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τραβηγμενες με Mi A1 οποτε λιγο χαλια, και δε πολυφαινεται οσο απο κοντα: ανομοιομορφια σε γκρι (δε φαινεται τοσο στη φωτο, ειναι πολυ εντονη, την ειχα εξαρχης), burn in πανω 1, 2

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το Μ1Α1 έχει κακή κάμερα :p

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα ε S8 δεν ειναι αλλα ειναι αρκετα αξιοπρεπης! Εκτος απο τις πολυ κοντινες... Θα προσπαθησω να δω αν φαινεται με το S8+ ενος φιλου και θα ανεβασω αλλες, αλλα νομιζω και σε αυτες ξεχωριζουν τα κουμπακια και μια μικρη κιτρινιλα

 

Σημειωση εχουν περασει και συμπιεση λιγακι αυτες

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πρασινίλα βλέπω εγώ!

Δυστυχώς δεν είναι το ίδιο η φωτό με το μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μερικη αχρωματοψια οποτε δεν ειμαι σιγουρος τι ειναι :lol: Εστω, πρασινιλα :Ρ Αλλα ευτυχως ανεπαισθητη απο κοντα, σε σχεση με το burn-in

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε 24 ώρες η συσκευή ήταν έτοιμη και αλλάξανε όλο το μπροστά τμήμα.

Σιχάθηκα την ζωή μου μετά από τόσες ώρες στήσιμο από την αρχή, αλλά τουλάχιστον μετά την επαναφορά (δεν έκανα κανένα wipe ως τώρα) η μπαταρία τα πάει ακόμα καλύτερα.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σου αλλάξαν και μπαταρία λογικά;

 

Στήσιμο γιατί από την αρχή και όχι κάνα Smart Switch;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν άλλαξε η μπαταρία. Έχει περίπου 350 κύκλους, οπότε είναι η δική του. Λογικά δεν χρειάζεται εφόσον δεν ήταν σπασμένη η συσκευή για να θεωρήσουν ότι μπορεί να είναι επικίνδυνη.

Όλα τα δεδομένα μου ήταν σε dropbox, Samsung cloud και google account.

Δυστυχώς όμως, έχουμε φτάσει στο 2018 και ακόμα δεν υπάρχει ένα ΣΩΣΤΟ εργαλείο από την μαμα google για ολικό backup και restore που θα κάνει δουλειά εύκολα και γρήγορα.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με Samsung Cloud έχω πλήρη επαναφορά

Πέρα από δεδομένα κι εφαρμογές, σου επαναφέρει και τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει σ' αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν άλλαξε η μπαταρία. Έχει περίπου 350 κύκλους, οπότε είναι η δική του. Λογικά δεν χρειάζεται εφόσον δεν ήταν σπασμένη η συσκευή για να θεωρήσουν ότι μπορεί να είναι επικίνδυνη.

Όλα τα δεδομένα μου ήταν σε dropbox, Samsung cloud και google account.

Δυστυχώς όμως, έχουμε φτάσει στο 2018 και ακόμα δεν υπάρχει ένα ΣΩΣΤΟ εργαλείο από την μαμα google για ολικό backup και restore που θα κάνει δουλειά εύκολα και γρήγορα.

Ποσο ισχυει αυτο το τελευταιο ρε συ Νικο....

 

Α οκ, απλως θυμαμαι γραφαν αλλα παιδια οτι με αλλαγη οθονης για θεματα πχ burn-in τους αλλαζαν και την μπαταρια, και χαρηκα μην εχω φρεσκια οταν αξιωθω να το παω στην Smartec :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με Samsung Cloud έχω πλήρη επαναφορά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δυστυχώς δεν είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα.

Και εξηγούμαι:

- Καταρχάς δεν υπάρχει πλήρες backup στα αρχεία.

Πρέπει να βάλεις τα αρχεία σου στον φάκελο documents, την μουσική σου στον φάκελο Samsung κλπ για να τα σώσει.

- Ενώ υποτίθεται ότι κάνει backup εφαρμογές και δεδομένα, σε εμένα καμία εφαρμογή δεν είχε τα δεδομένα της.

Κατά την επαναφορά τώρα:

- Οι φωτογραφίες είναι μόνο στο σύννεφο. Πρέπει να τις επιλέξεις όλες από την συλλογή και να κάνεις download για να επανέλθουν στη συσκευή. Κανένα πρόβλημα αν δουλεύει σωστά, αλλά δεν δουλεύει σωστά..

Δημιουργήθηκαν αρκετά conflict, διπλότυπα, σφάλματα/διακοπές, εμφάνιση κάποιων φωτογραφιών αργότερα και κυρίως, δεν μπορεί να γίνει στο παρασκήνιο χωρίς να διακοπή η λήψη.

- Στην επαναφορά εφαρμογών, στο 80-85% πάλι σφάλμα. Έπρεπε να κάνω επιλογή τις εφαρμογές 10-10 σιγά σιγά για να γίνει επαναφορά (που και πάλι, δεν υπήρχαν δεδομένα).

- Η επαναφορά των προσωπικών ρυθμίσεων, δεν καλύπτει όλες τις ρυθμίσεις.

- Δεν γίνεται επαναφορά στα toggles στην status bar.

- Δεν γίνεται επαναφορά στα edge panels, ΟΥΤΕ στα δεδομένα αυτών.

- Κατά την επαναφορά κάποιων εικόνων, κάποιες εμφανίζονται με "σημερινή" ημερομηνία (την ώρα της επαναφοράς) ενώ είναι παλιές εικόνες.

 

Αυτά είναι όσα μου έρχονται άμεσα στο μυαλό γιατί με ενόχλησαν αρκετά ή μου φάγανε χρόνο.

Προσωπικά, το θεωρώ τραγικό εν έτη 2018 να υπάρχουν αυτά τα θέματα για ένα απλό backup και επαναφορά.

Ειδικά όταν στο ios, κάνεις ένα κλικ εδώ και 10 χρόνια κυριολεκτικά.

Ποσο ισχυει αυτο το τελευταιο ρε συ Νικο....

 

Ναι ρε συ Πέτρο.

Με το G χωρίς Knox και ιστορίες έκανες δουλειά μόνος σου αφού δεν σου έδινε εργαλείο ούτε η lg ούτε η Google.

Ένα κλικ "make it rain" στο towel root και είσαι root χωρίς καν restart.

Ένα click στο freege και έχεις ξεκλειδώσει bootloader.

Στο reboot έχεις περάσει ήδη twrp πριν ανοίξει και κάνεις nandroid backup.

Όλα αυτά σε ΠΕΝΤΕ λεπτά και άλλα πέντε για να το επαναφέρεις σε εργοστασιακή κατάσταση.

Μετά επαναφορά το nandroid backup και είναι σαν να μην έγινε ποτέ διαγραφή δεδομένων.

 

Και καθόμαστε τώρα σε σημερινές συσκευές με διπλάσια τιμή να τρώμε στη μάπα το κάθε junky backup software..

Ωστόσο για επαναφορά αρχείων από iTunes/iPhone σε galaxy, η Samsung έχει κάνει και γ** τις δουλειές.

Μετά την "μετάβαση" όμως, μια τρύπα στο νερό..

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Πλήρες backup δύστυχος κανένα android δεν κάνει με δικά του μέσα για την ώρα το nandroid backup σε rooted παραμένει βασιλιάς και το icloud στο iPhone λόγο της φύσης του (native)
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε backup τόσο στο ίδιο τηλέφωνο όσο και σε μεταφορά από άλλο, όσο αφορά μουσική, βίντεο και φωτογραφίες ουδέποτε είχα πρόβλημα. Όλες οι μεταφορές έγιναν κανονικά και χωρίς πρόβλημα. Όσο για το IOS συμφωνώ και εγώ πως έχει καλύτερο backup
:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κάθε άλλο πατά τα θέλω εντός κινητού τα πράγματα. Φωτογραφίες όλες στο gphotos που με 20/έτος έχεις 100GB, και μουσική Spotify συνδρομιτικο και στα κατεβάζει αυτό στη συσκευή όσα επιλέξεις για offline.

 

Επιλογές βέβαια είναι του καθενός αυτά. Θα έπρεπε να έχει καλύτερο backup αλλά δεν έχει. Αλλά και να είχε, για ποιο λόγο να τα θέλω όλα στο κινητό?

 

Η δικαιολογία δεν τα θέλω στο cloud δεν μπορεί να υπάρχει, αφού και στο backup στο cloud είναι για να στα κάνει restore μετά.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κάθε άλλο πατά τα θέλω εντός κινητού τα πράγματα. Φωτογραφίες όλες στο gphotos που με 20/έτος έχεις 100GB, και μουσική Spotify συνδρομιτικο και στα κατεβάζει αυτό στη συσκευή όσα επιλέξεις για offline.

 

Επιλογές βέβαια είναι του καθενός αυτά. Θα έπρεπε να έχει καλύτερο backup αλλά δεν έχει. Αλλά και να είχε, για ποιο λόγο να τα θέλω όλα στο κινητό?

 

Η δικαιολογία δεν τα θέλω στο cloud δεν μπορεί να υπάρχει, αφού και στο backup στο cloud είναι για να στα κάνει restore μετά.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Αν αναφέρεσαι σε μένα Κώστα, δεν τα έχω όλα στη συσκευή.

Έχω περίπου 1 Terra συγκεντρωτικά σε dropbox business, private seafile server και προσωπικά αρχεία που θέλω στη συσκευή στο εκάστοτε cloud της συσκευής που έχω.

Χρειάζομαι κάτι λιγότερο από 10gb από αυτά offline και σε αυτά αναφέρθηκα παραπάνω.

Κι εγώ έχω 50gb στο Samsung cloud με 1€ το μήνα για αυτά. Ακόμα και για μουσική έχω spotify family, αλλά δεν υπάρχουν όλοι οι καλλιτέχνες στο spotify :)

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε κάποιον. Γενικά το ρόλο το backup restore σχολιάζω. Φωτογραφίες για παράδειγμα. Να μην τις θες σε cloud το καταλαβαίνω, να θες να τις κάνεις backup restore όμως που πάλι σε cloud είναι, ε εκεί δεν το καταλαβαίνω.

Τώρα μουσική, συμφωνώ spotify δεν έχει τα πάντα. Αλλά στην τελική κανείς ένα local backup. Εγώ έχω έναν φάκελο με σετ που θέλω και δεν υπάρχουν online, στο PC. Και σε κάθε κινητό απλώς τα περνάω μέσα. Πιο γρήγορα από το να κατεβάσει στο κινητό ένα backup restore.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα.

Προσωπικά κάνω κάθε μήνα backup τα πάντα σε cloud services, local server και offline storage.

Απλά γιατί μπορώ και πρέπει λόγο δουλειάς, οπότε δεν είναι κόπος να το κάνω και για τα δικά μου αρχεία.

Ωστόσο υπάρχουν αρχεία στην προσωπική μου συσκευή για προσωπική χρήση ή παράλληλα project, τα οποία χρειάζομαι offline και θέλω απλά να είναι ασφαλή σε περίπτωση απώλειας της συσκευής.

Γι'αυτό και χρησιμοποιώ Samsung cloud, drive/photos, ή iCloud ανάλογα την συσκευή.

Γιατί θέλω οτιδήποτε υπάρχει στη συσκευή να είναι στο σύννεφο και να μην χαθεί. Όχι λόγο χώρου!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν άλλαξε η μπαταρία. Έχει περίπου 350 κύκλους, οπότε είναι η δική του. Λογικά δεν χρειάζεται εφόσον δεν ήταν σπασμένη η συσκευή για να θεωρήσουν ότι μπορεί να είναι επικίνδυνη.

Όλα τα δεδομένα μου ήταν σε dropbox, Samsung cloud και google account.

Δυστυχώς όμως, έχουμε φτάσει στο 2018 και ακόμα δεν υπάρχει ένα ΣΩΣΤΟ εργαλείο από την μαμα google για ολικό backup και restore που θα κάνει δουλειά εύκολα και γρήγορα.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Που το πήγες για φτιαξιμο; Αν το πήγες σε επίσημο σέρβις, τότε με την αλλαγή της οθόνης αλλάζεται υποχρεωτικά και η μπαταρία. Υπάρχει εντολή της samsung σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8+ (SM-G955F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...