Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα οχι δεν ειμαι εκτος Ελλαδος οχι δε εχω vpn . πως γινεται να εχω μπλοκαρει τα java script ; .

Οταν παω να ανοιξω πχ μια σειρα του Ant1 γραφει undefined. Exception :code 4 ,

media Error : MEDIA_ERR_SRC_NOT_SUPPORTED.

στο σκαι δειχνει ενα κυκλο που φορτωνει και τιποτα.

η συσκευη μου ειναι huawei y550 android 4.4.4 που δεν αναβαθμιζεται σε κατι μεγαλυτερο.

 

https://alphavod.akamaized.net/2019-2020/asteria/20200110_ASTERIA_S01_EP079_8f3c997a.mp4?__token__=st=1578825645~exp=1579689645~acl=/2019-2020/asteria/20200110_ASTERIA_S01_EP079_8f3c997a.mp4*~hmac=936b9318e3749b929f20dabc3e90bb384a48d75a5bf51c7bb44e4d90f60ab1da

 

Λοιπον δοκιμασε να ανοιξεις το link στον browser σου να δεις αν σου παιξει το επεισοδιο (αστερια στην αμμο 79).

Δοκιμασε και σε καποιον media player οπως ο mxplayer που υποστηριζει online videos.

Αν σου παιζει τοτε ο κωδικας υποστηριζεται κανονικα και μαλλον η μονη σου λυση ειναι να τα βλεπεις απο εδω:

http://greek-movies.com/series.php

οπου εχει διαφορα link για το καθε επεισοδιο σε διαφορα sites, με μπολικα popups ομως μεχρι να αρχισει το βιντεο.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ποια δοκιμασμένη εφαρμογή χρησιμοποιείτε να του ορίζεις ώρα για να κάνει fake εισερχόμενη κλήση ή να στείλει sms με ένα όνομα που επίσης του ορίζεις;
Link to comment
Share on other sites

Honor view 20

 

αυτό πρέπει από όλα να κάνει

ουσιαστικά κουμπώνεις και ενα usb controller για παιχνιδια στο hub και εισαι οκ (τώρα πόσο θα αντεξει το κινιτο λογο υπερθέρμανσης αλλο αυτο)

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό μπορώ να παίξω από το κινητό στην τηλεόραση παιχνίδι?

Αν υπάρχει κάποιο λινκ να το αγοράσω?

Το δικο μου ειναι σαν αυτο

https://www.skroutz.gr/s/19217139/Belkin-USB-C-Multimedia-Hub.html

αλλα δεν ειναι Belkin, το εχω παρει απο καποιο αεροδρομιο, δεν θυμαμαι ποιο, περιπου 60 ευρω. Το πηρα για το λαπτοπ και δουλευει και στο κινητο.

 

Βλεπω το σκρουτζ εχει για ολα τα γουστα και πορτοφολια.

https://www.skroutz.gr/c/712/vaseis-docking-stations-laptops.html?keyphrase=usb+c+hub&order_by=pricevat&order_dir=asc&page=2

 

Μια σημειωση, καιει μπαταρια.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

πώς κάνουμε διαγραφή μιας επαφής στο Viber στον υπολογιστή, με windows 10;

να πω, πως στο κινητό, έχω διαγράψει αυτές που ήθελα.

όμως στο viber του υπολογιστή εξακολουθεί και τις δείχνει και δεν έχει επιλογή διαγραφής!

γνωρίζει κάποιος να μου πει;

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

πώς κάνουμε διαγραφή μιας επαφής στο Viber στον υπολογιστή, με windows 10;

να πω, πως στο κινητό, έχω διαγράψει αυτές που ήθελα.

όμως στο viber του υπολογιστή εξακολουθεί και τις δείχνει και δεν έχει επιλογή διαγραφής!

γνωρίζει κάποιος να μου πει;

 

Εγω που έχω σβήσει απο το κινητό μου τις αφαίρεσε και απο του υπολογιστή.Δοκίμασε να το κλείσεις τελείως απο τον pc μήπως κάνει ανανέωση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που έχω σβήσει απο το κινητό μου τις αφαίρεσε και απο του υπολογιστή.Δοκίμασε να το κλείσεις τελείως απο τον pc μήπως κάνει ανανέωση.

έχω κάνει απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση του viber στον υπολογιστή και πάλι μου φέρνει τις επαφές που πλέον ΔΕΝ υπαρχουν στο κινητό.

που τις βρίσκει και τις εμφανίζει το viber δε μπορώ να καταλάβω.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία ενημέρωση του Instagram μικραίναν τα γράμματα! Το παρατήρησε κανείς;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχες στο παρελθόν windows phone και αποθηκεύτηκαν οι επαφές σου στον λογαριασμό της Microsoft;

Για κάνε έναν έλεγχο στις επαφές των windows, μήπως βρίσκεται εκεί καταχωρημένη και στην εμφανίζει

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχες στο παρελθόν windows phone και αποθηκεύτηκαν οι επαφές σου στον λογαριασμό της Microsoft;

Για κάνε έναν έλεγχο στις επαφές των windows, μήπως βρίσκεται εκεί καταχωρημένη και στην εμφανίζει

 

το σκέφτηκα κι εγώ.

πράγματι το προηγούμενο κινητό ήταν ένα nokia lumia 730 με win.phone 10.

όμως, μπήκα στο λογαριασμό outlook on line και δεν υπάρχει καμία επαφή για να διαγράψω.

τώρα σκέφτομαι μήπως είχαν περάσει τις επαφές στην κάρτα σιμ της κινητής και τα έφερε από εκεί.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

https://alphavod.akamaized.net/2019-2020/asteria/20200110_ASTERIA_S01_EP079_8f3c997a.mp4?__token__=st=1578825645~exp=1579689645~acl=/2019-2020/asteria/20200110_ASTERIA_S01_EP079_8f3c997a.mp4*~hmac=936b9318e3749b929f20dabc3e90bb384a48d75a5bf51c7bb44e4d90f60ab1da

 

Λοιπον δοκιμασε να ανοιξεις το link στον browser σου να δεις αν σου παιξει το επεισοδιο (αστερια στην αμμο 79).

Δοκιμασε και σε καποιον media player οπως ο mxplayer που υποστηριζει online videos.

Αν σου παιζει τοτε ο κωδικας υποστηριζεται κανονικα και μαλλον η μονη σου λυση ειναι να τα βλεπεις απο εδω:

http://greek-movies.com/series.php

οπου εχει διαφορα link για το καθε επεισοδιο σε διαφορα sites, με μπολικα popups ομως μεχρι να αρχισει το βιντεο.

 

Τα αστέρια στην άμμο τα παίζει κανονικά. Τελικά μέσω aptoide κατεβασα την πρώτη αναβάθμιση δηλαδή την πρώτη έκδοση που είχε και παίζει κανονικά web TV αντ1 και στον alpha. Άρα ήθελε αναβάθμιση. Η κανονική έκδοση από το Android market δεν μπορώ να την κατεβάσω διότι είναι μεγάλη και δεν έχω χώρο. Αλλά και πριν την αναβάθμιση που πέρασα Firefox παλι έπαιζε κανονικά. Αλλά ζεσταίνεται πολύ το κινητό αριστερά με 4g ενεργό όταν βλέπεις web TV ενώ με Wi-Fi λιγότερο αλλά και πάλι ζεσταίνεται. Δεν θέλω να αλλάξω συσκευή για αυτό και έχω βρει και το aptoide και μπορώ να κατεβάσω ανάλογα με την εφαρμογή την κάθε έκδοση. Μπορεί να μην μπορω να κατεβάσω my Vodafone appcu app και το bing bang game της Vodafone αλλά και πάλι την δουλειά μου την κάνω και δεν θέλω να το αποχωριστώ. Το πρώτο μου smart phone !

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Να το αποχωριστείς γιατί θα πάρεις κάτι που σίγουρα θα είναι καλύτερο και θα ευχαριστηθείς περισσότερο. Νομίζω πως είναι απλά τα πράγματα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ για τα mail, την εφαρμογή outlook., κ το πληκτρολόγιο ειναι το swiftkey ή το samsung.

Η ερώτηση ειναι η εξής :

Υπάρχει τροπος (στο outlook ή στα πληκτρολόγια), να βαλω χρώμα στα γράμματα του κειμένου που θέλω να στείλω?

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ενα thread για να μπορέσουμε να καταλάβουμε καλύτερα κάποια πράγματα για το android και τις λειτουργίες του. Αν κάτι δεν υπάρχει στην λίστα και πιστεύετε οτι θα έπρεπε να υπάρχει πείτε μου να σας το προσθέσω.

 

-Τι είναι το λειτουργικό σύστημα Android: Το λειτουργικό σύστημα Android είναι ένα λειτουργικό σύστημα που αναπτύχθηκε από την Google και χρησιμοποιείται κυρίως για συσκευές αφής, κινητά τηλέφωνα, και ταμπλέτες. Ο σχεδιασμός του επιτρέπει στους χρήστες να χειρίζονται τις φορητές συσκευές διαισθητικά, με κινήσεις δακτύλων που αντικατοπτρίζουν κοινές κινήσεις, όπως τσίμπημα, ολίσθηση και πάτημα κτλ.Εκτός από τις κινητές συσκευές, η Google χρησιμοποιεί λογισμικό Android σε τηλεοράσεις, αυτοκίνητα και ρολόγια χειρός. Καθένα από τα οποία διαθέτει ένα μοναδικό περιβάλλον χρήστη. Το λειτουργικό σύστημα Android αναπτύχθηκε για πρώτη φορά από το Android, Inc. μια εταιρεία λογισμικού που βρίσκεται στο Σίλικον Βάλεϊ πριν από την Google απέκτησε στο 2005. Οι επενδυτές και οι αναλυτές της βιομηχανίας ηλεκτρονικών έχουν αμφισβητήσει τις πραγματικές προθέσεις της Google για είσοδο στο χώρο της κινητής αγοράς. Αλλά σε κάθε περίπτωση, σύντομα στη συνέχεια η Google ανακοίνωσε την επικείμενη διάθεση της πρώτης εμπορεύμενης συσκευής που τροφοδοτείται από το Android σε 2007, αν και αυτό το προϊόν πραγματικά χτύπησε την αγορά το 2008. Έκτοτε, οι προγραμματιστές λογισμικού και εφαρμογών μπόρεσαν να χρησιμοποιήσουν την τεχνολογία Android για την ανάπτυξη εφαρμογών για κινητές συσκευές, οι οποίες πωλούνται μέσω καταστημάτων εφαρμογών, όπως το Google Play. Και επειδή αναπτύσσεται ως προϊόν της Google, οι χρήστες του Android έχουν την ευκαιρία να συνδέσουν τις κινητές συσκευές τους με άλλα προϊόντα της Google, όπως η αποθήκευση στο cloud, οι πλατφόρμες ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και οι υπηρεσίες βίντεο. Ο πηγαίος κώδικας Android κυκλοφορεί σε μορφή ανοιχτού κώδικα για να βοηθήσει στην αύξηση των ανοικτών προτύπων σε κινητές συσκευές. Ωστόσο, παρά το γεγονός ότι ειναι ανοιχτου κωδικα. Το Android εξακολουθεί να είναι συσκευασμένο με ιδιόκτητο λογισμικό όταν πωλείται σε συσκευές χειρός.

 

-Custom ROM: Custom Rom είναι μια τροποποιημένη έκδοση του Android. Περιέχει επιπλέον extra χαρακτηριστικά απο της απλες roms τον κατασκευαστών κινητών τηλεφώνων. Μια διαφορετική εμφάνιση, βελτίωση τις ταχύτητας και καλύτερη αυτονομία. Για παράδειγμα υπάρχουν πολλά παλιά κινητά που αγοράστηκαν με android 5 αλλα τρέχουν ακόμα και android 9 με αυτές τις τροποποιημένες roms. Ακόμα και αν οι εταιρίες δεν δίνουν για πάνω από δυο χρονια αναβαθμισεις. Αυτες οι roms δεν έχουν ανάγκη τους κατασκευαστές κινητών παρα μονο έναν developer με λίγο ελεύθερο χρόνο. Ολες αυτές οι roms φτιαχνοται από άτομα που γνωρίζουν πολύ καλά από android. Επίσης όλες οι roms είναι απαλλαγμένες από τα περιτα πράγματα που βάζουν μέσα οι εταιρίες το (Bloatware). Και τα πιο πολλά από αυτά τα περιτα πράγματα δεν τα βλέπετε γιατί δεν είναι ορατα αμα δεν εχουμαι root. Αυτα ειναι τα (service). Αλλα μπορείτε να δείτε το drain και το lag που προέρχονται από όλα αυτά τα "άχρηστα" πράγματα. Υπάρχει η δυνατότητα σε μια rom να τρέξετε ειδικά scripts που φτιάχνονται και να μπορέσετε εσεις να αφαιρέσετε η να προσθέσετε blotaware που σας χρειάζεται η δεν σας χρειάζεται. Αυτά τα scripts είναι ήδη έτοιμα και πριν βάλεις την rom σου επιλεγεις τις θες και τι δεν θες να εχει μεσα στο android. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να παραμετροποιήσετε την rom σας στο μέγιστο. Για παράδειγμα σε ένα rooted κινητό μπορείς να παραμετροποίησης την rom σου ως και 90% ενώ σε ένα μη rooted κινητό δεν μπορείς να κανεις απόλυτος τίποτα. Επίσης δεν έχουν spams. Κάτι άλλο πολύ σημαντικό είναι ότι είναι πολύ ελαφριές roms. διότι είναι απαλλαγμένες από περιτά apps και service. Μια custom rom είναι κάπου στα 1.5GBμε 2.0GB. Ενώ μια μη rooted stock rom είναι κάπου στα 5GB.

 

-Kernel: Ο kernel είναι το συστατικό του λειτουργικού σας συστήματος που διαχειρίζεται τις επικοινωνίες μεταξύ του λογισμικού και του υλικού σας (software & hardware). Eγώ το θεωρώ την καρδια του android. Διότι είναι αυτό που κάνει τα πάντα. Επίσης είναι αυτό που μας δίνη παρα πολύ καλύτερη μπαταρία αλλα και ταχύτητα αν ξέρεις λίγο να τον χειριστής και να τον ρυθμισεις καλα. Να είστε προσεκτικοί ωστόσο γιατι μπορεί να προκαλέσει προβλήματα με το τηλέφωνo. Βεβαια υπάρχουν πολλά tutorials στο internet για να βρείτε τις καλύτερς ρυθμισεις δωρεάν και ανώδυνα.Ο kernel μέσα του υποστηρίζει πόλους διαφορετικούς επεξεργαστές. Οι οποιοι είναι φτιαγμένοι είτε για ταχύτητα είτε για καλύτερη μπαταρία. Επίσης υποστηρίζει παρα πολλά extra settings που όλα αυτά πάλι βοηθούν στην εξοικονόμηση της μπαταρίας και στης ταχύτητας αλλα και για την ασφάλεια του κινητού. Οι εταιρίες που φτιάχνουν τα κινητά δίνουν μονο 1 επεξεργαστή στον kernel. Ενώ θα μπορούσαν να δώσουν πάνω από 60 διαφορετικούς επεξεργαστές για να επιλεγει ο καθένας οτι θέλει στην στην συσκευή του. Ενδεικτικά μερικοι επεξεργαστές που χρησιμοποιούνται πιο πολύ στις rooted συσκευές. Conservative, Interactive, Lionheart, Nightmare, intelliMM, Yankactive, Alucard. Στα κινητά που παίρνουμε από τις εταιρίες χρησιμοποιούν τον interactive σαν main governor.

 

-TWRP: Είναι ανοικτού πηγαίου κώδικα λογισμικό ανάκτησης απο την ομάδα TWRP: TeamWin Γίνεται για το λειτουργικό σύστημα Android και για οσους εχουν root. Χρησιμοποιώντας το TWRP μπορείτε να εγκαταστήσετε οποιοδήποτε τύπο custom ROM η οτι αλο θελετε με εύκολο τρόπο και να αναβαθμίσετε την έκδοση του Android σας. Εκτός από αυτό, μπορείτε να πάρετε ένα αντίγραφο ασφαλείας όλης τις rom ROM σας και περαιτέρω μπορείτε να το επαναφέρετε. Εκτος από φωτογραφίες και video και πράγματα που έχετε αποθηκευμένα στην SD-Card.

 

-Magisk: Όταν κανετε root την Android συσκευή σας χρησιμοποιώντας συνηθισμένα εργαλεία, όπως SuperSU, χάνετε την εγγύηση της συσκευής με μερικά από τα προνόμια που δίνονται από το Google για τις συσκευές Android οπως την εγκατάσταση ενημερώσεων OTA, παίζοντας Πόκεμον, χρησιμοποιώντας τραπεζικές εφαρμογές κτλ. Όταν προσπαθείτε να εκτελέσετε αυτές τις εργασίες σε μια rooted συσκευή, θα υπάρχει μια ειδοποίηση που λέει ότι δεν μπορείτε να εκτελέσετε αυτές τις εργασίες λόγω του root της συσκευής. Στη συνέχεια, θα πρέπει να κανεται unroot ης συσκευής σας, για να χρησιμοποιησεται. Ως εκ τούτου, είναι καλύτερο αν υπάρχει ένας τρόπος για να εκτελέσει αυτές τις εργασίες σε μια rooted συσκευή χωρίς να την κανεται unroot. Αυτή είναι η ειδικότητα του Magisk η του Magisk Manager μπορεί να τρέξει τραπεζικές εφαρμογές, εγκαταστήστε OTA ενημερώσεις κτλ. Χωρίς να χάσουν τα δικαιώματα root για τη συσκευή σας και χωρίς να χρειάζεται unroot. Απλά πατώντας στο Magisk Hide ετσι μπορείτε να κρύψετε το root από οποιο app θέλετε. Χωρίς πρόβλημα. Αν τυχόν και εχει πρόβλημα και δεν κανει hide το root σας η περιμένετε για νέο update η βάζετε παλιότερη έκδοση. Το magisk παίρνει συνεχεια updates άρα δεν θα έχετε πρόβλημα.

 

-Adb: Eιναι ένα binary με το οποίο δίνουμε εντολές από το τερματικό του υπολογιστή μας και διαθέτει μία πολύ μεγάλη γκάμα επιλογών για να κάνουμε ότι θέλουμε πραγματικά στο λειτουργικό μας σύστημα. ακόμα βοηθάει να σώσουμε το κινητό αν κάτι κάνουμε λάθος. μια αλλη πολύ σημαντική βοήθεια που μας παρέχει είναι ότι μπορούμε χωρίς να έχουμε κάνει root να αφαιρέσουμε αρκετο blotware από το κινητό μας πολύ εύκολα. Ακόμα και αν δεν μας αφήνουν οι εταιρίες. Υπάρχει η λύση του adb.

 

-Brick: Tο τηλέφωνό σας δεν ανοίγει και αναβοσβήνει συνεχεια το notification led. Tο brick συνήθως το παθαίνουν όση έχουν root και κάναν κάποιο λάθος στο flash τις rom η του kernel. Συνήθως μπορείς μέσο τον κουμπιών να μπεις στο twrp και να ξανά κανεις flash η να κανεις restore κάποιο backup και το brick θα εξαφανιστεί. Αλλιώς άμα δεν εχεις root αλλα εχεις πάθει. Τότε πρέπει να ξανά κανεις flash την stock rom τις εταιρίας σου. Είτε με odin για samsung είτε με lg flash tool για τα lg κτλ. θα χρειαστείς υπολογιστή και καλώδιο usb και σίγουρα τους drivers του κινητού.

 

-Flash stock samsung rom με odin: Mπορείς να κανεις όσες stock samsung roms θες flash με odin. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά δεν πρέπει ποτε να κανεις flash rom από αλλη ηπειρο εκτος Ευρώπης γιατί τότε δεν θα εχεις πια εγγύηση. Για παράδειγμα άμα εχεις Ευρωπαϊκό samsung δεν μπορείς να βάλεις Αμερικανικη rom ούτε Kινεζικη κτλ. Επίσης να αναφερω πως στο odin οι roms παρουσιάζονται σαν "official stock samsung roms" δεν είναι official ούτε είναι από την samsung. Η samsung δεν δίνη official roms για flash ούτε το odin είναι τις samsung. Απλά το επιτρέπει εδώ και πολλά χρονια να το κανουμαι. Αν θέλει αύριο μπορεί να το σταματήσει αυτό.

 

-Wipe: Τα cache του συστήματος αποθηκεύεουν προσωρινά δεδομένα στο συστήμα Επιτρέπει στο σύστημα να έχει πρόσβαση σε εφαρμογές πιο γρήγορα έτσι μια εκκαθάριση cache μπορεί να βοηθήσει να κάνει το σύστημα να τρέξει πιο ομαλά. Είναι διαφορετικό από την εκκαθάριση μεμονωμένων cache εφαρμογών και δεν θα οδηγήσει σε απώλεια προσωπικών δεδομένων ή ρυθμίσεων. Μην μπερδεύεστε με το κλασικό wipe data που έχουν η εφαρμογές στα settings του κινητού σας. Wipe δεν υπάρχει στα μη rooted κινητά. Το wipe ειναι ειναι μονο στα rooted.

 

-Hard reset: Οταν μια συσκευή δεν λειτουργεί σωστά σημαίνει ότι η ρύθμιση στη συσκευή πρέπει να αλλάξει ώστε να γίνει επαναφορά μόνο αυτού του μέρους της συσκευής ή να γίνει επανεκκίνηση στην επαναφορά του σκληρού συστήματος. Διαγράφει όλη τη μνήμη που σχετίζεται με το υλικό και ενημερώνει το υλικό με την πιο πρόσφατη ενημερωμένη έκδοση. Μετά την επαναφορά του σκληρού η cpu ή ο επεξεργαστής επανεκκινεί την εφαρμογή ξανα.

 

-Soft Reset: Κλείνει όλες τις εφαρμογές και απαλείφει οποιαδήποτε δεδομένα σε μνήμη τυχαίας προσπέλασης. Η οποία θα μπορούσε να προκαλέσει απώλεια ρυθμίσεων αποθηκευμένες εφαρμογές και δεδομένα του χρήστη. Η ομαλή επαναφορά συνήθως εκτελείται για την επιδιόρθωση εφαρμογών δυσλειτουργίας. Tο soft reset είναι κάτι σαν το wipe Dalvic & cache που εχουμαι στα rooted κινητά, Αλλα επειδή δεν έχετε twrp σας έχουν το soft reset. Δεν υποστηρίζουν όλα τα κινητά soft reset αν και θα έπρεπε για να μην κανετε συνεχεια format η hard reset.

 

-Format η Factory Rest: Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Ο μηδενισμός τον settings και του android γινεται γενικά για να αφαιρέσουμαι τα δεδομένα εξ ολοκλήρου από μια συσκευή. Η συσκευή πρόκειται να ξεκινήσει και πάλι και απαιτεί την ανάγκη εκ νέου εγκατάστασης του λογισμικού. Η επαναφορά καθαρίζει ολόκληρο το σύστημα της συσκευής. Αυτό μπορεί να γίνει κατά τη στιγμή της ενημέρωσης σε μια νέα έκδοση του λογισμικού της συσκευής.

 

-Clean Flash: Καθαρό flash όλα τα στοιχεία όπως εσωτερικος χωρος και το σύστημα σβήνονται και ξανά δημιουργούνται χωρίς απομεινάρια από το παλιό σας λειτουργικό η τα προβληματικά apps που είχατε... Ένα καθαρό flash θα πρέπει να εκτελείται όταν αλλάζετε σε μια νέα προσαρμοσμένη ROM. Σε ένα καθαρό flash το παρόν λειτουργικό σύστημα θα διαγραφεί εντελώς και μαζί με όλα τα δεδομένα σας που υπάρχουν στο συστήμα. Eπίσης όταν κάνετε clean flash πρέπει να κάνετε και clean install τα apps και όχι restore από παλιότερα backups.

 

-Dirty flash: Ξανά πατάς το ήδη υπάρχον λειτουργικό πάνω στο νέο. Μπορείς να το κανεις σε καθημερινά updates πάντα τις ίδιας version android. Αλλα δεν μπορείς να το κανεις άμα θες να κανεις μετάβαση σε νέα έκδοση λειτουργικου. Ο λόγος είναι απλός. θα πατήσεις δυο διαφορετικους κώδικες τον έναν πάνω στον άλλο. Ακόμα και αν δεν καταλαβαίνεις κάποιο drain. Δεν σημαίνει πως το κινητό σου τρέχει με όλη του την ικανότητα.

 

-Fastboot: Είναι μια λειτουργία εκκίνησης στην οποία η συσκευή σας επιτρέπει στο βοηθητικό πρόγραμμα fastboot να επικοινωνεί με τη συσκευή σας. Οι εντολές fastboot θα λειτουργούν μόνο όταν η συσκευή εκκινείται σε αυτήν τη λειτουργία.Το καλύτερο μέρος σχετικά με αυτήν τη λειτουργία είναι, δεν χρειάζεται να έχετε εγκατεστημένο το λειτουργικό σύστημα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε αυτήν τη λειτουργία. Για να κάνετε τροποποιήσεις στα αρχεία επιπέδου συστήματος, θα πρέπει να έχετε έναν ξεκλείδωτο φορτωτή εκκίνησης. Καθώς οι περισσότεροι κατασκευαστές κλειδώνουν τον φορτωτή εκκίνησης της συσκευής, ένα από τα πρώτα πράγματα που κάνουν οι άνθρωποι όταν εκκινήσουν σε λειτουργία fastboot είναι να ξεκλειδώνουν τον φορτωτή εκκίνησης. Αφού το ξεκλειδώσετε, συνήθως αναβοσβήνει για να εκτελέσει διαφορετικές ενέργειες.

 

-Emergency mode: Η λειτουργία έκτακτης ανάγκης σας επιτρέπει να επεκτείνετε τον χρόνο αναμονής της συσκευής σας όταν βρίσκεστε σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης και θέλετε η συσκευή σας να εξοικονομεί ενέργεια για όσο το δυνατόν περισσότερο.Όταν ενεργοποιηθεί αυτή η λειτουργία η φωτεινότητα της οθόνης θα μειωθεί και ορισμένες από τις λειτουργίες της συσκευής θα περιοριστούν για να διατηρηθεί η φόρτιση της μπαταρίας σας.Η αρχική οθόνη θα αλλάξει σε μαύρο θέμα για να μειωθεί η κατανάλωση μπαταρίας. Θα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την εφαρμογή τηλέφωνο για να κάνετε μια κλήση σε μια συγκεκριμένη επαφή και επίσης για να κάνετε κλήσεις έκτακτης ανάγκης. Μπορείτε επίσης να ενεργοποιήσετε τις ειδοποιήσεις φλας και ήχου και να στείλετε τις πληροφορίες τοποθεσίας σε άλλους σε ένα μήνυμα.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε Android 10 και σας κάνει εντύπωση που συσκευές με Android 4.x, 5 ή 6 κλπ δεν παίζουν καλά;

Πέρα του ότι είναι θεοτρυπια σε θέμα ασφάλειας, σαφώς και χάνουν σε λειτουργικότητα λόγω παλαιότητας.

Τέτοιες συσκευές θα έπρεπε να απενεργοποιουνται από την GOOGLE και να δουλεύουν μόνο ως απλά τηλέφωνα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Εν τω μεταξύ στο avatar και στην υπογραφή σου έχεις ακόμη το παμπάλαιο Nexus 4... :) Κοίτα, συμφωνώ, λογικό είναι να χάνουν σε απόδοση σε σχέση με τα σημερινά, αλλά το λειτουργικό είναι το ίδιο (δεν είναι κανένα "νεκρό" π.χ. Symbian ή Blackberry), οπότε κάποια βασικά πράγματα θα έπρεπε να υποστηρίζονται (δεν λέω για νέες τεχνολογίες προφανώς, αλλά κάτι που λειτουργούσε εξαρχής, γιατί να σταματήσει τώρα, κρίμα δεν είναι?)

 

Τώρα, για το λόγο που υπάρχουν ακόμη τέτοιες συσκευές, ακόμη και ως κύριες, μπορεί να είναι συναισθηματικοί λόγοι, οικονομικοί, συλλεκτικοί (κάποια μοντέλα ήταν αρκετά ιδιαίτερα, π.χ. τα S4/K Zoom ή το δικό μου το LUMIX DMC-CM1 και δεν ξαναβγήκαν παρόμοια) ή και απλά ιδεολογικοί, ο άλλος σου λέει, αφού αντέχει το κινητό, μπορεί και να παραμένει σαν καινούργιο σε άψογη κατάσταση, γιατί να το αποχωριστώ και να αγοράζω καινούργιο κάθε χρόνο ή κάθε 3ετία;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ στο avatar και στην υπογραφή σου έχεις ακόμη το παμπάλαιο Nexus 4... :) Κοίτα, συμφωνώ, λογικό είναι να χάνουν σε απόδοση σε σχέση με τα σημερινά, αλλά το λειτουργικό είναι το ίδιο (δεν είναι κανένα "νεκρό" π.χ. Symbian ή Blackberry), οπότε κάποια βασικά πράγματα θα έπρεπε να υποστηρίζονται (δεν λέω για νέες τεχνολογίες προφανώς, αλλά κάτι που λειτουργούσε εξαρχής, γιατί να σταματήσει τώρα, κρίμα δεν είναι?)

 

 

 

Τώρα, για το λόγο που υπάρχουν ακόμη τέτοιες συσκευές, ακόμη και ως κύριες, μπορεί να είναι συναισθηματικοί λόγοι, οικονομικοί, συλλεκτικοί (κάποια μοντέλα ήταν αρκετά ιδιαίτερα, π.χ. τα S4/K Zoom ή το δικό μου το LUMIX DMC-CM1 και δεν ξαναβγήκαν παρόμοια) ή και απλά ιδεολογικοί, ο άλλος σου λέει, αφού αντέχει το κινητό, μπορεί και να παραμένει σαν καινούργιο σε άψογη κατάσταση, γιατί να το αποχωριστώ και να αγοράζω καινούργιο κάθε χρόνο ή κάθε 3ετία;

Προφανώς είναι οικονομικοί στην πλεΙοψηφία και εκτός από τίποτα γέρους, λίγοι δεν ενδιαφέρονται για ανανέωση κινητού κάθε 3 χρόνια.

Τα κινητά που συζητάμε εδώ ως παλιά, είναι άνω των 3 ετών.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος Μπραβο!

 

Ευχάριστο s_wind

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωραία όλα αυτά, αλλά όχι για μένα...

 

Πάνω κάτω σχεδόν όλoi τα ξέρουν αυτά. Aλλα πιο πολύ για κόσμο που ασχολείται για πρώτη φορα και μπαίνει πρώτη φορα στο forum να μην μπαίνει στον κόπο να ψάχνει. Αλλα να έχει και μια σχετική γνώση για πράγματα που θα βλέπει συχνά σε ένα forum. Οπως τις εστί rom και kernel. Ακόμα και το odin που χρησιμοποιούμε.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση αλλά νομίζω ότι πλέον είναι ελάχιστα άτομα που ασχολούνται σε τόσο βάθος με τα κινητά.Και αυτά τα άτομα τα ξέρουν ήδη.
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο και κατατοπιστικο, κατανοητό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να απενεργοποιείται ο ήχος ειδοποίησης σε επιλεγμένες εφαρμογές και να υπάρχει μόνο οπτική ειδοποίηση στο κεντρικό μενού που τις εμφανίζει όλες (δηλαδή μόλις κάνεις κίνηση από πάνω προς τα κάτω με το δάχτυλο) ;

Το μόνο που κατάφερα ως τώρα είναι είτε η πλήρης απενεργοποίηση των ειδοποιήσεων είτε ενεργοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να απενεργοποιείται ο ήχος ειδοποίησης σε επιλεγμένες εφαρμογές και να υπάρχει μόνο οπτική ειδοποίηση στο κεντρικό μενού που τις εμφανίζει όλες (δηλαδή μόλις κάνεις κίνηση από πάνω προς τα κάτω με το δάχτυλο) ;

Το μόνο που κατάφερα ως τώρα είναι είτε η πλήρης απενεργοποίηση των ειδοποιήσεων είτε ενεργοποίηση.

 

Από τις ρυθμίσεις εφαρμογές και μετά μέσα απ τις ειδοποιήσεις της εκάστοτε εφαρμογής ξεχωριστά

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να απενεργοποιείται ο ήχος ειδοποίησης σε επιλεγμένες εφαρμογές και να υπάρχει μόνο οπτική ειδοποίηση στο κεντρικό μενού που τις εμφανίζει όλες (δηλαδή μόλις κάνεις κίνηση από πάνω προς τα κάτω με το δάχτυλο) ;

Το μόνο που κατάφερα ως τώρα είναι είτε η πλήρης απενεργοποίηση των ειδοποιήσεων είτε ενεργοποίηση.

Κάνεις απενεργοποιηση ήχου για την εφαρμογή που θες, και σου έρχονται μόνο φωτεινές κ αριθμητικές ειδοποιήσεις

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...